Skocz do zawartości
kiflu

[470l]Moja nowa solniczka 470l - kiflu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

No wiec święta idą wiec czas na nowy baniaczek :) składam go co prawda już od sierpnia ale efekty dopiero widać w ostatnich tygodniach ;) trochę z tym roboty jak wiecie :D

A wiec, zbiornik ma wymiary 122dl x 65sze x 60wys co daje brutto 470l, stoi na solidnym stelażu o wymiarach 140x65x80wys wykonanego z rury kwadr.50x50

226-img_0026.jpg

226-img_0034.jpg

Przelew wykonany jest po stronie zewnętrznej akwarium, jak u kolegi Romana i innych pionierów tego rozwiązania ;), o minusach takiego komina nie napisze bo ich nie znam, Roman nigdy nie narzekał wiec musi być ok :). Dla mnie dużą zaletą jest długość grzebienia co mam nadzieje przyczyni sie do cichego przelewania wody. Komin ma wymiary 35wys x 53dł x 11sze. Wywiercone są dwa otwory fi 42mm symetrycznie w środku.

226-img_0035.jpg

226-img_0036.jpg

226-img_0038.jpg

Sump wykonałem samemu, co widać na zdjęciach :), ze starej 200l solniczki. Wysokość wody w komorach będzie na 30cm. W pierwszej komorze odpieniacz, następnie przelewy które maja pozbawić w jakiejś części bąbelków powietrza, następnie komora na gloniska i takie tam, a w ostatniej pompa główna.

Sump narazie taki, tz. startowy, w planach zamówienie nowego, ale jak wiecie prowizorki najbardziej trwałe :).

226-img_0028.jpg

226-img_0030.jpg

Odpieniacz DIY zakupiony u ziomala z Zabrza. Jakość wykonania zaskoczyła mnie, porównując pierwsze jego produkty, ten naprawdę czysto i schludnie wykonany. Do odpieniacza przystawiona jest pompa Aquabee 2000l/h z wirnikiem igiełkowym. Niestety nie widziałem go jeszcze w akcji, mam nadzieje ze będzie dobrze mielił wodę :D

226-img_0033.jpg

Jako pompa główna pracować będzie Aquabee 6000l/h. Niestety 100W wiec i energii dużo i grzać będzie, o buczeniu nie wspomnę, ale mam nadzieje że szybko przeskoczę na Deltek'a.

Nad akwarium wisieć będą dwie belki DYI po 4 sztuki każda T5 54W, świetlówki ATI, za pół roku pomyślimy o innej konfiguracji :D.

Cyrkulacja opara będzie na 2 szt tych pechowych Tunze 6045 oraz Tunze 6100, niestety przez pierwsze miesiące będę musiał zadowolić sie marea10000 aż żona da kieszonkowe na 6100 :D:yes (będę musiał sie starać :D), do tego dojdzie powrót z Sumpa szacowany na 3500-4500l/h, tak przynajmniej mi sie wydaje, co da w sumie ok 22000l/h.

Na straży parametrów bedzie stał Grotech który mam nadzieje utrzyma wszystko na właściwym poziomie.

Żywej skały bedzie 50kg prosto z frachtu, niektórzy powiedzą że mało, ja myśle że wystarczająco, zobaczymy efekty za kilka lat ;). Na dnie obowiązkowo piasek w warstwie ok 3-4cm, gruba 10cm warstwa w sumpie.

W zbiorniku za wiele już nie zmienię bo właśnie zacząłem zalewać, tempo mizerne, za 2 dni sie okaże czy strop wytrzyma :D :con

Sugestie i porady mile widziane.

pozdrawiam Maciej


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko dwa niewielkie zastrzeżenia.Nie podoba mi się sposób przyklejenia komina.Nie lepiej było dać go na całą szerokość anie wycinać taką dziwna dziure w szybie? albo bym jednak po bokach komina dala bok z kawałków po bokach

druga sprawa to nz czym stoi akwarium ta deska nie wypacy sie jakby rzypadkiem złapała wilgoć?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc,

Dziwna dziura nie jest wycięta, wstawione są tam kawałki szyby. Komin zrobiłem mniejszy ponieważ obok idzie wlot pompy obiegowej, troche zrobione na przysłość, jak bym miał zmieniać pompe, zawsze jest zostawiony zapas miejsca na ostatnią komore.

Co do desek, stelaż stoi na płytach wiurowych o bardzo dużej gęstości stosowanych w starych szafach, kwestia wypatrzenia odpada, ale pozostaje kwestia wilgoci, myślę że to nie bedzie problem ponieważ nasze akwaria zazwyczaj są postawione na płytach meblowych i raczej wilgoć im zabardzo nie dokucza.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiflu :

ale pozostaje kwestia wilgoci

jak bedziesz obudowywac to daj gdzies dziure i wentylatorek taki na 12V, spowoduje to 0 wilgoci w szafce (w szafce zamknietej z plyty wiorowej taki sobie pracuje od 1.5 roku i nic plycie nie ma - otwarty 50l sump w srodku)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

"..no ładne cacko..", no tak to jest wersja robocza więc może za serce nie łapie, narazie wszystko z głową , co będzie dalej ?.... :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem jaką piankę dałeś pod zbiornik, ale niektóre pianki tego typu wygniatają się, poznasz to po tym, że po pewnym czasie pianka zacznie wyłazić spod akwarium. Na twoim miejscu dałbym styropian #20.

