Jump to content

grzegorz77

Klubowicz
 • Content count

  500
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Nowy Sącz

Recent Profile Visitors

1217 profile views
 1. grzegorz77

  Co siedzi na Caulastrei i Euphyllii?

  Warto żebyś coś więcej napisał o swoim akwarium,jakie oświetlenie ,jaka filtracja ile i jaka skała itp.Problemem wcale nie musi być to co siedzi na koralach,ale parametry wody w tak świeżym baniaku.
 2. grzegorz77

  Wybarwienie czy umieranie ?

  Sam sobie odpowiedziałeś częściowo na pytanie,granicę stanowi dążenie od kolorów który zaspokoi gust estetyczny akwarysty, lub śmierć zwierzaka.
 3. grzegorz77

  Wybarwienie czy umieranie ?

  Tak wracając do tematu, to AnT w którymś tam temacie napisałem że akwarystyka czy to słodko czy też słonowodna ma przede wszystkim zaspakajać gust estetyczny hodowcy i być dla niego wyzwaniem,dopiero na drugim planie jest dobro zwierząt.Możesz dorabiać górnolotne teorie ale prawdy nie zmienisz,bo jak ktoś kiedyś mądrze napisał w życiu jest tylko biel i czerń,a odmiany szarości są wtedy kiedy próbujesz wybielić czerń,albo zabrudzić biel.Dążenie do kolorów pastelowych spełnia oba wymagania,jest ładnie dla oka i jest wyzwaniem.Tak na marginesie ilu z nas ma czysto biotypowe akwaria morskie?Często mieszamy ze sobą zwierzęta które w naturze nigdy obok siebie nie występują,dla tego że ładnie wyglądają.
 4. grzegorz77

  Nowe szklo - 390L narozne

  Pytanie czy będziesz miał w nowym samą skałę?W moim przypadku jak i w przypadku wielu innych osób przy przenosinach skały jest to często nie możliwe,po prostu koralowce tak "zaleją" starą skałę że bez poważnych strat ich z niej nie usuniesz.
 5. grzegorz77

  Wybarwienie czy umieranie ?

  Myślę że Testerowi chodziło o to że priorytetem dla natury jest przetrwanie danego gatunku,jeżeli do tego celu potrzebne będą bajeczne kolory to do takich będzie dążyła natura,a jeżeli nie to wręcz przeciwnie.Dlatego równanie kiepski wygląd=brak samicy jest niekompletny,powinno być kiepski wygląd=jakiś problem (choroba,brak jakiegoś składnika w pokarmie itp)= brak samicy.
 6. grzegorz77

  Wybarwienie czy umieranie ?

  https://reefhub.pl/bali-okiem-importera/ Tu masz artykuł w którym badano wodę morską w naturalnych warunkach,i jeżeli chodzi o NO3 to faktycznie zero,ale z fosforanami sprawa ma się zupełnie inaczej.Więc te zerowe parametry w nutrientów w naturze to nie tak do końca prawda.
 7. grzegorz77

  Euphylia - jedna główka nie polipuje.

  A mi to jednak na brow jelly wygląda,wiem co mówię bo ma sporo euphyli.Gdyby coś jej nie pasowało z panujących warunków to wszystkie główki zachowywały by się podobnie,tak wyglądająca euphylia (jak na pierwszym zdjęciu widać głęboko schowane polipy,tak na drugim już coś znajduje się w środku korala) raczej przypomina mi brow, zwłaszcza że to dziadostwo często atakuje po jednej główce.Ewentualnie coś ci może podskubywać korala.
 8. grzegorz77

  Euphylia - jedna główka nie polipuje.

  Na drugim zdjęciu wygląda mi to na brown jelly ,tylko oświetlenie przy zdjęciu może wprowadzać w błąd.Takie pytanie do kolegi Mario,czy w tej obumierającej główce nie ma przypadkiem takiego brązowego glutu w środku?
 9. grzegorz77

  Valonia przyniesiona na szczepce

  Jeżeli masz możliwość wyciągnięcia szczepki to usuń kulki mechanicznie.Akurat ten glon w miarę łatwo usuwa się mechanicznie.
 10. grzegorz77

  Wstrzymano eksport koralowców z Indonezji

  Ciekawe kiedy pierwsze transporty zawitają do nas?
 11. No i super,szacun za to że jako jeden z nielicznych do tego hobby nie dorabiasz jakiś górnolotnych teorii,po prostu ma cieszyć oko i ma być wyzwaniem,natomiast dobro zwierząt jest na drugim palnie.I nie piszę tego z żadną ironią,sam mam podobne podejście do tego hobby,no może poza ciągłym szukaniem nowości technicznych.Skoro lubisz bardziej coś podłubać przy akwarium niż na nie patrzeć to twój wybór.
 12. Taka moja propozycja,może zamiast ciągle szukać nowych wyzwań,warto usiąść przed akwarium z kawą i cieszyć się widokiem,a nie zastanawiać się co by tu dodać,zmienić,ulepszyć itp.Z własnego doświadczenia wiem że odkąd na świat przyszła moja córka,nie mam już tyle czasu dla akwarium,i powiem Ci wyszło to na dobre i dla mojej córki dla akwarium.
 13. grzegorz77

  Parametry wody i ich ustabilizowanie

  I tu też może być problem,to że ty syfu nie lubisz nie oznacza że w pewnych ilościach nie lubi go tzw.biologia .Im rzadziej ręce w akwarium tym lepiej.Mam nadzieje że nie masz ciągotek pedantycznych,bo jak tak to radziłbym znaleźć sobie inne hobby.
 14. grzegorz77

  Parametry wody i ich ustabilizowanie

  Raz że masz jeszcze świeże akwarium i biologia dopiero się stabilizuje,u jednych traw to dłużej a u drugich krócej,a dwa to co piszą ci inni ,do sumpa władowałeś chyba wszystkie gadżety które są na rynku,niestety kosztem miejsca na rzeczy najważniejsze o których pisze ci Beata.A tak swoją drogą te ten sump po tych kilku miesiącach wygląda wręcz sterylnie,nie dąż do tego żeby woda była kryształ,biologia jednak troszkę brudu lubi.Ja też zgadam się z Beatą,wywal te filtry,rollermata,ustaw odpieniacz na sucho, dodaj siporaxu i skały,no i najważniejsze cierpliwie czekaj aż wszystko zaskoczy.Z własnego doświadczenia wiem że cierpliwość i prostota jest najlepszą drogą do sukcesu w tym hobby.A jak masz za dużo kasy to możesz ją wydawać na kobiety ,wino i śpiew, a jak jesteś żonaty to już żona spokojnie zajmie się nadmiarem twojej gotówki .
 15. Waldek jeśli ci się to podoba to i tak to zamontujesz,tak jak piszą inni z naturą ma to mało wspólnego ale bajer dla oka jest.Cała akwarystyka morska wynika z tego że chcemy mieć kawałek oceanu w domu bo to ładnie wygląda i jest wyzwaniem.Oczywiście do wszystkiego można dorobić mądra teorię w stylu że przez to wzrasta nasza świadomość ochrony zasobów naturalnych mórz i oceanów itp.,tylko gdyby ona naprawdę wzrosła to powinniśmy zlikwidować nasze akwaria i być przeciwnikami tego hobby.A nasza świadomość sprowadza się do tego że kupujemy jeszcze większe akwarium,bo obecne jest już za małe i pewno się zwierzątka męczą.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.