Jump to content

MiloXis

Klubowicz
 • Content Count

  33
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by MiloXis

 1. Tak masz racje jak zdjąłem i obróciłem to sprawa stała się jasna. Kształt był bardzo nietypowy jak na asterine :-D
 2. Witam, czy może mi ktoś pomóc z identyfikacją? Nie mogę zleźć głowy a na gąbkę mi to nie wygląda. Widzę, że się przemieszcza po koralu bardzo wolno może z 1 cm na dzień. Cały czas jest na szkielecie, nie widzę aby przemieszczał się do tkanki miękkiej korala. Dzięki
 3. Dzięki za odpowiedź. Zakupiłem buteleczkę Fe, I za 7 tygodni ponowne ICP aby sprawdzić czy dozuje odpowiednią dawkę. Z podmianami masz racje wiec zrobię 1 raz w tygodniu. Mimo, że nie mam dużo korali to na 2 dzień po podmianie korale są zawsze bardziej napompowane. Krewetki w końcu wyszły z norki po 2 tygodniach i są zdecydowanie bardziej śmiałe Nowe korale
 4. Skoro nie pompka od mieszania solanki to co może puszczać Cu? Woda RO była badana i brak Cu. Cr i Ni mam poniżej normy. Odpieniacz: Tunze 9001.0004 - używany rdzy brak Pompa obiegowa: Jebao Smart DC Pump 2500 - pompa bez śrub, nowa 4 miesiące Cyrkulator: Maxspect MJ-GF4K -- nowa 4 miesiące Oczywiście ICP wykonam ponownie za 7 tygodni i zobaczę czy jest tendencja wzrostowa czy spadkowa.
 5. Zakupiłem Pompa cyrkulacyjna sicce voyager1000 sicce 1000 l/h - rozbiorę i zobaczę czy wszystko jest z tworzywa. Dzięki
 6. Witam, czy możecie polecić tani cyrkulator do mieszania solanki? Niestety ale mój obecny SunSun JVP-130 to jakaś porażka po kilku miesiącach - użytkowania pojawiła się rdza na metalowym trzpieniu. Cyrkulatora używałem tylko to rozrobienia solanki. ICP wykazało Cu i Zn w wodzie. Czy znacie tani model, który ma ten trzpień z tworzywa? Po każdym rozrobieniu solanki płukałem cyrkulator w RO. ?
 7. Po podmianie i podaniu jodu korale zaczęły się bardziej pompować. Dodatkowo karmie euphylia red Sea AB i pompuje się z dnia na dzień coraz bardziej. Może uda mi się nią uratować. Dostałem wyniki ICP i nie jest idealnie. Na pewno 2-3 podmiany co 2-3 dni zrobię. Wywaliłem z akwarium i systemu RO wkład na krzemiany. Jestem zawiedzony tym produktem. Wymieniam zgodnie z instrukcją i truje mi akwarium. Porażka! Rdzę zauważyłem na pompce do przygotowania solanki. Używam jest może 1 raz w tygodniu i już rdza! Porażka. Mam zamiar to reklamować. Czy na braki w mikroelementy warto zakupić buteleczki i uzupełnić? Może mi ktoś doradzić?
