-
Liczba zawartości
85 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Zawartość dodana przez elroy
-
@romi dzięki. Eh - jasne, coś mi się pomyliło i szukałem pod hasłem "magnetyczne"
-
Zastanawiam się co w tym pompach jest elementem najbardziej awaryjnym. (poza ewentualnym zużyciem mechanicznym). Jaki to jest rodzaj pomp, tak ogólnie? Bo coś google mi nie znajduje nic sensownego.
-
Napiszę do Aquamedic, może coś poradzą, natomiast wydaje mi się, że raczej pompa dobiega swych dni i tutaj recepty pewnie nie będzie. Natomiast ogólnie uważam, że konstrukcja tego odpieniacza z tą pompą całkiem dawała radę w moich 80l. Do ostatnich dni byłem zadowolony Sprawdziłem dokładnie: start w marcu 2017. Nie wiem natomiast na jaki okres jest liczona żywotność takich urządzeń. 2-3-5 lat, może więcej? Jak to wygląda?
-
To jest myśl, może faktycznie tarcie robi swoje. Jutro moczę w occie Dam znać
-
Rozebrałem na drobne części, a potem to już klasycznie, bieżąca woda, jakaś szczoteczka do zębów Tyle.
-
Cześć! Po prawie dwóch latach bezawaryjnego użytkowania takiego odpieniacza z pompą DC Runner 1.1 zaczęły się problemy. Po wyłączeniu zasilania wirnik nie startuje, jestem zmuszony rozebrać odpieniacz i pomóc na "pych", wtedy zaczyna się kręcić, ale bardzo łatwo go zatrzymać. Oczywiście wszystko wyczyszczone itp - nie ma uważam jakiś mechanicznych przeszkód. Pompa ma się ku końcowi? Jak uważacie?
-
no właśnie vsv nie stosowałem nigdy i boję się, że przy tak małym litrażu zrobię coś nie tak i będzie całkiem kuku Wiecie - te nerwowe ruchy, jak coś idzie nie tak
-
No akwarium w tym zestawie cały czas funkcjonuje, był moment, że już przybiłem sobie piątkę, ale to oczywiście był początek problemów Niestety na własną prośbę, mega brak czasu i oczywiście zaniedbania narobiłem sobie problemów. Stan aktualny: 1. Nie sprawdzane TDS - robiłem podmianki na poziomie TDS 5-7 2. Nie robiłem testów systematycznie (wyniki poniżej) 3. Przekarmiłem akwarium i to w dodatku na suchym pokarmie. Mam zatem a) Okrzemki na skale b) NO2 - 0.50mg/l NO3 - 4.0mg/l c) PO4 - 0.4mg/l KH - 10 CA - 500 Mg - 1390 Objawy takie, że leci tkanka na SPSach, kolory bardzo wyblakłe, nawet monitpora talerzowa widać, że ma mega focha. Miękkie w miarę ok. Dwa LPS w miarę, chociaż kolory nie te... Oczywiście w pierwszej kolejności naprawa RODI, wyrzuciłem też siporax - sadzę, że nic nie powodował za bardzo w tej ilości. Dodałem 70ml PhosGuarda na 80l, 1ml NitraPhos Minus (chociaż chyba powinienem pozbyć się absorbentu?) 1 kropla BioS i 1 kropla NP Pro z Aquaforestu. Podmianka na nowym filtrze 10% około. Pytanie, czy oprócz cierpliwości wdrożyć jakiś dalszy system naprawczy. Dla przypomnienia, kostka 80l z panelem, oświetlenie led, odpieniacz.
-
Akwarium dalej funkcjonuje, jako tako Ogólnie ok, ale gdzieś niestety dopadły mnie ślimaki osiadłe Zdjęcie sprzed miesiąca.
-
Dzień dobry Akwarium myślę ma się jako tako (niestety cierpi na chwilowy brak doinwestowania w ciekawą obsadę ) Parametry, te które mogę zmierzyć są w normie. Martwi mnie ostatnim czasy zanik glonów wapiennych na tylnej ściance (a bardzo mi się podobają). Proces postępuje od jakiś 3 tygodni. Najpierw był piękny ich wysyp, a teraz regresja. Ogólny widok przy okazji prządków: (wybaczcie jakość - chiński telefon) oraz algi na tylej ścianie Zanikają tak od środka... Ca/Mg wg Colombo jest w normie. Co może być nie tak? Przejmować się?
