Skocz do zawartości
fal

dinoflagellates

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie , od jakiegoś miesiąca nie potrafię sobie z tym dziadostwem poradzić i szczerze mówiąc nie bardzo wiem od czego zacząć , czytałem że dobrze jest podnieść ph powyżej 8,4 jeśli tak , to najlepiej czym podniesć i czy ta metoda jest skuteczna ? Podobno jest też chemia , która to zwalcza.

Jeśli ktoś może mnie poprowadzić jak to wyeliminować to będę bardzo wdzięczny.

Zbiornik ma 4 miesiące

Ca - 440

MG - 1350

No3 - 0

Po4 - ( testy pokazują 0 )

PH - 7,9

KH - 9,9

Redox - 360

Oświetlenie HQI 2x250 , T5 2x54

Mierzone salifertem.

Proszę o pomoc bo doprowadza mnie to do .......


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

acha, sprawdz wode ro na wszelki wypadek pod katem krzemianów.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ph mogę podnieść przez dodanie miksera do systemu filtracji ? Czy raczej odpuścić i w jakiś inny sposób podnosić ph ?

Wapń w zbiorniku jest na poziomie 440 więc nie wiem czy nie przedobrze dodając jeszcze mikser. Proszę o podpowiedź.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecej sobie problemow narobisz tym mikserem niz kozysci,takze mikser sobie odpusc,a pH 7,9 jest ok,niedawno mialem problemn bo nie mialem preparatu na kh do ballinga bo sie sklep pomylil i mi chlorek magnezu sprzedal zamiast NAHCO3 i musialem przez tydzien sypac jakies gowniane wapno w proszku h&w,pH mi spadalo nad ranem do 7,7 i jakos koralom to nie zaszkodzilo.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,

Czym więcej czytam tym mniej wiem. Żeby podnieść ph , najlepszy jest mieszacz wapienny , co więcej przy stosunkowo wysokim kh przez podawanie kalkwasera z wody wytrącają się fosforany , czy to jest prawda ? Jeśli tak , to dlaczego odradzacie podłączenie mieszacza wapiennego ? Zaczynam się w tym wszystkim gubić.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fosforany sie wytracaja a jakze tylko ze do dekoracji i piasku,co z czasem moze spowodowac katastrofe ekologiczna w akwarium.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj,kolega kaziko juz ci podpowiedzial,te patogenne bakterie dostaja swoje jedzonko z wodzie jaka sporzadzasz do swojwgo akwa oraz ktora uzupelniasz ta odparowana,jakie masz wskazania tds?,kiedy wymieniales ostatnio prefiltry oraz membrane?podobnie zywica?,ja bardzo dlugi okres nie moglem sie pozbyc podobnego paskudztawa a okazalo sie iz za wszystko odpowiedzialny byl kubelek na zywice DI,OKAZALO SIE IZ WODA NIE DO KONCA BYLA PODDAWANA OCZYSZCZANIU PRZEZ ZYWICE ,bowiem wiecej jej pozostawalo nie oczyszczonej do konca po samej membranie,a na pewno po membranie nie masz 0!moze byc jeszce kilka innych przyczyn ale to jakosc wody uzyskiwanej po osmozie i zywicy jest NAJWAZNIEJSZA,pozdrawiam


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak , z tym że woda po osmozie pokazuje 0 , żywice wymieniam raz na miesiąc , lub jeśli TDS pokazuje wartość inną niż 0.

W takim wypadku zapytam inaczej , czym podbić ph do wartości 8,4 , z tego co wyczytałem jest duże prwdopodobieństwo wyeliminowania tego dziadostwa z mojego zbiornika właśnie przez podniesienie ph.

Wyłączyłem oświetlenie HQI na dwa dni i muszę powiedzieć , że ten glon się nie rozwija , ale też nie zanika. Dzisiaj ponownie włączę HQI na 4 godziny i zobaczę co będzie się działo.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same wylączenie oświetlenia nic nie daje.

Trzeba oslonić akwarium od światła dziennego, musi tam zapanować totalna ciemność.

U mnie po 48 godzinach kilogramy cyjano znikly, dino mialem male kolonie też padly, zielone i inne badziewia.

Szyby wyglądały jak wyczyszczone zyletką :D

Pamiętaj aby wrzucić węgiel i odpieniacz ustaw na mokrą piane.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marti701 :

Same wylączenie oświetlenia nic nie daje.

Trzeba oslonić akwarium od światła dziennego, musi tam zapanować totalna ciemność.

U mnie po 48 godzinach kilogramy cyjano znikly, dino mialem male kolonie też padly, zielone i inne badziewia.

