Skocz do zawartości

anx

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    155
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez anx

  1. Witam wszystkich! Posiadam odpieniacz Deltec AP600, zasilany przez Hydor Nano 1000. Jednak bardzo słabo pieni - dorpiero po dodaniu bakterii udaje mu się coś wypienić. Czy może to być spowodowane za niskim poziomem wody w odpieniaczu (na zdjęciu)? Czy wobec tego należałoby kupić mocniejszą pompę (ta jest ustawiona na maksa)? Czy trzeba szukać przyczyny gdzie indziej?
  2. Witam wszystkich! Czy ktoś z okolicy mógłby poratować moje akwarium lampą UV? Niestety śliczna loretka dostała kropek Już zupełnie nie wiem co robić. Jestem studentką i niestety teraz nie mam możliwości zakupić własnej lampy. Może być jakakolwiek, tylko oby działała. Bardzo proszę o pomoc, jeżeli tylko ktoś może. PS Nie wiedziałam, w którym dziale umieścić post, mam nadzieję, że we właściwym.
  3. Anthias odszedł. Czy ktoś doradzi co zrobić z tym koszmarem?
  4. Niestety od zakupu anthiasów na początku stycznia (dodam, że jeden nie dożył dojazdu do domu mimo, że ryby były zabezpieczone, jechały w samochodzie ok. 40 minut) dzieją się same złe rzeczy w akwarium. Najpierw jednemu spuchło oko i nie chciał jeść, był chudy a jego odchody były białe i ciągnące, zaraz potem praktycznie wszystkie ryby w zbiorniku zaczęły się ocierać. Po zakupieniu krewetki sytuacja się poprawiła, ale krewetka przestała czyścić ryby (na początku robiła to chętnie), więc postanowiłam spróbować z Herbtaną. Tydzień temu zakończyłam 10-dniową "kurację" Herbtaną co z kolei postkutkowało chorobą tego anthiasa (biały nalot itd.), wysypem cyjano, czyli tak naprawdę znacznym pogorszeniem sytuacji. Co ciekawe anthias, którego na początku spisałam na straty (mały, wychudzony) ma się lepiej, ma duży apetyt a oko się poprawiło. Ryby są spokojniejsze niż na początku (widoczny był stres), ale wciąż się ocierają. W międzyczasie jeden anthias zaczął zmieniać się w samca. Przyjrzałam się i rzeczywiście wieczorem pojawiają się delikatne, drobne, słabo widoczne kropki na głowie Grammy. Azotany mam praktycznie zerowe przez cały czas, fosforany w czasie zakupu wynosiły 0.09, jutro lub pojutrze będę mogła zakupić test na PO4, żeby móc mierzyć ich poziom w domu. To wszystko mnie podłamało, zaczęłam wątpić w to, że kiedykolwiek moje akwarium będzie bez plag i chorób.
  5. Kilka dni temu zauważyłam częste osiadanie ryby na dnie i szybkie ruchy pokryw skrzelowych. Przez 2 dni nie mogłam obserwować akwarium, ponieważ nie było mnie całe dnie w domu. Oczywiście ryby były karmione. Dzisiaj stan rybki jest o wiele gorszy Czy da się jeszcze go uratować czy nie ma szans?
  6. Niestety moja przepiękna loretka bardzo się ociera i siedzi w skale przez większość czasu - wcześniej odważnie pływała po całym akwarium Mam ogromną nadzieję, że uda się ją uratować tak jak i resztę. Wpadłam jeszcze na pomysł żeby dokupić l. kuekenthali - może też by czyściły a i tak miałam je kupić. Tylko wtedy pewnie lepiej nie ryzykować herbtaną, żeby nie padły po wpuszczeniu (aklimatyzacja+herbtana domyślam się może być ryzykowna), więc czy lepiej dzisiaj już podać herbtanę a krewetki po kuracji, czy w poniedziałek pojechać po dodatkowe krewetki i zaczekać z dodawaniem herbtany?
  7. Dziekuję za podpowiedzi. Dobrze, to może spróbuję z Herbtaną. Mam jednak pytanie, czy jest ona bezpieczna dla krewetek i jeżowców? Jeżeli chodzi o krewetkę czyszczącą to widzę, że ryby do niej co chwilę podpływają, szczególnie mały błazenek, który bardzo się ociera - podpływa bardzo blisko niej i czeka a ona nic.. Na początku bardzo ładnie czyściła anthiasy, a teraz podpływają a ona nic sobie z tego nie robi. Dlaczego? Czy dlatego, że sporo karmię, żeby wzmocnić ryby? Dziękuję również za odpowiedź odnośnie zamiany w samca. Przynajmniej to nie jest żadne choróbsko
  8. Oznak na skórze ryb nie widzę, stąd myślę że objawy są raczej pasożytnicze, a Artemiss jest na bakterie i grzyby, czy tak? Wpuściłam krewetkę tydzień temu. Rzeczywiście anthiasy ustawiły się w kolejce, jednak nie widziałam aby podpływały do niej też inne ryby. I niestety nadal się ocierają (w tym przynajmniej 1 anthias)
  9. Aktualizacja Ryby nadal się ocierają, ale kropek jak nie było tak nie ma. To musi być inny pasożyt, tylko jaki? Dodatkowo jeden anthias (jedyny z moich ryb) ma bardzo dziwny objaw - ok. 2 dni temu zauważyłam że jego płetwy piersiowe i grzbietowa zaczynają miejscowo wygladać jak coraz bardziej okopcone, tak wygląda jak osadzony węgiel. Jak uda mi się zrobić zdjęcie to wstawię. Co to może być? Nigdzie nie znalazłam informacji o takich objawach... Teraz widzę, że prawdopodobnie z nowymi anthiasami wprowdziłam jakieś paskudne pasożyty. Mam dostęp tylko do Herbtany, do polyp Lab niestety nie. Czy lać Herbtanę na ślepo, nie wiedząc co jest rybom czy to nie ma sensu?
  10. anx

