Skocz do zawartości
R.I.P

wysokie NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ?? ...w miarę szybko i skutecznie obniżyć NO3 ??

Może są jakieś skuteczne absorbenty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana nawykow zywieniowych podopiecznych? ( przejscie z suchego pokarmu na mrozonki) Ostrozniejsze karmienie? Redukcja obsady?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejsze że mam tylko dwa średniej wielkości pokolce ( żółtka i literatusa) , Hexatenię , salariasa , cztery Amphipriony i same sps'y. Karmię mało no ale tylko suchym Tetra Vegatable. Podmieniam wodę raz na tydzień 20l w 360l akwa. Może zbyt mało ??

Wszystko było OK do momentu aż zaczęły pojawiać się glony w szybkim tempie.

Nie mierzyłem NO3 od pół roku aż tu nagle 30mg/l. Montipory pochowały polipy i to mnie zmusiło do zbadania wody. Nie było innych objawów. Dzisiaj podmieniłem 40l ale zbytniej zmiany w ilości NO3 na teście nie widzę. Biodinitratora nie chcę używać bo kiedyś przez to urządzenie narobiłem sobie jeszcze większego syfu niż mialem przed jego podłaczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś walczyłem z wysokim NO3. Dochodziło do 30mg/l.

Przerobiłem sump na dwie komory, w jednym umieściłem żywy piach (około 10 cm), w drugiej 5 litrów MM.

Wynik po 2 tygodniach zaskakujący, NO3 - 5mg/l

Bez zmiany obsady i przyzwyczajeń karmienia :)

pozdr

Tomek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ...Dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dodawać najtanszą wódka w ilości 1ml na 100l wody... alkohol jest tania pozywka dla bakterii beztlenowych... niezła metoda na azotany i fosforany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prodibio biodigest - skuteczne do bulu

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

prodibio biodigest - skuteczne do bulu

pozdrawiam

Do bulu to przesada ale sa skuteczne.

Tak jak andrniew napisal, uwaga na przedawkowanie, ja juz jedna acre stracilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę Panowie że odświeżyliście temat NO3. Bardzo Wam dziękuję ale wszystko doszło do normy. W pewnym momencie po wielkich podmianach , stosowaniu absorbentów - NO3 osiągnęło poziom 80 !! i byłem zmuszony sięgnąć po najbardziej kontrowersyjną metodę a mianowicie etanol w postaci czystego spirytusu. Przez miesiąc lałem spirytus w/g metody opisanej przez Mrutzka i poskutkowało choć miałem chwile zwątpień gdy w połowie NO3 podskoczyło nawet do 100!!...ale wytrzymałem. Od pażdziernika poziom NO3 waha się w granicach 2-5 przy 2ml spirytusu dziennie. Jest to kłopotliwa i obowiązkowa metoda ale i bardzo skuteczna chociaż myślę że i bardzo sztuczna. Oczywiście odświeżałem w międzyczasie kultury bakterii preparatem CYCLE i też uważam że miał w tym swój udział. Ogólnie mówiąc wodkamethode to dobra metoda na pozbycie się NO3 i PO4 z akwarium choć ze względu na niebezpieczeństwa które niesie ze sobą na samym starcie nie polecam....ale skuteczność 100%-owa

Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie tematem.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P a czy mozesz podac linka do opisu tej metody Mrutzka.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodkametode nie jest niebezpieczna, gdy sie zrozumie o co w niej chodzi i stosuje zgodnie z zaleceniami. Wiele osob nie ma na tyle dobrych testow zeby te metode zastosowac i nie decyduje sie na wyjecie z filtrow wszechobecnych absorberow.

O wiele spokojniejsze jest dodawanie (jak napisal Andrzej 58) 1 ml wodki dziennie na 100 l wody. Przy czym tu tez trzeba testowac NO3 i PO4 tymi lepszymi testami. Zaczac mozna od 1ml/200 l wody i spokojnie czekac na wyniki.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka wodeczke najlepiej lac? Jakas markowa czy czysty spirytus??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leję czysty spirytus z Polmosu.

Myślę że gdyby się stosować do zasady 1ml wódki/200l/dziennie i nie zwiększać codziennie dawki o 1ml to przy NO3 rzędu 60-80 ( ja takie miałem) na pierwsze efekty by trzeba czekać kilka miesięcy. Ja poziom zerowy osiągnąłem po pięciu tygodniach lejąc w szczytowym momencie 15ml/spirytusu/100l wody w akwarium.

Już nie będę się rozpisywał jakie mało przyjemne efekty spotykały mnie w momencie lania spirytu że traciłem cierpliwość i nadzieję na skuteczność tej metody.

Obecna dawka to 2-2,5ml/dziennie /spir. i NO3 nie przekracza nigdy 2.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Probujac metoda smakowa, mozna szybko wywnioskowac, ze spirytusu nalezy lac o polowe mniej niz leczniczej wodki :drink

@Piotr

Wszystkie czyste :)

@R.I.P

15 ml spirytusu/100 l wody to juz fikolek !:D Chyba ryby czesto glowami walily w szybe, jak to sie na ulicy czasami obserwuje.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze sprobowac tej metody kiedys. Jak to jest NO3 w trakcie lania wzrasta a z czasem zaczyna spadac?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodkametode nie jest niebezpieczna, gdy sie zrozumie o co w niej chodzi i stosuje zgodnie z zaleceniami. Wiele osob nie ma na tyle dobrych testow zeby te metode zastosowac i nie decyduje sie na wyjecie z filtrow wszechobecnych absorberow.

O wiele spokojniejsze jest dodawanie (jak napisal Andrzej 58) 1 ml wodki dziennie na 100 l wody. Przy czym tu tez trzeba testowac NO3 i PO4 tymi lepszymi testami. Zaczac mozna od 1ml/200 l wody i spokojnie czekac na wyniki.

Pozdrawiam

Aktóre testy na azotany uważasz (TY) nie chodzi mi sprzeczki na forum, tu. jakich uzywasz

pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My mamy już jakiś czas problemy z wysokim NO3 i PO3. Stosujemy wódkę, biodigest, probidio i nic się nie dzieje z początku powoli spadało ale od jakiegoś czasu przestało spadać i stoi na PO4-0,24 i NO3-25. Zmniejszyłam karmienie i karmię tylko mrożonkami oczywiście zawsze płukanymi. Robiliśmy podmianki, 10 i nawet 20%.

Edytowane przez akwarystka (wyświetl historię edycji)

5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak w skrócie no to moze odpieniacz nie wyrabia? Ile tej wódki lejesz? Robią się gluty, nalot na szybie?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadnych glutów nie mamy. Odpieniacz chodzi na mokro. Posiadamy odpieniacz diy mini BK150.


5522_6523.png

22.10.2014 Mg-1350, Ca-440, KH-8,6, NO3-0, PO4-0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapytałem od tyłu z ta wódką. Ile jej dziennie lejecie?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.