 8. A wiem tak, krzemiany wzrosły na teście do 0,2 i pojawiły się okrzemki na pisaku. Doszedłem wiec sam, że jak test pokazuje 0,1 lub pojawią się okrzemki na piasku to wtedy muszę wymienić żywicę. Korale zaczęły mi trochę marudzić. Catalaphyllia nie pompuje się tak jak na zdjęciach wyżej max połowa z tego. Dozuje jak zawsze All for reef 2,5 ml rano i wieczorem. Czy może częste wkładanie rąk do akwarium może być tego przyczyną? Używam jednorazowych krótkich rękawic Planuje zakupić take 90 cm jednorazowe. Mam problem z magnezem skacze jak nie wiem co po podmianach. Sprawdziłem dzisiaj płynem kalibracyjny i przekłamuje na pierwszym teście 60 za dużo na kolejnym 100. Zamawiam nowy test. Jutro wysyłam pierwsze ICP. Większy problem mam z nową euphylia. Przestała się pompować. Wychodzi z szkieletu jest lekko napompowana ale nie tak ja w pierwsze dni jak była u mnie. Fotka w środku po ok 24h od karmienia fitomix z pokarmem dla lps. Rozumiem, że takie przykurczenie i otwarcie mordki jest normlane? Ogólnie widzę jak bardzo powoli zanika mi miękka tkana z szkieletu a koral przestał się pompować na full. Inna euphylia napompowana aż pęka ale jest umieszczona wyżej, w połowie akwarium ta na piasku na początku. Czy światło może być problem? Myślę aby ją przestawić jeszcze wyżej obecnie jest 5 cm nad piaskiem. jakieś pomysły? N03-3,2 Po4 0,05 Ca 420, Kh 8,4 Mg - sam już nie wiem ostatnio pokazało 1320 a potem 1410. Zasolenie 34,5 Koral był dipowany przed włożeniem do akwarium. W naczyniu nie znalazłem żadnych pasożytów i nie widzę tez nic na koralu.
 9. Zbiorniczek się kręci. Planuje podmiany 10% 3 razy w miesiącu. Obecnie widzę konsumpcje Ca, KH, Mg, podmiana 10% nie jest wstanie zaspokoić poziomu jaki chce trzymać. Zastanawia się na przejściem na sól Red Sea Pro jak skończę obecne wiaderko. Obecnie karmie płynnymi pokarmami AF ok. Mieszam ok 5 ml pokarmów z 2 butelek co 2 dzień. Do tego aminokwasy AF co 3 dzień plus 0,05 ml miarki suchy pogram dla korali AF. Parametry stabilne bez żadnych nagłych skoków. Braki, które widzę na testach Hannką i kropelkowych suplementuje przez 2-3 dni aby uzyskać poziom jaki sobie obrałem. NO3 i PO4 uzupełniam z butelki jeśli jest taka potrzeba. W tym miesiącu planuje zakupić krewetkę wiec będę zmuszony karmić codziennie. Alg wapiennych brak. Pierwszy test ICP wody morskiej zaplanowałem na ten miesiąc. KH-8,1 Ca-425 Mg-1365 P04-0,03 N03-2,1 Ph-8,1 No i teraz pytanko. TDS pokazuje 0 ale..... obecnie w wodzie RO zaczynam wykrywać krzemiany na teście kropelkowym. Pierwszy test był 0,1 ppm teraz kolejna produkcja wody RO rośnie i jest 0,2 ppm. W systemie RO i akwarium mam wkład na krzemiany. Obecnie wymieniłem w systemie RO wkład na krzemiany (poziom w wodzie RO nie spadł po wymianie) minęły 3 miesiące od włożenia. W akwarium zaraz też miną 3 miesiąc, wiec wymienię na nowy. Ogólnie żywicę wymienia się jak na TDS pokaże 1 ale od innego akwarysty słyszałem, że żywicę wymienia się jak w akwarium pojawią się okrzemki. Na anglojęzycznych forach wyczytałem, że pierwsze co żywica przepuszcza to są właśnie krzemiany i TDS pokaże 0. Jakie są wasze doświadczenia z wymianą żywicy. Kiedy ją wymieniacie?????????
 10. Powoli zaczyna wyglądać. Udało mi się uporządkować kable. Pojawiły się 4 nowe ślimaki oraz 2 cukierki. No i taki robaczek w piasku się pojawił. Nie wiem czy pożyteczny czy nie.
 11. Polecam pozbyć się podstawki po zakupie korala. W przypadku miękkich jest to czasem niemożliwe ale da się. Stosujesz dip przed włożeniem do akwarium?
 12. Pierwsze zakupy za mną Euphyllia paraancora, Briareum i Dunka. Nie planowałem ale dostałem w gratisie caulastrea miętową. Do tego 2 ślimaki Tectus, ale jeszcze z 4 planuje kupić. Koral są mega napompowane. Nie sądziłem, że tak szybko się zaaklimatyzują. Zdjęcie na 2 dzień. Do tego pierwsza inwazja. Wydaje mi się, że są to Hydroidy. Czy mam je zostawić czy już z nimi walczyć? Nie mam ich dużo. Akwarium planuje bez ryb wiec Acreichthys Tomentosus odpada.