-
No to parę wieści z linii frontu Z błędów "młodego" akwarysty mogę zaliczyć - kupiłem małą szczepkę Anthelii (http://www.akwarysta.eu/index.php/koralowce-miekkie/152-anthelia-sp-03) rozrosłą się w dwa miesiące niesamowicie. Na początku cieszyło, ale teraz dumam jak ją sprytnie ograniczyć. Fajny koralowiec, ładnie wygląda, ale ma tempo rozrostu niezłe :/ - Pierwsza strata Po 3 miesiącach pobytu w akwarium Loretka przepadła. Poszła spać jak zwykle w tym samym miejscu w skałce i rano już jej nie odnalazłem do dzisiaj. Coś jej dolegało uważam, bo ostatnim czasy zachowywała się inaczej. Może gdzieś wyskoczyła, może została gdzieś w skale na zawsze.. Szkoda bardzo, bo fajny zwierzak - bryopsis - pojawiło się u mnie po wakacyjnych upałach, tak po prostu. Widać warunki na to sprzyjały. Zeszło mi miesiąc nim zdiagnozowałem i podjąłem kroki. Zdecydowałem się na antybiotyk Flukonazol. Potwierdzam, bryopsis w znacznym odwrocie. Działa! Nie stwierdziłem po 10 dniach od podania jakiś negatywnych skutków (dzięki @aul30za porady) A tak to chyba ok. Niestety chwilowo środki finansowe przekierowane w inną stronę, więc trochę pustawo w akwarium, ale pewnie niebawem coś się uzupełni. No i fotka. Nie ma się czym pochwalić, ale dla porządku wrzucam. (na górze skały wspomniany wysyp bryopsis :/ )
-
A tak dobrze było U mnie wyjęcie skałki, przy tym litrażu to w praktyce restart No nic, poczytam, chyba że macie patenty do tak małych zbiorników.
-
Prośba o poradę Akwarium (odpukać) bez większych problemów kręci się od 1.04. Dużej obsady bardzo nie mam dalej, chciałem przeczekać okres urlopowy i gorące lato. (Loretka, Błazenek, dwie krewetki, dwa ślimaki, jeden krab) Z koralowców parę miękkich i jedna seriatopora.) Ale do rzeczy. Borykam się z glonami takimi jak na zdjęciu. Targam je pensetą, ale oczywiście odrastają. Parametry jak niżej: (wg Colombo). Dla slimaków i kraba są za duże. NO2- 0 NO3 - 1.0-2.0 (ciężko odczytać) PO4 - 0.03 Mg - 1245 (suplementuję bo mam spadki) Ca - 450 (j.w - troszkę wzrosło po podmianie) Kh - 8-9 Amoniak nie wykrywalny. Zwalczać czymś? Co radzicie? W świetle dziennym są w kolorze zielonym.
-
Rozumiem, że pomogła? Dość mało jest informacji na temat tego produktu, ale spróbuję.
-
Krewetkę mam, nawet dwie, ale nie są zainteresowane niestety współpracą w tym temacie.
-
Witam wszystkich serdecznie, Mam od ponad 3 miesięcy jedną Loretkę, generalnie rośnie, chyba ma się dobrze, ale niepokoi mnie jedno zachowanie. Pływając, zwłaszcza w godzinach wieczornych lubi nieraz ostro zanurkować ocierając się bokiem o skałkę. Pierwsza myśl - ospa :/ Ale inne objawy i zachowanie rybki raczej tego nie potwierdzają, przyjmuje pokarm, pływa żwawo. Jedynie faktycznie - dopiero tylko pod aktyniką widać i to mocno się przyglądając, jakby takie mikroskopijne plamki w kolorze białym np na płetwie ogonowej (w zwykłym świetle niewidoczne). Niestety na zdjęciach tego nie widać. Błazanek (jedyny pływający towarzysz) ma się bardzo dobrze. Początkowo spanikowałem i już wczytywałem się w różne poradniki, ale ten stan trwa stosunkowo długo. Pytanie - może jej coś dolegać, czy u Was ta rybka też się tak zachowuje? Niestety brak mi doświadczenia :/ Dziękuję za pomoc
-
W akwarium myślę raczej stabilnie, z aktualnej obsady: 2x Sinularia 2x Grzybki Co nieco Zoa 2x Pustelniki z czego jeden malutki, wielkości z muszelką dwu groszówki 2x Krewetki (debelius i amboinensis) 1x Gramma Loreto Z życia pomijając koralowce, mając na uwadze litraż to raczej wszystko. Może się na jakąś rybkę jeszcze skuszę, ale nie koniecznie Zresztą na ten moment nie wiem, jaka byłaby to Loretki optymalna, co by nie było awantury. Pytanko Nie mogę doczytać.. Aktualnie karmię Solowcem (mrożonka w kostkach). Rano, później około 18 i tak gdzieś w okolicach 23. Ile powinienem podawać pokarmu, żeby zwierzaki były zadowolone, ale żeby też nie przesadzić. Wiadomo - są wiecznie głodne i szukam jakiegoś optimum. To jest 1/4, 1/3 kostki dziennie? Mniej? Więcej? No i na koniec moja ulubienica
