Skocz do zawartości

raffau25

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    20
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez raffau25


  1. Szanowne koleżanki i koledzy , chciałbym zasięgnąć Waszej rady co do zakupu 4 tej świetlówki. Zakupiłem ostatnio dość okazyjnie lampę z miejscem na 4ry świetlówki. Trzy były dodane razem z lampą mają z miesiąc może nawet nie. W obudowie są Blau reef extrem, ati coral plus oraz ati blue plus, naturalnie wszystkie 24W T5. Szkoda żeby miejsce się marnowało więc co polecacie dołożyć? Akwarium dopiero dojrzewa i będą w nim raczej tylko proste formy korali.Pojemność to około 85litrów wody.  Druga sprawa to jak je zgrupować? A może 3 wystarczą? lampa ma możliwość załączania po 2 świetlówki. Z góry dziękuję za pomoc.


  2. I pewnie ja tak zrobię, zastanawiałem się tylko czy zwykłe moczenie może się odbyć w wodzie ro czy musi to być ro/di, chodzi tylko o to, że spory zapas tej wody mi został i szkoda wylewać a bańki potrzebne:) Generalnie mogę już zrobić solanke i bełtać tak jak kolega podpowiada.


  3. Kolejna sprawa związana stricte z zakładaniem, dostałem już skałę i przed włożeniem do baniaka chciałem ją wypłukać bo jakaś zapylona i teraz pytanie czy mogę to zrobić a jeśli tak to czy pod bieżącą wodą i zostawić do wyschnięcia czy w ro/di? Skała jest jak już pisałem sucha więc niczego tam nie wypłucze.


  4. 34 minuty temu, ILUZJONISTA napisał:

    Ja jestem ponad 20 dni po przesiadce ze 112 litrów na 300 + sump 200, wszystko zrobiłem w troszkę ponad 48 h czyli weekend. W tym czasie kolega likwidował swoje 200 litrowe szkiełko więc miałem dodatkowo troszkę wody i skały. Łącząc wszystko miałem jakieś 350 litrów, brakowało około 100 litrów. Świeżą wodę wykręciłem w 45 minut i dolałem tyle ile brakowało. I wszystko hula. Pogadaj z kolegą czy może wyciągnąć parę kawałków skały z akwarium i mocno wypłukać w wiaderku z wodą po podmiance dla ciebie. Dużo życia wypłucze które ci bardzo się przyda. 

    Konstruktywna uwaga, naturalnie spytam, w najgorszym przypadku czeka mnie długi proces dojrzewania. Ale w tym sporcie chodzi o cierpliwość:)

     

    11 godzin temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

    Spoko, podstawka jest u mnie w akwarium, może stać i czekać. Płacić za nic nie trzeba. Jak będziesz miał już możliwość przyjęcia to pisz, jakoś się dogadamy. Ewentualnie mogę podrzucić teraz, dasz koledze i Ci dopilnuje. Daj znać jak wolisz.

    Czołem, u mnie miejsce się znajdzie dopiero za jakieś 3 miesiące więc w zależności od tego jak masz miejsce to może postać u ciebie a jak nie to mam gdzie tu przetrzymać! więc decyzje zostawiam koledze.


  5.  

     

    Godzinę temu, ILUZJONISTA napisał:

    Z początkami w morszczyźnie tak jest. Napompowany każdy koral to wielka radość a jak jeszcze rośnie to już w ogóle zęby się szczerzy. Też na początku dostałem lajtowy zestaw od paru kolegów i szwagra. Ja szczęśliwy byłem z korali a on z pozbycia się chwastów. Bo tak to już jest, że w miarę jedzenia apetyt rośnie. Po półtora roku zaczynam pozbywać się z akwarium korali które przez większość akwarystów uważana jest za przysłowiowe chwasty jak praktycznie 100% wymienionych wyżej. Dla tego z głową planuj gdzie co będzie rosło bo jak np. Xenie zaszczepisz na głównej skale lub na kilku i na szczęście (na początku) będzie cieszył jej przyrost, to potem tego nie wyplewisz i albo do wyrzucenia albo do oddania lub sprzedaży. 

