Skocz do zawartości

rafi-r

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez rafi-r

  1. rafi-r

    Rurówki

    Duża rurówka przeniesie się sama jak warunki nie będą jej pasowały (zbyt silna cyrkulacja)
  2. Trzeba mieć nadzieję że ospa nie przypałęta się ;-). Ja mam grzałkę ukrytą za skałami ale z opcją sięgnięcia jej bez wyjmowania skał. Skały musisz ułożyć tak (i posklejać) aby nie spadały i to nie ze względu na grzałkę, a ze względu na życie które na nich posadowisz. Do wody dawaj bakterie nitryfikacyjne. Skałę włożyłeś do świeżej solanki?
  3. rafi-r

    Nowe 100L

    Najczęściej grzałkę trzeba ustawić te 2-3 stopnie mniej niż zakładana temp. Grzałka jest do podtrzymywania temperatury w nocy tak aby wahania były jak najmniejsze. Dlatego posprawdzaj sobie ile stopni masz nad ranem jeśli za mało podkręć grzałkę. Jak już woda będzie klarowna zdmuchnij cyrkulatorem piach ze skał. Bakterie, minimum światła, nie za wysokie zasolenie i podniesione lekko kH, to taka krótka recepta na dojrzewanie - akwarium oczywiście :-)
  4. Na cyjano mi świetnie zadziałał chemiclean.
  5. rafi-r

    mętna woda

    Tak jak pisze "rawenum" skała pomoże. Ten drobny piach będzie miał na czym się zatrzymać. Inna sprawa, że będziesz potem musiał cyrkulatorem przedmuchać go z tego syfu.
  6. rafi-r

    co z rurówką?

    Hmm moja rurówka też lekko zmarniała ostatnio ale bardziej skłaniam się do tezy że coś ją zaczęło niepokoić, podgryzać nocą. Albo Wundermanni albo jakiś dziki krab. Też pióropusz mocno jej oklapł i pióra ma jakby krótsze. Teraz przeniosła się w inne miejsce za skały i to wcale nie znaczy że mniej tam wieje bo za skałami mam też cyrkulator.
  7. Ładny zbiornik budujesz. Po swoich doświadczeniach z krabami dzikusami ja bym jednak radził wykąpać skałę w RO. Fakt drobne żyjątka kiepsko to znoszą ale inne typu dzikie zoa czy rurówki dadzą sobie radę. Szorowanie podobnie, jeden poleca inny nie. Ja nie szorowałem zbyt mocno, przejechałem je szczoteczką i tyle. Zasolenia nie zwiększaj na takim szybciej baniak dojrzeje, świecenie na początek też krótko i niezbyt intensywnie.
  8. Dzięki za rzeczowe info. Powodzenia w hodowli.
  9. W kwestii parametrów miałem na myśli to, że innych wymagają choćby SPSy, a innych miękasy. A koniki potrzebują zapewne czystszej wody jak SPSy ale słabszej cyrkulacji jak LPSy. Sorrki za mocne uogólnienie. A obsada? Nie może być agresywnych ryb? Tak? Czyli mając średnią cyrkulację i łagodne ryby można by spróbować. To oczywiście jeszcze nie na teraz bo stan mojej "słonej" wiedzy jest zbyt mały, ale na przyszłość ... kto wie.
  10. Fajny pomysł na urozmaicenie. Mam pytanie, dlaczego oddzielne akwarium, a nie to główne? Obieg wspólny więc to nie parametry, zatem co? Sorry być może za banalne pytanie ale jak dotąd słyszałem, że koniki są wymagające ale co to znaczy?
  11. rafi-r

    Płukanie mrożonek

    Hmm nie prościej by było zrobić test przed i po karmieniu? Ja nie płuczę choć po zwiększonym karmieniu PO4 skoczyło ze standardowych 0,06-0,08 na 0,12. I nie wiem czy ma to związek ale po większym karmieniu skoczyło też kH na 9,6 standardowo około 7,6.
  12. Nie mam Xeni :-) Ja bym nie ryzykował zbyt dużej plagi i nabył krewetkę, najwyżej wystawisz ją potem na allegro :-) Zauważyłem, że moja krewetka najpierw zjadła te małe apitasie duże jakoś nie po drodze jej były. Zastanawiam się co będzie jak zje wszystkie? Będą odrastać? Czy wystawić krewetkę na eBay'u?
  13. Ja nabyłem jedną większą Wundermanni i zajada Apitasie, i nie tyka korali :-) na razie :-) Jedna jest mniej odważna, w dzień przesiaduje w grocie. Dwie i więcej potrafią być odważniejsze, a i pokarmu potrzebują więcej, może stąd zakusy na korale.
  14. rafi-r