-
Rzeczywiście ma taką szklaną błyszczącą powłokę. No nic, poczekam jeszcze parę dni i dam znać. Dziękuję za pomoc
-
Cześć! Prośba o poradę, bo wygląda na to, że mój sacropython odchodzi na wieczną rafę. W akwarium od zakupu był spokojnie tydzień, ładnie polipował i nic mu się nie działo. Dnia ósmego podczas drobnych porządków w akwarium (czyszczenie szyb) nagle się zamknął i tak mu zostało. Dodatkowo zaczęły się pojawiać na tkance białe kropki i plamy. Przeniosłem go w inne spokojne miejsce, ale bez skutku Parametry podstawowe w normie, jedynie minimalnie Mg, Ca trochę poniżej normy. Kh na poziomie 10. Zastanawiam się co robić, zostawić go i czekać dalej, czy usunąć z akwarium (wyczytałem, że martwy może narobić poważnych szkód) ?. Mam jeszcze Xenie i Sinularię oraz zoa i te mają się dobrze. (bezkręgowce też ok)
-
Akwarium dalej w fazie dojrzewania. Ze skałek nawet ładnie glony schodzą, ale na piasku mają się w najlepsze. Usunę dzisiaj trochę mechanicznie. Od startu (czyli od 1.5msc) nie robiłem żadnej podmianki. O ile kluczowe na tym etapie parametry są w normie, to dzisiaj zmierzyłem Ca i Mg Wyniki dość niskie (tak mi się przynajmniej wydaje), testy Colombo. Ca - 375 Mg - 1155 W akwarium aktualnie 2x Turbo, jeden krab (niestety nie widziany od tygodnia, ale znalazłem wylinkę, więc może to) oraz parę polipów ładnych zoa. Zrobić parę litrów podmianki, żeby coś dźwignąć w/w pierwiastki? Czy zostawić i nie ruszać? No i marne foto
-
Malutki update. Od 1.04 ładnie zeszły glony zielone, ale brązowe, zwłaszcza na piasku mają się dobrze :/. Okrzemków nie było. No nic, trzeba czekać. Jako, że parametry dość stabilne, pozwoliłem sobie na dwa ślimaki Tectus i jednego kraba pustelnika. Robotę całkiem krabik robi dobrą, ale straszny z niego tchórz, coś tylko zobaczy, to spyla pod skałkę do kryjówki i siedzi tam cały dzień Ale zwierzaki raczej w dobrej kondycji. Co parę dni profilaktycznie robię testy. Odpieniacz odpienia Dołożyłem dwa kawałki skałki której pierwotnie nie wykorzystałem na tył akwarium. Może jakoś w przyszłości fajnie obsadzę. Aaa. Ładnie się rozrósł chyba jakiś SPS który przyszedł ze skałką. Niestety dokładnie nie udało mi się ustalić co to. No i fotki I coś co ładnie przyrasta. (w oryginalne w kolorze zielonym.)
-
Tak, tak. Na życie jeszcze nie pora. Raczej pytanie było, czy glony usuwać mechanicznie, czy też zostawić. Żywa, w Akwamarinie w Krakowie. (chyba Indonezja, ale nie wiem, czy dobrze zapamiętałem)
-
Po prawie dwóch tygodniach dojrzewanie w pełnej krasie. Parametry aktualnie: (wedle Colombo) NO2 - poniżej 0,25 (tak na oko 0.15) NO3 - 0.5 NH3 - 0.15 (tutaj od tygodnia utknęło na tym poziomie) PO4 - 0.15 PH - 8.2-8.4 Zasolenie 1.023 Z życia na skałce parę ładnych zielonych polipów. (foto fatalne). a miedzy szczelinami skałki odkryłem przemykające podłużne, grubości szpilki, robakowate stworzonko w niebieski czarne prążki. Wieloszczet? Pytanie. Parametry na wpuszczenie ślimakow wg mnie złe, czy w takim razie glonowisko usunąć mechaniczne (akwarium małe, więc mogę pęsetą spokojnie dojść), czy też zostawić i spokojnie czekać? Różne szkoły i podejścia wyczytałem...
-
Fajny filmik, czekam na następny Opowiedz o wspomnianych błędach i problemach.Na pewno się taka wiedza przyda