Skocz do zawartości

KOLORPLUS

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez KOLORPLUS


  1. Witam Serdecznie,

    Niestety po roku, parka Amphiprion clarkii, dorosły i mam za mały zbiornik 360l, do tego ubijają każdy ukwiał za wyjątkiem aptasji :) Do rzeczy. ~ma ktoś pomysł jak je wyłowić ze zbiornika? Mam dużo skały i korali, akwarium morskie mam od roku, nie zdawałem sobie sprawy... kiedy je kupowałem i wpuszczałem. Wyjmowanie życia itd nie wchodzi w grę. mam pułapke ale bez rezultatu, dzisiaj włożyłem do niej "nowego" ukwiała, kupionego dzisiaj, jednak tym też zero zainteresowania. Chyba maja ten tydzień że bronią ikry, nie wiem. Jak je wyłowić? Jak je złapać? 

    IMG_0158 (1).jpeg


  2. 13 godzin temu, Arek77 napisał:

    Te białe naloty na euphylii to prawdopodobnie gąbki, po za tym wyglądają ok, jak na wieczorną porę.

    A co do pytania o czas zrobienia ICP, czy nie było przypadkiem tak, że w akwa było w miarę ok, zrobiłeś ICP I zacząłeś kombinować z podmianami i zmianą ilości lanych płynòw  I wtedy korale zaczęły marudzić? 

    Dzień dobry :) one nie marudzą, zrobiłem ICP wyszło co wyszło, zostało skorygowane, jedyne marudzenie to te spsy, ale to chyba za wysokie NO3 (może) lub złe oświetlenie, kupiłem dzisiaj nową lampę, te 165-tki muszę upłynnić, maja gwarancje jeszcze, jedna ma 9 miesięcy druga ma 3.

    A w lps-ach (euphyliach) jedyne co mnie martwiło to te białe naloty właśnie :) 

     

     


  3. 2 godziny temu, Arek77 napisał:

    No to albo nasz pecha do tanich sond (te za 100 zł też potrafią kilkanaście miesięcy dobrze pokazywać pH) albo coś nie tak z urządzeniem pomiarowym. 

    Urządzenie to nie ma co kryć że to Aqua Trend ten komp. z dozownikiem, ja mam jeszcze w zestawie dodatkowy dozownik, sondę temp.

    A korale zaczęły marudzić przed czy po pobraniu próbek do badania ICP?

     

    Korale najpierw były w startowym mniejszym akwarium, te białe naloty na euphyliach były zawsze ale te sps-y od momentu kiedy wapno skoczyło do 500 (teraz już zbiłem tylko jedną podmianką na słabej soli do 470), i przestałem podawać jod i strond i chyba to nie był dobry pomysł. Trzeba pamiętać że testy ICP różnych firm się różnią o czym można przeczytać, jest artykuł znanego gościa od mórz - test różnych soli.

     


  4. Godzinę temu, chris_ek napisał:

    A poziom KH, Ca i Mg badasz?

    Badam, KH 7,6 Ca 470, Mg 1350

    Testy kropelkowe na jod i żelazo są niemiarodajne więc zostaje tylko ICP.

    Tak robię testy, wiem że ICP najbardziej miarodajny i go zrobię.

    Jak długo masz akwarium i czy jest ono nowe czy z drugiego obiegu? Jest sporo elementów metalowych w wyposażeniu akwarium: magnesy, czujniki temperatury, ośki w wirnikach pomp/cyrkulatorów nieprzeznaczonych do akwarium morskiego - tu musisz szukać. Co do tej ramki to teoretycznie też może być przyczyną jeżeli ma kontakt z wodą.

    1 obieg, od sierpnia 2021 start, ośli mam cyrkulatory J...o , ośki są białe... wszystko było kupione zgodnie ze sztuką, moje pierwsze morskie, ale akwaria mam od dziecka, 30 lat.

    Oprócz glonów nić innego nie zauważyłem ale niektóre euphyllie mają bardzo mało żywej tkanki na nodze - to nie jest dobry znak.

    Tak właśnie, dziekuję, tutaj coś właśnie nie tak ale nie wiem dlaczego..

    Pisanie dużymi literami traktowane jest jako krzyczenie.

    za duze litery sorry :) jestem tutaj nowy. 

    A sondę kiedy i czy w ogóle kalibrowałeś? Przy takim poziomie pH życia w akwarium byś już nie miał.

    tak w dwóch płynach Ph9 i Ph7, ona działa OK kilka godzin potem wariuje, mam dwie takie same i dwie tak samo działają dziwnie...

