Skocz do zawartości
MarysM

Cyrkulacja - czy nie za dużą ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Miałem zamiar do swojego akwa 112l 80x35x40 włożyć pompę tunze 6025 i MaxiJet600. Z powodu, że brak jest dostępnej pompy 6025 (i nie wiadomno kiedy będzie) mogę zamiast niej kupić model 6045 (4500l/h). Czy nie za duża będzie ta pompa do mojego akwarium ?(dodatkowo MaxiJet600). Jeśli tak to co polecacie innego ?

Pozdrawiam


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam by sie przydaly dwie pompy po 2000 l/h kazda, lub jedna 2000 a druga 1500.

Boje sie, ze pompa 4500 l/h bedzie jednak za silna.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno 6045 będzie za dużą ? W instrukcji jest napisane, że można ją stosowac od 100 l.


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zamiatac piach na dnie. Poza tym cyrkulacja w jednym kierunku i bez zawirowan niezbyt ciekawie wplywa na wymiatanie detrytusu z roznych zakatkow akwarium. Gdy sie ma dwie podobne pompy, to mozna jakims zegarem czasami jedna a pozniej druga wylaczyc na np.30min. i w tym czasie zmieni sie kierunek pradu wody co wyczyszcza omijane przez "stala" cyrkulacje zakamarki.

4500 l/h oznacza w stu litrach 40 x objetosc. Nie przeraza mnie ta ilosc tylko to, ze kierunek bedzie niezmienny i jak powiedzialem, gdybys mial zywy piach to po kilku minutach dno naprzeciwko pompy bedzie zamiecione.

Musisz sobie tez zdac sprawe, ze gdy w akwarium o 35 cm szerokosci ulozysz skale to z przodu zostanie wolny dla cyrkulacji "kanal" o szer. moze 10-15 cm. Jak tedy przepuscisz 4500 l/h to wymiecie ryby ze zbiornika:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam teraz w wyniku awarii w akwa 100x40x45 tylko jedna maree 3200. co ciekawe wyglada na to, ze sprawdza sie doskonale ze swoim szerokim strumieniem. fakt , ze brudy gromadza sie w jednym koncu akwarium, ale woda nigdzie nie stoi.

mialem zamiar dolozyc 4400, ale patrzac na ta 3200 to chyba byloby za duzo. finalnie doloze druga 3200, zawężę strumien na powierzchnie. powinno byc ok.

w akwa 112l moge sobie wyobrazic, ze 2x2200 w przypadku marei czy 2x2000 innymi pompami to byloby absolutnie max.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym jednak dostał tę pompę 6025 (2500l/h) i do tego dołożył np MaxiJeta 750 lub 1000, to czy było by ok ?

Ponieważ nie wiem kiedy będzie dostepna 6025, to czy podczas dojrzewania akwarium ze skałą moge tymczasowo (na czas dostania 6025) włożyć tylko tą jedną pompę MaxiJet ? czy jednak musi być silna cyrkulacja w okresie dojrzewania ?


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marys cyrkulacja to podstawa. Pdczas dojrzewania skały będzie się zbierało sporo drobnego pyłku (detrytus). Im więcej go ze skały zostanie usunięte tym lepiej. Co za tym idzie, im mniejsza cyrkulacja tym mniej go usuniesz (patrz post Stani'ego).

Zastanów się może czy innymi dostępnymi pompkami nie jesteś w stanie uzyskać takiego strumienia jaki chcesz. Ja nie miałem doczynienia z tymi pompkami więc nie jestem w stanie Ci powiedzieć czy któraś ma regulację. Jeśli ma to zawsze można przykręcić trochę strumień. Ja mam w swojej taką regulację, ale jej nie polecę, bo się zawiodłem. Działała tak jak miała przez około 1,5 miesiąca a teraz tylko dmucha.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Chyba jednak ta cyrkulacja będzie za duża.

Poczekam więc na Tunze 6025 (2500l/h), a z drugiej strony dam może falownik AM PF1000. Co sądzicie o tym rozwiązaniu ?


Akwarium 112l, Biostar Flotor,o?wietlenie 2x ATI 15k 24W + 2x AM aktynic 24W, Marea 3200, MaxiJet 750, grzałka Jager 100W, 18kg LR, Sacro, Cladielia, Xenia, Sinularia, 2x Ricordea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.