Skocz do zawartości

mason

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    19
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez mason

  1. Spływ i rewizja są na rurach 25mm, powrót na 20mm. Otwory w kominie 2x35 i 27mm. Takie polecono mi w erybce. Działa, nie szumi, nie siorbie.
  2. Akurat brałem się do zabudowy stelaża i zamknęli markety budowlane Ale w między czasie doszedł zbiornik dolewki i pompa Maxspect Jump MJ-DC6K. Jest ciszej... zrobię zabudowę i może w tym roku zaleję
  3. Skleiłem hydraulikę i zalałem system kranówką w celu sprawdzenia. Woda się kręci, nic nie kapie, jest cicho - czasem tylko rewizja siorbnie. Niestety efekt psuje pompa aqua-nova N-RMC 3200, która wyje jak stara wirówka. Nie wiem czy one wszystkie tak mają, czy może to mi trafił się taki egzemplarz. No cóż... chciałem przyoszczędzić, ale okazuje się, że chytry dwa razy traci. Tak czy inaczej pompa prawdopodobnie pójdzie na gwarancję, a ja rozglądam się za czymś innym. Moje typy to wspomniana wyżej Reef Octopus VarioS 2 lub Maxspect Jump MJ-DC6K. A może jakaś inna?
  4. W komorze dsb będzie refugium, ścianki są nawet z czarnego szkła O dolewce pomyślałem, ale niestety już po odbiorze sumpa. Na szczęście z tyłu w szafce zmieści się wąski zbiornik. Gdybym to przemyślał, to sump zrobiłbym największy jaki się zmieści z dodatkową komorą dolewki.
  5. Pomysł na morskie akwarium kiełkuje w mojej głowie od długiego czasu. Po 5 latach planowania i odkładania sprawy na później nadszedł czas by wystartować Akwarium, sump i lampę już mam. Dziś odebrałem ostatnią paczkę z hydrauliką i powoli zabieram się za klejenie. Zaplanowałem prosty system. Spływ i rewizja będą na rurach 25mm, powrót - 20mm. Na spływie będzie zawór bramowy. Planuję zastosować łuki pcv 90° zamiast klasycznych kolanek. W sumpie są 3 komory: spływ, dsb i komora pompy. W tej chwili nie planuję odpieniacza. Komora spływu i powrotu mają po 13 cm szerokości, więc w razie gdybym jednak zmienił zdanie, to wybór będzie ograniczony. Jeśli chodzi i planowanych mieszkańców akwarium to na początek będą to proste korale i kilka rybek. Jestem w tym nowy, więc dla mnie wszystko będzie ciekawą egzotyką Krótkie podsumowanie tego co jest: akwarium 70x50x50 z kominem zewnętrznym z otworami 2x 35mm i 1x 27mm. sump 60x35x35 z trzema przegrodami. Planuję spływ, DSB, pompę. lampa power led DIY 36 diod 3W. Lampa jest na sterowniku od @magu - polecam jeśli ktoś lubi tego typu zabawę. stelaż aluminiowy o wysokości 80cm z profili 4cm. pompa aqua-nova N-RMC 3200. Stwierdziłem, że przy tej cenie kupie ją na próbę i w razie gdyby była zbyt głośna będę szukać alternatywy (np. Reef Octopus VarioS 2) Przed rozpoczęciem zabawy z klejeniem postanowiłem założyć temat i poddać projekt ocenie bardziej doświadczonych. A więc, szanowni forumowicze: „Co może pójść nie tak?” Projekt hydrauliki: Sump: Plac budowy: Lampa: Układ diod w lampie:
  6. Piszczą mi te drivery przy niskich wartościach z pwm.
  7. Witam po przerwie. Czy mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak podłączyć dodatkowy kondensator do drivera p4115?