Pozdrawiam


Akwa 500 l z LR Sump 250 l z refugium. Obieg Red Dragon 6500 l. Cyrkulacja Tunze 6100 x 2 szt. z Multicontrolerem. Odpieniacz BK 200 De Luxe. Oświetlenie - 8x T5. Suplementacja - Ca i Kh proszki FM, Mg GroTecha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pod akwarium zastosowałem karimate z iska :) metoda sprawdzona, pianka ma gr. ok 13mm, ogólnie dosyć gęsta, cięszko jest ją zgnieść w palcach, myśle że się spisze :) ale jak cos to dam znać :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No narescie zabrałes sie za składanie tego wszystkiego :)ale co tu duzo pisac czekam na efekt koncowy


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie juz miesiac minal:) moze upgrade:)


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Minoł miesiąc wiec opisze aktualną odyseje z nowym baniakiem :)

Pomimo różnych wątpliwości strop pod akwarium wytrzymał ku uciesze żony i teścia :)

Po zalaniu akwarium i posoleniu w odstępie tygodnia dodałem „podobno” żywy piasek, zakupiłem 3 worki po 18 kg, zakryło to ładnie dno na grubość od 4-5 cm. Woda zrobiła się fest kalna, odpieniacz przez 3 dni wywalał glinę do kupka, ale opanował sytuacje i po jakimś tygodniu zrobiło się bardzo przejrzyście. 6 grudnia przyjechał mikołaj :). Niestety ta wielka chwila mnie niestety ominęła i skrzynki ze skałą odebrała żona od prezesa Zioma z Zabrza. Skałka była prosto z frachtu – jak to mówią :) Tomek odbierał ja w nocy z lotniska wraz z całą ówczesną dostawą a moja połowa z samiutkiego rana ją przejeła i do baniaczka włożyła – a ja w tym czasie w trasie :)

Skała naprawdę żywa, mile się zaskoczyłem. Porównując ją do poprzedniej ze starego zbiornika, różnica kolosalna. Dużo glonów wyższych, alg wapiennych, rurówek, dziś nawet dojrzałem dwa koralowce, jeden coś jak monitopora a drugi favia, niestety zbyt małe, narazie przypuszczam, zobaczymy co z tego będzie.

226-img_0066.jpg

226-img_0064.jpg

226-img_0067.jpg

226-img_0062.jpg

226-img_0061.jpg

226-img_0060.jpg

Złożyłem dwie belki T5, docelowo 2 x 4 szt rur, w tej chwili 1 x 4 szt + 1 x 2 szt, zbiornik wydaje się już dostatecznie doświetlony ale wg planu ma być 8x wiec tego się trzymamy :), 3x białe ; 2x niebieskie ; 1x actnic – rury ATI 54W

226-img_0213.jpg

Komin zewnętrzny sprawuje się idealnie, niestety pomimo długiego przelewu grzebień AM niemiał odpowiedniej wydajności i musiałem powyłamywać co drugi wypust. Nie jest to jakaś tragedia, najważniejsze że do opanowania. Poziom wody w kominie zmienia się ze względu na poziom wody w komorze z pompą główną. Zmiany są niewielkie, kosztowało mnie to trochę cierpliwości zanim to ustawiłem by głośno nie chlupała woda.

226-img_0212.jpg

Co do odpieniacza firmy T-AQUA również przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Wychowałem się na odpieniaczach takich jak AM Midiflotor, Weipro kończąc na Best 400p i do nich nawet go nie porównuje bo nie wypada, wg mnie jest on klasy deltec AP600, ATI Bubble ipt. Całą Komora reakcyjna jest wypełniona bąbelkowym mlekiem, pieni bardzo ładnie, wywala dużo syfu, generalnie trudno ustalić skuteczność odpieniania, jest to raczej cecha nie do oszacowania, wydaje mi się że jest on bardzo skuteczny i śmiało bym go zestawił z wyże wymienionymi, może nie mercedesami ale czołówką.