    Mam problem z rybami

    Masz węgiel aktywny aby neutralizował toksyny korali? W akwarium truje głównie NO2 i NH3 - sprawdzałeś te parametry? Amoniak wydziela się też przy soleniu wody dlatego powinna postać dwie doby przed zalaniem. Zbyt duże podmiany na raz nie są dobre, lepiej częściej, a mniej. Zasolenie utrzymuj sobie na 1,022-23 jest to tyle bezpieczne, że przy wahaniach temperatur (a właśnie jak wygląda temperatura?) zasolenie nie wyskoczy poza skalę. To co Ci zdycha wyławiasz czy przepada w akwarium? Może jakies ślady zranienia/walki? Jak przepada to dodatkowo psuje wodę przez kilka dni. Jeśli parametry OK. Spróbuj wprowadzać nie więcej niż 1-2 ryby na raz (duże typu Zebrasoma pojedynczo) i przyzwyczajać je powoli kropelkowo. Napisałeś, że zawsze robiłeś to tak jak robisz i było dobrze, nie napisałeś tylko jak. I jeśli wszystko inne OK to zostaje Ci jakiś agresor do wytropienia.
  15. rafi-r

    Wyłażące dzikusy

    Powiedz co robisz żeby Ci wyłaziły? :-) O jak ja bym chciał się dwóch dzikusów pozbyć!
  16. rafi-r

    Zasiedlenie akwarium

    Skałę spokojnie można wsadzić do solanki po 2-3h. Nic się nie stanie. Co więcej w sklepach świeżą solankę po dosłownie 15min. leją do akwarii z koralami, rybami itd. Oczywiście zgodnie ze sztuką dwie doby powinna solanka się mieszać. Ja tyle mieszam przy podmianach. Co do życia trzeba wprowadzać je stopniowo 2-3 sztuki na raz (korale). Ryby, krewetki itp moim zdaniem max 2 sztuki na raz i poczekać tydzień dwa z następną partią. Życie wprowadzaj po glonach. I nie przesadzaj z krabami i ślimakami bo srają co nie miara przez co NO3 i PO4 rośnie. Każde akwarium jest inne ja po upływie dwóch miesięcy mam SPSy w tym jedną acroporę, kilka LPSów i dwa miękasy. 3 ryby i 3 krewetki do tego ślimak i krab na gapę. Wszystko żyje i ma sie świetnie. Parametry cały czas w normie. Najważniejsza zasada, zmiany powoli i nie grzebać bez powodu w baniaku.
  17. rafi-r

    Parametry Wody

    Mg bym się nie przejmował. Ale jak pisze Włodzimierz rób podmianki z własnej wody, a nie jakiejś kupnej. Moim zdaniem masz też za słono, bo przy wzroście temperatury zrobi się bardzo słono. kH i pH są dość mocno powiązane, więc jak podbijesz jedno drugie też pójdzie. Woda powinna lepiej się napowietrzać (skieruj cyrkulację na taflę i spróbuj przewietrzyć pokój).
  18. Dokladnie tak, a za chwilę i tak trzeba będzie wymienić tanie badziewne na dobre działające. Zakup sprzętu to dopiero początek. Śmieszą mnie też pytania o koszty eksploatacji bo są one niczym przy kosztach zakupów zwierzaków. Ale polecam, to naprawdę super widzieć jak życie w baniaku rozwija się rośnie itd. a wzdględy estetyczne to wartość dodana.
  19. Witam, może nie jestem jakimś znawcą ale wtrącę swoje 3 grosze. 1. po co do takiego litrażu odpieniacz? - nie będzie tam zbyt wiele ryb bo litraż za mały - w zupełności wystarczy kaskada FZN1 lub 2 z wkładami Chemipur Elite i Purigen + absorber fosforanów np EcoPhos (granulki nadające się do kaskady). 2. Taki litraż jest bardziej problematyczny niż 100-150, a wcale nie tańszy. 3. Salimetr ja polecam coś takiego 4. Sól jest jak najbardziej OK sam takiej używam i bardzo ją sobie chwalę. Oczywiście każdy lubi i poleca swoje.
  20. rafi-r

    Wstępny plan akwa 128l

    Generalnie jak nie przewidujesz zbyt dużo ryb, a w 128l. i tak nie będzie tego za dużo, możesz zrezygnować z SUMPa i odpieniacza. Moje 120 chodzi na kaskadzie z chemipurem i purigenem, parametry trzyma stabilnie. Dołożyłem dodatkowo na wierzch kaskady absorber PO4 i węgiel aktywny. IMHO wystające poza obrys baniaka oświetlenie nie wygląda najlepiej + niechciane reflexy świetlne.
  21. rafi-r

    Tutaj się witamy :)

    Witam jestem Rafał od dwóch miesięcy mam swoją nano rafkę 120l. I jak większość przesiadłem się na solankę ze słodkiego baniaczka.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.