Skocz do zawartości

kichnu

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    89
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez kichnu


  1. Tak z ciekawości, ile wytrzymuje ostrze we Flipperze? Ja mam Tunze, ale umieszczam w nim ostrze trapezowe. Łatwo się daje zblokować. Korzyść to zawsze ostre i skutecznie czyszczenie. Zauważyłem także, że wyczyszczenie szyby stalowym ostrzem na dłużej zapobiega osądzaniu się zielonego pyłu.


  2. Zadbaj o to by były ze 2 krewetki na każde 100 litrów. 

    Bardzo dobrze działa ocet. Strzykawka 2 ml z cieniutką igłą i precyzyjne wstrzykiwanie. Z mojej praktyki wiem, że każdym ml można zabić 5-10 sztuk. Kilka kolejnych dni i można zrobić porządek. resztki i małe zjedzą krewetki.

    Umnie mam tylko jedną krewetkę i daje radę. W kominie jest ich cały las:D


  3. Ja stosowalem strzykawkę z cienką igłą do wstrzyknięcia octu. Jeżeli tylko trafimy w polip, to Sprawia ginie. Ten sposób jest skuteczny, ale pracochłonny. Aptasia, jeżeli ma dostęp do pokarmu, te będzie rosła. Szczególnie dotyczy ta akwarium że słabo rosnącymi koralami w kiepskiej kondycji. Aptasia jest chwastem i jej zadaniem jest zapełnianie niszy ekologicznej.  W głównym zbiorniku mam krewetki w ilości 5 sztuk na 250 litrów. Od ponad roku załatwia to sprawę. Co ciekawe, tam gdzie ich nie ma, czyli w kominie, ukwiałów jest cała masa.


  4. Tak jak ktoś napisał wcześniej najprawdopodobniej akwarium "nie zatrybiło", może na początku było trochę lepiej.

    Moja sugestia to, wymienić skałę na 6-8 kg żywej dobrej jakości, zalać i robić regularne podmiany. Jak najszybciej wprowadzić zwykłe miękasy, oczywiście jak największe sztuki i makroglony - jakąś większą Caulerpę, by było ją łatwo później usunąć. Docelowe Zoa wprowadzać stopniowo obserwując jak całość się buja.

    Odpuścić sobie dodatki itp. szkoda kasy na początek. Akwarium jest malutkie, więc moim zdaniem warto bazować na dobrej skale. 

    Później jak będzie szło dobrze można oczywiście wprowadzić bardziej zaawansowane techniki prowadzenia akwarium.


  5. Witam serdecznie.

    Pod głównym zbiornikiem z koralowcami systematycznie rozwijam akwarium, które pełni rolę sumpa i zbiornika z ozdobnymi makroglonami. Część techniczna jest w nim obecnie maksymalnie zminimalizowana i ukryta.  Moim celem jest zbiornik makroglonowy z ukwiałami, skorupiakami i drobnymi rybami. 
    Obecnie oświetlam je diodami LED, niebieskie i białe 5000K w równych proporcjach. 
    Moim celem jest oświetlenie świetlówkami tak by dobrze wyglądały zielone  i czerwone makroglony oraz by wyciągnąć w miarę dużo z barw ukwiałó fluo.

    W praktyce będą to dwie świetlówki 54W (dla zbiornika 130 x 30 x 26).
    Co byście doradzili?
    Dać dwie o temperaturze barwowej 8000 - 15000K, czy jakąś kombinację z oferty np. ATI?


  6. Miałem to samo. Ja swój kupiłem jako używany, który po ok 1,5 roku popsuł się w identyczny sposób. Niestety niemiecki sprzęt też się psuje. Podobne awarie są w chinczykach. Mi padła pompa obiegowa  i falownik Jebao. Falownik udało mi się 'rozebrać', w środku zalana jakimś  tworzywem jest elektronika ze sterownikiem silnika. Nie udało mi się odczytać oznaczeń na scalakach, co i zresztą nic nie da. Może i celowo się to robi by napędzać sprzedaż, bo sama elektronika powinna przeżyć kilka razy elementy mechaniczne.


  7. Witam. 

    Mam pytanie dotyczące Waszych doświadczeń z Briarełum lub innymi koralowcami puszczonymi na szybę.
    Jak wygląda u Was trzymanie się koralowca na bocznej szybie na dłuższą metę. U mnie niestety po dłuższym czasie odkleja się. Problem dotyczy dolnej krawędzi. Góra narasta, dół się odkleja tworząc luźny fałd, który można oczywiście odciąć i pociąć na szczepki.

