Skocz do zawartości
Lisek_chytrusek

Lampa 4x39 t5 plus 2x150HQI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

od roku świecę nad swoim baniakiem 100 dł 70 szer. 45 wys. Chińskim Aqua Mars 300- efekt Monti rosną ładnie, 2 akropory też ok, dwie inne zeszły LPS i miękasy zadowolone.

Jednakże chcę przejść w stronę SPS i myślę nad wykorzystaniem lampy, którą posiadam jak w opisie 4x39 t5 plus 2x150W HQI, lampa jest na statecznikach magnetycznych czy mogę tylko wymienić na elektroniczne i będzie chulać czy muszę jeszcze jakieś przeróbki zrobić ?

Jakie żarniki najlepiej dobrać do lampy i jakie t5? aby razem miało to sens.

Załączam zdjęcie lampy.

Z góry dzięki za pomoc.

 

 

IMG_20170318_223127.thumb.jpg.3777e50cd4887ecb105cc21d8150cd56.jpgIMG_20170318_223151.jpg.b8fa121ab6b98d2f7ca42f9a8c60dc34.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x250hqi + 4x80T5. Zmieniłem na elektroniki wkładane do lampy. Po 6m-c zauważyłem ze ciasnota i ciepło wytropiły obudowy zasilaczy ekektronicznych(firmowe Osramy). Drugi problem to statecznik elektroniczny piszczy (działa na wyższej częstotliwości niż balast indukcyjny). Przeróbka w kabelkach potrzebna ale układ się upraszcza. Jak masz miejsce to najlepiej zasilacz zewnętrzny np. Lumatek(teraz mam takie dwa zasilacze). Co do dobrow to światło daje hqi i tutaj najlepiej nie iść w wysoka temperaturę barwowa ( 12k ewentualnie 14k) ja mam 2hqi 14k + 2xt5 blue + 1xpurple + 1xspecial. Jak masz pytania to dzwon 509732296. Najważniejsze mój zawód to elektryk :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Muad’Dib napisał:

Mam 2x250hqi + 4x80T5. Zmieniłem na elektroniki wkładane do lampy. Po 6m-c zauważyłem ze ciasnota i ciepło wytropiły obudowy zasilaczy ekektronicznych(firmowe Osramy). Drugi problem to statecznik elektroniczny piszczy (działa na wyższej częstotliwości niż balast indukcyjny). Przeróbka w kabelkach potrzebna ale układ się upraszcza. Jak masz miejsce to najlepiej zasilacz zewnętrzny np. Lumatek(teraz mam takie dwa zasilacze). Co do dobrow to światło daje hqi i tutaj najlepiej nie iść w wysoka temperaturę barwowa ( 12k ewentualnie 14k) ja mam 2hqi 14k + 2xt5 blue + 1xpurple + 1xspecial. Jak masz pytania to dzwon 509732296. Najważniejsze mój zawód to elektryk :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Dzięki za odpowiedź właśnie wygooglowałem, że te stateczniki które mam to są elektroniczne więc mi problem odpada. Myslałem o żarnikach 16k ale teraz się zastanowię :P

 

Edytowane przez Lisek_chytrusek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tęsknie mocno za HQI...

lepsze piszczenie elektronika niz buczenie magnetyka ;) zeby elektronik piszczał to musi być straszne badziewie. Niestety z tymi HQI to nie jest taka prosta sprawa, trzeba sprawdzac na jaki prąd są żarniki i do nich dobierać balast bo samo 150/250/400/1000W to nie jest wystarczająca informacja, żarniki pracują na różnych napięciach i natężeniach. Ciężko znaleźć żarnik 10-16kK który nie będzie świecił "żółto". Dobrze wspominam BLV 20000K pięknie oddawał kolory i wspomagany diodami 455nm to najładniesze światło jakie u siebie miałem, fluorescencja plus wszystkie inne kolory bez naleciałości. Niestety kolejnym minusem są ceny żarników które poszybowały....

majac na uwadze powyższe polecałbym 8x39W t5 ;) 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Coltrane napisał:

tęsknie mocno za HQI...

lepsze piszczenie elektronika niz buczenie magnetyka ;) zeby elektronik piszczał to musi być straszne badziewie. Niestety z tymi HQI to nie jest taka prosta sprawa, trzeba sprawdzac na jaki prąd są żarniki i do nich dobierać balast bo samo 150/250/400/1000W to nie jest wystarczająca informacja, żarniki pracują na różnych napięciach i natężeniach. Ciężko znaleźć żarnik 10-16kK który nie będzie świecił "żółto". Dobrze wspominam BLV 20000K pięknie oddawał kolory i wspomagany diodami 455nm to najładniesze światło jakie u siebie miałem, fluorescencja plus wszystkie inne kolory bez naleciałości. Niestety kolejnym minusem są ceny żarników które poszybowały....

majac na uwadze powyższe polecałbym 8x39W t5 ;) 

Myślałem nad 8x39 t5 jednak mam taką lampkę i szkoda mi jej. Ja już zgłupiałem w takim razie jaki żarnik :/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślałem nad 8x39 t5 jednak mam taką lampkę i szkoda mi jej. Ja już zgłupiałem w takim razie jaki żarnik :/

 

Żarnik 20k tylko przy mocy 400w mają sens inaczej świeca tylko dla twojego oka a nie korali, w twoim wypadku max 14k, ewentualnie 16, ale i tak to będzie trochę żółte, ja bym zrobił tak

 

Dwa żarniki 150w 16k i 4xt5 blue plus albo coralstar albo narva blue2

 

Do tego zestawu akropory wkładaj nie głębiej jak 20cm do lustra wody, pozostałe sps poniżej, jak akry chcesz kłaść nisko to żarniki 14k...


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy wysokości 50 cm akwarium wszelkie LPS-y tylko na dnie, wyżej się zamykają. Żarnik Blau 20000K 150W na stateczniku elektronicznym, do tego 3x Narwa blue 2 i 1x aquamedic 15000K.

 


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Danielj napisał:

U mnie przy wysokości 50 cm akwarium wszelkie LPS-y tylko na dnie, wyżej się zamykają. Żarnik Blau 20000K 150W na stateczniku elektronicznym, do tego 3x Narwa blue 2 i 1x aquamedic 15000K.

 

Pytanie czy nie wolał byś samych t5 ?  Bo cały czas mi po głowie chodzi żeby jednak zostawić HQI w szafie i iść tylko w t5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Świętach właśnie zamawiam 4 odbłyśniki i jeszcze 3x Narva blue2 i jedną jakąś różową. Zobaczę jak będzie wyglądało akwa pod 8x24W. Nie ma już miejsca na dnie, a nowe korale już upatrzone, zwłaszcza Trachyphyllie nie lubią za bardzo HQI :( Choć mnie się podoba :) Dla SPS super światło.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, MixEEr napisał:

Żarnik 20k tylko przy mocy 400w mają sens inaczej świeca tylko dla twojego oka a nie korali, w twoim wypadku max 14k, ewentualnie 16, ale i tak to będzie trochę żółte, ja bym zrobił tak

 

miałem 400W +100W t5 i 250W+100W Royal Blue
najlepsze efekty miałem przy 250W 20kK +100W Royal blue, korale aż wychodziły z baniaka (80x80x60cm) wizualnie to było też najlepsze kombo jakie u siebie miałem

 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.