Jump to content

kichnu

Klubowicz
 • Content Count

  74
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Krzysztof
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Mosina
 • Akwarium
  250 litrów jamnika z refugium.

Recent Profile Visitors

1036 profile views
 1. Dziękuję. Było by miło, bo jako taka została zakupiona. Obecnie jest mała, więc może nie jest jeszcze wybarwiona.
 2. Witam. Jak w temacie, jaki to gatunek? Czy jest to Odontodactylus scyllarus? Skorupiak ma obecnie ok 7 cm.
 3. Ja czyszczę kwasem solnym rozcieńczonym 1:3, bo nie trzeba długo czekać. 15 minut i po sprawie.
 4. Na moich szybach w akwarium osiada zielony pył. Trzeba je co drugi, trzeci dzień czyścić, ale nie o tym chcę mówić. Moje pytanie dotyczy tego, czy usuwane glony z szyby, które rozpraszają się w wodzie działają podobnie jak dodanie fitoplanktonu? Wbrew pozorom jest tego dość dużo za każdym razem, bo woda wyraźnie mętnieje, operację wykonuję 2 lub trzy razy w tygodniu, więc jest to dość regularny zastrzyk materii pochodzenia roślinnego. Co o tym sądzicie?
 5. kichnu

  Aiptasia w konikarium

  Ja już od 3 lat obserwuję dość dobrą skuteczność krewetek. Mam na myśli porównanie akwarium bez nich i po wpuszczeniu, robią swoją robotę. Dość skuteczne, co teraz testuję w moim refugium w którym mam małą modliszkę jest strzykawka z cienką igłą i wstrzykiwanie octu. Trochę mozolne, ale przy mniejszym zbiorniku też dosyć skuteczne rozwiązanie.
 6. Kopiując działanie innego akwarysty, można prawidłowo wystartować co do sprzętu, obsady i samej procedury startu i dojrzewania. Niestety w trakcie istnienia akwarium zdarzają się sytuacje trudne do przewidzenia. W praktyce w takim wątku nie będzie gotowej procedury postępowania, a druga sprawa, to czy akwarysta potrafi rozpoznać swój problem i zastosować odpowiednią procedurę? Jeżeli ktoś nigdy nie zamiatał miotłą podłogi, to może przeczytać instrukcję używania miotły, przestudiować zjawiska fizyczne występujące podczas zamiatania i obejrzeć 50 godzin tutoriali na YouTube. W końcu okażę się, że chwyci miotłę w ręce, kij się złamie, a potykając się o własne nogi rozbije głowę i trafi do szpitala. Doświadczenie jest trudne do przecenienia. Podłoga nadal nie zamieciona..
 7. Aktualizacja stanu i planów. Akwarium będę prowadził jako lowtech z miękkimi koralowcami. Obecnie nabywam bardziej kolorowe Zoa, w planach jeszcze ładne Rhodactis i Ricordea. Chcę by tylna i boczna szyba pokryta była Briarełum, a spodnia różnymi grzybkami. Przed trzema tygodniami przerobiłem sump na większy. Obecnie ma on 140 x 33 x 35 cm i tak jak widać jest on prawie w całości wykorzystany na refugium z makroglonami. Zrzut i komora pompy zajmuje po 15 na 15 cm. Całość sumpa miała być zasłonięta płytą meblową, ale chyba zostanie jako otwarta. Muszę tylko przerobić płyty nad i pod by odsłaniały tylko co trzeba.
 8. Czy to była ta barwna, jak powyżej na filmie, czy w innym kolorze?
 9. Kiedyś próbowałem to w roślinnym, ale to było tylko 150 litrów, więc była to sztuka dla sztuki. Moim zdaniem ma to sens, ale tylko jeżeli połączymy dwa założenia. W bardzo dużym akwarium w okresie zimowym odzyskamy ciepło z lamp i wykorzystamy do grzania baniaka. W praktyce raczej efekt bardziej tylko 'ekologiczny' i drugie założenie, chcemy mieć nad takim zbiornikiem np 1000 l dwie lub trzy punktowe lamy, które mają być prawie niewidoczne podwieszone nad akwarium na cienkich wspornikach w których będzie przeciągnięte zasilanie i kanały zasilające chłodzenie. Mówię oczywiście o akwarium otwartym.
 10. U mnie sprawdzają się krewetki. To, że zjadają małe Aiptasie, to nie problem. Każda nowa jest na początku mała i to właśnie ją ma zjeść krewetka. Te, które są duże najłatwiej zlikwidować np octem i strzykawką.
 11. Ryby w oczekiwaniu na kolację.
 12. kichnu

  Eheim 350 skimmer

  Masz na myśli grzebień zamocowany do pływaka skimmera?
 13. kichnu

  Eheim 350 skimmer

  Taka jego natura. Jeżeli coś się do stanie do środka to zostaje wciągnięte przez strumień wody i zmielone przez wirnik. Podobny problem jest z małymi krewetkami w słodkim. Można próbować zastosować gąbkę , ale to pogarsza jego skuteczność. Widziałem, że chyba niektóre jego kopie mają już taką gąbeczkę w standardzie.
 14. Wskazuje to na to, że ciężko znosi zmiany, a może tylko specyficzne zmiany. Jak kupiłem Anthelię, to zanim zaczęła polipować minęło 3 tygodnie. Niby miękasy a wcale nie zawsze takie proste.
 15. Komin wewnętrzny 20 x 10 cm. No3 jest całkiem ok. Co do PO4 testy wprowadzały mnie w błąd, dopiero na ICP wyszło 0,2 ppm. Teraz jest pewnie więcej. W ostatni poniedziałek zrobiłem podmianę 25% i Acanstrea wygląda dużo lepiej. Tak sobie myślę by prowadzić na samych podmianach bez zabawy w dozowanie i mierzenie. Oczywiście glonarium nadal jest. Caulerpa rośnie powoli, ale stabilnie, Całość służy po prostu za rezerwuar biologii. Papaya po początkowej bardzo ciężkiej aklimatyzacji rośnie sobie stabilnie, jakieś szczepki się znajdą.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.