Skocz do zawartości

kosmi07

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    34
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez kosmi07


  1. Nie wiem z czego jest zrobiona ośka, ale ten filtr działa już prawie cztery miesiące i jak na razie nic się nie wydarzyło. Dwie identyczne pracują od marca zeszłego roku w akwarium, które wrzuciłem tu na forum - wszystko w nim ok, poza inwazją aiptasii, korale rosną, kraby i ślimaki żyją od samego początku w tym samym składzie (poza nasariusem bo go coś zabiło - na 95% krab). Na testy ICP mnie nie stać (jedyne jakie robię to Mg, Ca i zasadowość), ale skoro wszystko się rozwija i to coraz lepiej więc chyba nie ma się czym martwić za bardzo.

    Coś podobnego do rdzy (kolorem) jest na czubku (taki cypelek jest na szczycie głowicy) na początku brałem to za dino, po jakimś czasie sczerniało i tak sobie jest w tym samym miejscu bez zmian od bardzo dawna. Kraby to skubały (nie wiem jak tam włażą, ale jakoś dają radę), ślimaki regularnie po tym chodzą i oblizują. Nie wiem czy to rdza, ale nie szkodzi niczemu w akwarium.

     

    Edit. W razie czego można podłączyć inną głowicę/pompkę - gdyby ktoś się mocno martwił.


  2. Witajcie koleżanki i koledzy akwaryści :) od kilku miesięcy używam w moim drugim akwarium filtra węglowego własnej roboty i pomyślałem, że w sumie skoro u mnie się sprawdza to i "projekt" może się przydać komuś innemu. Filtr raczej do akwariów niewielkich - pojemność węgla w tym filtrze to niecała szklanka. Zasada bardzo prosta:

    1. Przerabiamy pralkowy filtr zmiękczający (czy jakoś tak to się nazywało) poprzez wyrzucenie całego wkładu ze środka i pozostawienie jedynie sitek z końców zbiornika.

    2. Dokładnie go myjemy i zasypujemy węglem aktywnym.

    3. Podłączamy do głowicy filtra - w moim przypadku jak widać na zdjęciu jest to Pat Mini (sprawdza się idealnie).

    4. Ustawiamy regulację przepływu na głowicy wg. tego co nam pasuje i już.

    No prościej się chyba nie dało ;) Oczywiście są rzeczy, które musimy wykonać przed podłączeniem czyli dopasowanie głowicy do komory z węglem czy przepłukanie węgla przed użyciem. Dopasować musicie sami - zależnie od głowicy jakiej użyjecie - w moim przypadku są to dwa kawałki węża ogrodowego - jeden wąski wchodzący w ten większy (wąski jest taki sztywny, jakby plastikowy, szerszy to standardowy wąż ogrodowy). Pewnie te kawałki węża mogłyby być krótsze, ale póki co to mi nie przeszkadza więc zostawiam jak jest. To, że węgiel trzeba przepłukać to chyba większość wie. Jeśli ktoś ma coś do dodania to zapraszam do komentarzy. Mam nadzieję, że pomysł na filtr komuś się przyda. Zdjęcia zrobiłem przy okazji czyszczenia przed nowym zasypem (wymieniam węgiel co jakieś 2-3 tygodnie) Pozdrawiam

    filtr1.jpg

    filtr2.jpg

    filtr3.jpg

    filtr4.jpg

    filtr5.jpg

    filtr6.jpg


  3. W dniu 8.08.2022 o 18:47, Arek77 napisał:

    Jeśli nadal żyją to powinny się namnożyć i, jak dobrze pòjdzie, z czasem opanują plagę.....z tym, że może to długo potrwać.

    Taką mam nadzieję, raz na kilka dni widać jednego z nich, ale nawet nie mam pewności czy to jest ten sam czy inny - raczej nie różnią się specjalnie od siebie ;) Inna sprawa to to, czy warunki w akwarium będą dla nich odpowiednie do rozmnażania (poza obfitością jedzenia - jak widać na zdjęciach - tego im nie brakuje...).

    Przy okazji wrzucam kilka zdjęć tego obrazu nędzy i rozpaczy, o który jeszcze walczę:

     

    6.jpg

    7.jpg

    8.jpg

    4.jpg

    5.jpg


  4. W dniu 15.07.2021 o 00:04, sith114 napisał:

    A kolega się nie wybiera nad może coś by się dla kolegi znalazło tutaj w Gdańsku ;)

    Rzadko bywam w Gdańsku, choć mam rodzinę i w Gdańsku i w Gdyni ;) Może się odezwę jak będę ich odwiedzał :D

    Po długiej nieobecności udało mi się znaleźć chwilę by coś napisać i może wstawić jakieś fotki :)