Szyby wyglądały jak wyczyszczone zyletką :D

Pamiętaj aby wrzucić węgiel i odpieniacz ustaw na mokrą piane.

Powiedz czy to pomogło wyeliminować dino całkowicie ? Czy po włączeniu światła ponownie się nie pokazało ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem podobne zabiegi i zawsze powracało ponownie. Wg mnie receptą jest dobra woda po DI i wydajny odpieniacz. Po jakimś czasie samo zniknie.


500l, sump 100l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.To fakt ciężko pozbyc sie dziadostwa a winy szukałbym w jakosci wody przygotowywanej a także swojej sumiennosci w dokonywaniu podmian u mnie zaniedbanie miesięczne skonczyło się trzy miesięczną walką.pozdrawiam


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fal :

Czy ph mogę podnieść przez dodanie miksera do systemu filtracji ? Czy raczej odpuścić i w jakiś inny sposób podnosić ph ?

Wapń w zbiorniku jest na poziomie 440 więc nie wiem czy nie przedobrze dodając jeszcze mikser. Proszę o podpowiedź.

proponuje, zebys jednak poczytal to co napisalem kiedys , link wkleilem wczesniej.

zacznij od duzej podmiany wody i zaciemnienia.

odpowiadajac na Twoje nastepne pytania : tą metoda jaka ja zastosowalem daje sie te dziadostwo weliminowac calkowicie. ja do dzisiaj nie mialem ani razu nawrotu.

metody z manipulacja pH nie probowalem.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
fal :
Marti701 :

Same wylączenie oświetlenia nic nie daje.

Trzeba oslonić akwarium od światła dziennego, musi tam zapanować totalna ciemność.

U mnie po 48 godzinach kilogramy cyjano znikly, dino mialem male kolonie też padly, zielone i inne badziewia.

Szyby wyglądały jak wyczyszczone zyletką :D

Pamiętaj aby wrzucić węgiel i odpieniacz ustaw na mokrą piane.

Powiedz czy to pomogło wyeliminować dino całkowicie ? Czy po włączeniu światła ponownie się nie pokazało ?

Dino mialem malutko w dwóch miejscach, ale zniklo tak samo jak cyjano.

Nie mam powrotu od kilku miesięcy.

Piach mam bialusieńki jakby dopiero wsypany z worka.

Nie znajdziesz nawet plamki na piasku :D

W moim przypadku cyjano pojawiło się z powodu napełnienia akwarium wodą z uszkodzonej membramy.

Powiem tak, zaciemnienie nic cię nie kosztuje,może pomoże pozbyć się dino.

Zawsze to lepsze rozwiązanie niż chemia lub oglądanie akwa przez miesiące w opłakanym stanie.

Czy powróci, na to pytanie nikt ci nie odpowie.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak , zastosowałem się do porad kolegów, podmieniłem wodę około 30% , zaciemniłem zbiornik na 48 godzin i ....

Dino jak było tak jest , poprawa była nieznaczna , widać było że dino zaczęło obumierać , ale jak dostało światlo to zaraz się pozbierało. Nie mogę zbiornika zaciemnić na dłużej bo padną korale.

Chcę spróbować inaczej , podnieść ph do wartości 8,4 , tylko nie wiem jak się do tego zabrać , co wlać żeby uzyskać taką wartość , a parametry wody się nie rozjechały. Jesli możecie to pomóżcie , jestem człowiekiem spokojnym , ale do czasu.

Może jeszcze mała uwaga , po zaciemnieniu zbiornika wzrosło mi NO3 do wartości 2 , przedtem wartość wynosiła 0.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zwykle porady mogą być trochę różne i dawac różne rezultaty zależnie od zbiornika. moge sie tylko wypowiedziec na podstawie swojego doswiadczenia i odniesc do swoich postów : do mojej porady na pewno sie nie zastosowałaś. radziłem Ci podmiane minimum 50% ,tak Ci pisałem na priva, niestety 30% to niewiele wiecej niż niektórzy praktykujacy 20% podmiany miesiecznie. po drugie nie wiem czy pominąłes to w swoim poście, czy po prostu nie zastosowałeś podmian w nastepnych dniach. tak wiec z mojego punktu widzenia nie ma powodu do oczekiwania poprawy.