  8. A 4,5A byłby ok? Lampa nie będzie świecić pełna mocą.
  9. Proszę o pomoc w doborze zasilacza. Ma być 36 diod 3w, razem 108W. Dobrałem sobie taki zasilacz: http://allegro.pl/zasilacz-mean-well-24v-6-5a-156w-lrs-150-24-nowosc-i6011693163.html Nada się? edit: link
  10. Taka mi wyszła wycena u fachowca z wierceniem 3 otworów, wklejeniem komina z lacobel i przelotami. Właściwie to rozważam wszystkie opcje, o których piszecie. Kaskada i jakiś odpieniacz wewnętrzny, ewentualnie potem jakieś pudełko przelewowe no i trzecia opcja - komin. Jeśli pudełko to koniecznie z jakimś podtrzymaniem zasilania, bo mam częste przerwy w dostawach prądu i z tego co czytałem będzie się zapowietrzać. A teraz tak szczerze niech ktoś się wypowie Czy warto do akwa z miękkimi koralami i parą rybek inwestować w ten sump już teraz? Myślę, że jak mnie wciągnie to i tak postawię coś większego. A diody i radiator mam już zamówione. Brakuje natomiast zasilacza. W sumie będzie 111W - bo też uznałem że było za dużo. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i porady. pozdrawiam
  11. No to jeszcze podbiję temat jednym pytaniem. Mam już akwarium 60x40x40 i kaskadę fzn-3. Czy warto na tym etapie inwestować w komin? Wiercenie, wklejanie, przeloty, grzebień to dodatkowy koszt ok 450-500zł. Znam zalety sumpa, chodzi mi raczej o sens przerabiania istniejącego akwarium w takiej kwocie.
  12. Soczewki już zamówiłem, faktycznie na ebay 4x tańsze niż u nas A w układzie diod jeszcze coś zmieniać? Mieszać Royal Blue 445nm z Blue 460nm? Mam 3 kanały: 18 niebieskich 9 białych 6 kolorowych Edit: 06.09.2016: Powoli kompletuję materiały. zasilacz: http://allegro.pl/za...6174747425.html drivery: http://allegro.pl/dr...ozostaĹe-67251 Jak wygląda sprawa z nagrzewaniem radiatora? zamówiłem taki: http://allegro.pl/ra...5296796819.html Jakie powinny być odstępy między diodami? Czy można upakować je na takich podstawkach jedna przy drugiej? Nie będzie się za bardzo nagrzewać? W tej chwili zakładam moc 144W, przy czym lampa będzie skręcona na ok 50%. Planuję założyć dwa wentylatory 120mm z czujnikami temperatury, ale nie chciałbym by chodziły non stop.
  13. Doczytałem i w tej chwili rozważam 3 opcje jeśli chodzi o oświetlenie. 1. Lampa z aliexpress - 400 zł i mam gotowca. 2. Lampa led 3w 300-400zł 3. Moduły led, jako opcja najtańsza. coś takiego, może nawet bez regulacji, na zwykłych driverach - myślę, że da się za 150zł.W kwestii lampy na ledach 3w policzyłem sobie wstępny koszt: radiator - ok 100zł diody - 80zł drivery - 45zł zasilacz 24V - 60zł jakaś ramka\obudowa z drewna lub pvc + plexi dla ochrony przed wodą - ok 50zł RAZEM: 335zł i jest to chyba takie minimum. Jeśli będę chciał dołożyć arduino, ładniejszą obudowę, soczewki skupiające, to koszt przekroczy 400zł. I teraz kilka pytań: - Czy taki układ jak na załączonym obrazku zda egzamin? - Czy warto dodawać dodatkowe kolory? Rozumiem, że robi się to po to, by osiągnąć efekt "artystyczny" a koralom wystarczą białe i niebieskie. - Czy warto inwestować w soczewki do ledów? Np. 90o na białe i niebieskie oraz 120o na kolorowe. - Czy warto mieszać niebieskie Royal Blue i zwykłe blue? Proszę o jakieś subiektywne opinie, bo jako nowicjusz nie wiem, czy warto dodawać te wszystkie bajery. Może lepiej wystartować na niezbędnym minimum, a resztę dodawać w miarę zdobywania doświadczenia. Tak nad tym siedzę i myślę i chyba jednak zamówię z Chin tę lampę, którą polecił Silvia. Zobaczę, jak to świeci, czy czegoś brakuje. A jak już będę więcej wiedzieć to sam złożę swoją lampę DIY. Na razie to jak wiązanie butów w rękawiczkach - niby można, ale po co?
  14. A te czerwone i zielone masz osobno sterowane, czy razem z białymi?
  15. Na moim projekcie są właśnie takie potrójne podstawki: prostokątne i okrągłe. Tych 6-cio diodowych unikam, bo zależy mi na tym, by każdy kolor mieć na osobnej nitce, tak by można było sobie poskręcać i odpowiednio pokolorować. Może zamiast arduino ze wschodami i zachodami (na których najmniej mi zależy) zrobię sobie proste sterowanie PWM na potencjometrach, gdzie będę mógł dać 3:1 niebieskie i białe, a do tego osobo dwie czerwone, dwie zielone itp i w razie czego skręcić do minimum.
