Skocz do zawartości

Argo

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    52
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez Argo

  1. Argo

    odczyt konduktometra

    brawo, brawo, merytorycznie możemy pogadać jeśli masz ochotę tylko co z tego reszta załapie??
  2. Argo

    odczyt konduktometra

    Ze mnie chemik zawodowy :)i stwierdzić z całą odpowiedzialnością mogę, że mierzyć możesz sobie toto zawsze i zawsze coś Ci pokarze, ale na mój "chemiczny" nos to dokładność w tego typu "cudownych" wyliczankach, przeliczankach masz tak ok +/- 25 procent.
  3. Argo

    odczyt konduktometra

    Jest to wielkość charakteryzująca ilość jonów w roztworze pochodzących ze zdysocjowanych cząsteczek.
  4. Argo

    Dojrzewanie wody

    Chemik na takie pytanie powinien znać odpowiedź
  5. Argo

    odczyt konduktometra

    Moim zdaniem wszystko gra. Zasolenie to jedna sprawa a przewodnictwo elektrolityczne właściwe to druga. To tak jak by wyznaczać poziom Ca na podstawie pomiaru pH. Jeśli chcesz dokładnie zmierzyć zasolenie to kup refraktometr, a konduktometr możesz używać do sprawdzania osmozy (pew. dla wody ultraczystej wynosi 0,055 uS/cm)
  6. Argo

    Beżowa pleśń ?

    TY MUSIEĆ SPRÓBOWAĆ ZNALEŹĆ TŁUMACZ NA POLSKI BO MY NIE ROZUMIEĆ CO TY PISAĆ
  7. Ja bym go określił jako materiał do wykonania odpieniacza DIY. W oryginalnej wersji nie widzę szansy na wydajną pracę. Mnie też skusiła cena i duży kubek na pianę, ale nigdy nie zamierzałem instalować go zgodnie z zamysłem producenta. Generalnie w miejsce oryginalnego wlotu wody wkleiłem śrubunek 25mm przez który połączyłem go z jedną z rur odprowadzających wodę z komina. Woda wypływa z odpieniacza mniej więcej jak w oryginale tyle że dołożyłem trójnik aby zainstalować rurę odpowietrzającą. Co do zasilania w powietrze użyłem pompy Aqua Bee 2000/1 igła, która pracuje w obiegu zamkniętym. Jak widać wszystkie zastosowane przeze mnie rozwiązania są takie jak np w odpieniaczu AP600 tyle że komora jest w kształcie prostopadłościanu. Pieni nawet nieźle ale to już cieżko nazwać Waipro. Gdybym miał to robić jeszcze raz kupiłbym rury z przeźroczystego PCV i sobie pokleił.
  8. Argo

    Kiedy wymieniać membrame w RO

    Według mnie ważniejszym kryterium wymiany (przy obecnej cenie membran nie opłaca się regenerować)jest spadek wydajności. W miarę odkładania się zanieczyszczeń membrana się po prostu zapycha i jej wydajność spada.
  9. Argo

    Waipro 2013 + ph 2500 sl

    Na filmiku, który umieściłeś widać że piana "wychodzi" Ci przez rurę wypływową z odpieniacza. Dzieje się tak gdyż pompa zasysa za mało powietrza w stosunku do zasysanej wody i przepływ w odpieniaczu jest za duży w związku z czym kontakt powietrza z wodą jest za krótki - piana jak widać robi się w sumpie a nie w odpieniaczu. Też walczyłem z pienidłem tej firmy i po przeróbce został praktycznie kubek i rura - woda wlewa się z komina grawitacyjnie a pompa pracuje w obiegu zamkniętym. Zwiększając ilość powietrza zmniejszasz ilość pompowanej wody przez co zmniejsza się przepływ wody przez odpieniacz. Nie napisałeś nic o wirniku - zwykły łopatkowy wirnik nie poradzi sobie z taką ilością powietrza i pompa zacznie pracować "na sucho". Ważne jest również odpowiednie podanie powietrza na wirnik pompy (zwężka). Zwiększ ilość powietrza a powinno być ok.
  10. Argo

    po4 a osmoza

    Są owszem - pestycydy (praktycznie apolarne) - dokładniej insektycydy - insektycydy fosforoorganiczne (np. diazynon), ale TEGO TO ZE śWIECZKą SZUKAć W WODZIE Z KRANU!! Nie ma się co martwić.
  11. Argo

