Skocz do zawartości

Niebieski

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    15
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Płock

Ostatnie wizyty

336 wyświetleń profilu
  1. Młody to i głupi! Mam 19 lat, a sami staruchy wiecie (nie gniewać się ), że młodość rządzi się swoimi prawami. Macie oczywiście rację. zrezygnowałem ze swojego głupiego pomysłu. Dziękuję wam, że nie daliście za wygraną i wybiliście mi to z głowy. Szczególnie dziękuję użytkownikowi lukaszt0, który dobitnie mi wszystko napisał na pw. Uznałem, że odłożę więcej gotówki, szafkę wzmocnię i przerobię tak, by wszedł tam sump. Obok tego akwarium mam miejsce na mniejsze akwarium, tak około 100l+ panel, i tam je ustawie i zacznę się powoli uczyć na tym małym szkiełku, a do dużego będę na razie kupował sprzęt etc. Powiedzcie mi proszę, jaki minimum litraż sumpa pasował by do tego akwarium ok 800l, chodzi o to, że mam akwarium na piętrze i swoje waży, nie chcę obciążać mocno stropu. I pytanie dotyczące tego mniejszego akwarium(ok 100l), które powstanie wcześniej czy panel wystarczy? Jeśli tak, to ile litrów powinien mieć? Bo jeśli musi być sump, to muszę przerobić szafke na której stoi akwarium. Pozdrawiam i dziękuję!
  2. Dzięki, pewnie mój projekt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiedziałem, że wszyscy podejdą do tego sceptycznie, ale jeśli jednak ktoś daje chodź cień szansy akwarium w tym litrażu bez sumpa, to jeśli nie chce pisać tutaj to może odezwać się przez priv, fb albo telefonicznie 509 741 163. Uważam, że to jest do zrobienia. Sump odpada, rozumiem, że to rozwiązanie jest rzadko stosowane, ale może działać. Okaże się. Swoje postępy będę zamieszczał na forum. Również uważam, że sump jest bardzo pomocny, ale muszę zrezygnować z niego - jak już pisałem, Spróbuję poradzić sobie sam. Pozdrawiam, Marcin Krysiński !
  3. A dlaczego przy braku prądu siarkowodów wpadnie do akwarium z kubła, a z sumpa nie? Żadnego sprzętu prócz pomp cyrkulacyjnych i części odpieniacza nie będzie w akwarium. Czemu w przypadku braku prądu nic się nie dzieje z akwarium słodkowodnym?
  4. Ale tego odpieniacza nie da się zawiesić na szybie w akwarium, więc niestety odpada? Wybiorę chyba ten, co polecił kolega wyżej - Evo 3000 aqua medica. Po czasie dokupię drugi albo wymienię na ten model ciut mocniejszy Evo 5000. Dwa filtry jakie posiadam to aqua nova ncf - 1200, wydaje mi się, że są przystosowane do morszczaka. Może ktoś jest pewien? Bo znalazłem o tym tylko jedną wzmiankę. Dodatkowo dokupię jakiś ok 30 litrowy z grzałką i uv. Bo kojarzę coś takiego. Nie chcę również robić panelu. Nie chcę nic kleić ani wiercić w szkle. A tym bardziej zabierać z długości akwarium 60cm. Wiem, że wszyscy chcecie dobrze, ale może da się inaczej. Jeśli nie, to za pare miesięcy założę temat "pomoc w projektowaniu sumpa". Mam nadzieję, że dalej mnie ciekawi to co macie do powiedzenia o rybkach które wymieniłem. Domyślam się, że raczej wszystkie rogatnice odpadają. A jeśli wargacz to tylko jeden, podobnie jak pokolec, chodź niektórzy mają po kilka pokolców. Pozdrawiam, Marcin!
  5. Mam nadzieję, że nie będzie potrzebna ta książeczka, ale pewnie kupię. Wymieniłem gatunki, które mi się podobają i w których po prostu będę wybierał, wypisałem sobie te, które mnie urzekły i napisałem posta tutaj, żeby ktoś, kto ma spore pojęcie pomógł mi w wyborze. Nie chce wpuścić wszystkich na raz, będę raczej kupował po jednym, może kilka na raz. Qlfon, możesz podesłać mi link do tego ogłoszenia?