    Umierajaca ekipa sprzatajaca

    Może miernik zasolenia przekłamuje? Miałam podobną sytuację i okazało się, że mój salimetr zaniża zasolenie o 2-3. Jeżeli chodzi o grzałkę Easy Heater to miałam i w krótkim czasie pękła - śmierdziało spalonym plastikiem w całym pokoju, potem poczytałam i rzeczywiście akwaryści na forum też o tym pisali. Także z własnego doświadczenia odradzam jej używanie. Teraz używam grzałki Jager.
  11. Witam wszystkich, niestety ten koszmar spotkał również mnie. Około 1 - 2 tygodni temu zauważyłam, że czasami midas się ociera o piasek i skały, ale łudziłam się, że mu przejdzie. Zauważyłam też ze 2 kropki (jak ziarenka soli), które znikły tego samego dnia, więc pomyślałam, że to może piasek. Niestety przedwczoraj zaczął ocierać się błazenek, wczoraj anthias a dzisiaj też loretka . Kilka dni temu zaobserwowałam białe zawijasy ok. 2mm na szybach - czy to są cysty ospy? Kropki - wczoraj jedynie na midasie pojawiło się kilka (więcej niż poprzednio), jednak tego samego dnia zniknęły. Jeżeli chodzi o inne nietypowe zachowania, to midas czasami skubie sam siebie. I widać, że ryby coś drażni. Od kiedy dodałam anthiasy karmię sporo (2-3 kostki dziennie). Od ok. tygodnia dodaję czosnek do jedzenia. Wiem, że popełniłam błędy, jednak bardzo mi zależy na uratowaniu ryb. Akwarium założone pod koniec lutego 2018, 309l + sump, część skały suchej i część żywej z dobrego źródła, w lipcu dołożyłam 5kg suchej skały, pierwsze korale w sierpniu a we wrześniu 2 błazny. Pod koniec grudnia dołożyłam midasa i loretkę, a 1,5 tygodnia temu 4 anthiasy. Niestety wygląda na to, że sucha skała dopiero zaczęła dojrzewać, gdy zaczęłam mocniej karmić (po tylu miesiącach!), gdyż porastają ją brązowe glony. Od początku NO3 było zerowe a PO4 ostatnio mierzone w zeszłym tygodniu było 0.09, KH-7,8. W ciągu ostatnich dni obniżyłam również zasolenie, gdyż okazało się że mój spławik zawyża (zasolenie okazało się być na poziomie 1.028!). Czy mam już teraz reagować czy zostać przy karmieniu i ograniczaniu stresu u ryb? Myślałam o włożeniu węgla i podmianie - czy to dobry pomysł? Co robić? Dodam, że mam oprócz tego jedynie akwarium 60l ze skałą, kilkoma koralami miękkimi i siporaxem, więc jeżeli chodzi o kwarantannę to warunków nie ma zbyt sprzyjających. Domyślam się również, że jeżeli już kilka ryb się ociera to nie ma większego sensu dodatkowo ich stresować. Będę bardzo wdzięczna za każdą mądrą poradę i komentarz :)
  12. anx