     

     

     

     


  5. Tak, dziękuję, no musi w tym coś być, po pierwszym ICP który tu wrzuciłem zrobiłem to co mi wskazali, ale nie minął jeszcze czas który "leczy rany" za mało podmian. Ze zmian które badałem testami z pudełek Colombo, Saliferta jest tak że mam PO4 na poziomie 0,03, NO3 na poziomie 4, zasolenie wyrównałem do 35, temp. 25,5 jod spadł do 0,03 pewnie strond też (tak przesadziłem, dodawałem codziennie po 4 krople, teraz dodaje po 2 krople jak spadł i za 3 dni zrobię test na jod bo mam a ten test na Stront togo nigdzie nie idzie kupić :( ) Nie mam testu na żelazo ale kupię, ma natomiast żelazo w supemencie od AF, popoprawiałem tez coś co tam jest napisane. Dzisiaj był nawet test na NO3 ale wyszedł że zero. METALOWEGO?... ale co... wszystkie rzeczy w sumpie i w akwarium nie maja ani jednego elementu metalowego. metalowe są zawiasy drzwi w szafce, może to? bo rdzewieją faktycznie. Metalowa jest ramka z aluminium nad akwarium taka z siatką aby kot nie wpadł. Kot tam zresztą nie chadza :) A ja czytałem tez że jak sps-y od góry to światło a jak od dołu to woda ale... ale jest artykuł i wnioski że jak jest za dużo światła to tracą kolor od dołu, tutaj chyba na tym forum, muszę poszukać. No ale patrząc na korale to mam wirki czy inne niechciane, widać coś na nich?

    Drugi test ICP przede mną ale poradzono mi aby po 3-4 odmianach go zrobić. Cały czas kontroluje parametry. Szukam fajnej sondy Ph, takie po 100 zł przekłamują bardzo. Co jest fajne co działa? To jest test i 30 sekund potem fotka odczytu z komp.

     

    IMG_1064 (1).jpeg

    IMG_1065 (1).jpeg

    po4 już mi spadło do poziomu jakieś 0,03. Co to znaczy "nie krzycz"? jak mam to rozumieć?

    1 godzinę temu, rumik21 napisał:

    jak dawno ICP robione? 

    Możliwe że korale odczuły niskie zasolenie.

    światła też mało jak na taki zbionik

     

    No chyba za mało, maxspect ten RSX R5F-200 byłby dobry?

    Godzinę temu, chris_ek napisał:

    Przede wszystkim nie krzycz.

    Ale w jaki sposób poprawione, w jakim okresie czasu wprowadziłeś korektę, dodajesz coś, mierzysz jakieś parametry oprócz pH, jeżeli zostały poprawione to wysłałeś powtórnie ICP?

    Z ICP wynika, że miałeś zerowy poziom żelaza natomiast przekroczony poziom jodu czyli żelaza nie dozowałeś a z jodem przedobrzyłeś. Poza tym masz przekroczenia cynku i aluminium więc najprawdopodobniej jakiś sprzęt Ci rdzewieje.

    Nie jestem specem od SPS ale gdzieś wyczytałem, że jak tkanka w nich leci od spodu to wina parametrów wody.

     

    po4 już mi spadło do poziomu jakieś 0,03. Wszystko mierzę, Kh, Ph, Ca, Mg, No3, Po4, temp. zasolenie.

     Co to znaczy "nie krzycz"? jak mam to rozumieć? :) 

     

  6. Witam, ok, oczywiście, były testy ICP, to co nie było OK zostało poprawione. Akwarium ma 7 miesięcy, gabaryt 120x60x60, + sump 110 x 50 x .... odpieniacz duży Magus, filtr glonowy Skimz 157, kulki Maxspect plus suporax w dwóch filtrach przpływowych (tych rurkach z pompką), oświetlenie maxspect ml j165 x 2, 3 falowniki ze sterowaniem, komin po lewej, pompa obiegowa ta 7000, start był na suchej skale w sierpniu 2021. Temp 25,5. Ph - wg badania testem 8,2, wg sondy ale tej za 99 zł różnie bo te sondy się chyba do niczego nie nadają, jeśli możecie mi podpowiedzieć, mogę o to prosić :) do komp. dozownika jaka sonda jest najlepsza? Obsada dosyć spora.

    2Results_35740_pl_Strona_1.jpg


  7. witam was,

    Czy ja mam chore te korale?

    Na niektórych jest taki wysyp czegoś?
    Czy to nic złego? Czy tutaj są np wirki itp?
    Bieleje mi też SPS od dołu, z boku milka i acropora zielona (dzisiaj zmieniłem światło w dół, to samo ale ciemniej)
    (zdjęcia zrobione po zgaszeniu lamp, podświetliłem lamką pokojową do zrobienia fotek.
     
    pytam bo nie wiem czy leczyć to czy nie? :)
    a jak leczyć to czym do akwarium bez wyjmowania korali?

    IMG_1050 (1).jpeg

    IMG_1040.jpeg

    IMG_1044.jpeg

    IMG_1035.jpeg

    IMG_1055.jpeg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.