226-img_0215.jpg

No a jako że święta to żona bardzo chciała mieć rybkę, to przy okazji kupna karpia wpadliśmy do sklepiku i po powrocie wpuściliśmy pierwsze zwierzaki, 2szt rozgwiazd piaskowych i przemiłą rybę pudełko. W razie gdyby rybka miała jakieś problemy emocjonalne co do przyszłych korali wyląduje w Sampie gdzie spokojnie będzie czekać na nowego właściciela :D Ryba jest już u nas niespełna tydzień i jak na razie w bardzo dobrej kondycji. Żona zadowolona – bezcenne:yes

226-img_0097.jpg

226-img_0099.jpg

226-img_0098.jpg

Całość wygląda narazie(mam nadzieje) nieciekawie, nie przechodzę wielkiej inwazji glonów, może mnie to ominie :yes Jest duży stosunek wody w obiegu co so żywej skały, 600l/50kg, wiec może dojrzewanie bedzie mniej drastyczne, zobaczymy póki co wygląda tak

PS. skałą została ułożona wg mojej fanaberii więc proszę o delikatną opinie która nie wpłynie na moją mocną psychikę :D

226-img_0114.jpg

226-img_0210.jpg

226-img_0113.jpg

226-img_0112.jpg

226-img_0111.jpg

226-img_0221.jpg


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

No to się zaczęło :), obecnie przy dobrej jakości żywego piasku jest "moda" na minimalizację ilości żywej skały w akwarium, niektórzy nawet szukają nowych dróg opierając swoje systemy na "ceramice" czas pokaże czy to dobra droga.

Jeśli chodzi o Twoje akwa cóż można powiedzieć, system jak narazie działa poprawnie, o glony się nie martw - pojawią się :), o sukcesie doboru sprzętu oraz wybory filtracji będziesz coś mógł powiedzieć za kilka miesięcy mając przed sobą wyniki testów na NO3 i PO4 :)

aha - nie podoba mi się ten "stożek" ze skały po prawej stronie, w przyszłości trudno będzie osadzić na nim korale :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czekamy na dalsze relacje. Rybcia jest super, ale chyba niezbyt popularna w rafowych akwariach? przez tę rybkę zastanawiałam się nad akwarium FO Bardzo jestem ciekawa co dalej bedzie..


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) moglbys napisac cos wiecej o tych belkach? Planuje przeskok na 6xt5 i szukam czegos podobnego:) Robiles je sam czy sa kupne??:)

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie fajnie :) startlismy tego samego dnia :) 6 grudnia tez od tomka skale odbieralem :) naprawde extra skala :) masz tez tyle zajecy morskich ?? (slimakow nagoskrzelnych) bo ja juz chyba z 7 naliczylem ok 2 cm lazacych i skubiacych glony :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mineło 2 miesiące od wsadzenia skały wiec postanowiłem pokazać conieco :D

226-img_0788.jpg

226-img_0790.jpg

226-img_0791.jpg

226-img_0792.jpg

226-img_0775.jpg

226-img_0772.jpg

226-img_0770.jpg

Rodzynek :D

226-img_0769.jpg


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mała akualizacja po 6 miesiącach :)

226-img_2051.jpg

226-img_2079.jpg

226-img_2084.jpg

226-img_2086.jpg

226-img_2089.jpg

226-img_2090.jpg

226-img_2096.jpg


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,ze sporo rybek. A jak zachowuję sie ryba -pudełko?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pudełko to najsympatyczniejsza ryba w baniaku. W ogóle nie płochliwa, zero agresji , fest ciekawa i wszędobylska . Nawet przy grzebaniu w akwarium pływa jak by nic się nie działo. Nigdy nie miałem z nią problemów. Nie grzebie w piachu ani nie skubie polipów jak mnie straszyli :) rzekomego jadu też nigdy nie uraczyła. :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Filavandrel- rybka super,z drugiej strony na tym filmiku nie ma lasu akropor :) tylko widać miękasy.

W słodkowodnym moją zdecydowanie najulubieńsza rybka był Tetraodon nigoviridis. http://www.aquahobby.com/gallery/e_puffer1.php Niestety mimo starań nie udało mi się utrzynać tej rybki w akwarium. Wszystkie zdychały po 2-6 miesiacach. Przyczyną smierci były zmiany w wątrobie. Próby dobrania odpowiedniego pozywienia nie dawały rezultatu. Tylko jedna rybka się odchowała :) Prawdopodobna przyczyną mogł byc połów na cjanek.)

Stąd moja sympatia do róznych rozdymek najeżek i koster. Problematyczna może być wielkość tych ryb i zwiekszajaca sie z wiekiem agresja.

Dlatego chetnie poczytam relacje tych ,którzy zdecydowali sie na taka rybkę w rafie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Rybka to Ostracion cubicus

226-img_0802.jpg


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reef-shop podaja ze maxymalna wielkość w akwarium to 12 cm.

w innych miejscach podaja tylko mkasymalna wielkosć -45 cm jak by nie było troche spory rozrzut. ciekawe jak długo żyje taka rybka. Ile mierzy Twoja?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zakupu nawet dość urosła, miała gdzieś ze 4 cm teraz ma ze 6 cm długości. W erybce pływa okaz ktory ma ze 10 cm


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.