12 minut temu, @Beti napisał:@Ura no tak białego też bo widzisz jaki efekt ( w przenośni) to napisałam z myślą o fiolecie w lampie,ok poprawiłeś mnie) jest po dodaniu białego koloru,a mowa też o lampie nowej one mają diody czerwone.Choć byśmy jak nie dodawali białego do tej lampy będzie fiolet zgadza się? no bo siedzę teraz przed nią i się bawię
to tak mamy dwa mieszania kolorów :
-substraktywne : gdzie dodajemy pigmenty i one odbijają daną długość fali / mieszanie farb. Dany pigment odbija daną falę i mieszając je mamy w sumie mieszaninę mikro cząstek odbijających kolor który widzimy.
-addytywne : tutaj jest to mieszanie widma światła emitowanego o danej długości fali, miesza się to homogenicznie, no chyba że są do kitu diody oraz soczewki i powstaje w akwarium "efekt disco" źle zmieszane barwy. Każda barwa biała zawiera komplet widma widzialnego im bardziej ciepła tym więcej ma czerwonego i żółtego, dzięki temu jak dodamy do tego niebieski możemy uzyskać fiolet widzialny ( nie mówię o UV ). Ograniczając czerwony i żółty zmniejszamy możliwość wymieszania się fioletu, ale też ograniczamy zdolność do odbioru odbitego światła czerwonego od np ryb, trzeba to sobie zbalansować. Ważne jest by lampa miała dobre soczewki i nie robiła dyskoteki z kolorów - im bliżej są diody względem siebie tym łatwiej zmieszać kolor dla tego teraz raczej robi się diody multi chip pod jedną soczewką. Fajne są soczewki płaskie rozpraszające oparte o jakiś mikro raster - ładnie rozpraszają, ale blików spektakularnych nie ma ( brak efektu HQI)