edit: a jak zarządzałeś światłem po zaciemnieniu ? bo jeśli zaciemniłeś na 48godzin a potem wróciłeś do normalnego świecenia to całe zaciemnienie poszło na marne. pisałem Ci na priv , że zaciemnienie kompletne na minimum 24 godziny, a pozniej włączenie na godzine, nastepnego dnia na 2 godziny etc etc. i równocześnie ciągłe podmiany po około 20% przez kilka dni. oczywiscie podmiany z odysasniem dinoflagellates jesl gdzies sie pojawia ponownie i do tego mocno ograniczone karmienie.

dinoflagellates to wredne zwierze, czytalem kiedys na reefcentral relacje gości którzy walczyli z tym nawet po 10 miesiecy. jak ten problem trafił do mojego akwarium w 2-3 miesiacu funkcjonowania to mało sie nie popłakałem bo oczyma wyobraźni widziałem ciągle zasyfiony zbiornik przez nastepny rok czasu. opisana przeze mnie metoda pozwoliła mi pozbyc się tego w około dwa tygodnie.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest , że nie podmieniłem 50% wody z powodu takiego że nie mam wolnego zbiornika na 350 litrów , nie mam do nikogo pretensji żeby to było jasne , z oświetleniem zrobiłem tak:

1 dzień po zaciemnieniu 1 godzina

2 dzień 3 godziny

3 dzień 4 godziny

4 dzień 5 godzin

teraz świecę HQI 8 godzin , aktyniczne 12 godzin.

Z tego tytułu że zbiornik nie jest mały mam problemy z podmianą wody taką jak mi kaziko doradzał , dlatego chciałbym spróbować z podniesieniem ph jest to w moim przypadku mniej uciążliwe i może , oczywiście nie musi , okazać się skuteczne. Dlatego mam prośbę o podpowiedź czym bezpiecznie podnieść ph do wartości 8,4.

Jeśli ta metoda z ph okaże się nie skuteczna , wtedy kupię zbiornik na 350L i będę robił dokladnie tak jak mi podpowiadał Kaziko.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal.

chyba sa w sklepach jakies gotowe produkty ph+ ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na przyklad pH buffer Kenta


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jestem marudny , ale proszę o wyrozumiałość , czytałem że bufer kenta to soda i że to nie jest najlepszy pomysł na podnoszenie ph.

Nie chcę dodatkowych kłopotów i nie chcę też wyważać otwartych drzwi , więc zapytam tak:

Czy na pewien okres czasu mogę podłączyć mikser wapienny , tak żeby chodził z 2-3 tygodni , czy to nie spowoduje zachwiania równowagi , no i koledzy którzy są bardziej doświadczeni , o ile podniesie mi to urządzenie wapń ? Bo w mojej ocenie parametry mam chyba przyzwoite.

Moje parametry na dzisiaj

ph 7,9

TWW - 9,6

CA - 455

MG - 1380

No3 - 0,5

PO4 - 0,03 ( salifert ) czekam za testem hanny


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal, a nie masz mozliwości wstawic korale na czas zaciemnienia do sumpa ?

Jeśli chodzi o pH, zanim je podniesiesz to zrób testy na NH3/4 ponieważ toksyczność amoniaku wzrasta wraz z wzrostem pH.

I najważniejsza sprawa, jaką metode bys nie wybrał zastosuj węgiel, ponieważ padające cyjano, dino podczas zamierania wydzielaja toksyny.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti , no właśnie mam problem z tym że nie mam gdzie wsadzić korali. Wiem że gdybym zaciemnił zbiornik na tydzień i zastosował filtrację wewnętrzną jakąś dużą gąbkę to pozbyłbym się tego dziadostwa , ale takiej opcji nie ma więc muszę spróbować z ph.

tutaj jest link opisujący tą metodę : http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://reefkeeping.com/issues/2006-11/rhf/index.php&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://reefkeeping.com/issues/2006-11/rhf/index.php%26hl%3Dpl%26lr%3D.

Cały czas czekam za podpowiedzią z waszej strony na temat miksera


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem kiedyś ten artykuł :)

Wg. niego najlepiej jest podnosić roztworem wodorotlenku wapnia (1-2 lyżeczki na szklanke wody RO-DI)

Mozliwe że trzeba będzie to lać pare razy dziennie by utrzymać wysokie pH.

Napewno ogranicz świecenie do 4h dziennie.

Daj węgiel.

Karm w tym czasie tylko płukanymi mrożonkami.

Mozesz spróbować też dodawać ZEOBAC z CORAL SNOW :cytat z instrukcji(Bardzo skutecznie eliminuje cyjano bakterie. W tym celu

dodaj 1 krople ZEObac na kade 100 litrów wody do Coral Snow i dozuj co 2 dzien do momentu aż cyjano bakterie

ustapia.)


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.