Skocz do zawartości

thrashcan

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    57
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez thrashcan


  1. Dzień 48

    W akwarium niestety nie ma już Gobiodona :/ 4 nocy wyskoczył ze zbiornika :/ Od tego czasu na akwarium pojawiła się szybka chroniąca przed nieplanowanymi wypadami obsady. Poza tym bez większych zmian - wszystko rośnie i się rozwija (a z Briareum zaczynam się powoli zastanawiać, co zrobić, tak się rozrasta...). Pseudochromis Elongatus zawładnął zbiornikiem i cały dzień zajmuje się patrolowaniem akwarium :) Ale jest szybki skubaniec, więc zdjęcie kiepskie - jak będę karmił, na pewno uda mi się zrobić lepsze. Delikatnie zwiększyła się obsada koralowców - zapraszam do obejrzenia zdjęć.

    7yl2.jpg

    u458.jpg

    9xi7.jpg

    ucxl.jpg

    tqod.jpg

    dntu.jpg

    9ehh.jpg

    abq9.jpg

    34xv.jpg

    7d6l.jpg

    ibho.jpg

    hbs2.jpg

    26lx.jpg


  2. Wygląda na wirki. U mnie przyszły wirki ze szczepkami, ale tylko przez chwilę obserwowałem ich większą ilość. Albo im się nie spodobało i zanikły, albo mój Pseudochromis Elongatus je spożył - od czasu jak mieszka w akwarium, tylko nocą mogę zaobserwować kiełże, mysis czy inne małe stworzonka (wcześniej wszystko ganiało po skałach cały czas w ilościach hurtowych).


  3. Dzień 38

    W akwarium pojawili się kolejni mieszkańcy. Póki co planuję w przyszłym tygodniu jeszcze Ricordeę na jakimś ładnym kawałeczku skałki. Ale do rzeczy: pierwszy to Clibanarius, który pierwszy dzień pobytu w akwarium spędził na nicnierobieniu. Na szczęście okazało się, że nie jest leniwcem i zabrał się do przeczesywania skałki i piasku.

    q84k.jpg

    Drugim jest piękny Gobiodon albofasciatus, troszkę nieśmiały i uciekający pod skałkę przy każdym większym ruchu obok akwarium. Ulubione miejsce leżakowania do okolice Zoanthusów oraz na środku Discosomy :)

    vtrr.jpg

    zlpy.jpg

    Trzecim, najmniej planowanym mieszkańcem jest Pseudochromis elongatus :/ W sklepie polecono mi go jako rybę nadającą się do małego zbiornika, dopiero potem poczytałem, że rybka zdecydowanie woli większą przestrzeń... Cóż - zobaczymy jak to z nim będzie Elongatus jest świetny, czyści skałkę ze wszystkiego, co się rusza, bardzo ciekawska, trochę płochliwa rybka. Na szczęście moja skałka ma sporo zakamarków, więc mam nadzieję, że bardzo mu się nie nudzi - ciągle go widzę, jak wyłazi z coraz to nowej dziury. Nauczka na przyszłość - nawet podczas zakupów warto zerknąć na żywo do internetu i poczytać o tym, czym się jest zainteresowanym.

    dto9.jpg

    uie6.jpg

    6c0b.jpg


  4. Dzień 35

    Akwarium rozkwita, dodałem pompkę Tunze 106S by poprawić nieco cyrkulację - zauważyłem, że więcej cyrkulacji sprzyja życiu w akwarium, więc kosztem ładnego wyglądu będę się na razie pompką wspomagał i w razie potrzeby ją przestawiał w różne miejsca (Koralia jest ustawiona docelowo i nie chcę jej przemieszczać). Swoją drogą Tunze jest głośna, więc jej nie polecam, jeśli macie zamiar dołożyć ją do akwarium w pokoju, w którym często przebywacie/śpicie.

    W akwarium pojawiły się Nassariusy, był również epizod ze ślizgiem, ale po wykryciu pasożytów zewnętrznych i odłowieniu wrócił do poprzedniego właściciela. Hydnophora natomiast została przyklejona do skałki. Pierwszej zauważonej Aiptasii jeszcze nie zlikwidowałem, ale jej dni są policzone. Przywleczone ze szczepką wirki na razie nie stanowią problemu, kilku pozbyłem się odławiając, póki co obserwuję populację. Przeraża mnie za to trochę rozrost i ekspansja Briareum, ale najwyżej będę ciął :) Zauważyłem również, że Palythoa nie lubi mieszania w zbiorniku i zawija się, kiedy za mocno np. bawię się w przestawianie cyrkulacji.

    Na ten moment wygląda wszystko tak:

    bqf3.jpg

    wlv3.jpg

    5e1w.jpg

    ai1m.jpg

    2z69.jpg

    bxcc.jpg

    2q5f.jpg

    j19q.jpg

    k08w.jpg

    jl97.jpg


  5. Mam w akwarium Turbo i Nassariusy. Dziś odkryłem pod skałką takie coś - chyba galaretowate, porusza się z prądem wody, sporo. Nic więcej z dużego wymiarami życia nie mam w zbiorniku, co mogłoby to zrobić (przynajmniej o tym nie wiem ;) ) Czy to jaja któregoś z wyżej wymienionych?

