Skocz do zawartości

raku-kraku

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    133
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Sztokholm

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

  1. Na cyjano uzywalem preparatu "CyanoClean" z Korallen-Zucht - są to jakieś bakterie które dodaje się do wody. Wcześniej kilka lat temu walczyłem ChemiCleanem i też pomogło ale tam było ryzyko, że korale polecą (u mnie obeszło się bez strat). Teraz po prawie pół roku widze znów jakieś cyjano u mnie, muszę powtórzyć terapię
  2. Witam, Minął już prawie rok od mojego ostatniego wpisu. Pomyślałem, że zrobię mały update. Od ostatniego roku akwarium przeszło 2 przeprowadzki, czyli 2 razy było rozmonotowane na czynniki pierwsze i przeniesione do nowego mieszkania. Myślę, że nie było to obojętne. Póki co obyło się bez większych kataklizmów. Miałem wysyp cyjano, ale dodawałem specjalne bakterie i w ciągu 5 dni całe cyjano zniknęło (osobiście bardzo polecam ten środek). Oryginalna koncepcja, że w samym akwarium nie ma żadnego sprzętu, musiała być niestety zrewidowana. Ogólnie pomysł według mnie jest wciąż dobry, niestety ponieważ to pierwsze akwarium to nie do konca wszystko było skalkulowane. Niestety dwie pompy w panelu robiły za małą cyrkulacje i musiałem dołożyć jedną pompę do środka. Jabym robił takie akwarium raz jeszcze troche bym zmodyfikował. Pompy w tak ciasnym panelu generuja duży hałas, zwłaszcza, że są to dość głośne pompy (pompy DC jebao z regulacją mocy) wiec dość hałasują na najwyższych obrotach. Teraz wsadziłbym tam po prostu ciche pompy bez regulacji, troche wyżej (bo piasek mi odkurza) i zwiększył panel zeby można było ewentualnie włożyć mocniejszą pompę, ale to jak będę robił następne;) Na ten moment co widać na zdjęciu wciąż mam dużo zielonych glonów, pomimo wielu ślimaków (które mi sie mnożą cały czas) i kupionego 2 tygodnie temu salariasa. Ten salarias to jakiś trefny, chyba z głodu zdechnie pośród zielonej łąki glonów..... Dziwak i tyle. Próbowałem go dokarmiać, ale widać anorektyk jakiś mi się trafił. Poza tym kilka korali mi zeszło, no ale chyba było po postu jeszcze za wcześnie na akropory... teraz mam kilka i pieknie mi rosną. Dużo już twardych korali mam i KH i Ca mam na bardzo niskich poziomach. Zakupiłem zestaw do Ballinga i zamierzam zacząć dozować jak tylko z wakacji wrócę. Jest to mój pierwszy Balling, więc jakby ktoś chciał mi pomóc może z ustawieniem tego wszystkiego.. To może w następnym poście napiszę. Tą acanastre co jes na zdjęciu kupiłem jakieś 6 miesięcy temu i miała 4 polipy, także chyba całkiem fajnie rośnie. Przez długi czas ledwo ledwo, ale jak zacząłem ją karmić regularnie, to rośnie jak szalona. No i tyle, na ten moment wszystko pięknie rośnie i chyba powoli wychodzi na prostą.
  3. Mały update. 3 dni temu dojechał zasilacz i lampa już świeci, jednak muszę powiedzieć, że bez światła to nędza straszna... Od tygodnia śmiga sobie u mnie jeden ślimak turbo Od 2 dni są dodatkowo: - jeden Amphiprion Ocellaris - parka krewetka (Alpheus randalli) + Stonogobiops nematodes Póki co glonów nie ma (brak światła przez jakiś czas, ale pewnie niedlugo będzie łąka). Dodaltkowo skończyłem chłodzenie i dolewke i w zasadzie poza karmieniem i podmianami jest samoobsługowe. Dołączam kilka fotek.
  4. raku-kraku

