Skocz do zawartości

tomasz_z

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    16
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez tomasz_z

  1. W pierwszym poście zmieniłem zapytanie - tym razem nie o reefmaxa a o nowe zestaw. Tu podbijam dla widoczności i proszę o ocenę.
  2. No właśnie. Tak myślałem. Trochę poszedłem z założenia takiego, że: - używane okwa ok 500 pln - nowy odpieniacz i lampy - to kilka stówek (ze 600?) - nowy piach + RO/DI + drobiazgi i cena wyjdzie mimo wszystko bardzo fajna w ogólnym rozrachunku. Z życa tam to już kilka sztuk - błazenki + krewetki plus ew coś jeszcze. Korali czy innego zycia to doslownie - sztuka-dwie - przy takim zaniedbaniu wiekszosc padla; I to co opisalem post wyzej, to wlasnie jest taki quarter restart; a calkowity restart to slabo mozliwy, bo jak? skoro jest jakiekolwiek zycie?
  3. Czołem, stale walczę ze sobą w temacie zakupu morskiego. Z jednej strony - brak miejsca. Z drugiej - jakiś to jednak wydatek jest. Teraz pojawiła się możliwość zakupu reefmaxa używanego i stale działającego. Stąd pytanie jest nie tylko o sprzęt. A mianowicie: obecnie reefmax działa i jest dość mocno zaniedbany (widoczne fioletowe (okrzemki?) wszędzie - na piasku i na skale). I teraz - gdybym go przenosił, to plan mam taki: 1. woda w baniaki - i do przeniesienia 2. przygotowanie ok 5% wody z RO/DI do podmianki 3. życie i skała do przeniesienia tak jak jest 4. piasek (ten zarośnięty i brudny - do wywalenia) i do zastąpienia nowym (po ok. tygodniu od przeniesienia?) 5. po odpaleniu - wpierwszej kolejności - wymiana oświetlenia na nowe świetlówki (obecne są używane - użytkownik nie wie od kiedy - ale na pewno ponad rok) 6. od razu wywalenie oryginalnego odpieniacza i włożenie owego hodor slim skim (jeśli nie myle nazwy) Czy właściwie rozumuję, jak to powinno przebiegać? Czy byście radzili coś innego z tym zrobić? Czy odpuścić? Jednocześnie zastanawiam się nad planem "B" - zbiornik na zamówienie 70x45x45 (h) i od nowego start. I tu inne pytanie. Jeśli ta opcja - to sump czy panel? (po przeczytaniu wieeelu wątków - zakładam, że sump; choć przy tej wielkości akwa - czy na pewno potrzebny?). Z góry dziękuję za pomoc EDIT: Więc za radą idąc jednak porozmawiajmy o zbiorniku nowym. Zapytałem erybkę o ofertę zestawu w opcji z panelem i sumpem; rozumiem, że lepiej będzie, jak wezmę opcję z sumpem (choć nadal nie wiem, dlaczego), ale skoro tak radzicie.... Poniżej wklejam propozycję zestawu, jaki otrzymałem - co sądzicie na ten temat? Ten sam zestaw w wersji z Sumpem : Akwarium Bez Panela lecz z Kominem Sump Stelaż Aluminiowy pod akwarium Hydraulika Pompa głowna NewaJet 2300 Cyrkulacja - Blau Wave Motion 4000 Odpieniacz Deltec MCX 300
  4. no tak, biorę pod uwagę tą kostkę, ale w niej nie widzę komina - to co z tym fantem?
  5. Nie kryje ze myślałem o ok 1 m szerokości. Może być ciut więcej jak i mniej.
  6. To jaki to jest rozmiar optymalny biorąc pod uwagę ze ma być 200-250 litrów. ?
  7. cyrkulacja - masz na mysli falowniki, tak? widzisz - z jednej strony - za wąskie - z drugiej, u kolegi działa i ładnie wygląda - to co mnie przekonuje to to, że jest w komplecie z szafką, sumpem, kablami i hydrauliką. Może gdyby ktoś z Wawy się zgłosił i powiedział: "nie martw się - pomogę, dasz radę złożyć od początku - będzie fajnie" to bym w tą stronę poszedł, to było intencją mojego pierwszego posta - a że jest jak jest; to najprostszym IMHO jest wskoczenie po kimś, do działającego baniaka z opcją dpkupienia sprzętu, którego tam nie ma. Nie mam