Skocz do zawartości

martek6600

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Koszalin
  1. martek6600

    żywa skała a żywa skała

    Tak kolego wisi sobie i dojrzewa, np. jak jabłka i śliwki w ogrodzie????? Jeśli ktoś zauważył jakieś żyłki to zapewne ktoś inny doklejał ów kawałek skałki (pierwotnie cementowany do robienia szczepek) do innego kawałka skałki, a żyłki są poprostu pozostałością po mocowaniu szczepek korali. Wiele skałek można też kupić jako kawałki po likwidacji innych zbiorników, stąd mogą też być widoczne ślady klejenia, ale nie znam importerów, którym by zależało na kupowaniu czegoś w rodzaju ożywionej skały. Konia z rzędem temu kto perfekcyjnie odzwierciedli porowatość i różnorodność żywej skały z materiału cementowo-wapiennego, a jeśli już się ewentualnie namęczy, to raczej nie będzie to po ok.50 zł/kg. Pozdrawiam.
  2. @Przemek akwa ma 260x60x60, co do lamp to sorki zagalopowałem się z tą mocą, oczywiście 3 panele led + 4 świetlów t5 54W
  3. "tomasz" masz rację, że trudno te akwa podawać za przykład, oczywiście przykładem mogą być baniaczki, które udaje się wystartować bez zbędnych strat i utrzymać je w przyszłości ku radości ich wzrastającego piękna. mam nadzieję że tak właśnie będzie, ale nie chodziło mi bynajmniej o sugerowanie że odpalenie solanki na ledach daje pewność sukcesu. myślę, że ów baniaczek będzie jeszcze opisywany i podziwiany przez wszystkich, za to trzymam kciuki. ps. ja nadal jestem zwolennikiem hqi + t5
  4. a co tam dodam jeszcze fotkę fajnej patriotycznej "perełki". ten biało-czerwony stworek to ponoć rodzaj gąbki, choć trudno w to na pierwszy rzut oka uwierzyć.
  5. SkoczekPL obiecuję, że będę motywował właściciela do kontynuacji fotorelacji. pozdrawiam.
  6. Kris_77, uwierz mi że nie zależy mi na bajerowaniu kogokolwiek. właścicielem baniaczka jest osoba dla której nie jest to pierwsza solanka, stąd ma spore doświadczenie. nie ma tu mowy o przekarmianiu zwierząt, nagłych zmianach parametrów wody przez zbyt duże podmianki. nie chcę kadzić właścicielowi, ale podchodzi do baniaczka z dużą rozwagą. pomimo ich zwierząt jest sporo, parametry są ok. co do przyrostów, to oczywiście nie są takie jak w baniaczkach np. na balingu pracujących od roku czy dwóch, ale wzros jest naprawdę zauważalny, sam chciałbym mieć tak opanowaną chemię we własnych akwa. pozdrawiam.
  7. witam, tak jak wspominałem wcześniej skałe leżakowała u mnie ok. 2-2,5 miesiąca, doświetlona, z dcyrkulacją na pompie NewJet4500 + dodatkowej pompie 2000l/h, na odpieniaczu AM turboflotor 1000. woda użyta do zalenia, to ok. 2/3 z pracujących zbiorników + ok. 1/3 świeżej solanki. zakwit glonów??? a jakże i to niemały, ale kiedyś usłyszałem opinię łukasza kura, że na glony najlepsze są pokolce i on wpuszcza je do zbiorników już po 3-4 dniach w celu eliminacji zielonych łąk. ważne przy tym jest to aby woda nie była czystą, świeżą solanką. miałem okazję tworzyć zbiorniczki na tejże zasadzie i było OK.
  8. oto kilka fotek dla 3-miesięcznego zbiorniczka oświetlanego 2-ma lampami Pandora XM 1250mm z 3 panelami led i 2 świetlówkami t5 80W. zdjęcia zamieszczam na prośbą "SkoczkaPL", )przepraszam za nieudolność, ale nie mogę wkleić fotek na PW). post dedykowany jest wszystkim kolegom mającym wąpliwości czy pod światłem LED korale potrafią ukazać swoje piękno i wzrost. zdaniem właścieciela baniaczka, lampy sprawują się rewelacyjnie, choć sukces tkwi również w parametrach wody. w tym zbiorniczku fosforany są na poziomie 0,03 mg/l (miernik hanna). pozdrawiam wszystkich.
  9. "Może jednak światła jest tak dużo, że zooksantelle zostają z Montipor eksmitowane, a Acropory jako bardziej światolubne tą ilość wytrzymują." sorki za wtrącenie, ale natrafiłem jakiś czas temu na artykuł w którym Amerykanie badali zależności w bytowaniu zooksanteli w ciałach koralowców. wnioski były takie, iż przy dość intensywnym dokarmianiu koralowców, ich przyrosty i wybarwienie bały niesamowicie zadawalające, ... do czasu. koralowce mając zapewnione dostatnie źródło pokarmu, wydalały z siebie zooksantele (fakt został potwierdzony wynikami badań, nie przypuszczeniami) i wówczas po ok. kilku dniach pomimo dalszego intensywnego dokarmiania dochodziło do zejścia koralowca. koncluzja jest chyba taka, iż zbyt duża ilość światła nie powinna być przyczyną wtdalenia zooksanteli. Z tego co zauważyłem jacek56 ma zbiornik 972-litrowy więc na litr przypada 0,82W światła. ponadto w czerwcu tego roku zakładałem u znajomego baniaczek 260x60x60 czyli 936 litrów i z tego co pamiętam położyliśmy na baniaczku 2 szt. lamp hybrydowych długości 125cm każda, coś na wzór Deimosów, tzn 3 panele led po ok.150W + 2x t5 80W (Przemek będzie pamiętał co trafiło do Koszalina w czerwcu). Lampy pracują na 75 lub 80%, do zalania baniaczka użyczałem wody ze swoich zbiorników (ok. 650 litrów) reszta to świeża solanka, skałka odgazowywała się ok. 2 miesiące przed ułożeniem w baniaczku. Efekt jest rewelacyjny: akry i inne sps, widoczne przyrosty i soczyste kolory, lps-y również na 5+. nie ukrywam że niektóre zwierzaki zmniejszyły piętro postoju (poszły w półcień). zbiorniczek na shuran'ie 200, suplementacja ręczna poprzez znajomego (poprostu lubi to robić ręcznie) parametry na poziomach zerowych, phosforany 0,03 (miernik hanna).
  10. martek6600