    Zimna rafa

    Super temat, dodaje do obserwowanych. Zastanawia mnie czy Ci się już akwarium nie "poci". W zasadzie czemu się plexi nie poci? Zastanawiam się jakie zjawisko fizyczne za tym stoi?? Różnica temperatur taka sama, czy plexi ma mniejsze przewodnictwo cieplne/jest lepszym izolatorem i to dlatego? Wrzucaj więcej fotek.
  5. Licek, Ja się koło tej lampy czaiłem jakiś czas. I dostałem mailem rabat 20% na nia ważny 24h więc od razu skorzystałem - wtedy kosztowała w sklepie 200USD. Także lampa kosztowała mnie 160USD (200USD - 20%) + 28USD wysyłka -> w sumie 188USD. Teraz zdaje się, że po 180USD cena sklepowa jest
  6. Akwarium juz powoli dojrzewa, powoli gdyż nie obyło się bez problemów na starcie. Lampa po odpakowaniu i złożeniu nie zapaliła się, padł zasilacz. Skontaktowałem się ze sprzedawcą i czekam na nowy. Pewnie z tydzień będzie szedł... Kurde a w Polsce działał, musieli go za bardzo wytelepać na statku.... Jak odpalę lampę to dorzucę fotki.
  7. Trollkrabbe, Fala była planowana, ale chlupie w kominie dość mocno więc póki co jest na stałej cyrkulacji. Wystarczyłoby zmodyfikować grzebień (który nie jest na sztywno) i poziom wody opadnie o jakiś centymetr - dość na falę, ale tym się będę bawił później. Co do piasku to było testowane i nie porywa, jeszcze mogę ustawić pompy by dmuchały w górę albo na boki. W panelu będą pompy, odpieniacz, pływaki, czujnik temperatury, grzałka, pływaki do dolewki (mam nadzieję, że sie to wszystko zmieści). W środkowej komorze odpieniacz po bokach pompy (grzebień zrobiony tak, że woda wpływa najpierw do komory odpieniacza i rozpływa się na boki). Szkło mi w Szwecji wycenili za tyle, że za te same pieniądze skompletowałem akwarium w Polsce i cały sprzet Nonsens, Co do lampy to w zasadzie wiele się nie róźni od razora, długo się zastanawiałem. LEDy te same, poza tylko tymi niebieskimi (CREE) w CoralBoxie maja 425nm a w Razorze 410nm (jeśli dobrze pamiętam) - jak dla mnie niewielka różnica. Takie różnice znalazłem: CoralBox + cena (polowa Razora) + cztery kanały sterowania (biały, niebieski, czerwony z zielonym, moonlight) + więcej czasów do rozjaśniania (nie jest to do konca tak fajnie zrobione jak moja lampa DIY ale da sie zrobić zmierzch i świt) - WENTYLATOR (nad tym się wachałem, miałem kiepskie doświadczenie z wentylatorami w lampie LED, które chodziły głośno jak suszarka do włosów, na szczęście tutaj są póki co całkiem ciche). Razor (na tyle na ile wyczytałem w doumentacji) - cena + PASYWNE CHŁODZENIE Więcej powiedzieć nie mogę bo się nie bawiłem tą lampą wcale. KRUSZYNA, Dzięki wielkie, aż się zarumieniłem Mam nadzieję, że się uda. Już widzę, że bym inaczej zrobił to i owo, ale to moje pierwsze akwa z panelem. Najbardziej teraz denerwuje mnie, że te pompy hałasują w panelu. Najpierw były wciśnięte na 'styk' w te otwory i strasznie przenosiły wibracje i było bardzo głośno. Rozwierciłem te otwory szlifierką ( z diamentowym wiertłem) o jakies 3mm i jest ciszej, ale te komory działaja jak pudło rezonansowe i pompy są dużo głośniejsze w tej komorze, niż w baniaku głównym (nwet jak je w rece trzymam) - chyba będę musiał się przyzwyczaić. Jak odpalilem odpieniacz to się okazało, że pomp i lampy nie słychać wcale - mam nadzieję, że się dotrze, bo wyląduje w skrzyni w piwnicy:)
