Skocz do zawartości

grzegorz77

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    590
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez grzegorz77


  1. Witam,bardzo chce mieć w swoim akwarium "trawkę" ale nic z tego.Nie mam zielonego pojęcia dlaczego, twarde i lps dają radę a trawka pada.W sumie miękasy u mnie raczej słabo "idą".Odrazu mówię że azotany jak i fosforany są w moim akwarium z ostatniego badania NO3 około 5 mg/l a PO4 około 0,25 mg/l.W załączniku podaje wyniki ICP z zeszłego roku,już wtedy miałem problem z miękkimi.

    Results_44580_pl.pdf


  2. 11 godzin temu, chris_ek napisał:

    Czy w takim razie wyłączasz na ten czas rollermat?

    Ciekawe jak można wyłączyć rollermata,bo chyba nie wyjmując włókninę?A wyłączenie na zasadzie że nie będzie przewijał,spowoduje tylko to że przeleje,ale nadal woda będzie przechodzić przez włókninę.


  3. 15 godzin temu, katani napisał:

    Ostatni test ICP w trzmielu kupiłem chyba za 93 zł. Na pewno poniżej 100.

    Jakaś promocja była, i to było ze 2 miesiące temu.

    Czy ja wiem czy to jakaś promocja?Na alledrogo za 86 zł już kupisz,jeżeli masz darmowe dostawy taniej wychodzi.


  4. Właśnie zakupiłem ukwiał quadri do akwarium,i od razu "przystartował" do niego mój błazenek.Błazenek jest z 4 razy większy niż ukwiał,ale co najdziwniejsze wkłada do pyszczka macki ukwiała,niby nic dziwnego bo tak się przyzwyczaja,ale zdziwiłem się gdy w jego pyszczku zobaczyłem kilka macek ukwiała które o dziwo spokojnie na moich oczach zjadł.Mieliście podobne przypadki?


  5. 22 minuty temu, PawelM napisał:

    Trzeba by zacząć od tego, że ta montipora jest martwa :<

    Raz że nie koniecznie martwa,a dwa że nie wyjaśnia to wcale pojawienie się "piany" na koralowcu.Miałem podobne zjawisko na swoich koralowcach a do dzisiaj są żywe i mają niezły przyrost.


  6. W dniu 13.03.2022 o 12:13, katani napisał:

    Jest niedziela, są testy.

    NO3 - 2, bez zmian

    PO4 - 0.05, bez zmian

    Ca: spadek z 350. Wylałem roztwór Ca+Mg+Sr+SBS i zostawiłem po staremu Ca+Mg+Sr. Chyba jest za dużo soli w płynie i nie wszystko się rozpuszcza. SBS będę podawał oddzielnie, jak skombinuję nowy pojemnik.

    KH -  wczorajszy pomiar 12.8. ograniczyłem dozowanie. W tygodniu zerknę jak się zmienia.

    Zasolenie 37.

    pH, 8.5+-0.2. Okna częściej otwarte, chyba czas zmienić płyn KH 50:50 KH wodorowęglan:NaOH

    Z mojego doświadczenia,jeżeli dozujesz NaOH przestań dozować wodorowęglan,bo inaczej cięzko go upilnować.A jezeli masz wysokie kH to spada ci Ca.


  7. Moim osobistym zdaniem dyskusja nad tym czy zakup tego urządzenia ma sen czy nie ma,do donikąd nie prowadzi.Pieniądze są po to żeby je wydawać,a na co to już każdy sam wie najlepiej.Dla mnie osobiście jest to fajny gadżet dla ludzi z nadwyżką gotówki w kieszeni,a czy to coś ułatwia i usprawnia to już sprawa dyskusyjna,na pewno bez tego "cuda techniki" da się prowadzić dobrze akwarium.Z doświadczenia wiem że istnieje pewne ryzyko spowodowane tym że człowiek już tak jest "zbudowany" że gdy zakupi sobie jakieś urządzenie które ma za niego wykonywać jakąś prace to wyłącza się mu myślenie, "bo przecież maszyna myśli za mnie" co często prowadzi do sporego rozczarowania.


  8. Witam,od dłuższego czasu miałem przebicie prądu w akwarium ( około roku),na początku myślałem że spowodowane jest to "mrowienie" w dłoniach tym że do słonej wody wkładam ręce na których często są jakieś urazy,ale w momencie gdy woda zaczęła dość mocno "kopać",zacząłem szukać powodu i wyeliminowałem przyczynę przebicia do akwarium.Moje pytanie brzmi,czy miało to wpływ na życie w akwarium?Ryby do płochliwych nie należały,ale krewetki mi popadały i ślimakom tez się mocno dostało,czy to od tego?


  9. Co do przekłamywania badania fosforanów za pomocą ICP była tu już nie raz mowa.W skrócie badanie ICP fosforanów polega na zbadaniu zawartości pierwiastka P w wodzie i matematycznym przeliczeniu go na fosforany co nie jest do końca zgodne z prawdą,bo jak dobrze wiemy obieg fosforu w przyrodzie jest podobny do obiegu azotu.Przecież nikt chyba nie będzie  badał azotanów na podstawie matematycznego przeliczania z azotu znajdującego się w wodzie.Dlatego też pewno zauważyliście zależność że ICP albo zawyża wyniki fosforanów albo wbija się w punkt,ale nigdy nie zaniża.Dlatego też wszystkie normy do badania fosforanów wodzie są to metody kolorymetryczne.Gdybyście wysłali do np. marinlab  zapytanie według jakiej normy badają PO4 w wodzie,zapewne nie uzyskalibyście odpowiedzi.


  10. 1 godzinę temu, berklej napisał:

    Napisałeś ze nie ma pewnych bakterii a ja poprosiłem o opracowanie badawcze. Odpisałeś nadal ogólnikami, które nie potwierdzaj niczego jak tylko to ze czytasz ulotki firm produkujących bakterie, na które tez nie ma opracowań badawczych

    Panowie nie popadajmy w paranoje,idąc twoim tokiem rozumowania w aptece przy zakupie lekarstw zamiast czytać zawarte w nich ulotki, za każdym razem prosiłbym o opracowania badawcze danego leku z pełną walidacją.:D

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.