  6. Dziękuję wam za odpowiedzi. Rozumiem, że sump to super rzecz, ale Nie ma siły żebym go tam upchnął, zostawmy proszę temat sumpa. Znalazłem kubły w których można umieścić grzałkę i lampę UV. Zastanowię się jeszcze nad odpieniaczem. Macie racje, musi być "zaduży". Zrobiłem listę ryb, jeśli ktoś miałby chwilę, to czy mógłby mi odradzić, niektóre i napisać czemu się nie nadają? Tzn, że są agresywne, zeżrą inne, albo są za duże czy po prostu za trudne. I zaznaczyć te które nadają się dla świeżaka do mojego akwarium. Zrezygnował po waszych namowach z morderczych drapieżników, bo małe rybki, czy skorupiaki też w sumie są świetne, ale nie które ryby z mojej listy ich raczej nie zaakceptują. chciałbym się też dopytać o jakąś ciekawą rybkę pływającą w zbitej ławicy - małą ale kolorową, najlepiej neonowo niebieską A o to lista, tworzyłem ją dla siebie więc dlatego wygląda jak wygląda Mam nadzieje, że jest w miarę czytelna pokolec - Acanthurus leucosternon - pokolec białobrody pokolec - Ctenochaetus Strigosus pokolec - Zebrasoma xanthurum - zabrasoma niebiesko - żółta pokolec - Acanthurus japonicus pokolec(?)- Ctenochaetus binotatus cheteodon - Cheatodontoplus Chrysocephalus ustniczek - Apolemichthys trimaculatus ustniczek - Centropyge flavissima ustniczek - Centropyge potteri ustniczek - Pomacanthus imperator - ustniczek królewski ustniczek - Holacanthus Ciliaris - nefrytek królewski Ustniczek - Pomacanthus navarchus - ustniczek ostropasy Ustniczek - Pygoplites Diacanthus Ustniczek - Centropyge Loricula - flame angelfish ustniczek - Euxiphipops xanthometapon - ustniczek błękitnogłowy rogatnica - Rhinecanthus verrucosus rogatnica - Xanthichthys auromarginatus rogatnica - Balistapus Undulatus - rogatnica kolczasta Rogatnica - Odonus niger - Rogatnica czerwonozęba rozdymkowate - Canthigaster solandri rozdymkowate - Canthigaster valentini ławicowa - Apogon aureus ławicowa - Chromis viridis wargacz - Cirrhilabrus exquisitus wargacz - Coris gaimard garbik - Chrysiptera springeri "papugoryba"(?) - Scarus quoyi Rhinomuraena quaesita - murena wstążkowa Pseudochromis fridmani Calloplesiops Altivelis Nemateleotris helfrichi Platax pinnatus - czy on z tego czarno-pomarańczowego cuda z wiekiem zmienia się w tego brzydala? Z góry dziękuję za pomoc!
  7. Ale on nie musi być wydajny jak do akwarium rafowego z spsami, może być słabszy i też da radę, tak mi się wydaje.
  8. Mam jedno akwarium na sumpie - 500l malawi i nie jestem zadowolony. Te 850l chodzi na dwóch kubłach i woda jest lepszej jakości. Chciałem tam wpuścić płaszczki słodkowodne, pielęgnice z Ameryki płd i przejściowo arowanke, ale właśnie przeglądając te forum, to zauważyłem, że jeśli już ktoś ma FO to zazwyczaj nie ma sumpa i żadnej dodatkowej filtracji, nawet kubłów, tylko odpieniacz zewnętrzny i skała, a nie którzy nie korzystają z filtra RO. Chciałbym zdecydować się na FO, żeby uniknąć sumpa, nie mam na niego miejsca. Jest nie możliwe żebym go założył i po prostu nie chcę. Wiem, że to wygoda, ale chcę tego uniknąć. Z filtra RO, wydaje mi się, że jednak nie można zrezygnować, jak ktoś wcześniej słusznie zauważył, to nie karpie. Akwarium już niestety jakie jest takie jest. Nie zmienie wymiarów, bo stoi od dwóch lat hehe A co do odpieniacza, to czytałem, że ludzie rozwiązują to odpieniaczami wieszanymi na tylnej szybie akwarium. I dwa ostatnie pytanie... jeszcze raz, co do piasku, to proszę o sprecyzowanie, to nie może być ten kwarcowy, biały. Na pewno wiecie o jaki mi chodzi, o ten cienki co zazwyczaj jest w zoologach Taki piaseczek : http://spychala.zsem.pl/nowe_w15.jpg I przeglądając np erybke, to zauważyłem, że prawie wszystkie pokolce, ustniki, rogatnice, najeżki i inne większe ryby są proponowane do akwa 1500. A znaczna większość ludzi na tym forum trzyma niektóre gatunki w 200l -/+ , a morszczaków zazwyczaj nie zakładają ludzie nie potrafiący trzymać swoich zwierzaków, więc tam są jakieś błędy? Bo jeśli nie, to zgodnie z tym, ja do siebie mogę wpuścić same błazny Proszę o dalsze odpowiedzi, pozdrawiam!