  8. Witam, To moje trzecie akwarium, można by rzec powrót do korzeni, gdyż od takiego litrażu zaczynałem swoją przygodę parę lat temu. Poprzednie akwarium 432l zamieniłem na małą poręczną nabiurkową wersję 80l z panelem o wymiarach 40x40x50cm - widoczna część to 40x40x40cm. Nadrzędnym celem jaki mi przyświecał to MINIMUM sprzętu w samym akwarium. Panel zrobiony z niebieskiego szkła lacobel (5002) z nawierconymi otworami na pompy cyrkulacyjne - były trochę za ciasne na pompy musiałem odrobinę rozwiercić (odrobinę to kłopotliwe było ale przynajmniej pompy chodzą teraz cicho). No dobra teraz trochę sprzętu: 1) Lampa CoralBox M1 54W 2) cyrkulacja/obieg - 2x Jebao WP-10 na podwójnym kontrolerze 3) Odpieniacz Tunze 9002 4) grzałka 100W na starym dobrym 'skalarze' 5) Dolewka DIY na podwójnych pływakach/przekaźnikach (tak na wszelki) 6) Szafka DIY z 18mm sklejki. I chyba tyle, mało tego jakoś. Do tego 10kg ładnej skały z poprzedniego baniaka, ale musiałem ją wypażyć, więc w sumie jest martwa. Zamierzam odpalić na soli AquaForest. Póki co wstępnie zalałem słodką wodą by pokombinować z ułożeniem skały. Odpalę pewnie za jakiś tydzień jak już będzie po przeprowadzce, może jest jakiś polski akwarysta na miejscu co by wspomógł wodą z podmianki?? Co do obsady to ryby jeszcze nie wiem, o korale to spróbuję LPSy i SPSy - zobaczymy czy się da w takim maleństwie
  9. Witam, Sprzedaję wszystkie ryby jakie mi jeszcze zostały. Ryby będą do odbioru OSOBISTEGO w Krakowie (Czyżyny) w niedzielę 8 czerwca po południu, do tego czasu zamierzam wyjąc całą skałę i połapac wszystkie ryby. I tak na sprzedaż mam: 1) 1x Zebrasoma flavescens - 160zl - REZERWACJA 2) 1x Forcipiger flavissimus - 180zl - REZERWACJA 3) 1x Paracanthurus hepatus - troche kolory dziwnie wyszły, on wygląda na żywo normalnie, jest dosc nieduży - 160zl - REZERWACJA 4) 4x Chromis Viridis - 25zl (sztuka) 5) 4x Pseudoanthias squamipinnis - 45zl (sztuka) - REZERWACJA 6) 1x Canthigaster valentini - u mnie bardzo grzeczny jest - 80zl - REZERWACJA 7) 2x Nemateleotris magnifica - 45zl (sztuka) - REZERWACJA 8) 1x Labroides dimidiatus - 40zl - REZERWACJA 9) 2x Dascyllus melanurus - 20zl (sztuka) Do tego mam 4x krewetka wundermani 40zl sztuka i trzy czerwone quadrikolory po 100zl (rezerwacja na 3) - odbior w dowolnym momencie.
  10. Chce kupić ten podwójny kontroler z dwoma pompami WP-10: http://www.fish-street.com/jebao_twins_linkage_controller Ma to pracować w akwarium wys:40 dl:40 szer:50 (z czego 10 cm z tylu będzie oddzielone panelem). Pompy chce schować w panelu i wypuścić tylko ich 'wyloty' do akwarium poprzez wywiercone w panelu otwory. Chciałbym zrobić by dmuchały naprzemiennie (z resztą zobaczę jakie dmuchanie będzie mi odpowiadać najbardziej). Zastanawiam się czy dwie WP-10 nie będzie za dużo mocy? Czy ktoś próbował takiego rozwiązania (pompy cyrkulacyjne schowane w panelu) i z jakichś powodów nie jest to dobre rozwiązanie - jak się nad tym zastanowię to niby powinno być OK - ale teoria teorią, a ja bym chętnie usłyszał czy w praktyce też jest OK.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.