  16. Chinka za 100$ rzeczywiście wygląda ciekawie, rozumiem, że od takiej za 200$ rożni się jedynie brakiem sterownika (wschodów, zachodów, burz i innych bajerów). Barwy diod są ok i jest możliwość regulacji osobno białego i niebieskiego - na początek to by mi wystarczyło. Co do mojego rysunku, to wstawiłem białe do niebieskich w stosunku 1:3. Po prostu widziałem zdjęcia zbiorników pod lampą zetlight i kolorystyka bardzo mi odpowiada, więc dałem podobny układ i kolory diod. Co do mojej wyceny lampy DIY faktycznie 500zł to byłoby z dużym zapasem. Jeszcze wszystkiego nie liczyłem, ale wydaje mi się, że zmieściłbym się w 300zł. Te chipy led to też ciekawa opcja, ale musiałbym o nich poczytać, bo nie miałem z nimi do czynienia. Diody 3w dają więcej możliwości dobrania konkretnych barw. Z drugiej strony ja dopiero zaczynam, więc barwy dobieram i tak na czuja - sam nie wiem czego chcę Dzięki za odpowiedzi - mam o czym myśleć.
  17. Dobrze, pożartowaliśmy, więc teraz konkrety Witam, mam na imię Michał, jestem z Wrocławia i też chcę morskie. Akwarium nie ma być "po taniości", tylko z głową. Nie chcę oszczędzać na wszystkim, bo to krótkowzroczne, ale nie chcę też przepłacać. Szkło już mam - 60x40x40 OW. Początkowo miała być kaskada, potem pudełko przelewowe, ale po lekturze forum skłaniam się ku wklejeniu komina i dołożeniu sumpa ok 50l. Na początek chciałbym prosić o poradę w kwestii oświetlenia. W grę wchodzą 3 opcje: 1. Markowy gotowiec, np Zetlight QMAVEN 6500 - 90W - koszt ok 1000zł 2. Chinka z Ebaya - koszt ok 800zł 3. DIY - koszt ok 500 zł, a mam nadzieję, że będzie mniej. Na razie wygrywa wariant 3. Do lampy planuję wykorzystać diody power led o mocy 3W - 24 sztuki co daje 72W na niecałe 100l. do tego radiator 192mm, o taki chciałbym uniknąć plątaniny kabli, więc diody chcę umieścić na podstawkach: prostokątnych i okrągłych Diody będą przykryte pleksą. Kolory i układ jak w lampie z opcji nr 1. Całość byłaby sterowana z arduino. Osobno białe, niebieskie i ewentualnie jeszcze jakiś kolor. No właśnie czy warto dokładać jeszcze czerwone, zielone, bursztynowe? Z tego co wyczytałem, to te kolory są tylko dodakiem dla oglądającego i na korale nie mają wpływu. W akwarium planuję jak to początkujący koralowce miękkie i może jakieś LPS. Czy taki układ diod się sprawdzi? pozdrawiam, PS wiem, że takich tematów jest sporo na forum - przeczytałem wiele z nich i coś już tam w głowie kiełkuje, ale jako że zaczynam od zera to będę mieć pewnie wiele pytań i postanowiłem założyć osobny wątek.
  18. A jak spisuje się to pudełko przelewowe? Nie masz z nim problemów? Nie zapowietrza się? Wygląda bardzo estetycznie i nie zajmuje chyba zbyt dużo miejsca. Czy gdybyś zaczynał od nowa to zdecydowałbyś się na komin?
  19. Właśnie takie galerie rzucają ludzi w morskie odmęty Dla mnie ten wątek jest bardzo interesujący z racji tego, że też jestem z Wrocławia i właśnie kupiłem identyczny zbiornik z przeznaczeniem na morskie Dobra, dobra dawaj te wzloty i upadki - na pewno znajdą się chętni, żeby przeczytać. Opisz może trochę od strony technicznej: jaka lampa, jaki odpieniacz, jakie pudełko przelewowe... Może jakieś fotki "od kuchni"? Zaopatrujesz się w lokalnych sklepach, czy raczej wysyłkowo? Powodzenia i proszę o więcej zdjęć
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.