Skocz do zawartości
marcinsoroka

Obieg wody jak duży

Rekomendowane odpowiedzi

takie pytanie :) jak sądzicie, a może ktoś wie? ile razy woda w akwarium morskim

(nie chodzi mi o to że jej ruch jest dodatkowo wspierany przez cyrkulatory)

np zakładając że mamy 250l akwarium i 100l sumpa

w ciagu godziny pompa obiegowa powinna wodę przetłoczyć 1-2, 3 czy może 5 krotnie?

czy ktoś wie? nie pytam tutaj o normy dobory pomp obiegowych

tylko jak bym założył elektroniczny miernik na powrocie to jaka cyfra mniej więcej powinna się pojawić po jednej godzinie? 700l? 1200? 2000?

 

:) 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś wyczytałem i tego się trzymam, że powinno być pojemność x10 na godzinę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym mocno zastanawiałem cz to ma jakieś znaczenie czy poprostu żeby był obieg i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też się nad tym mocno zastanawiałem cz to ma jakieś znaczenie czy poprostu żeby był obieg i tyle.
Z mojej praktyki obieg min x10 jest optymalny

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak będzie np x5 to co wtedy? ma to jakiś wpływ na bakterie albo coś innego? Są jakieś badania na to. A nie powinno to się zgrywać z odpieniaczem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek ale co? pompa 10 x pojemność czy faktycznie przerzucasz w ciągu godziny 10 x objętość wody

i jesteś pewien że dotrzymujesz przelania aż takiej ilości wody?

czyli u Ciebie jakieś 5000 l


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, marcinsoroka napisał:

Darek ale co? pompa 10 x pojemność czy faktycznie przerzucasz w ciągu godziny 10 x objętość wody

i jesteś pewien że dotrzymujesz przelania aż takiej ilości wody?

czyli u Ciebie jakieś 5000 l

U mnie pracuje pompa 12000 litrów na godzinę przy ilości wody 650 litrów w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, marcinsoroka napisał:

masz jakiś pomiar tego? czy po prostu np na 6 biegu?

nie, kiedyś mierzyłem teraz mnie to nie bawi, pompa chodzi na max na tyle na ile pozwala spływ przez komin

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

I nie zapomnijcie o odpieniaczu w tej dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, michalfa napisał:

I nie zapomnijcie o odpieniaczu w tej dyskusji.

A co ma do tego odpieniacz? To pompa od odpieniacza zaciaga wode do niego, myślisz że przy mniejszym obiegu zaciągnie kilkukrotnue wiecej razy niż przy większym obiegu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u Siebie mam pompe jebao 12000 chodzi w ustawieniach prawie na max i nie robi jakiegoś szału...a w obiegu mam jakieś 800 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.11.2017 o 00:12, marcinsoroka napisał:

takie pytanie :) jak sądzicie, a może ktoś wie? ile razy woda w akwarium morskim

(nie chodzi mi o to że jej ruch jest dodatkowo wspierany przez cyrkulatory)

np zakładając że mamy 250l akwarium i 100l sumpa

w ciagu godziny pompa obiegowa powinna wodę przetłoczyć 1-2, 3 czy może 5 krotnie?

czy ktoś wie? nie pytam tutaj o normy dobory pomp obiegowych

tylko jak bym założył elektroniczny miernik na powrocie to jaka cyfra mniej więcej powinna się pojawić po jednej godzinie? 700l? 1200? 2000?

 

:) 

Pisałem kiedyś w innym wątku i może dla niektórych zabrzmi to jak herezja ale Daniel Knop i dr Dieter Brockmann  uważają, że wymiana dużej ilości wody między akwarium a zbiornikiem filtracyjnym jest całkowicie bez sensu. Daniel Knop zaleca ustawienie ilości wymienianej wody na możliwie najmniejszą wartość i dla 500l akwarium ze 100l zbiornikiem filtracyjnym  wymianę efektywnie na poziomie 200l na godzinę. Reszta to niepotrzebne marnowanie prądu. Nie wiem, nie znam się bo mam reefpacka ale ten gość chyba wie co pisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja coś czuje ze ze względu na natlenienie i prędkość rozpuszczania sie tlenu i tempo filtracji rozwoju bakterii to on może mieć racje trzeba znaleźć gdzies to info


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niektórzy piszą i w sumie też czytałem artykuł ze obieg powinien byc 8-10 krotności pojemności akwarium, jednak czy uwzględnia się że na pompa podnosząc wodę na wysokość 1,2m nie ma już np 2tys l/h tylko 800l/h?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, marcinsoroka napisał:

Ja coś czuje ze ze względu na natlenienie i prędkość rozpuszczania sie tlenu i tempo filtracji rozwoju bakterii to on może mieć racje trzeba znaleźć gdzies to info

To info z Magazynu Koral nr 3/2012 artykuł pt. "Zbiornik filtracyjny - potrzebny czy nie". Także dr Dieter Brocmann w obszernym artykule o oszczędzaniu energii w akwarium morskim pisze że, cyt. " 800 l akwarium nie wymaga stosowania pompy o wydajności 8000 l/h, która połączy je ze zbiornikiem filtracyjnym. Takie rekordowe próby to czyste marnotrawstwo cennej energii." (Magazyn Koral nr 2/2012).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm :) wtedy jeszcze nie miałem akwarium :) szczerze mówiąc nie wiedziałem że jest taki magazyn :) 

 

o i  w najnowszym jest o mandarynach :)

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałeś akwarium w 2012 ? No to jesteś bardzo początkujący:)A o mandarynach było w numerze 2/2013:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kupiłem wszystko w 2008 roku i ze względu na malutkie dzieci ich pomysły i klocki 

nie założyłem, 

tak w morskiej jestem bardzo początkujący

 


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.