    Dekor 450 litrów

    cześć romanxx2. jak to mówią, uderz w stół a nożyce się odezwą. cieszę się że pochwalasz mateusza, ale niestety nie było to odwalenia za kogoś roboty, raczej poduczenie się, aby móc pomóc np. tobie. Ale to nie wątek na ten post. nie wiem tylko w jakim celu padają od ciebie jakieś wskazówki co do osób pomagających mi przy klejeniu, skoro sam zapomniałeś, że tobie również pomogłem niejednokrotnie, prawdę mówiąc jak np. komuś brakuje osmozy to też wie do kogo się zwrócić, prawda ... ? sądzę więc że wyjaśniłem conieco. ps. twój zbiorniczek też wygląda nieźle - szacun.
  11. martek6600

    Dekor 450 litrów

    Cześć 'taszyn' skałkę kleiłem sam, przepraszam z pomocą kolegi, bo czasami jest potrzebna dodatkowa para rąk, a i odmienny punkt widzenia co do ułożenia skałki też jest mile widziany. poszczególne kolumny mają wewnątrz stelaż z prostego kawałka rury zakończonego na dole trójnikiem. całość na dole jest zacementowana rozsądną ilością ceresitu cx5. z jego ilością nie ma co przesadzać, ważne aby nie wystawał zbytnio z piachu. każda z kolumn jest złożona z 3-ch platform (na platformy używałem od 3 do 5 płaskich kawałków skały). platformy są sklejone tak aby w ich środku pozostawał otwór, którym nasuwałem je na pionowy stelaż. platformy można obracać wokół ich osi, co daje możliwość manewru podczas układania całości. komin był maskowany dwoma płaskimi ściankami, też sklejonymi z drobniejszych kawałków. w razie jakichkolwiek pytań chętnie służę pomocą. pozdrawiam, mariusz
  12. martek6600

    Dekor 450 litrów

    Wiem, że ideałem byłby zbiorniczek obsadzony tak jak na filmiku, ale niestety mój osprzęt akwa jest zdecydowanie uboższy, stąd parametry też nie są wystarczająco zadowalające. Obiecuję, iż niebawem baniaczek będzie wyglądał zdecydowanie lepiej.
  13. Witam Wszystkich. Ciekaw jestem opinii Kolegów na temat mojego zbiorniczka. Wymiary 150x50x60cm szyba opti white. Zbiorniczek obecny stan wystroju zyskał ok.3m-ce temu i chyba niektórym z nas wystrój się podoba, bo już znalazł w Koszalinie naśladowców. Choć prawdę mówiąc pierwowzorem baniaczka był otóż ten: Wystrój z YouTube został powielony przeze mnie podczas realizacji zbiorniczka u klienta 160x60x60cm, a efekt końcowy był na tyle powalający, że powieliłem go również u samego siebie. Chętnie zapoznam się z Waszym zdaniem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.