Skocz do zawartości
Przemo87pna

Oświetlenie na modułach Led

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Proszę o porade odnośnie oświetlenia LED.

Posiadam aktualnie akwarium morskie BLAU CUBIC 130 że standardowymi kompaktowymi swietlowkami, jedna biała zimna druga niebieska.

Planuje wymienić w/w na oświetlenie LED, a dokładniej na moduły Samsung GOQ IP68

Występują one w dwóch wersjach które by mnie interesowaly czyli:

Białe zimne 11000K 120lm

Niebieskie

Powiedzcie/doradzcie mi prosze w jakiej  konfiguracji je wkleić- wiem, że niby 0.4W/L tylko uważam, że podejście jest trochę przestarzałe, kilka lat temu ledy były mniej wydajne...

Aaa z ważnych rzeczy mam w planach umieścić jeszcze sterowniki programowalny czasowo aby nie odpalać ich maksymalnie tylko zrobić coś na kształt poranka, południa i wieczoru czyli automatycznie %ustawienie mocy od np 20% i stopniowo zwiększać do maksimum i później w druga stronę zmniejszać.

 

Czekam na sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem opis to one mają niewiele ponad 2 W, więc musiałbyś dać ich około 30 sztuk, zazwyczaj daje się 2 lub 3 niebieskie na jedną białą, zależy jak się Tobie podoba. 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te z Samsunga 11000K biorą 1.08W/modul i dają 120lmn

 

Tylko dalej się zastanawiam czy sugerować się Wattami czy Lumenami, bo jak wspomniałem są one dość mocne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze ja bym zrobił oświetlenie z power led. Mam w takim samym akwarium 54w i wszystko rosło

 

Edytowane przez Nexor4 (wyświetl historię edycji)

127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ale czym wg Ciebie różnią się power ledy od tych co ja napisałem? Wiem, że będzie trzeba ich pewnie o kilka więcej zużyć ale przemawiają za mną 5letnia gwarancja, duża dostępnościa i niezła ceną,

więc jakbys mi przybliżył parametry power ledow to ja sobie to przekalkuluje na GOQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow to wychodzi, że ją t5 miałem mocno nie doswietlone akwarium bo miałem w sumie koło 2000 lmn i chciałem zrobić w pierwotnym założeniu 2500-3000lmn, 

a dokladałeś również czerwone/rozowe

a czy liczycie również lmn z niebieskiego? Wiem że w tym przypadku istotna jest długość fali, ale podawane sa również lumeny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz ci tego nie powiem bo dopiero za tydzień będę odbierać akwarium od znajomego, ale wydaje mi się że miał tam chyba 6w full spectrum.


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki Silva, szkoda, że wcześniej nie widziałem tego tematu, sam bym coś podobnego zrobił- sam handluje takimi profilami ale, jakoś przez głowę mi nie przeszły, dlatego, że te samsungi mają super barwę 11000k i 5 letnia gwarancje,

 

a z innej beczki zdecydowałem się na 20 modułów zimnych czyli 2400lmn

oraz 26 modułów niebieskich czyli około 2000lmn

Sumarycznie mam prawie 4500lmn, czyli 34lmn na litr-licze, że starczy na prosta obsadę miekasow i jakieś niezbyt wymagające lpsy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Przemo87pna napisał:

 mają super barwę 11000k i 5 letnia gwarancje,

 

Kupowałem takie taśmy na ebayu - wybór widma i wielkość chipów (moc) sporo większy niż w PL a cena o połowę niższa (tyle że trzeba poczekać na przesyłkę "gwarancja" tez jest - ale chyba nikt nie korzysta) kupowałem niebieskie i białe 18 000K :)

s-l1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Przemo87pna napisał:

a z innej beczki zdecydowałem się na 20 modułów zimnych czyli 2400lmn

oraz 26 modułów niebieskich czyli około 2000lmn

Sumarycznie mam prawie 4500lmn, czyli 34lmn na litr-licze, że starczy na prosta obsadę miekasow i jakieś niezbyt wymagające lpsy

Według mnie będzie za biało, ale co kto lubi.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 2-3 niebieskie do 1 białego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

Daj 2-3 niebieskie do 1 białego.

Zwiększam ilość niebieskich na 30:), więcej modułów mi sie chyba nie zmiesci:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj więcej niebieskich, a białych mniej. Przy 20 białych i 30 niebieskich będziesz miał za biało. Lepiej będzie 10-15 białych do 35-40 niebieskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.