    Biała narośl na oku

    Witam wszystkich! :) Rybka jest u mnie 5 dni, wczoraj zauważyłam na jej oku białą, mętną narośl. Dzisiaj wygląda gorzej, wyraźnie się powiększyła. Rybka rano miała spory apetyt, mimo że oko utrudnia jej łapanie pokarmu, chociaż teraz z kolei nic nie łapie. Dodałam sok z czosnku do mrożonki, w nadziei, że to pomoże. Jest mniejsza i chudsza niż pozostałe ze stadka i więcej siedzi w skałkach/w kącie akwarium. Co mam robić, jak jej pomóc? Czy da się ją uratować?
  13. anx

    Wymarzone >300l Ani

    Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Wasze doświadczenie jest dla mnie cenne Dawno nic nie pisałam, niestety nie miałam na to czasu, a akwarium samo sobie dojrzewało, choć trudno to stwierdzić, gdyż jedyną tego oznaką był niewielki brązowy nalot na skale i piasku. Teraz jeszcze trochę się osadza (wygląda jak delikatne galaretowate jasnobrązowe włoski głównie na szybach i w miejscach dużej cyrkulacji). Sera Silicate Clear i węgiel nie pomogły niestety. Na szczęście jest tego coraz mniej. Domyślam się, że to przez suchą skałę, pewnie musi trochę dłużej dojść do stanu dojrzałości. Jeżeli się mylę, to proszę wprowadźcie mnie z błędu Dołożyłam trochę skały i siporaxu (teraz jest 5l) za Waszą radą. Od ok. 1,5 miesiąca zaczęłam powoli zasiedlać baniaczek. Z początku korale marudziły, gdyż wciąż utrzymują się zerowe nutrienty. Musiałam zacząć je karmić oraz dokupiłam 2 piękne błazenki. Od razu widać było poprawę po koralach, mimo że NO3 nadal jest zerowe (PO4 teraz nie mierzyłam). Zaczęłam również lać fito ok 10ml dziennie na noc. Jeżeli chodzi o preparaty, leję AF BioS przy podmianach, na noc Build 2 krople i 2 krople Energy przy karmieniu korali raz na 2 lub 3 dni. Podmiany na AF Reef Salt. Z bakteriami probiotycznymi się wstrzymałam. Obsada korali jak widać będzie miękko lpsowa. Jeżeli chodzi o ryby, planuję: 2xamfiprion (juz są ) 2x pterapogon 1xhepatus 1xdoktorek 1xgramma loreto 3-5x Pseudanthias dispar albo squampinis Zastanawiałam się też nad Chromisami virdis, ale z tego co słyszałam, nie warto ze względu na agresję, czy ktoś może się podzielić opinią? 1/2x wargacz halichoeres/hexa (chociaż nie wiem czy decydować się na tą terrorystkę) ew. inny, to jeszcze do przemyślenia Czy taka obsada byłaby ok? I to tyle. Mam nadzieję, że bez większych problemów będzie się to wszystko kręcić, a korale będą rosnąć Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
  14. Witam wszystkich! Mam problem z ustawieniem lampy PS Diuna T5 po zmianie świetlówek. Chciałam włączyć lampę manualnie, aby sprawdzić czy po wymianie wszystko jest ok, jednak za nic program świetlówek nie chce się włączyć. Próbowałam wyłączyć Moonlight, ale na lampie jedynie teraz jest napisane, że Moonlight jest wyłączony, ale nadal świetlówki nie włączają się. Co robić? EDIT: Pomogło przywrócenie ustawień domyślnych, za radą Serwisu
  15. anx

    Co to za koral

    Wygląda na echinophyllię
  16. anx

    Wymarzone >300l Ani

    Korona jest, ale jeszcze oswajam się z obiegiem, więc nie zakładam, żeby mieć podgląd na poziom wody. Ze skałą taki właśnie mam zamysł. Bardzo podobają mi się takie zbiorniki z dużą przestrzenią dla ryb A dla korali wbrew pozorom też jest spora powierzchnia
  17. anx

    Wymarzone >300l Ani

    Akwarium po 3 tygodniach od uruchomienia. Tydzień temu dodałam 18kg żywego piasku. Zmętnienie ustąpiło po kilkudniowym wstrzymaniu lania bakterii i odpowiednim ustawieniu odpieniacza. NO3 póki co wciąż zerowe. Od kilku dni zaczęłam lać po 2 krople bakterii probiotycznych ProBioS i wznowiłam lanie bakterii BioS w mniejszej dawce - też 2 krople dziennie. W sumpie wylądował glon spaghetti dzięki uprzejmości kolegi z forum
  18. anx

