Jump to content

Elandil

Klubowicz
 • Content count

  15
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Elandil

  jaka automatyczna dolewka ?

  Ja mam Aqua-Trend Levelautomatic EYE. Jestem z niej bardzo zadowolony. W przypadku braku wody w pojemniku dolewki również włącza się "alarm akustyczny" ale umówmy się: jest to pikanie słyszane z 2 metrów jak jest w szafce. Raczej Cię to nie obudzi jeśli nie śpisz z głową w sumpie.
 2. Elandil

  Nowe pompy i lampa od JEBAO !

  Podbijam, czy ktoś miał chociaż styczność z tą lampą?
 3. Elandil

  Projekt szkła

  Bo mam na to warunki a ten sump spokojnie starczy do czegoś trochę większego potem Coś w tym jest. Na początku strasznie mnie zaciekawiło DSB, ale czym więcej opini o tym czytam tym bardziej skłaniam się w stronę prowadzenia akwarium na małym pienidle i refugium. bez DSB. I tu od razu pytanie do was bardziej dośwaidczonych. Czy jak mówimy o skale (żywej, suchej), siporaxach, biokulach i innych materiałach do osiedlania bakteri to czy można przedobrzyć? Tzn czy można mieć "za dużo skały"? Problemy z wykarmieniem bakterii czy coś?
 4. Elandil

  Projekt szkła

  Grzałka będzie podklejona w komorze pompy. Czujnik od dolewki też. Natomiast wszystkie media (węgiel, zeo, ew jakieś kule) będę w koszykach podwieszonych w środkowej komorze. Pojemność sobie zaraz przeliczę, ale tak na chłopksie oko, myślę że bez problemu się pomieści.
 5. Elandil

  Projekt szkła

  Hmm.. w sumie to nie wiem. W specyfikacji ma: Głębokość zanurzenia: 225 - 245 mm. 23.5 wydało mi się idealne. Czy chodzi Ci o to, że pod nim powinna być jakaś gąbeczka? Rozwiń temat proszę i powiedz jaką wysokość byś proponował
 6. Elandil

  Projekt szkła

  Cooo? Maksymalny poziom wody to 19 cm. Liczymy, że 5-6cm będę miał jako ten bufor do ustalenia. To jest jeszcze za mało? Pompa ma jakieś 6cm wysokości a wlot jest na środku to jak ma z 19 powietrze zasysać? Czy coś mi umyka?
 7. Elandil

  Projekt szkła

  Właśnie średnio. Raz, że nie za duże mieszkanie, a dwa, że tylko tyle mogę postawić na biurku za zgodą drugiej połówki (to jednak wspólna przestrzeń do życia). To że średnice rur wytrzymają jest raczej pewne, natomiast pod największą wątpliwość poddałbym wysokość drugiej przegrody w sumpie (przed pompą).
 8. Elandil

  Projekt szkła

  No to sięcieszę. Natomiast jak z przegrodami i wysokościami? Mógłby się ktoś bardziej doświadczony ode mnie wypowiedzieć?
 9. Elandil

  Projekt szkła

  Cześć. Zapadła decyzja o wymiarach akwarium i sumpa i o tym jak to wszystko będzie stało. Wstępnie rozrysowałem akwarium (60x30x30) z kominem (10x30) i sump (50x35x35) z trzema przegrodami. Pierwsza komora na Tunze 9004, trzecia na pompę od JEBAO a środowa na refugium/refugium+DSB (nie wiem jak z wysokościami pod to DSB). Celuję w obieg około 500-600L/h. Śrubunki który wybrałem to 20 na powrót i spływ i 25 na rewizję. Proszę o ocenę akwa i sumpa w szczególności wysokości przegród komina etc. Niby wszystko się powinno zmieścić przy awariach itp, ale wolę to skonsultować. Dodatkowo nie wiem jak wysoko powinna być krawędź komina (czy w erybce wklejają od razu komin na zamówienie?).
 10. Elandil