  9. Cześć! Napisze krótko i zwięźle Posiadam akwarium 240x60x60 czyli nie całe 900l netto. W praktyce wyjdzie pewnie nie całe 800. Jest ono wyposażone w pokrywe z 10 halogenami ledowymi o mocy 50 wat sztuka, dwa kubły i szafke, w którą nie da się wcisnąć sumpa... dla chcącego nic trudnego, ale ja bym wolał uniknąć sumpa. Chciałbym założyć akwarium OF, i tu następujące pytania 1) Czy piasek kwarcowy (taki miałkki, prawie, że jak mąka) odpada? Bo mam ok 30kg i szkoda mi go nie użyć hehe 2) Wiadomo, że ma to być OF, ale wydaje mi się, że jakie zoasy, albo jakieś inne "chwastopodobne" gatunki miękkasów fajnie by tam było mieć. 3) Ile potrzebuje skały i jak proponujecie ją ułożyć. 4) No i jakie gatunki ryb by się ciekawie prezentowały w tym zbiorniku? Nie znam niestety wielu gatunkó ryb morskich, a chciałbym mniej więcej wiedzieć na co mogę się zdecydować, bo mimo, że nie jest to jakieś super wielkie akwarium, to też stu litrów nie ma 5) Przeglądając tematy o FO trafiłem na wzmiankę, że dla samych ryb, nie trzeba używać wody RO, czy to prawda? 6) Sam zastanawiałem się nad drapieżnikami, jakimiś. Coś jak jakiś gatunek ogończy, czy ten sławny bamboo shark Ale nie wiem na co mogę sobie pozwolić Proszę o pomoc i nie krzyczcie, może i te pytania są kretyńskie, ale naprawde chce dobrze Oczywiście będę was zasypywał kolejną serią pytań. Pozdrawiam, Marcin.
  10. Na Dwóch, tu i na tym, na którym znalazłeś. Co do drugiego akwarium. Mam pokój zrobiony z dwóch, i w obu jego częściach jest inny strop, tam gdzie będzie stało 800l jest teriva, a w drugiej cześci jakiś inny strop, zupełnie oddzielny. Też mi sie wydaje, że do tych malutkich sumpów będę musiał dodać jeszcze jakiś konkretny kubełek, żeby nie musieć go czyścić 3 razy w tygodniu. Dziękuję za pomoc, zachęcam do dalszej dyskusji.
  11. Cześć! Na wstępnie chcę napomnieć, że wiem o tym, iż jest to forum o akwarystyce morskiej, ale jest tu sporo specjalistów, którzy mają pojęcie o sprzęcie, a tego mniejwięcej będą dotyczyć moje pytanie, więc nie krzyczcie na mnie, w końcu wszyscy jesteśmy akwarystami, a słoną wodą też niedługo będę zalewał akwarium, ale 3 razy mniejsze Jakiś czas temu kupiłem akwarium 210x60x65h razem z szafką do kompletu, ale sport, który trenuje, skutecznie odsunął w czasie wniesienie i odpalenie zbiornika - kilka miesięcy obozu i zawody. W końcu, od paru dni mam wakacje i postaram się uporać z akwarium, które zawala garaż. Już nie będę się bardziej rozwijał, bo szkoda waszego czasu, na czytanie tych pierdół, do rzeczy: -Chodzi przede wszystkim o sump, a raczej dwa. Pod akwarium mam szafkę, której nie chce przerabiać, jest tam kilka szufladek i szafeczek, ale dwie skrajne, są puste i w środku jest miejsca na tyle by maxymalnie zmieścić sump o wymiarach 34x50x60h. Będzie mały, ale planuje dwa, w szafce już są przygotowane otwory i chciałem się dopytać, czy takie rozwiązanie - dwa sumpy takie w wymiarze ok 34x50x45h razy dwa, bo stały by po lewej o prawej stronie szafki, na samych końcach. To by dało ok 2x70 litrów, dodatkowo jeszcze mógłbym dołożyć jakiś kubełek. W akwarium bym chciał jakieś pompy cyrkulacyjne zamontować, żeby pchały syfy w kierunku rur. Szafka ma 60cm wysokości. Jakie pompy byście mi doradzili do takiego akwarium, żeby to w miarę ogarnęły? Co do ryb, raczej drapieżniki, także, będzie co sprzątać. Obsady nie mam zaplanowanej, akwarium wielkie nie jest, więc nie poszaleję. Czy takie rozwiązanie z sumpami wystarczyło by? Jeśli tak to podsunęlibyście jakiś projekt