    Nie pisałem z kilku w sumie powodów, mój mały bąbel miał (w sumie to nadal ma) sporo problemów zdrowotnych :/ do tego praca i w pewnym stopniu trochę wstydziłem się napisać bo... akwarium mi zarosło aiptasią. Totalnie. Kupiłem niedawno 4 ślimaki berghia, ale praktycznie ich nie widzę, a aiptasii nie ubywa, ale w sumie jest jej tyle, że pewnie mnoży się szybciej niż one jedzą. A naprawdę nie mam kasy na kupno jeszcze kilku sztuk... Problem z aiptasią stał się dużo poważniejszy po kilku użyciach preparatu joe's juice. Zresztą to jak to teraz wygląda pokażą zdjęcia. Dziadostwo (aiptasia) parzy korale mniej lub bardziej, ale poza jednym wszystkie mimo wszystko rosną. Jedyny z problemem to zoa playboy bunny, który nie może się normalnie rozwinąć przez nią, a ja nie mam wolnych od aiptasii miejsc w akwa (plus to, że jedna rośnie między główkami - a są trzy). W przygotowaniu jest już większe szkło, z panelem i sensowniejszą pojemnością (około 50 litrów, z panelem włącznie - 70 kilka). Mam nawet gotową już lampę, tylko jest dość słaba - da tylko trochę ciut więcej niż 0,5w na litr, ale na początek wystarczy, muszę tylko dograć kilka jeszcze szczegółów (z czym mam problem, przez ciągły brak kasy, co nie jest dla mnie zrozumiałe skoro większość dnia spędzam w pracy, ale chyba muszę przywyknąć do sytuacji w naszym kraju bo chyba nie mam innych wyjść :/ ). Dobra, dość pitolenia - wrzucam fotki:

     

    1.jpg

    2.jpg

    3.jpg

     

    Strasznie mało zdjęć można dodać w jednej wiadomości, albo robię coś źle (pewnie to drugie :/ ), mam jeszcze kilka, ale mimo, że mają rozmiar po około 200 kilka kb nie mogę dodać, żadnego.


  5. 21 godzin temu, Słony leszcz napisał:

    Co do aklimatyzacji korali - tego się nie robi skręcając lampę (bo wtedy rozregulowujesz całe akwarium) tylko ustawiając korala nisko i stopniowo go przenosząc wyżej.

    Co do sterowania - ja mam głównie zastrzeżenia do sonoffa, bo to chińskie g., które np potrafi nagle przestać włączać/wyłączać kanały (już mam nawyk na wyjazdach sprawdzania logów, załadowanie na nowo harmonogramu na urządzenie od czasu do czasu też pomaga), ale też jakoś z tym żyję. Sterowanie włącz/wyłącz w zasadzie mi nie przeszkadza zbytnio. Ściemnianie może i fajne, ale to raczej jest "bajer" niż istotna funkcjonalność.

    Co do lampy na wyrost - inne akwarium, inne wymiary, inne koncepcje... Sam zobaczysz, że nie użyjesz obecnej lampy, chyba że tymczasowo. No ale... każdy musi sam pewne rzeczy wybadać:-)

    Co do kolorów - im szersze spektrum niebieskie tym lepiej. RB (w wydaniu chińskim, czyli ok 440nm) niestety daje brzydki fioletowy odcień, a blue (powyżej 450) jest ładniejsze. Jeśli chodzi o użyteczność dla korali czy efekt fluo - praktycznie na to samo wychodzi. Tak samo z "violet" (400-430nm) bym nie przesadzał, ale coś dać warto, bo kto wie w jakich syntezach akurat ten zakres uczestniczy... Kwestia RB vs blue to ogólnie jest skomplikowana. W diodach cree royal blue to jest ok 450-460nm, co w chińskich diodach już w zasadzie jest blue. Ot taki bajzel nazewniczy.

    Co do "bąbli" - moja młodsza ma 2,5 i ogólnie już się przyzwyczaiłem do robienia wszystkiego po nocach i reanimowania się potem kawą w robocie:-)

    Ogarnij podstawy, stwórz jakąś koncepcję swoją, żeby było o czym rozmawiać, a w detalach to już zawsze ktoś pomoże.

    PS. Lidzbark mało po drodze, ale w Olsztynie (Jaroty) bywam regularnie:-)

    Wiem, że nie aklimatyzuje się całego akwa razem z nową szczepką... po prostu u mnie praktycznie nie ma różnicy w świetle wyżej/niżej, czy centrum/boki/przód/tył. Malutkie akwarium ma sporo wad niestety. Nie będę miał wielu korali w tym akwarium, już prawie osiągnąłem limit i nie będę miał więcej niż dwa, może trzy więcej i myślę, że mimo wszystko warto lekko przyciemnić "na powitanie nowego kolegi" bo reszta to przeżyje, a jak wstawię nowego pod pełne światło to raczej tego nie wytrzyma. Acana wylądowała na samym dnie i to w odrobinę ciemniejszym miejscu, częściowo pod półką - niestety tak jak pisałem - u mnie prawie nie ma różnicy w oświetleniu :/  Zresztą jest w tym trochę prawdy, że muszę to sam wybadać ;) i przypuszczam, że większość tak ma ;) 

    Co do reanimowania... robię to i tak regularnie, z tym że mocną herbatą - kawy praktycznie nie pijam, z tym, że i tak nawet w nocy bąbel zabiera mi dużo czasu - ma trochę problemów zdrowotnych, ale wygrzebiemy się z tego i będę miał więcej czasu na kombinowanie bo na razie jest z tym słabo :)

    Ok, czyli w przypadku tych tanich diod Blue jest równie ważne - ok, przyjąłem do wiadomości .B)

    Na razie trochę zmieniam pierwotne założenia lampy - jak już to dopracuję to podrzucę w tym wątku nowy plan i pokażę co i jak :D

    W Olsztynie bywam głównie przejazdem w drodze do Mławy, ale to też tylko jakiś raz na miesiąc, ewentualnie jeśli trzeba coś kupić - coś co nie koniecznie jest łatwo dostępne w naszej malutkiej mieścinie ;) ale może uda się kiedyś zgadać i spotkać :)

     

    21 godzin temu, sith114 napisał:

    Jeśli chodzi o Aqme to jest coś co możesz wykorzystać przyszłościowo w następnej lampie ;)
    Lampa na wyrost zrób lampe na wyrost ale pod to Akwarium ja bym np moc zamontowaną w ledach 2W/L i sterował Aqmą.

