Witam, nie mam solniczki, mam akwarium słodkowodne, ale chcę się Was poradzić. Czytałem dużo o DSB czytałem też o plenum na PKMD i gdzieś tam jeszcze, w tych dyskusjach padają stwierdzenia że nie potrzebna jest warstwa wody pod podłożem i że ono samo - 10cm dorodnego podłoża tj. piachu będzie prowadzić denitryfikację.
Taka gruba warstwa podłoża jest podobna z "wyglądu" do Waszego DSB. Czytałem u Was że DSB "działa" poprzez drobne organizmy które żyją w podłożu i dostarczają wodę z NO3, i węgiel do bakterii denienitryfikacyjnych.
Pytanie
1. czy w akwarium słodkowodnym a może i w Waszych źródłem tego wydajnego "transportu" no3 i węgla w głąb podłoża mogły by być kable grzewcze ??? - takie jak do akwariów roślinnych które kładzie się na dnie i zasypuje podłożem ADA ? tyle że ja nasypałbym na nie 10cm piasku bardzo drobnego np 0,5. Takie kable grzeją bardzo delikatnie wymuszając konwekcję.
Jak wynika z opisu kabel wymusza obieg w podłożu wypychając wodę nagrzaną a zasysając do podłoża wodę "zimną"
2. Jak wynika z opisów działania plenum długo ono się uruchamia ja osobiście myślę, że dlatego bo woda ze słupa bardo wolno przenika do podłoża i może za wolno?, czy takie kable mogą przyspieszyć start takie słodkowodnego DSB ?
3.Czy to może czysto teoretycznie działać ? czy jednak kable za mocno natlenią podłoże i denitryfikacja nie zajdzie?
A może ktoś już takie coś stosował ?