Jump to content

erich1980

Klubowicz
 • Content Count

  117
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Pomorskie
 • Akwarium
  około 700l, sump 200l, T5 8X80W, DIY by Seb, 3x Hydor Koralia 6, Popma obiegowa Deltec HLP 4745, Zalany 07.2013. DSB. Vodka. SPS-LPS 90/10%.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam, gryzę się z decyzją czy kupić nową 8x80W Sunpower lub używaną (około 4-5 letnią) 10x80W Powermodule w dobrym stanie. Cena wychodzi bardzo zbliżona. Jakie są Wasze rekomendacje? Słyszałem opinie że świetlówki w Sunpower są lepiej chłodzone niż w Powermodule - czy to prawda? Najbardziej obawiam się ewentualnej usterki.. czy jest jakaś opcja ewentualnej naprawy starszej lampy w razie czego?
 2. Całe życie zarezerwowane lub sprzedane. Można składać zamówienia na sprzęt i zbiornik.
 3. Up Wspomniane życie 220zł (hepatus, krewetka, jeżowiec) z wysyłką lub 180zł na miejscu - zarezerwowane Skała - nowa cena - 450zł, możliwa wysyłka.
 4. Up - nowe ceny Wspomniane życie 220zł (hepatus, krewetka, jeżowiec) z wysyłką lub 180zł na miejscu. Skała - nowa cena - 550zł, możliwa wysyłka.
 5. Wspomniane życie 250zł (hepatus, krewetka, jeżowiec) z wysyłką lub 200zł na miejscu. Skała - nowa cena - 600zł, możliwa wysyłka.
 6. Życie zarezerwowane dla maro226 do 20.07. Pozostaje do sprzedania: 1x diadema setosum 40zl 1x krewetka boksujaca 30zl Zywa skala okolo 25 kg - 730zł No i zapomniałem o ładnym hepatusie - 180zł
 7. Sprzedaż całości - priorytet. Sprzedaż całości ryb, bezkręgów oraz osobno koralowców. W następnej kolejności cała skała i sprzęt.
 8. http://nano-reef.pl/topic/65548-700l-pomorski-sredniak/ Niestety kroi mi się wyjazd do USA wraz z rodziną i muszę sprzedać roczny, zdrowy zbiornik SPSowy z dograną obsadą ryb. Cena jaka mnie interesuje - 20000zł do znacznej negocjacji.
 9. erich1980

  Idolek nie je:(

  Czy główny bohater wątku jeszcze żyje? Faktem jest, że Idol potrzebuje dużo żarełka. Idole są wszystkożerne i zaaklimatyzowane chętnie jedzà suchy co pozwala na zautomatyzowanie procesu karmienia. Jeśli Idol nie jadł od ponad tygodnia, stracił brzuch, jest blady i nie widać żółtego koloru to jest niestety stracony, a dalsze próby nakarmienia go łatwo mogą się zakończyć eksplozją parametrów co sam kilka lat temu doświadczyłem.
 10. erich1980

  Białobrody

  To zależy co się rozumie pod pojęciem jakoś wychodzi...miesiąc w zbiorniku, dwa, trzy? W przypadku Białobrodego, Idola lub Chelmona powiedziałbym, że minimum rok.
 11. erich1980

  Białobrody

  Kluczem w przypadku Leuco są następujące elementy: 1. Zbiornik (na zdrowy rozsądek min 150 cm długi), ta ryba to sprinter i wcale nie lubi kryjówek. To indywidualista i chowanie się uważam za objaw niepokojący; 2. Brak innych ryb z rodzaju Acanthurus w zbiorniku. Albo rybki albo akwarium...albo oceanarium. 3. Najważniejszy - krystalicznie czysta woda o SPS-owych parametrach oraz super stabilnym zasoleniu. 4. Zróżnicowana dieta.
 12. Ja widzę tu dobry balans zaangażowania i rozsądku. Naprawdę dobrze się to zapowiada jakkolwiek to dopiero początek. Podoba mi się to, że słuchasz właściwych porad, korzystasz z pomocy fachowców, nie wydajesz kasy na niepotrzebne gadżety i stosujesz sprawdzone rozwiązania. To jest moim zdaniem droga do sukcesu w tym hobby.
 13. LEDy są dość kontrowersyjne powiedziałbym. Odnoszę wrażenie, że zaliczają zdecydowanie więcej porażek niż sukcesów. Świadczy o tym fakt, że większość kapitalnych zbiorników jest oświetlana T5 a ludzie którzy wyznaczają pewien standard na tym forum jak np. Jacek58 i Snocho porzucili ledy i wracają do T5. Zastanawiająca jest spora liczba lamp Led na targowisku - zwłaszcza, że większość z nich jest jeszcze na gwarancji, po wymianach softu, renowacji itp. Dlaczego lampy, które miały przynieść korzyść w dłuższej perspektywie czasu zbywane są tak szybko...? Jest kilka ładnych zbiorników oświetlanych światłem mieszanym LED+T5. Ja osobiście zamiast inwestować kasę w kilka panelów LED kupiłbym poczciwą, nową ATI sunpower bez żadnych fajerwerków w postaci ściemniania itp. Rachunki za prąd będą może i trochę wyższe niż przy ledach ale lampa będzie chyba znacznie tańsza a pod T5 będzie Ci rosło wszystko bez wyjątku. Przynajmniej u mnie rośnie... Nie wiem jakim dysponujesz budżetem ale osobiście radziłbym zainwestować jak najlepiej w pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Jednym z istotnych parametrów jest ich głośność (choć to też może nie mieć znaczenia jeśli nie będziesz spał obok akwarium). Co do ilości skały to zgadzam się z przedmówcami - im mniej w zbiorniku głównym tym lepiej (mniej nie znaczy wcale). Nadmiar można wrzucić do sumpa. Chyba, że idziesz w FO to wtedy konstrukcje skalne mogą być jedyną dekoracją. Pozdro.
 14. Nigdy nie zastanawiałem się nad pomiarami nowo przyrządzonej BT ale myślę, że sól jest ok. tzn. BT reef salt mam na myśli bo SPS salt jest niestety zbyt bogata. W moim przypadku jako fakty przemawiające za tą solą mógłbym wymienić: spokój z glonami, brak Bryopsis (niewielka ilość na grzebieniu - od zawsze), brak cyjano (raz użyłem chemicleanu w lutym podczas krachu i od tamtej pory nawet ogniska) oraz brak dino (przechodziłem to tylko w sierpniu 13 miesiąc po założeniu zbiornika jako część dojrzewania). Uważam, że świadczy to o właściwej ilości mikroelementów w soli. Generalnie polecam z czystym sumieniem BT reef salt i doradzam uwagę przy BT SPS salt. Sól SPSowa byłaby godna uwagi w bardzo gęsto obsadzonych SPSami zbionikach. Ja z racji posiadanego zapasu mieszam obecnie solankę w proporcji 80% BT RS i 20% SPS i to całkiem nieźle działa.
 15. Ostatnio sporo uwagi poświęcam wprowadzeniu Anthiasów do swojego zbiornika. Sukces powiedziałbym połowiczny - z pierwszej partii Disparów przeżyły 4 z 7 (zadowolony jestem z 3), z drugiej Carberyi 2 z 3 (niestety oba trzymają się dna) z trzeciej 11 na 11 malutkich Disparów - jak dotąd super. Efekt - jak dla mnie satysfakcjonujący. Link do filmiku głównie z Anthiasami poniże (polecam HD - to tylko Iphone):
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.