    Kolory... są dwie opcje albo jedziesz z kolorkami od lewa do prawa albo kopiujesz coś z gotowych lamp, ja zawsze wzrowałem się na czymś gotowym nie narzekam ;)

    Zacznij od postaw założenia co lampa ma robić poza swieceniem pełną mocą ;) Sciemnianie etc tu wybór padnie pewnie na Aqme ;)
    Kup Aqme pobaw się Aqmą z paroma ledami i kombinuj dalej ;) Jak masz czas wieczorami to rób lampę i miesiąc ale podłub przed żeby potem nie rwać włosów z głowy :D

    Tak zrobię - zbuduję lampę z AQmą, za bardzo mi się wkręciła ;) z racji, że czasu mam mało to pewnie będzie trwało długo, ale i tak ją zrobię- mam czas - póki co obecna działa więc na luzie mogę ją montować na raty. Może zrobię parę zdjęć i potem wrzucę - zobaczymy :)

    Dzięki Słony i dzięki Sith - naprawdę mi pomogliście, dużo mi się rozjaśniło i dużo się poduczyłem, nie wiem jak to wyjdzie w praktyce, ale zobaczymy. Na bank będę się jeszcze dopytywał wiele rzeczy bo daleko mi do pełnego zrozumienia co i jak. Tymczasem doczytam jeszcze trochę i dopracuję koncept. Pozdrawiam serdecznie chłopaki :D

     


  6. 22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

    Spoko, ogarnij podstawy - pomożemy:-)

    Staram się jak mogę i dzięki za pomoc :) bardzo mnie to cieszy, że mogę liczyć na forumowiczów takich jak wy - serio dzięki :D

    22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

    Temperatura... gdzie wetkniesz czujnik tam mierzysz. Ja bym go przykleił klejem termo gdzieś do lampy:-)

    Spoko, tylko czy AQmy nie trzeba będzie też chłodzić? Nie wiem jak bardzo się grzeje.

    22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

    Spokojnie możesz nie odpalać wszystkich kanałów... tylko nie wiem po co. Za nim dojrzejesz do kolejnego akwa, to z 10 razy będziesz lampkę przerabiał.

    No właśnie z przyczyn, o których pisałem wcześniej (mały bąbel, który prawie cały swój czas spędza siedząc na mnie) i jeszcze kilku pomniejszych, o których nie warto w sumie pisać bo by się powoli wątek w biografię zamieniał, nie będę miał czasu na żadne przeróbki (mimo, że w sumie to bym z chęcią trochę podłubał i pokombinował...). Muszę zrobić tą lampę tak, żeby działała i żebym się jej nie wstydził - tak jak obecnej, która po prostu działa. Regulacja natężenia światła jest dla mnie bardzo ważna - zabiłem już u siebie prześliczną szczepkę acany bo dostała za dużo światła, a ja tego w porę nie zrozumiałem, a której to śmierci nie mogę wręcz odżałować (i to nie ze względu na kasę jaką na nią wydałem, tylko po prostu ze względu na to, że mi na niej naprawdę zależało, a w mojej okolicy kupno koralowca jest problemem - albo sklep w Olsztynie i ceny z kosmosu, albo wycieczka minimum 3h do kogoś, kto sprzedaje).

    Do nowego akwa dojrzałem jeszcze zanim zrobiłem tą mini rafę ;) to raczej moja żona musi dojrzeć, a żeby tak się stało muszę przeprojektować kilka moich samoróbek na bardziej funkcjonalne i do tego w miarę estetycznie wykonane - tak mi zapowiedziała - więc krok pierwszy zmiana lampy,  bo aktualnie to ona jest najmniej estetyczna, potem kolejne przeróbki... itd.

    22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

    A teraz tak na poważnie. Jak chcesz mieć przyzwoite swiatło low cost to odpuść sobie aqmę, tylko idź w drivery pod 230V.

    Chciałem i dalej chcę low cost, ale może jednak bez przegięcia, po tym jak czytałem twój wątek o robieniu lampki i jak narzekałeś na to czemu nie poszedłeś w AQmę - doszedłem do wniosku, że trudno, może i zrobienie lampki odwlecze się w czasie, ale niech będzie to naprawdę dobra lampa. I w sumie, jeśli na początku nie będę korzystał z jej całej mocy to przecież mi siękrzywda nie stanie, a zmniejszenie kosztów nastąpi z czasem - przy przenosinach do większego akwa bo lampa już będzie - to będzie takie moje low cost. Musiałem tylko wiedzieć czy w ogóle można w ten sposób używać lampę czy nie.

    22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

    Chcesz 20 sztuk, to ja bym dał np tak:

    kanał nr 1 - 2 violet (400-430nm), 2 RB (440-450nm) 2 blue (450-470nm)

    kanał nr 2 - 3 RB, 3 blue, 2 cyjan (480nm)

    kanał nr 3 - 2 cyjan, 2 białe cieplejsze (8500K - 10000K), 2 białe zimne (15000K - 20000K)

    Drivery dawał bym z zapasem (np takie na 10 sztuk led), bo pewnie  z czasem będziesz coś tam dodawał, a efektywność przy tej mocy to można sobie odpuścić. Ewentualnie rozważ drivery na 350mA (moc pojedynczej diody ok 1W) - przy małych lampkach wygodniej, bo można więcej kolorów pomieszać.