    Wymarzone >300l Ani

    Minął 10 dzień od uruchomienia obiegu. 1 dnia włożyłam 4 kawałki suchej skały, potem stopniowo resztę. Wczoraj dorzuciłam żywej i voila! Jedynie zastanawiam się nad dołożeniem jednego czy dwóch kawałków żywej skały do lewej wysepki... Codzienni leję 4 krople BioS. W sumpie siedzi węgiel i sera silicate clear. Zastanawia mnie delikatne zmętnienie utrzymujące się od początku. Na skale suchej i szczególnie na siporaxie pojawiły się białe gluty (bakteryjne?). Od jutra zaczynam już powoli świecić. NO3 mierzone wczoraj równe 0, więc czekam aż zacznie wzrastać. To chyba na tyle
  19. Witajcie! Czy miał ktoś z Was do czynienia z tym preparatem? Czy można go przyrównać do Red Sea Aiptasia-X?
  20. anx

    Wymarzone >300l Ani

    Dziękuję za podpowiedzi. Poziom z tego co widzę udało mi się opanować Zdjęcie jeszcze "na roboczo" Woda już cieplutka, czas solić ! Akwarium planuję prowadzić na Aquaforeście. Sól na początek - Probiotyczna AF.
  21. anx

    Wymarzone >300l Ani

    W sumpie będą ze 2 kawałki żywej skały, glony spaghetti, siporax i na początku węgiel i sera silicate clear. Dzisiaj planuję zasolić i wrzucić część skały. Teraz męczę się przy ustawieniu obiegu... To wcale nie jest takie proste jak myślałam . I tutaj mam pytanie, gdyż ciężko mi to sobie wyobrazić. Czy poziom wody w akwarium nie jest za wysoki? Jak zabieram wodę, maleje poziom w kominie i nie dochodzi do rewizji... I jak zabezpieczyć akwarium przed przelaniem? Już zaczęły mnie nachodzić czarne myśli o zalanym mieszkaniu. Przecież, jeżeli w akwarium jest tak dużo wody, to nawet delikatne przelanie dolewki może spowodować wylanie wody. Czy dobrze myślę?
  22. Witam wszystkich! Od kiedy zaczęłam interesować się akwarystyką morską, moim marzeniem było akwarium 250-300l z sumpem. Nie sądziłam, że uda się je tak szybko zrealizować, dzięki jednemu z akwarystów z forum, od którego mam akwarium, dokładnie 309l. Miało być zalewane już w zeszłym roku, jednak ciągły niedobór środków finansowych i czasu wydłużyły okres przygotowań Co do szczegółów: Akwarium 103x60x50cm 10mm Sump: 77x40x40cm + Zbiornik na dolewkę Lampa: Diuna PS T5 8x39w Wentylatory w koronie Odpieniacz: Deltec APF600 na pompie DCS600 + pompka Hydor Pompa obiegowa: Jecod DCT6000 Cyrkulacja: RW8 + Tunze 6045 Grzałka 200W Dolewka Aquatrend Dzisiaj włączam obieg, zobaczymy co to będzie Co do skały wahałam się, czy wrzucać część żywej, którą mam i na której jest kilka aiptasii. Czy dokupić suchą Marco Rocks, tak, żeby w akwarium była sama sucha. Ale jednak zdecyduję się na kilka kawałków żywej, jak już jest, a potem jak dojrzeje, dokupię zwierzaki aiptasiożerne. Jeżeli będzie za mało to dokupię jeszcze Marco. Piasek żywy. Dziękuję za wszelkie pomocne i budujące komentarze, jako że jest to moje pierwsze akwarium z sumpem i chciałabym, żeby było już moim ostatnim, docelowym, porządnie przemyślanym
  23. To byłoby dobre rozwiązanie, jednak jak się przyjrzałam, to sprawiedliwie na każdej skale jest po jednej róży takiej mniej więcej 1 cm. Skała wypełnia większą część tego akwarium
  24. W dużym przybliżeniu ok. 10 kg.
  25. Witajcie! Powoli zalewam nowe akwarium, jednak pojawiły się pewne wątpliwości - kupiłam część skały suchej i część żywej (obecnie czeka w dojrzałym akwarium 60l), na której znajduje się kilka aiptasii. I teraz widzę dwie możliwości - albo wrzucić na start tylko suchą, a do 60tki kupić krewetkę np. kuekenthali, albo wrzucić i suchą i żywą i po tym jak dojrzeje kupić krewetki/brzydala... Ktora opcja byłaby lepsza? Nie chciałabym znów na starcie zafundować sobie plagi, z drugiej strony może to znacząco wydłużyć dojrzewanie i zachwianie systemu po dołożeniu żywej skały. Dodam, że kilka razy potraktowałam ją AiptasiaXem, jednak odrastają. Bardzo dziękuję za pomocne odpowiedzi
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.