    Osobiście znam akwarystę który posiada zbiornik około 200 litrów i jest w 40% zarośnięty Xenią a w 60% zarośnięty Ukwiałem Quadricolor. Ładnie to wygląda ale dla mnie by się znudziło dość szybko. Oczywiście o gustach się nie rozmawia i każdy lubi co innego. 

    A co do oświetlenia to albo nie doczytałem albo nie napisałeś. Jeśli masz dwie belki po dwie jarzeniówki to odpalaj od razu wszystko. Wstaw tylko wyłączniki czasowe. 

    Przyjacielu właśnie z tym mam zgryz, po krótce: akwarium na suchej skale (fiji) oraz żywym piasku i być może żywej wodzie (problem: kolega może udostępnić max 35l {trzbe mi 75} z podmianki i nie wiem czy uzupełnić świeżą solanką czy obniżyć sprzęty żeby to jakoś działało i po tygodniu dolać z następnej podmianki) no szaleństwo normalnie....

    Godzinę temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

    Żeby nie było, nie pozbywam się chwastów, bo xenia jest dla mnie pięknym koralem i chciałbym pomoc na początek koledze, tym bardziej, ze jak mówi, w jego mieście, może nie mieć za dużo kolegów, co pomogą. Oczywiście, dla takich korali warto mieć osobna skałkę, albo zostawić na podstawce na piasku to dalej nie pójdzie tak łatwo.

    nikogo nie będę namawiał, a tylko proponuje. Sam ja dostałem, trochę się rozrosła i dlatego chciałbym przekazać jej trochę dalej, bo jak dostałem ja właśnie jako chwast to cieszyłem się jak dziecko;) 

     

     

    Ile tu dobrych ludzi , szok! ze względu na skomasowane pomyłki (tzw. czeski film:) mojego sklepu oraz erybka akwarium zaleje dopiero w drugiej połowie stycznia, zanim dojrzeje to ból ale co poradzisz....jeśli kolega może jakoś poczekać to ja chętnie zapłacę za przetrzymanie czy coś:)  na szczęście kolega ma zbiornik o i może przetrzymać!


  6. O masz, nie wiedziałem , że to może się stać problemem. A czy ktoś może po krótce napisać w jakim miejscu powinno się dawać te korale? Znaczy kwestia cyrkulacji i naświetlenia.  Chodzi o ten skład wypisany wyżej: sarcophyton, lobophyton, rhodactis, discosoma, xenia, pseudogorgonia, briareum, ricordea, zoanthus, parazoa,  anthelia, sinularia


  7. 6 minut temu, pinki napisał:

    Większość z nas popełnia błąd wsadzając korale zbyt wcześnie, zanim system się ustabilizuje i z tego powodu kłopoty, cyjano czy dino które wydusi ci korale.

    Więc powiem że na początek tanie korale.   Z mojego doświadczenia powiem że z miękasów rhodactis jest nie do zabicia.

    Z SPS stylopora milka jest bardzo odporna. LPS-y niestety są już znacznie delikatniejsze, No może poza niebieską caulasterą bo ta faktycznie jest wyjątkowo odporna.

    Bardzo mnie cieszy taki odzew, zadałem to pytanie właśnie dlatego żeby nie męczyć zwierząt i frustrować siebie przy okazji. Każda wiadomość to coś nowego.


  8. Lampa nad akwarium to 4x24W natomiast od początku raczej nie będę świecił całą mocą. Dlatego zacznę od 3x24W. Zbiornik czeka na zalanie, jest na suchej skale więc wiem, że potrwa to jeszcze troooooche, natomiast chciałbym wiedzieć jaki wydatek mnie czeka i jakoś to w budżet wrzucić stąd moje pytanie. A jestem z Zamościa (lubelskie) i to trochę problem bo morszczaków tu jak na lekarstwo niestety.


  9. Szanowne koleżanki i koledzy. Chciałbym zasięgnąć waszej rady co do "obsady" lampy. Mam zamiar postawić baniaczek 60x45x40 i oświetlać go za pomocą lampy 4x24W t5, jakich konkretnie lamp powinienem użyć? ile actinic czy jakoś coral itd. Zamierzam trzymać się raczej prostej i raczej nie wymagające obsady bo dopiero zaczynam z morskimi klimatami. 

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.