    W sumie nie myślałem o tym violet, nie wiem sam czemu, ale to może mieć sens, trochę zwiększy różnorodność kolorów, pewnie korale docenią :)

    Myślałem, że RB jest ważniejsze niż blue, a tu masz 50/50, chodzi tylko o kwestię wizualną dla nas jako obserwatorów, czy korale wolą takie proporcje?


  7. 4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

    Ściemniacze to są do taśm led (nawet link Ci to mówi:-). Do power led używa się driverów stałoprądowych. Jak chcesz ze sterowaniem, to wejdź np na aqma.pl i tam masz opisane co i jak, jakieś schematy itd. Jak chcesz mieć tylko "on/off", na najprostszych driverach zasilanych wprost z gniazdka (jak u mnie) to popatrz np na led-byt.pl, tam znów masz przykładowe  schematy oraz co z czym połączyć. I wtedy sobie kolor dobierasz wymieniając diody. W dziale diy też masz za sto tematów o robieniu lampki. Moższ też sobie popatrzeć na allegro w przedmioty sklepów tomislawus i leleszek - mają większość gratów potrzebnych do zbudowania prostej lampki, diody, zasilacze, kleje termo, profile alu, nóżki, zaślepki itp itd... Ogólnie nie potrzeba do tego wielkiej wiedzy elektronicznej ponad "plus do plusa, minus do minusa", no ale coś tam trzeba jednak poczytać, przykładowe schematy przejrzeć... Samo się nie zrobi;)

    Ps. Na upartego można znależć drivery stałoprądowe pod 230V z wbudowanym dimmerem, ale to kasa i w sumie nie bardzo wiem po co.

    Ps2. Do wiatraka to jakikolwiek zasilacz 12V. No chyba że na inne napięcie wiatrak kupisz. Zamiast kombinować z regulacją obrotów, kup wiatrak o większej średnicy i niskich obrotach - będzie cichy i po prostu podepniesz go pod sterowanie kanałem, który będzie zapalał się jako pierwszy i gasł ostatni (pewnie jakiś niebieski)

    Wychodzi na to, że warto było napisać na forum o moich "ambitnych" planach, bo przynajmniej mieszkania nie wysadziłem w powietrze swoimi pomysłami ;) Zaczynam się bliżej przyglądać AQma led controller. Faktycznie jest to ciekawe rozwiązanie, daje dużo możliwości jak choćby i to czego tak chciałem - praktycznie pełną kontrolę nad natężeniem światła każdego kanału Ledów. Nie do końca to jeszcze rozumiem, ale wstępnie zapowiada się ciekawie. Jest nawet wejście do podłączenia wentylatora i czujnika temperatury, ale chyba nie od samej lampy tylko do chłodzenia sterowników - przynajmniej tak to zrozumiałem, ale mogę się mylić (jak wielokrotnie w tym wątku). Chyba skłonię się ku temu rozwiązaniu, ale będę musiał rozłożyć zakupy elementów lampy na 3-4 msce.

    Takie pytanie teoretyczne - czy mógłbym z tym sterownikiem AQma zmontować na przykład lampę o mocy dla przykładu 60w (lub inną, byleby z mocą dużo większą niż jest potrzebna dla mojej mini mikro rafy) i używać jej na 50% mocy? Albo tylko korzystając z części kanałów a resztę mieć wyłączoną? Chodzi o to, że zbudowanie lampy na większą ilość ledów nie podnosi mocno kosztów, a jeśli planuję w przyszłości większe akwarium - miałbym gotową lampę, wystarczyłoby ją odpalić na maksa, albo włączyć "uśpione" kanały.

    W dniu 11.07.2021 o 20:04, sith114 napisał:

    A można zrobić high tech słabiznę :) 

    I oby mi nie wyszła taka słabizna ;)


  8. W dniu 11.07.2021 o 20:04, sith114 napisał:

    Co do stopnia zaawansowania nie ma to wpływu na finalny efekt. Można zrobić super prosta lampe on/off pod która korale będą rosły jak szalone. A można zrobić high tech słabiznę :) 

    Słony ma swój temat w dziale diy gdzie opisał swoją lampe ;) 

    Wątek Słonego Leszcza i to co pisałeś mnie trochę natchnęły do modyfikacji. Wcześniej zależało mi na tym, żeby wszystko "wisiało" na jednym zasilaczu - bo chciałem go ukryć w obudowie lampy. Koncepcja jednak się zmieniła - użyję oddzielnych zasilaczy do oddzielnych gałązek z ledami i oddzielnego do wentylatora. Dołożę ściemniacze z potencjometrem https://leduj.pl/potencjoment-sciemniacz-do-tasm-i-listew-led-12v-do-96w  za każdym z zasilaczy co pozwoli mi dowolnie regulować moc każdej z gałązek (i prawdopodobnie obroty wentylatora), żeby nie tylko nie spalić wszystkiego od razu w akwarium, ale też i mieć odrobinę kontroli nad kolorem - tak żeby mi się podobał. Zmienię też trochę ilość białych ledów i dodam niebieskie za twoją radą. Wszystkie zasilacze, ściemniacze umieszczę na jednej deseczce - takiej tablicy kontrolnej i schowam za meblem, na którym stoi solniczka (będę sobie ją wieszał na ściance mebla w niewidocznym dla postronnych miejscu). Wszystko będzie się odpalało dzięki włącznikom czasowym - takim standardowym gotowcom, na których trzeba ząbki powciskać w odpowiednich godzinach. Myślę, że będzie dobrze... Tylko dalej nie wiem jakie zasilacze trzeba użyć do ledów i jaki do wentylatora XD (impulsowe? stało-prądowe? ile v ile A?) - moja wiedza  jest naprawdę niska... Obecny plan zakłada 3 gałązki ledów - 5x3w, 11x3w i 4x3w.