    Od jakiegoś czasu zasiedlam  tym koralem szybę na dnie.  Tu na razie nie widzę takiego problemu.  
    Ogólnie zauważam, że niewiele osób tak robi, bojąc się np. ekspansywności tego koralowca.
    Ja nie mam piasku i planuje by całe dno z przodu było zarośnięte Briareum. Oczywiście nie pozwalam by koral wrastał na skałę, odcinając go tak by, pomiędzy nim a skałą było zawsze min. 1 cm przestrzeni.

    Co o tym myślicie?


     


  8. Na moich szybach w akwarium osiada zielony pył. 
    Trzeba je co drugi, trzeci dzień czyścić, ale nie o tym chcę mówić.

    Moje pytanie dotyczy tego, czy usuwane glony z szyby, które rozpraszają się w wodzie działają podobnie jak dodanie fitoplanktonu?
    Wbrew pozorom jest tego dość dużo za każdym razem, bo woda wyraźnie mętnieje, operację wykonuję 2 lub trzy razy w tygodniu, więc jest to dość regularny zastrzyk materii pochodzenia roślinnego.

    Co o tym sądzicie?

     


  9. Ja już od 3 lat obserwuję dość dobrą skuteczność krewetek. Mam na myśli porównanie akwarium bez nich i po wpuszczeniu, robią swoją robotę. Dość skuteczne, co teraz testuję w moim refugium w którym mam małą modliszkę jest strzykawka z cienką igłą i wstrzykiwanie octu. Trochę mozolne, ale przy mniejszym zbiorniku też dosyć skuteczne rozwiązanie.


  10. Kopiując działanie innego akwarysty, można prawidłowo wystartować co do sprzętu, obsady i samej procedury startu i dojrzewania. 

    Niestety w trakcie istnienia akwarium zdarzają się sytuacje trudne do przewidzenia. W praktyce w takim wątku nie będzie gotowej procedury postępowania, a druga sprawa, to czy akwarysta potrafi rozpoznać swój problem i zastosować odpowiednią procedurę?

    Jeżeli ktoś nigdy nie zamiatał miotłą podłogi, to może przeczytać instrukcję używania miotły, przestudiować zjawiska fizyczne występujące podczas zamiatania i obejrzeć 50 godzin tutoriali na YouTube.  W końcu okażę się, że chwyci miotłę w ręce, kij się złamie, a potykając się o własne nogi rozbije głowę i trafi do szpitala. :)
    Doświadczenie jest trudne do przecenienia.

    Podłoga nadal nie zamieciona.:mad:.

     


  11. Aktualizacja stanu i planów:).

    Akwarium będę prowadził jako lowtech z miękkimi koralowcami.
    Obecnie nabywam bardziej kolorowe Zoa, w planach jeszcze ładne Rhodactis i Ricordea. Chcę by tylna i boczna szyba pokryta była Briarełum, a spodnia różnymi grzybkami.

    Przed trzema tygodniami przerobiłem sump na większy. Obecnie ma on 140 x 33 x 35 cm i tak jak widać jest on prawie w całości wykorzystany na refugium z makroglonami. Zrzut i komora pompy zajmuje po 15 na 15 cm. 

    Całość sumpa miała być zasłonięta płytą meblową, ale chyba zostanie jako otwarta. Muszę tylko przerobić płyty nad i pod by odsłaniały tylko co trzeba. 

    wwww.jpg


  12. Kiedyś próbowałem to w roślinnym, ale to było tylko 150 litrów, więc była to sztuka dla sztuki. Moim zdaniem ma to sens, ale tylko jeżeli połączymy dwa założenia. W bardzo dużym akwarium w okresie zimowym odzyskamy ciepło z lamp i wykorzystamy do grzania baniaka. W praktyce raczej efekt bardziej tylko 'ekologiczny' i drugie założenie, chcemy mieć nad takim zbiornikiem np 1000 l dwie lub  trzy punktowe lamy, które mają być prawie niewidoczne podwieszone nad akwarium na cienkich wspornikach w których będzie przeciągnięte zasilanie i kanały zasilające chłodzenie. Mówię oczywiście o akwarium otwartym.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.