    po4 a osmoza

    Zaciekawiło mnie.... Jakie znasz w takim układzie niepolarne związki fosforu mogące występować w wodzie?
  12. Argo

    po4 a osmoza

    Rebciu, absolutnie dobrze wyczytałeś nie tylko membrana może puszczać PO4, ale też jonit!
  13. Argo

    po4 a osmoza

    TDS to inaczej sucha pozostałość (Total Dissolved Solids), mierniki wyznaczają ją w sposób teoretyczny na podstawie przewodności elektrolitycznej właściwej i ta metoda nie jest w stanie wykryć stężenia jonów na poziomie 0,02 mg/l, ze względu na to że przewodność wody ultraczystej nie wynosi 0 mS/cm. Membrana osmotyczna oczyszcza wodę na poziomie 98-99%. Błąd TDS'a jest największy przy wskazaniach w okolicy 0. Co do wskazań miernika hana to nie znam tego urządzenia, ale skoro i w akwarium i w osmozie wskazuje tą samą wartość to możliwe że jest to błąd kalibracji.
  14. Argo

    który "TDS" kupić?

    Wynik TDS jest bezpośrednio zależny od temperatury. Nie rozumiem zbytnio czemu sprzedaje się mierniki bez kompensacji-chyba że co najbardziej prawdopodobne mierniki te (akwarystyczne) kalibrowane są w 25 st C. TDS to nic innego jak teoretycznie wyznaczona zawartość substancji rozpuszczonych czy jak kto woli suchej pozostałości (dlatego jest w ppm) na podstawie wartości przewodnictwa elektrolitycznego właściwego (w mikroSiemensach na cm)przemnożonej przez współczynnik którego wartość wynosi w zależności od temperatury wody od 0,46 do 0,70.
  15. Argo

    Problem ze świeżą solanką :(

    Jestem pewny, że właśnie tak się stało. Po pierwsze rozpuszczałeś sól pewnie w zimnej (chłodnej) wodzie, a rozpuszczalność substancji stałych jest ściśle związana z temperaturą, w 25 st C 450 mg/l nie da osadu a w 16-18 st C (tym bardziej w obecności innych kationów np. Mg) powinna się zacząć wytrącać. Po drugie napowietrzając wodę wprowadzasz do niej CO2 (w okresie zimowym przy zamkniętych oknach zawsze jego stężenie w powietrzu jest podwyższone), a gaz ten rozpuszcza się w wodzie (rozpuszczalność gazów jest większa w zimnej wodzie) tworząc anion węglanowy, który łączy się z wapniem i wytrąca sie w postaci nierozpuszczalnego w wodzie CaCO3. Dlatego nie masz co przejmować sie tym zmętnieniem. Co do octu to wystarczająco go wypłukałeś, a poza tym wszystkie octany (poza octanem manganu) są rozpuszczalne w wodzie - czyli nawet dolanie octu nie spowoduje zmętnienia.
  16. Argo

    Co o tym sądzicie ?