  9. 38 minut temu, sith114 napisał:

    1. Jakie diody masz obecnie może jestes w stanie coś wykorzystać z tego co masz w nowej lampie?  Jaki masz tam zasilacz?

    Obecna lampka jest nie do ruszenia - żeby mieć szansę zmienić oświetlenie muszę mieć drugą gotową do odpalenia lampkę w tym samym czasie, gdy tamta oświetla akwarium. Bez większego wdawania się w szczegóły - większość czasu spędzam z synkiem (synek na "drugim levelu"), lampkę będę montował w wolnych chwilach, a prawie ich nie mam (montaż będzie wielokrotnie przerywany) i jeśli chciałbym coś ze starej wykorzystać to dopiero kiedyś w przyszłości przy jakimś kolejnym projekcie. Większość ledów w obecnej to jakieś no name (nikt się nie chciał pod nimi podpisać), a zasilacz to coś w tym stylu:https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-driver-12-20x1w-36-68v-350ma-9218711631

    46 minut temu, sith114 napisał:

    2. Założenie masz fajne 18*2,4W nad 24,5l.  Ja bym kopiował kolory ledów z jakiejś gotowej lampy zobacz mój temat ;) Mi brakuje ledów blue w twoim projekcie.

    Niby brakuje tego niebieskiego, ale przy tych ledach epiled/bridgelux pewnie długość fali światła wcale nie jest tak idealnie dobrana jak na przykład w cree i te royal blue będą świeciły też blisko "normalnych" blue - tak przynajmniej myślę. Ewentualnie mogę dołożyć w sumie dwie blue do tej trzeciej nitki.

    50 minut temu, sith114 napisał:

    3. Co do sterowania ściemniania to co chcesz osiągnąć automatyczne wschody zachody czy jak?

    Nie, nie potrzebuję wschodów, raczej chodzi o to by nie walnąć na raz całym światłem i żeby móc kontrolować ile jakiej barwy świeci naraz.

     

    52 minuty temu, sith114 napisał:

    4. Przy zasilaniu ledów wprost z zasilacza najlepiej użyć stałoprądowego dobrać prąd pod ledy czyli coś do 700mA w tym przypadku. Przy użyciu driverów używasz zasilacza impulsowego dla 6 ledów to z 24V

    Czyli musiałbym mieć trzy oddzielne zasilacze? (sorry, naprawdę zielony jestem)

    54 minuty temu, sith114 napisał:

    5. Jak użyjesz zasilacz 24V to masz dwie opcje poszukać wentylatora na 24V lub użyć przetwornicy - groszowy koszt https://aqma.pl/index.php?route=product/product&path=60&product_id=63

    Rzeczywiście ciekawe i tanie urządzenie, ale chyba nie do końca bym wiedział jak go użyć - tak jak ściemniacza? Mogłoby być to podłączone pod zasilacz, z którego będą też jednocześnie napędzane ledy?

    56 minut temu, sith114 napisał:

    6. Dobrze myślisz zobacz z resztą strone Marcina od Aqmy tam masz schematy jak z jego sterownikiem zbudować lampe ledową, drivery idą dokładnie miedzy leda a zasilacz impulsowy.

    Muszę popatrzeć, może coś mi się uda z tego zrozumieć ;)

     

    57 minut temu, sith114 napisał:

    Ja bym robił albo tak jak @Słony leszcz tanio i solidnie czyli zasilacze stało prądowe + timery czasowe i podzielić nitki jakiś efekt uzyszkasz albo iść w coś jak Aqma ale tu koszt większy. 

    Muszę zobaczyć jak https://nano-reef.pl/profile/30791-słony-leszcz/ to u siebie zrobił, podoba mi się jego rafa... A co do twojej lampki to zapowiada sięsuper, ale dla mnie to już chyba za wysokie progi ;)


  10. Hej wszystkim, planuję upgrade lampki nad moją mini mikro nano rafą (obecnej nawet nie pokazałem na zdjęciach bo się wstydzę jej wyglądu). Problemem są dwie kwestie - jedna to taka, że nie jestem  specem od elektroniki, druga to fundusze (innymi słowy będzie to wciąż bieda lampka, ale i tak lepsza od obecnej).

    Plan jest taki, aby zrobić trzy nitki na diodach 3W epiled/bridgelux - 6 Royal Blue, 6 Cold White 9000-12000K i trzecia nitka 2 Actinic, 1 Cyan, 1 Green.

    https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Green-520nm-zielona/785

    https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Cool-White-9000-12000K-BRIDGELUX-biala-zimna/245

    https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Royal-Blue-450-452nm-niebieska/249

    https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-aktynika-420-425nm-niebieska/227

    https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-3W-Cyan-490-500nm-lazurowa/340

    Wszystkie kupione na prawdopodobnie na stronie Led Byt. Chcę móc każdą z nitek regulować czyli pewnie będą potrzebne jakieś ściemniacze. Dodatkowo radiator będzie chłodził wentylator komputerowy - przynajmniej taki jest plan. Tyle tytułem wprowadzenia w projekt, teraz problemy:

    - pogubiłem się w temacie zasilaczy i nie wiem jaki powinienem użyć, stało-prądowy czy impulsowy - nie znam się na tym zupełnie i proszę o pomoc w wyborze zasilacza i jego mocy.

