Skocz do zawartości
tytan69

Jakie parametry wody?

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie jakie powinny być idealne parametry wody morskiej a jakie są "tolerowane"(max i min) oraz w jaki sposób zwiększać bądź zmiejszać dany parametr (konkretne środki)


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakiej wody, po RO czy solanki


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

solanki


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tytan

Jak cos zwiekszac lub zmniejszac, to troche bardziej skomplikowane i albo poszukasz w archiwum albo bedziesz pojedynczo pytal. Mozna o tym ksiazki pisac i kazdy robi to troche inaczej.

Takie podstawowe parametry to:

zasolenie : 1,020-1,025 (34-35)

PH: 7,6-8,5 (7,9-8,2)

N02: 0-0,05 (0)

NO3: 0-30 (5)

PO4: 0-0,5 (0,01)

kH: 6-10 (7-8)

Ca: 300-450 (430)

Mg: 1300-1400 (1330)

Si: 0 (0)

Te w nawiasach sa calkiem niezle, choc zdania sa podzielone, czy istnieje cos takiego jak "najlepsze". W jednym akwa te sa najlepsze a w innym nie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, a przypadkiem nie powinno być PO4: 0-0,05 (0,01)


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eltom - chyba nie. To nie jest optymalny wynik, ale dla miekkich do przyjecia. Niedawno ktos pisal, ze ma ponad 2... Ale z tym 0,01 w nawiasie zgadzam sie chetnie.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Stani mi też coś nie pasuję z tymi fosforanami. Korallenzucht podaje parametry jakie ma u siebie w zbiorniku: "Phosphat 0,002 (Messung Labor) Photometer 0,00", test Merca opisuje optimum jako 0,0. Z tego co czytałem - w naturze wartości są też tysięczne.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i sie zaczyna. :)

W jednym akwa, gdzie korale twarde beda dokarmiane inaczej niz tylko "swiatelkiem", PO4 i NO3 moga byc nawet ujemne :D

Ale w zbiorniku z miekkimi przeciez nie ma takiej potrzeby, malo tego, beda lepiej rosly gdy tego PO4 i NO3 jednak troche bedzie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja. Dla miękkich będzie bajecznie - będą pleniły się na potęgę :) Przy niewykrywalnych fosforanach za to kolorek SPSy dostają nieziemski - zależy kto co ma w zbiorniku :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale KH moze byc wieksze niz 10


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat Kh był wałkowany niedawno. Ja nie widzę powodu aby utrzymywać Kh na takim poziomie (pow. 10) ale to moje zdanie.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh u siebie praktycznie od poczatku mam w granicach 6.5-7 i ani razu nie mialem problemow z koralami czy piachem. pozdrawiam

dodam, ze jak probowalem podbic kh, to pojawil sie problem z utrzymaniem Ca w granicach 400


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobnie jak Szymon, caly czas mam kh w tym zakresie poza proba podbicia... zreszta jest watek na ten temat - takze mialem problemy z wysokim kh i za niskim Ca - ciezko bylo Ca podbic i ustablilizowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy pracy reaktora (samego reaktora, zrezygnowalem jakies 5 miesiecy temu z miksera) trzeba raz na jakis czas podniesc Ca chlorkiem wapnia na przyklad, spada wtedy lekko kH a Ca wchodzi na odpowiedni poziom (u siebie mam w granicach 400 --- 390-410)


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np utrzymuje KH miedzy 10-11 a Ca miedzy 430-460

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod temat. Jakie są obecnie najlepsze metody wpływania na parametry? Chodzi mi głównie o Ca, Mg, Si, KH - ale także NO3 i PO4, choć tutaj ostatnio toczy się ciekawa dyskusja w innym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze jak juz grzebierz to gleboko :lol:

Moim zdaniem, Ca, Mg i kH najlatwiej jest sterowac Ballingiem z pompami dozujacymi.

Si to nie problem, gdy za RO jest DI. Jak juz jest w akwarium to absorber Silicarbon itp.

Na NO3 i PO4 nie znam latwiejszej metody niz dodawanie wodki, przy cotygodniowym testowaniu parametrow. Tu trzeba uwazac, zeby ktoregos ze zwiazkow nie zabraklo, zeby spadaly obydwa.

W Twoich 450 ltrach, takie "zapobiegawcze" dzialanie 3 ml wodki dziennie by duzo poprawilo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.