tych sumpów i pompę. Co do pompy dobrze by było, gdyby nie był to jeden z najdroższych modeli, a raczej jeden z tych dobrych, a w przystępnej cenie. -A teraz chodzi o STROP . Do tych co mają o tym więcej pojęcia niż ja (mam 18 lat i dużo nie wiem ). Dane: Domek jednorodzinny, pokój mam na piętrze, Strop gęstożebrowy teriva, belki są co 50cm. Akwarium stało by przy ścianie zewnętrznej, więc to ściana raczej nośna, jakieś 20-30cm od niej, jak sądzicie, powinno dać rade? Zgodnie z normom obciążenie użytkowe to chyba 1,5kN/m2, więc chyba 150kg/m2. ale o ile dobrze wiem, nijak to się ma do akwarium, bo to trochę inaczej działa, dlatego pytam was, bo w końcu to będzie koło 1300kg wagi. I takie pytanko na sam koniec, czy ktoś ma może na sprzedaż pudełko przelewowe, albo czy ktoś może robi takie pudełka i sprzedaje? Te co są w sklepach to kosztują tyle, jakby były posrebrzane. Zachęcam do odpowiedzi! Pozdrawiam, Marcin
  12. cześć. dawno się nie odzywałem. uznałem ze trochę ukrócę ten zbiornik. długość 160, a szerokość i wysokość będą wynosić 60/60, 50/60 albo 60/50. zastanawiam się tylko czy lepiej zrobić szersze, czy wyższe. wracając do tematu ceny to naprawdę nie muszę wszystkiego kupić naraz, rybek to tam będzie pięć na krzyż, a co do korali to przecież radość będzie mi raczej sprawiać jak będę dokupował po jednym, po dwa co jakiś czas. udowodnię wam, że da się zrobić śliczne akwarium, nie wydając fortuny. gdzie dostać coś takiego - http://nano-reef.pl/topic/64804-nowe-oswietleniezagadka/page__st__20 przepraszam za brak dużych liter i niektórych znaków interpunkcyjnych, ale pisze z laptopa kolegi, który jest tak trochę, no uszkodzony.
  13. Więc po przeczytaniu waszych porad uznałem, że zbiornik będzie miał wymiary 160x60x50h. Czy lepiej jeszcze zmniejszyć wymiary? akwarium miało by wtedy 480l i wpakował bym 3x80W T5 one mają 150cm (czy one razem z oprawkami się zmieszczą?) co daje 240W, czyli 0,5W na litr. Jeżeli chodzi o koszt miesięczny to szczerze mówiąc - nie wiem. Najniższy z możliwych. Chodzi o to, że za prąd i wodę płacą jeszcze moi rodzice. Nie chcę ich zbytnio obciążać, ale akwarium morskie nie ciągnie chyba wiele więcej prądu niż akwarium słodkowodne. Bo w sumie tam będzie tak: Oświetlenie Odpieniacz grzałka pompy I czasem będzie włączany filtr RO +Jakieś pierdółki typu dozowniki, dolewka etc Jeżeli chodzi o start no to na samo akwa, stelaż i koronę ze światłem mam jakieś 2 tyś. Jakbyście zaprojektowali sump i właśnie te akwarium, co sami byście wpakowali do akwa 160x60x50? Na pompy to postawie na te 2x Jebao WP40 Oświetlenie 3x80 T5 dla miękkasów i jakichś łatwiejszych LPS będzie ok? Jakie świetlówki dać? Chodzi mi o barwy, Jedną niebieską i dwie białe? 10 000K powinny mieć? Prosiłbym żebyście mi tak po prostu zaproponowali sprzęt do tego akwa, jaki sami byście dali gdyby to akwa było wasze. Przepraszam, że może trochę idę na łatwiznę, ale nie chce się zrazić dlatego wolałbym, żebyście to wy mi pomogli z doborem sprzętu. I jak byście rozwiązali sump? Zmniejszyć, czy zostawić w takim rozmiarze. Chyba najlepiej było by zrobić 3 komory jedna 40cm jedna 35 i jedna 25, czy może macie lepszy plan. I mam jeszcze pytanko. Wode z sumpa do akwarium pompują te pompy cyrkulacyjne Jebao, czy potrzebuję jakąś trzecią? A co do Pana Włodzimierza to chyba trochę głupio mi się mu narzucać, chodź wodę z podmiany chyba przydało by się skądś wziąć. Czekam na dalsze odpowiedzi. Gorąco Pozdrawiam mimo, że tak zimno! )