wiedzy, głowy i pewnie czasu, by samemu eksperymentować z podłączaniem i TWORZENIEM od podstaw - dla mnie to właśnie jest "wyważaniem otwartych drzwi". Po prostu chcę prościej; nie dziaduję - nie mówię że ma być jak najtaniej; (i najlepiej, by najlepiej ); nie robię na wariata - bo nie musi być szybko; ani ani. Ma natomiast być możliwie trafnie. Co chcę trzymać? Ha - kilka rybek - na pewno - bo i ładne, a na skale, - nie znam klasyfikacji - między sps a lps a miekusami - ale pewnie chodzi mi o miękkie i te twarde, łatwiejsze. W zasadzie z tym podziałem to tylko w jednym sklepie jest podział na to...
  8. Jak na fotce widac - komin jest po lewej i to ładnie porośnięty. Oczywiście wypytam ile mogę właściciela o porady, ale chcę być dobrze przygotowany. Czytam już kolejny raz dokładnie wątek o zakładaniu - przykładowy projekt + dwie kśążki o akw morskim... nie chcę dać ciała. Czy patrząc na fotki macie jakieś sugestie co do wywmienionych trzech sprzętów? Obiegowa, falowniki i odpieniacz. Czy ja dobrze rozumiem - patrząc na oferty sklepów, że potrzebują dwóch pomp? Jedna cyrkulacyjna druga - w odpieniaczu? A jeśli nie ma w odpieniaczu - to też trzeba dokupić - czyli w sumie dwie - tak?
  9. Dlatego o lesie rąk napisałem... no cóż. Dzięki za pytania. Może wkleję fotkę tegoż zbiornika - może to coś nakieruje, bo przyznaję - że Wasze pytania po prostu przekieruję do obecnego właściciela. http://nano-reef.pl/gallery/image/49103-dzis/
  10. I to tak: dł wys szer. Wiesz, ja kupuje gotowca. Wiec niezbyt mam wybór. A budowanie od podstaw niestety rozminie się z moim budżetem.
  11. No dobra, jako, że jest las rąk.... W najbliższym czasie chce zrealizować zakup 200 litrów od kolegi forumowego, z sumpem. Do kompletu brakować będzie: odpieniacza, pompy obiegowej oraz falowników. Czy mogę liczyć na pomoc w doborze? Wczoraj poczytałem mnóstwo wątków i ludzie pytając się o odpieniacz dostawali (jeśli wogóle) odpowiedzi, "wybrać musisz sam". Trochę to dziwne. Ja się nie znam na tym zupełnie i poczytałem opisy odpieniaczy na stronach sklepów i zupełnie nie wiem który będzie dobry. Jednym z kryteriów jakim się kieruję, jest niski poziom hałasu - całego zestawu. Planuję skorzystać z tego, co mam pod ręką. Czyli acropora.pl czy korale.pl i aquamedic.pl Czy pomożecie? To samo jest z pompą obiegową - zupełnie nie wiem jakim parametrem - poza ceną - mam się kierować. I dalej: do 200 litrów - 2 falowniki? A na końcu: czy jest ktoś, kto zechciałby się pobawić i pomóc mi to wszystko podłączyć i uruchomić, w zamian za wspólne raczenie się winkiem lub piwkiem? I jeszcze: czy na wodę z podmiany to mogę liczyć? Zawsze to się przyda przy odpaleniu - z tego co wyczytałem - prawda?
  12. Czołem, noszę się z zamiarem założenia morskiego akwarium. Doświadczenie posiadam tylko ze słodką wodą - czyli tutaj pewnie niezbyt przydatne. Póki co, na razie wciąż jestem rozdarty pomiędzy - reef max - od nowego; a zakupem (np. z giełdy na tym forum) 200 litrowego baniaka. W związku z tym, że nie lubię wyważać otwartych drzwi a na błędach to najlepiej uczyć się czyichś, to chętnie bym nawiązał kontakt z kimś, kto mieszka w Warszawie - najlepiej - abaty - Ursynów, kto: pomoże radą, pomoże skompletować to co niezbędne i to co dobre. A odradzi fałszywe ruchy. Poza tym, o wiele sprawniej jest móc zobaczyć na żywo a inaczej via net. Oczywiście mogę i będę liczyć na forumowe rady i internetową wiedzę - ale jednak co osobiście to osobiście... Czy ktoś wyciągnie pomocną dłoń?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.