    - problemem nr.2 jest to czy mogę w jakiś sposób zasilić wentylator  bezpośrednio z zasilacza od diod? Chodzi o to, żeby nie robić masy wtyczek, tylko żeby wszystko było ładnie na jednym kabelku i poukrywane w mojej improwizowanej obudowie.

    - domyślam się (nawet taki tępak jak ja czasem się czegoś domyśli), że ściemniacze czy coś w tym stylu muszą być pomiędzy zasilaczem a ledami, pytanie tylko jakich ściemniaczy mogę użyć (ewentualnie czegoś innego czym mógłbym regulować natężenie światła z danej nitki).

     

    Tak więc bardzo proszę o pomoc, są na forum ludzie z dużym doświadczeniem i wiedzą - może moglibyście podzielić się nią ze mną? Przynajmniej na tyle, żebym nie wysadził domu...

     

    lampka.jpg


  11. 20 godzin temu, lukas79 napisał:

    ja to mogę cfaniakować mam 2x tyle w obiegu :)))

    ale na poważnie - wiele osób ma to w baniakach i żyją od 100lat i nigdy nikomu nic nie było - wypadki to pewnie promil wśród posiadaczy

    ważne by każdy miał świadomość, że to nie "cukierki" - bardziej od tych grzybków zastanawia mnie brak informacji i świadomości wśród wielu posiadaczy (to widać w wielu postach, relacjach itd...) 

    zresztą różne gatunki ponoć mają różną toksyczność itd ... (to tylko wyczytane, nie doszukałem się wiele więcej i nie drążyłem tematu)

    Przed zakupem zapoznałem się ogólnie z informacjami o zoa i palitoksynie, więc raczej będę ostrożny. Ale masz rację, co do uświadomienia wielu ludzi. Ogólnie to wydaje mi się, że takie informacje powinny być na starcie udzielane w sklepie przy zakupie - jak ja kupowałem mojego "kapitana amerykę" to sprzedawca mimo, że był miły i ogólnie wrażenie było pozytywne - nie powiedział mi nic o niebezpieczeństwach związanych z hodowlą niektórych koralowców.

    20 godzin temu, michall_181 napisał:

    Cześć! Fajnie Tobie idzie emoji3.png jak będziesz kiedyś w Suwałkach przejazdem to odpalę kawałek Sarco jeśli jeszcze będę miał emoji3.png
    Powodzenia!

    Dzięki, może w przyszłości skorzystam, ale to raczej przy większym zbiorniku niż obecny - w tym chyba wystarczy moja Sinularia ;) (zwłaszcza jak jeszcze trochę podrośnie).


  12. Kurcze, dopiero zajarzyłem, że się nie przywitałem - a przecież jakby nie patrzeć kultura tego wymaga - przepraszam za spóźnienie...

    Mam na imię Mariusz, lat jakoś 37 czy 38 - zależy jak liczyć bo z 31 grudnia jestem.

    Mieszkam w Lidzbarku Warmińskim, pochodzę z Mławy, studiowałem w Olsztynie i ogólnie trochę tułałem się po świecie (głównie za pracą). Teraz już spokojnie osiadłem, mam żonę i dwóch synków, a skoro już się ustabilizowałem to wracam do mojego wymarzonego od dziecka hobby - akwarystyki morskiej. Niedawno zakończyłem moją trwającą kilka lat przygodę słodkowodną, na rzecz mini solniczki. To moja pierwsza, nieśmiała i budżetowa wersja akwarium morskiego i generalnie jeśli się uda i spodoba się mojej lepszej połowie - kolejne będzie sporo większe (jakieś 80 kilka - 90 litrów szkiełko od mojego brata i bardzo daleko w marzeniach na za ileś tam lat 300l).

     

    Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów i dziękuję za to, że mogłem do was dołączyć ^^


  13. 5 godzin temu, =Fresz= napisał:

    Czerwona lampka powinna się Tobie mocno zapalić ;) 

    Dzięki, zapaliła się, jutro to coś zniknie z mojego sumpa. Możliwe, że nie jest mocno groźne (przypomina z bliska najbardziej te w zielonej ramce z artykułu na reefhub), ale nie zamierzam aż tak ryzykować.

