Skocz do zawartości
mufti

Za duzy wapń: 540 mg/l

Rekomendowane odpowiedzi

Podnosiłem wapń (540mg/l) kalkwasserem oraz magnez (1200mg/l)prepearatem kenta. Twardość sama utrzymuje się na poziomie 10. No i pytanie, co robić:

a) tylko odłączyć kalkwasser na pewien czas

:p czekać i podnosić Mg do 1300 mg/l

c) podnieść twardość do 11

Która z odpowiedzi będzie dobra? Możliwe wielokrotne odpowiedzi.

Zastanawiam się nad :D i c) ?

P.S. Odkąd dozuję regularnie Ca i Mg oraz dodaję jod, zaobserwowałem gwałtowny przyrost akropory i montipory. Akropora wypuściła 5 odnóg, które urosły w przeciągu tygodnia o 2-3 mm, a odłamany kawałek montipory podniósł stożki o 3 mm. To dobrze? Cieszyć się, czy "schładzać" tą "produkcję" ?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a jakie masz pH skoro podniosles kalwasserem do 540mg/l?

Wszelkie takie rozjazdy w parametrach mozna zawsze szybko skorygowac podmianami, z tym ze to jest leczenie objawowe a nie przyczynowe, przyczyna jest IMHO za duzo kalkwasser. Rob podmianki, nie dawaj na razie kalkwasser, podawaj ew. Mg, nie ruszaj twardosci.

I ciesz sie ze Ci rosna twardziele i nie martw sie: na raie i tak rosna szybciej :p


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph na poziomie: rano 8,01, wieczorem 8,30. Kalkwasser podaje się z dolewką przez noc i do południa w odstępach. Twardość w sumie cały czas taka sama - 10. Tak przypuszczałem, że pewnie lepiej będzie zaprzestać dolewać Ca. Mg będę wlewał nadal do poziomu 1300.

Dzięki za radę.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym ze pilnuj pH i KH caly czas, gdyby siadlo pH to zacznij znowu ostroznie podawac kalkwasser ale przy takim KH to raczej nie siadzie. Kalkwasser to jest dobra metoda tylko za duzo po prostu podales, masz na razie pewnie slaba konsumpcje Ca i nie potrzeba duzo lac.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilnuj Mg, a Ca zostanie skonsumowany.

Jak nie ma twardych, to wapienne sie tym zajma.

Jak masz staly pomiar pH i bedzie sie trzymalo w normie, to mozna przyjac ze KH tez calkiem OK.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak @Piotr,

mam stały pomiar pH. Dzisiaj rano jednak było 7,90 (po zmniejszeniu dawek kalkwasser), wczoraj wieczorem zaś 8,30. Za duże wahanie. Twartość mam cały czas na poziomie 10. Poziom Mg miałem wczoraj na poziomie 1220 mg/l, bo dozuję Mg i chcę podnieść go do 1300 mg/l. Rano wlałem więc bufor kenta i pH wskoczyło na 8,0.

@AquaManiac,

no cóż, czekam na właściwy poziom Mg i liczę na to, że przy właściwym poziomie Mg zacznie się konsumpcja Ca i sam spadnie poniżej 500.

A tak na marginesie, to ciekawe jest to, że od dłuższego czasu stosuję sól Kenta, a na opakowaniu bufora Kenta piszą, że mały Mg to wynik zaniżonych proporcji pierwiastków w soli "innych producentów" :p...

Dzięki za porady - czuję się pewniej :D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.