    7t8f.jpg


  6. Jest to albo jakas Monogenea (watpliwe - bo te glownie pasozytuja na skrzelach) wirki pasozytnicze albo skorupiak pasozytniczy (mozliwe ze z rodzaju Isopoda). Lepiej dla akwarium gdyby to bylo to trzecie.

    W kazdym razie cokolwiek to jest to rybka musi zostac zlapana. Pasozyta mozna usunac ostra penseta. Zlapac nalezy mozliwie blisko glowy - tam najczesciej znajduja sie przyssawki - i normalnie dziata ukrecic

    Ok, to by rozwiązało sprawę. Tylko jak ją złapać???


  7. Ja się nie znam ale mi też to wygląda na jakąś przywrę, szukając pod Monogenea widziałem twory podobne np. tu :

    http://fishparasite....epheli-eng.html

    "Narządy zmysłów występują u wielu gatunków w postaci dwu lub więcej par pigmentowanych plamek ocznych zaopatrzonych w soczewki. U wielu gatunków plamki oczne nie występują. "

    No właśnie mi to wygląda na przywry. Ma ktoś pomysł, jak sobie z tym poradzić?


  8. Witam,

    stałem się posiadaczem świetnej rybki, Ecsenius stigmatura. Ryba zaaklimatyzowała się znakomicie, je mrożonkę, sama buszuje po zbiorniku, skubie skałkę i ma już ulubioną dziurę w skale. ALE - na jej skórze zauważyłem pasożyty. Zdaje się, że jakieś płazińce - sztuk trzy, kształt jakby liścia, mlecznobiałe, przezroczystem uczepione jednym miejscem do skóry, reszta ich ciała faluje. Zdaje się, że się potrafi przemieszczać po skórze ryby.

    Jakaś przywra? Co to może być za pasożyt i jak wyleczyć rybę bez strat w bezkręgowcach w zbiorniku? Odłowienie by wyczyścić mechanicznie raczej niemożliwe...

    5k1p.jpg


  9. Te gumowe żółte rękawice do praco domowych to zakładam, że prędzej zaszkodzą całemu baniakowi niż Tobie pomogą.

    Moje Palythoa stresuje się gdy robię gwałtowne ruchy blisko nich. Zazwyczaj pogniewają się trochę ale potem jest OK. Obstawiam, że rękawica nie jest obojętna dla środowiska akwarium i dlatego koral tak reaguje.

    Zauważyłem również, że w momencie zamykania się główek korala w przypadku stresu czy dotknięcia go, koral wydziela specyficzny zapach, który wydobywa się nawet z wody gdy się nachylimy bezpośrednio na wodę. Nie radzę więc zbliżać się twarzą bezpośrednio do lustra wody gdy będziesz wkładał ręce do zbiornika, chyba że lubisz spędzić z 2-3 dni na WC :)

    Sprawdzone i przetestowane na sobie :sick:

    Moje Palythoa w większości już się nie gniewają, ale niektóre polipy nadal są obrażone i zamknięte. Co do zapachu - nie wyczuwam. Nie zbliżam się również do lustra wody - zbiornik ma 30 cm głębokości, więc obserwuję wszystko przez boczną szybę podczas prac.

    Tak czy siak, muszę zmienić rękawice.


  10. Witam,

    kiedy grzebię w akwarium, używam na dłonie takich żółtych rękawic (używanych zazwyczaj do prac domowych). Rękawice przepłukane zwykłą wodą, potem RO/DI. Zawisze po takich pracach Palythoa się zamyka co najmniej na dzień, jakby ją coś stresowało. Pytanie - czy to może te rękawice coś wydzielają do wody? Inne korale mają tą sytuację "w głębokim poważaniu".

    Mieliście może taką sytuację? Chyba muszę zmienić rękawice na jakieś inne. Jeśli tak, to może macie pomysły, na jakie się zdecydować?


  11. Fajny zbiorniczek i jak na razie dobrze się zapowiada. Obejrzałem twoją fotorelację i przypomniałem sobie jak sam zakładałem pierwszą rafkę 30l to tak samo cieszyłem się z małego życia na skale a teraz przestałem na to zwracać uwagę i szkoda.

    Na przed ostatniej fotce to Hydnophora czy mi się zdaje?

    Briareum ci ładnie rośnie widać że w krótkim czasie ładnie podrosło i zoa pięknie się przyjęły więc woda raczej spełnia ich wymagania, nie spiesz się z dokładaniem życia bo zbiornik rzeczywiście mały i szkoda by było zachwiać w nim równowagę. Pozdrawiam

    Dzięki. Tak, to Hydnophora, zobaczymy co z tego będzie...

    Briareum rośnie jak szalone, Discosomy pięknie się pompują, Zoa też mają się dobrze, jedynie ostatnio kilka polipów Palythoa się zamknęło i jest jakieś nieśmiałe (co ciekawe, tylko 3-4, cała reszta ok, może coś je drażni, na razie stan ten trwa około 1 dzień, zobaczymy co będzie dalej...).

    Pozdrawiam!

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.