    Elektrykiem nie jestem ale uważam że to lipa. Każde użądzenie pobiera tyle prądu ile jest mu potrzebne do pracy. Oszczędności mogą być możliwe ale raczej przy rozruchu, a nie w czasie pracy użądzenia i nie bedzie to na pewno 30%.
  17. Między pompą a supem musisz koniecznie dać zawór zwrotny, robiłem taka próbę z tą pompą (bez zaworu zwrotnego) i nawet założona 10 cm nad lustrem nie chciała zaciągnąć wody. Co do zaworu to do wody morskiej należy wyciągnąć z niego metalową sprężynkę i zainstalować go pionowo. (będzie się wtedy zamykał grawitacyjnie). Sądze że chcesz tak założyć pompe ze względu na oszczędność miejsca (jego brak) w sumpie. Jeśli jeszcze tej pompy nie kupiłeś, radziłbym Ci mniejszy model np. OR2500, uważam przepływ 10-12 x objetość zbiornika bedzie ok, weź pod uwage również objętość sumpa, co ma w nim być( glony, złoża, itp.), ilość komór i jaki przepływ ma w nim być bezpieczny i optymalny dla jego wydajności. A jeśli chodzi o cyrkulacje w zbiorniku to przede wszystkim odpowiadaja pompy cyrkulacyjne a nie pompa główna.
  18. jedyna poprawka jaką należy wnieść, jest taka, że każde (szanujące się) laboratorium zakłada poprawność wyniku w 95 % - nie ma wyniku prawdopodobnego w 100%!!, a techniki oznaczeń w wodach słonych i słodkich różnią się w zależności od sposobów i metodyki oznaczeń!! (często nam wapń i chlorki dość mocno przeszkadzają, ale stosując techniki instrumentalne oczywiście solankę da się oznaczyć w bardzo szerokim zakresie). Bardzo ważne jest zatem, aby bezwzględnie powiedzieć, że mamy do analizy WODĘ SŁONĄ!!
  19. jeśli chodzi o wszelakie testy ogólnodostępne akwarystom - jako chemik, nie widzę absolutnie potrzeby przechowywania ich w jakichś specjalnych warunkach (typu lodówka, a i tu warto byłoby uważać, bo jak ług sodowy poleje się po jedzonku, to ani Rodzina nie będzie zadowolona a i szkliwo z ząbków ślicznie zejdzie:)) owszem fakt, że zaciemnienie spowalnia reakcje oksydo-redukcyjne, więc na dłużej starczy, zatem o ile nie upieczecie testu (temp. powyżej 40 st. C) i nie zamrozicie go na kość tudzież nie zawilgotnieje (TO WAŻNE!!) to nic z nim się nie zadzieje! REASUMUJĄC. Szafka z drzwiczkami OBOK akwa będzie idealna. Jedyne testy nam potrzebne, które warto trzymać w lodówce, to te na zawartość tlenu Co do terminu ważności, to otwarty, używany test po terminie, może fałszować wyniki mniej więcej do 20 %, nieotwierany - używać bez zastrzeżeń!!
  20. Witam, jeśli chodzi o testy na fosforany, króre wynalezione zostały przez "kaziko"(testy, nie fosforany), szczególnie testy wspomnianej firmy hach lange , to owszem nie dość, że dokładne, to nadające się do solanki i żadne jony w stężeniach które osiągamy w akwa nie przeszkadzają w oznaczeniu, problem jest drobny...Analiza owszem kolorymetryczna(tworzy się błękit fosfomolibdenowy), ale do interpretacji ilościowej w tym wypadku niezbędny jest spektrofotometr z zakresu VIS, a po drodze jeszcze termostat..... Co do lamotte to nie mam zdania
  21. Rezerwuje AQUA MEDIC NIVEAUMAT SP 3000
  22. Witam. Kilka lat temu posiadałem zbiornik nano oświetlony świetlówkami T5, obecnie zakładam akwarium o wymiarach 106x60x60h (~380l) niestety na większe nie mam miejsca. Zastanawiam się nad oświetleniem HQI (+ świetlówki aktyniczne) a dokładniej nad jego mocą i ilością punktów świetlnych. Co będzie bardziej optymalne: 2 żarniki 150W czy 3 po 70W? Z góry dziękuje za pomoc.
  23. Argo

    ŻYWA SKAŁA

    Jeżeli nie chcesz jechać na pragę to na ursynowie jest sklep FOKUS ZOO (na przeciwko Geant'a) Pozdrawiam Argo
  24. Argo

    na początek naprawdę nano

    Pisząc "nie wybacza błędów" miałem na myśli właśnie to co napisałeś powyżej. Jest to szkoła samozaparcia i systematyczności, nauka dokładności i pielęgnacji zbiornika. Jeżeli ktoś nie posiada ani nie potrafi wyrobić w sobie tych "umiejętności" to nie poradzi sobie z żadnym zbiornikiem zarówno małym jak i dużym. Więc dalej uważam że jest to zaleta bo choć to co zachwile napisze jest smutne i nie humanitarne to lepiej zabić obsade 50l zbiornika niż kilkuset litrowego. Czy jak zaczynałeś swoją przygodę z akwarystyką to nie uśmierciłeś żadnej ryby? Tak samo można stracić przez własną głupotę (brak wiedzy) gupika iak i błazenka.
  25. Argo

    Dajmy z siebie coś więcej

    WIELKIE SŁOWA POPIERAM Ze słonym pozdrowieniem Argo
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.