 13. W końcu mam stolik. Trochę jeszcze roboczo. Czekam na płytę meblową. Stolik zaprojektowany pod akwarium 100x55x55.
 14. Powoli zaczynam rozumieć ile karmić moje puste akwarium :-D. Włączyłem odpieniacz nic nie pienił. Obecnie mam troszkę wyżej niż w instrukcji ale powietrze ustawione na maxa, pracuje na sucho. Jak zacząłem systematycznie zwiększać dawkę jedzenia to powoli zaczęła się pojawiać lekka piana w kubku. Jutro wykonam testy na N03 i PO4 i zobaczymy. Mieszam teraz mokry pokarm z suchym. Jutro stawiam akwarium na stoliku i jadę w sobotę po ślimaki i krewetki. Obecnie w zbiorniku nie mam plag. Zauważyłem tylko czarny falujący nalot na skale, który utrzymuje się w takiej formie już 2-3 tygodnie. Czy pomoże mi ktoś z identyfikacją?
 15. Odpieniacz mam obecnie wyłączony. Pomimo podawania pokarmu wyniki dzisiejsze NO3 - 0 oraz P04-0. Czy to tak powinno być? Sprawdziłem również N02-0 Podaję sproszkowany pokarm dla SPS wiec zakładam, że jest bogaty w białko i zawiera mało P04. W akwarium zero glonów, okrzemków czyściutko. Nie widzę aby pokarm zalegał na skałach albo na piasku, jest mocno pomarańczowy wiec raczej bym widział :-D Czy to możliwe, że populacja bakterii na bieżąco zjada wszystko co podam i nie ma co zwiększać. Sam nie wiem co robić.
 16. 0,05 ml łyżeczka dołączona no suchego pokarmu.
 17. Po ruszeniu biologii i zwiększeniu karmienia 2x 0,05 miarki suchego w zeszłym tygodniu parametry mi się wyzerowały N03 i P04 - 0. Teraz daje 3 x 0,05 miarki + 1 kropelka pożywki dla bakterii codziennie od 6 dni. Testy na P04 i NO3 wykonam jutro. Co do Mg, Ca i KH to udało mi się podbić Mg z 1170 na 1350, KH podbijam powoli obecnie mam 7,7 wcześniej 6,7 planuje tak na 8,5 docelowo. Używam Tropic Marin Carbocalcium (KH+Ca) . KH się ładnie podbija ale Ca praktycznie stoi w miejscu z 370 na 385, wiec chyba będę musiał zapodać samo Ca Z dobrych wiadomości mam otrzymać jutro stelaż. Blat z kamienia mam nadzieję, że będzie do piątku. Powoli planuje pierwsze zakupy. Akwarium kręci się 9 tydzień. Wstępnie myślę o 1x Krewetka szkarłatna 1x Ślimak turbo 1x Ślimaka nassarius Czy na mój litraż ok 100 L netto mogę mieć docelowo 2 krewetki? Słyszałem, że wtedy są bardziej odważne. Jak pisałem na początku nie planuje ryb
 18. Sprawdzam takim testem. Skala jest co 0,2
 19. Zrobiłem test na czystej solance wynik taki sam jak w akwarium. Kolor lekko mętny. Pozostaje mi tylko ustabilizowanie KH, Ca ,Mg. Zacznę troszkę więcej karmić aby rozwinęła się większa pojemność biologiczna i N03 było na poziomie ok 2-3. PH mam bardzo stabilne 8:00, 12:00, 22:00 - 8,2 w domu działa rekuperacja i stężenie C02 jest na niskim poziomie ok. 550 ppm. Utrzymuje się tak przez 24h chyba, że włączę piekarnik to wtedy potrafi podskoczyć 1200-2500 ppm. Zawsze podbija placek na drożdżach oraz chleb na zakwasie. Skok jest chwilowy, po 4-5 h wraca do normy. Muszę wtedy sprawdzić ph w zbiorniku.