     

    4 godziny temu, lukas79 napisał:

    ja zrezygnowałem z zoa i całej reszty (nie brałem pod uwagę kupując korale) - są śliczne, ale jest tyle ślicznych korali, że na spokojnie można wybrać coś innego, zwłaszcza, że to jest moja pierwsza styczność z koralami, znam siebie i znam prawo murphy'ego 

    nie neguję ich posiadania, jednak każdy powinien wiedzieć co ma w baniaku - a mało kto informuje o potencjalnych niebezpieczeństwach przy sprzedaży

    Masz rację, ale przy zachowaniu odrobiny rozsądku wydaje mi się, że mogę mieć tą jedną czy dwie odmiany zoa, zależy mi na czymś, co porośnie skałę, ale jednocześnie nie będzie zajmowało dużo miejsca w toni. Wiem, że jest sporo odmian koralowców, które by robiły ładny "dywan", ale poza zoa to z miękkich będzie chyba tylko briareum (a akurat jego nie chcę), a reszta to chyba raczej LPS-y, a na mojej biednej soli Instant Ocean chyba nie mogę sobie pozwolić na wiele koralowców budujących trwały szkielet :/


  14. W dniu 16.06.2021 o 19:55, Słony leszcz napisał:

    Może być zoa. Bardzo fajne glony, choć tak gęste mogą być trudne w utrzymaniu

    Glony dostałem w zestawie z pierwszymi ślimakami i piaskiem z drobnym życiem. Dobrze się sprawują w mini sumpie, bardzo szybko rosną, już trochę musiałem wyrzucić bo nie mieściły się w części dla nich przeznaczonej.

    W dniu 16.06.2021 o 20:31, lukas79 napisał:

    albo to cudeńko 

    Kurde... Podobne trochę... Zostawię na razie w sumpie, zobaczę co z tego wyrośnie.


  15. Tak się obawiałem, że to bryopsis, no nic, będę współpracował z krabami i może się to uda ogarnąć. Terapia fluco? Nie słyszałem o tym, myślałem że jeśli nie dam rady sam tego zwalczyć to będę musiał gdzieś kupić vibrant (czy jakoś tak, taki płyn z kulturami bakterii do zwalczania glonów). Moje kraby to naprawdę maluchy są, mają z muszlą może ze 3 cm, tak więc nie jedzą zbyt wiele niestety.

    Wczoraj nie dodałem (rozmiar zdjęć mi nie pozwolił, a nie chciałem za bardzo zmniejszać) więc dodaję dziś- moja biedna akana i widok całości. Zapomniałem też napisać, że od około miesiąca dodaję codziennie fitoplankton ze sklepu Seafarm - pewnie dlatego robactwo tak się fajnie mnoży. ;)

    Planuję dorzucić do akwarium jeszcze z jednego zoa i może coś jeszcze, ale nie mam pomysłu na fajnego koralowca, który będzie miał nieduże wymagania, będzie ładnie wyglądał i do tego nie wypuszcza bojowych polipów na nie wiadomo jak wielkie dystanse (macie może jakieś podpowiedzi dla mnie?).

    No i na koniec pytanie za 100 punktów - myślicie, że jest jakiś naprawdę wytrzymały sps, który by dał sobie radę w mojej piko-rafce? Jeśli tak, to jaki i gdzie bym mógł go nabyć możliwie nie przepłacając?

     

    Ps. wiem, że jakość zdjęć jest tragiczna, ale naprawdę mój telefon się nie nadaje do fotografowania czegokolwiek w "nie normalnym świetle" :/ Kombinowałem z ustawieniami w trybie pro i lipa jak sto dwa - nawet balans bieli kończy się na 7500K. Jakby co to ten fiolet na piasku to wina aparatu - nie cyjano :/

    Ps.2. myślicie, że powinienem suplementować Ca i Mg? Gdzieś czytałem, że przy tak wysokim Kh powinny być wyższe niż to co mi wyszło w testach i dlatego pytam.

     

     

    img_20210612_2036035555.jpg

    img_20210613_0744566666.jpg

    img_20210613_0935357777.jpg

    img_20210613_1007458888.jpg


  16. img_20210612_2032521111.jpg

    img_20210612_2033092222.jpg

    img_20210612_2035024444.jpg

    img_20210612_2034513333.jpg

    Witam wszystkich forumowiczów. Przepraszam, że tak rzadko coś dodaję, ale większość mojego czasu zajmuje mi mały dwuletni bąbel i tak jakoś wychodzi, że potem nawet siły nie mam na robienie zdjęć (starość nie radość ;) ). Dziś udało mi się go uśpić dość szybko, a do tego sobota, więc pomyślałem, że mam w sumie akurat chwilę na update :D

    W zbiorniczku zaszły pewne zmiany - nowi goście, których nie widać na fotkach to dwa mini kraby clibanarius tricolor i krewetka lysmata seticaudata (miałem kilka malutkich aiptasii - teraz już nie mam).

    Niestety rozrasta mi się jakiś glon - wyrywam go ręcznie co jakiś czas i kraby go powoli zjadają, więc nie stanowi jakiegoś ogromnego problemu, ale jednak jest i mi się nie podoba. Może po prostu zbiornik jest jeszcze trochę za młody.

    Sinularia była zwinięta przez miesiąc, po czym magicznie odżyła i jest większa. Zoa jak widać na zdjęciach - ma dwie dodatkowe główki. Caulastrea też się ślicznie pompuje i podrosła. Wszystkie korale od pewnego czasu są karmione hikari coralific i z tego co zaobserwowałem - smakuje im. Dodatkowo czasem daję im odrobinę kostki czarnego komara - też lubią.

    Dino znikło zupełnie. Cyjano się nie pojawiło jak na razie i mam nadzieję, że tak już pozostanie.