  14. Łoł, dziękuje za szybkie odpowiedzi. Właśnie przydałaby mi się też woda z podmian. Jak znajdę tego Pana Włodzimierza? Pompy faktycznie wyglądają spoko, co do odpieniacza, to który model byście mi dokładnie polecili? A co do sumpa, to cztero komorowy, w sumie nie wiem czemu, Akwarium klei mi firma ze szczecina z Panem Przemkiem na czele, taki sump mi po prostu zaproponował. Może macie jakieś inne propozycje, na prawde jestem otwarty na wszelkie sugestie i wszystko wchłonę jak gąbka Więc uważacie, że litraż powinienem zmniejszyć? Starałem się akwa upchać największe jakie tylko da rade, bo wszędzie pisze, że im większe tym lepiej, a zwłaszcza na początek. __________@EDIT A jeśli chodzi o oświetlenie to wystarczyło by mi ok 300W czyli 4x80W(czy są jakieś ciut mniejsze, żeby wyszło niecałe 300W?), ile mnie wyniesie takie oświetlenie? W porównaniu do lamp ledowych? Nie chodzi mi o zżeranie prądu, bo wiadomo, że Ledy biją tu T5 na głowę, tylko o koszt początkowy
  15. Cześć! Jestem nowym użytkownikiem tego forum, więc na wstępnie chciałbym się z wami przywitać! ) Jestem Marcin i mam 17 lat. Akwarystyką interesuje się od wielu lat, morską od pół roku. Trenuje wioślarstwo i biegam, kocham zwierzęta, a w przyszłości chciałbym zostać weterynarzem No to po części coś o mnie wiecie, ale wracając do tematu... to tak: Planuje akwarium 180x70x50h co wychodzi ok 600l wody + sump 100x50x40h ok 180l wody. Chciałbym zacząć od korali miękkich, bo wg mnie są fajniejsze no i co najważniejsze, łatwiejsze w hodowli. W miarę możliwości świetlnych chciałbym też twarde lps'y, ale to tylko w miarę możliwości. Ze zwierząt chciałbym się bardziej skupić na bezkręgowcach: krewetki, kraby, rozgwiazdy, rurówki, jeżowce, gąbki etc no, ale przede wszystkim korale i ukwiały. Z ryb najbardziej podobają mi się najeżki, kostery, skrzydlice, ale wydaje mi się, że z moimi upodobaniami do bezkręgowców, skorupiaków etc to te rybcie w parze niestety nie idą :/ A teraz do rzeczy. Pytania wypunktuję. 1) Jakie oświetlenie (chodzi mi o T5) byście polecali do takiego akwa, zważając że chcę jak najbardziej na wszystkim oszczędzić i chcę się skupić na miękkasach. 4x35W w zupełności wystarczy? 2) Jaki odpieniacz do tego wymiaru polecacie? Chcę na wszystkim oszczędzić, ale wiem, że dobry odpieniacz to podstawa. 3) Pompy cyrkulacyjne, jakie, ile i najlepiej oszczędnie. 4) Czy rozmiar sumpa jest w porządku? Sump jest 4-ro komorowy 5) Jak ułożyć żywą skałę tak, żeby się nie rozsypała, ani nic, to się jakoś klei? 6) Co z napowietrzaniem, bo o tym nie ma nigdzie mowy, czy to robi dodatkowo odpieniacz, czy trzeba jakiś napowietrzacz w sumpie zamontować? 7) Jak to jest z tym filtrem RO/DI. Go się montuje gdzieś w łazience? Go trzeba przymocować do jakiejś rury doprowadzającej wodę, czy można to rozwiązać jakoś inaczej, nie bawiąc się w hydraulika? 8) Czy litraż na początek jest ok? 9) Często wyjeżdżam na obozy wioślarskie, czy takie dozowniku mikro/makro elementów, pokarmu etc są drogie? To samo pytanie o automatyczną dolewkę. 10) Na co mam zwracać przy wyborze soli? Nie mam jakoś bardzo dużo pieniędzy, więc chciałbym przeznaczyć w miarę możliwości, mało. Wiem, że oszczędny płaci dwa razy, więc chciałbym zapłacić tylko raz, ale w miarę możliwości niedużo. Proszę mnie nie besztać. Na prawdę sporo się już naczytałem, chcę po prostu wszystko dopiąć na ostatni guzik, postawić wisienkę na torcie. Stąd ten temat. Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam! )
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.