 20. Instrukcje czytam :-D Ale wracając do tematu. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć czumu mam nadal NH3 skoro N02 niewykrywalne? Taki poziom jest bezpieczny dla zwierzaków i jest to normalne?
 21. Udało mi się ogarnąć tą sól. Przygotowałem 1 L świeżej solanki i po 24h zrobiłem testy KH=9 Ca=400, Mg 1200 wiec wygląda, że coś skonsumowało. Zastosuje All-for reef aby sprostować parametry. Przy obecnych musiałbym wymienić przynajmniej 50% wody a tego chce uniknąć. Dzisiejsze testy to N02 - 0 NH3- zrobiłem porównanie z wodą RODI - idealnie przeźroczysta a moja próbka z akwarium lekko mętna. Nie potrafię odczytać na tej skali. N03 - 0,7 - dosyć nisko pomimo tego, że poziom N02 miałem swego czasu ponad 5 ppm. P04 - 0,15 - rośnie pewnie od jedzenia, które podaje. Zacznę stosować metodę probiotyczną AF, uruchomię odpieniacz i zobaczymy po 1-2 tygodniach czy zacznie spadać. Dam jeszcze akwarium z 2 tygodnie na wyrównanie parametrów i pomyślę o wpuszczeniu ślimaka i kraba. Ostatnio oglądałem fajny filmik na YouTube. Bardzo duże akwarium prowadzone tylko na odpieniaczu, węglu aktywnym, absorber P04, ULR. Właścicielka dozuje wszystko ręcznie nawet wodę RODI 2-3 galony dziennie. Jak widać da się bez żadnej automatyki i wodotrysków. Film zrobił na mnie duże wrażenie więc się podzielę. Po 21 min filmu budowa sumpa.
 22. Witam, N02 zaczyna spadać, kolor na testach coraz jaśniejszy. Nie wiem czy to problem ale zrobiłem badania Mg, Ca, KH, Aquaforest. Parametry odbiegają od podanych na opakowaniu soli. Mam nowe testy, wykonałem też test na dostarczonych wzorcach i wyszło ok. Zasolenie badam elektronicznym miernikiem Hanna, kalibrowałem ostatnio 6 tygodni temu przed zalaniem. Zasolenie utrzymuje się na stałym poziomie od zalania sprawdzam co tydzień, na 10 L wody RODI dałem ok 390 g. Zasolenie 34 ppt KH - 6,7 Ca - 370 Mg- 1170
 23. Witam, dzięki za podpowiedź. Planowałem czekać na spadek N02 i potem zacząć podawać pokarm ponownie dla bakterii. Ale chyba masz rację i zacznę podawać co 2 dzień szczyptę. Moim zdaniem jeśli miałem PO4 i nagle zniknęło to coś je skonsumowało. Za jakiś czas ulegnie rozkładowi i odda P04. Z podbijaniem P04 na starcie bym się wstrzymał. Jak podasz za dużo to pojawią się glony. Dzisiaj mierzyłem PO4 i mam 0,07 ppm, nie podawałem do akwarium nic od ostatniego testu.
 24. Witam, wygląda, że akwarium ruszyło po podaniu przez 5 dni po 0,05 ml sproszkowanego pokarmu. Aktualnie nie podaję pokarmu. Patrząc na zdjęcie wygląda na okrzemki. Podaje parametry wody NH3- niewykrywalne, mierzyłem kilka razy przez 2 tygodnie i nic P04 mi spadło z 0,15 na 0,01 Czy okrzemki mogły zjeść całe P04? N02 - utrzymuje się od 2 tygodni na poziomie 4 ppm i nie chce spać. N03 - bardzo powoli rośnie z 0,01 obecnie na 2,5 Mam pytanie. Czy jak mi spadnie N02 do 0 to czy warto znowu podać kilka razy trochę pokarmu i sprawdzić czy N02 będzie wykrywalne? Nie spieszy mi się z wpuszczeniem życia. Dzięki
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.