  Pierwsze 50L

  Decyzja zapadła i stanęło na kominie doklejonym do akwarium przy krótszym boku. Będzie to pasować akurat do mojego specyficznego ustawienia. Wymiary komina jakie przewiduje to 10cm x 30cm (spływ i powrót 20mm, rewizja 25mm) przy wysokości akwarium 30cm zakładam że w kominie maksymalnie znaleźć się może około 8,2L wody. Dodatkowo zakładam, że spiętrzenie na grzebieniu (1,5cm) to będzie około 3L. Czy taki projekt sumpa by tutaj pasował? Pierwsza i ostatnia komora mają wymiary pod pienidło i pompę. W środkowej planuję DSB/Refugium/DSB+Refugium. Rzut z boku i z góry. Gdyby coś było niejasne doprecyzuję. Wysokość wody w pierwszej komorze to 23,5cm. Podyktowane jest to tym, że chcę użyć Tunze 9004 (Głębokość zanurzenia: 225 - 245 mm). Może powinno być trochę mniej jak sie będzie piętrzyć na szybie?
 11. Elandil

  Pierwsze 50L

  A widzicie jakieś przeciwwskazania komina "zewnętrzno-wewnętrznego"? Tzn. komin w obrębie akwarium, ale będący jakby odcięciem po całej szerokości zbiornika (coś jak panel), więc to komin zewnętrzny tylko pociągnięty w dół aż do blatu.
 12. Elandil

  Pierwsze 50L

  Czytałem w większości niegatywne opinie o pudełkach przelewowych... jak to w końcu jest? nie zapowietrza się toto? Drugie pytanie jakie są opinie o prowadzeniu rafy na kubełkach? Ktoś tam próbuje, ale jakie są efekty? Mam po słodkim Unimaxa więc jest to całkiem znośny filtr. I dodatkowo pytanie, co sądzicie o kominie zewnętrzym, który sięga aż do dolnej krawędzi zbiornika? Wtedy zbiornik od góey układa się w coś na kształt litery L. Jakieś przeciwwskazania? Wyglądałoby to całkiem estetycznie.
 13. Elandil

  Pierwsze 50L

  Witam serdecznie! Ostatnie 4 miesiące spędziłem na czytaniu forum, blogów i innych dostepnych źródeł, aby od zera zbudować choćby podstawy wiedzy na temat akwarystyki morskiej. Od około 10 lat jestem związany z akwarystyką słodkowodną i przyszedł czas na zmiany. Po podstawowej literaturze stwierdzam, że te dwa tematy nie mają za sobą zbyt wiele współnego (poza tym, że jest akwarium, a w środku woda). Po pertraktacjach z drugą połówką (i różnych przygodach z poprzednim 200L) najwięcej co udało się wywalczyć to zbiorniczek 50x30x35h czyli około 50L. Zbiornik będzie stał nad sumpem, który (o dziwo) może być nawet troszkę większy niż samo akwarium. W nim odpieniacz, Refugium glonowe w osobnej komorze, znajdujące się nad DSB. Sump planuję zrobić delikatnie nad wyrost, tak aby służył potem przy większym akwarium, jak na to pozwolą okoliczności. Zakładam temat żeby najpierw w jednym miejscu zbierać pytania i wątpliwości, a następnie dokumentować postępy prac. I tutaj pierwszy dylemat. Komin i orurowanie. Do na tyle małego zbiornika planuję 3x 20mm śrubunki. Czy to wystarczy, czy jednak zrobić spływ/rewizje 25mm? dodatkowo pytanie, czy macie doświadczenie jak optymalnie rozplanować przeloty w kominie trójkątnym? Sądzę że kwadrat zje więcej miejsca. Na komin zewnętrzny chyba decydować się nie będę z najbardziej przyziemnego powodu na świecie.. nie podoba mi się. Co sądzicie?
 14. Elandil

  Jebao AK-60 a AK-70

  Tylko że Optima to jest 500 więcej niż ta droższa Jebao? Coś w zamian czy na prawdę trzeba zagryźć zęby? Poza tym ta X1 to jest 132W. Do kostki około 50L to chyba trochę przegięcie. Coś trochę słabszego?
 15. Witam wszystkich na forum. Szybkie pytanie. Czy ktoś mógłby mi nakreślić różnice między Jebao AK-60 a AK-70? Obydwie lampy wydają się podobne, a jednak ceny znacznie się różnią. Czy może do 1000zł jest lepszy sposób na oświetlenie kostki? Nie ukrywam, że podobają mi się lampy w formie pojedynczego zwisającego na pałąku modułu. Pozdrawiam.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.