    Zakupiłem trzy testy aquaforest - Kh, Ca i Mg. Wyniki po badaniu to:

    - Kh ~10, Ca ~445, Mg ~1380

    Niedługo (kilka dni) po poprzednim update wszystkie ślimaki turbo wyzionęły ducha - w ciągu dwóch-trzech dni. Dziś zauważyłem minimum dwa młode turbo na skałach - taka ciekawostka. Mam bardzo dużo drobnego życia w akwarium - jakieś isopody, kiełże i widłonogi. Od czasu do czasu widzę na szybach hydromeduzy (czy jak to się tam nazywa) oraz pojawiły się mini spiralne rurówki. Niestety nigdzie mi nie rosną glony wapienne, poza "gałęziami" caulastrei - na niej były od początku jak ją kupiłem i powiększyły się dwukrotnie (około).

     

    Aktualnie największym moim problemem jest jeszcze jeden koral, którego udało mi się kupić od przesympatycznych ludzi z Rumii (Grzegorz i Paula - dzięki za to, że mogłem zobaczyć wasze rafy na własne oczy - coś pięknego) - a jest to różowa akana. Przez około dwa tygodnie było wszystko super, pompowała się, wyciągała polipy i ogólnie wyglądało, że jest zadowolona. Od trzech dni skurczyła się i nie polipuje, wygląda jakby miała zaraz umrzeć, do tego widać jej szkielet między główkami. Nie wiem co z nią zrobić, zmiana miejsca w akwarium nic nie dała. Jedyna zmiana jaka zaszła w akwarium w czasie jej pobytu to dodatek niebieskiego światła - dołożyłem 18w niebieskiej taśmy ledowej - takiej jak w wątku kolegi.

    Używam jej na około połowie jej mocy ~9w, przy czym zmniejszyłem moc poprzedniej lampki, a konkretnie to zakryłem część diod, które zupełnie by mi się nie przydały w akwarium morskim (full spectrum i red) - odpadło z niej 8w z 18w, które były. Reszta korali przyjęła zmianę pozytywnie, caulastrea pompuje się bardziej niż przedtem.


  17. 6 godzin temu, =Fresz= napisał:

    Ja nic specjalnego nie kupuje i nie daje koralowcom a rosną moim zdaniem dobrze. Wystarczy że masz rybki i je karmisz, nic więcej do szczęścia im nie potrzebne.

    Przy większym akwarium to pewnie może się świetnie sprawdzać (i sprawdza patrząc na twoje akwarium), ale w moim nie ma za bardzo miejsca na żadną rybkę... ledwie korale wchodzą ;) Wiem, że sporo ludzi tak robi jak napisałeś, zastanawia mnie tylko to czy karmicie rybki po zgaszeniu świateł? Chodzi mi o to, że część korali zaczyna pobierać pokarm dopiero po zmroku (jak ta moja caulastrea) i tak się zastanawiałem nad tym.


  18. Masz fantastyczne SPS-y - aż szkoda, że w moim nie ma raczej na żadnego szansy :/ Zoa też super - szczęśliwie mogę mieć też u siebie :)

     

    Ps. czytałem ze dwa miesiące temu cały twój poprzedni wątek z małą rafą i zainspirował mnie do spróbowania z pico-rafą u siebie (oczywiście nie jest tak efektowna, jak tamta twoja, ale to dopiero początek ;) ).


  19. Godzinę temu, Arek77 napisał:

    Ja używam tej karmy, ale bardziej z przeznaczeniem dla SPS-ów i korali nie foto. To jest pokarm pylisty i nie bardzo widać czy calaustrea go łapie....pewnie tak. Grubsze kąski, jak siè odzyczepią do wypustek korala, to widać jak powoli zagłębiają się we wnętrzu polipa i znikają.

    Gdzieś czytałem, że można go rozrabiać na dwa sposoby (a może na YouTube widziałem, teraz nie pamiętam). Jak się doda mniej wody to jest jak żel, a jak więcej to zawiesina czy coś w tym stylu - dlatego rozważam zakup (taka trochę uniwersalność). A w sumie zamówię na próbę - zobaczymy czy będą jakieś rezultaty ;)


  20. 5 godzin temu, Arek77 napisał:

    A nawet 3. Do takiego akwa polecam tzw. sexy krewetki Thor amboinensis. Fanie wyglądają jak tańczą w grupie. Tylko to są zwierzęta stadne i nie powinno ich trzymać się pojedynczo. Nie rosną duże max 2-2,5 cm.

    Nie ukrywam - podobają mi się, ale mają - z tego co czytałem tu na forum - niefajny zwyczaj podjadania zoasów - a chcę mieć przynajmniej jeszcze jedną odmianę zoa, więc odpadają :(

     

    5 godzin temu, Arek77 napisał:

    Moja ma kilkadziesiąt główek a caczynałem od 1. Jak na pewno zauważysz w dzień koral robi się mocno napimowany (wystawia się do światła) a wieczorem główki się zmniejszają u wystawiają "macki").  I to co się do nich przyczepi to on przenosi do swojego "brzucha" (jamy chłonąco trawiącej). Ja od czasu do czasu rozbylam wokoło korala to co mam pod ręką np. plankton czerwony, solowca, ikrę morską lub suche granulki z Tropicala dla LPS-ów (tani i lubią go korale).

    No i fajnie, czyli nie muszę szukać jednego konkretnego skoro tak mocno nie wybrzydza. A próbował ktoś kiedyś pokarmu od Hikari (coralific delite)? Kiedyś krewetkom dawałem karmę Hikari i wyglądały na zadowolone, dlatego pytam.

     

    Edit - ciągle zapominam - dziękuję wszystkim za miłe słowa i wsparcie - jest to bardzo budujące :) (ciągle zapominam podziękować, więc teraz wolałem edytować i dodać niż znów nic nie napisać).

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.