Skocz do zawartości
Mariusz9999

Obieg wody w ReefMax

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem jak narazie szczęśliwym posiadaczem Reefmaxa.

Czy obieg wody ma aż takie duże znaczenie przy hodowli korali dość wymagających ?

Gdyby zostawił obieg oryginalny i po odliczeniu skały i piachu miałbym obieg wody przez media (węgiel,ecophos) i cały panel w okolicy 7-8 razy pojemność zbiornika na godzinę to czy to wystarczy ?

Cyrkulację mogę zrobić jakąkolwiek nawet i razy 50 z tym problemu nie ma.

Docelowo chciałbym trzymać twarde korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam obieg u siebie ok 4 x pojemnosc akwa,i narazie to wystarcza.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReefMaxa na oczy nie widzialem, ale powiem ze obieg wiekszy niz przeplyw przez wody przez odpieniacz mija sie z celem. Woda przelatuje przez sump czy panel i wraca z powrotem do akwarium bez oczyszczenia. Warto sprawdzic ile wody przeplywa przez odpieniacz i pod tym katem ustawic obieg. Latwo to sprawdzic podstawiajac jakies litrowe naczynie pod wylot z odpieniacza i zmierzyc czas napelniania. To samo na na splywie z komina. Taki maly prosty sprawdzian daje jasna odpowiedz czy jest powod zeby zmieniac pompe. Czy w ReefMax-ie jest wystarczajaco miejsca zeby sprawdzic odpieniacz to tego juz nie wiem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz to tak jak napisałem 7-8 razy ilość wody po odjęciu skały i piachu na godzinę.

ReefMax to takie ustrojstwo w którym za pompę obiegową robi zarazem pompa od odpieniacza.

Czy taki obieg więc wystarczy i jak duży ma wpływ dla wymagających korali ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie da sie tego tak przerobic zeby za obieg robila inna pompa niz ta od odpienka?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie bardzo , próbuje wymusić większy obieg ale to znowu bąble i to cała masa , gąbki i inne patenty się nie sprawdzają bo zmieniają przepływ w komorach na jeszcze mniejszy.

ReefMax to ustrojstwo z dwoma grzebieniami i jak nawet jeden blokowałem przy włożeniu większej pompy to nie nadąża tyle przepływać wtedy.

Chyba już zawile tłumaczę.

Po skrócie to takie błędne koło i stąd moje pytanie czy ten oryginalny obieg wywołany pompą z odpieniacza czyli razy 7-8 (ilość samej wody) na godzinę czy wystarczy i czy ma aż tak ważny wpływ jak cyrkulacja dla wymagających zwierzaków ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak tu zmodyfikowac odpieniacz aby tylko odpieniał a obieg robiła inna pompa?


300L bez sumpa, Turboflotor multi sl z AB u3000 igła, 2x jvp 101, 2x150hqi + 2x54w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez przerabialem ten temat. zadne gąbki, jedynie fizelina, ktora ladnie zbiera tez bąbelki z dwojki na wylocie trojki. jesli umiesz wlozyc w odpienek mocniejsza pompe to nie widze problemu - wazne tylko zeby przepustowosc obiegu nie byla tamowana za bardzo. fizelina na patykach w trojce, oraz dywanik fizeliny pod rynna w jedynce (ladnie przepuszcza, tlumi pluski). przy grzebieniu wlotowym mialem tez cienki pasek fizeliny dla poczatkowego zbierania syfu(wymienialem go codziennie) ale zrezygnowalem z tego, poniewaz tracila sie efektywnosc przyjmowania osadu z tafli wody przez otwory w rynience.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rynienkę z 2 cm nad fizeliną, mam zostawiony jeden koszyk w którym jest właśnie fizelina na wierzchu której jest gąbka, pod koszykiem jest filtr na pelletki. Ładnie zgarnia wszystko z powierzchni.

Co do odpieniacza to dział on podobnie jak miniflotor aquamedica, tzn. jest zasysane powietrze w pędzący już poza pompą strumień wody, więc żadne modyfikowanie łopatek czy też wirnika chyba nic nie da - przynajmniej wg. serwisantów z aquaela.

Z moich obserwacji wynika że im mniejszy poziom wody w komorze 1 i 2 tym jakość piany jest wieksza (przy regulacji odpieniacza)

Może da się przerobić oryginalną konstrukcję i wymienić pompę na inną, nie dość że z igłą to jeszcze z 2x wydajniejszą?


96448be75505dd17a64fb81e9a8d94c5u771a678.png

550 w obiegu

gg 3606492

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#284485 luft :

tez przerabialem ten temat. zadne gąbki, jedynie fizelina, ktora ladnie zbiera tez bąbelki z dwojki na wylocie trojki. jesli umiesz wlozyc w odpienek mocniejsza pompe to nie widze problemu - wazne tylko zeby przepustowosc obiegu nie byla tamowana za bardzo. fizelina na patykach w trojce, oraz dywanik fizeliny pod rynna w jedynce (ladnie przepuszcza, tlumi pluski). przy grzebieniu wlotowym mialem tez cienki pasek fizeliny dla poczatkowego zbierania syfu(wymienialem go codziennie) ale zrezygnowalem z tego, poniewaz tracila sie efektywnosc przyjmowania osadu z tafli wody przez otwory w rynience.

E tam, u mnie siedzi "grubooka" gąbka pod samym wylotem 4 komory i jest ok, powietrza nie przepuszcza, a zasyfia się powoli. Za to do doraźnego zbierania syfu bardzo dobrze sprawdza się flizelina czy inna wata akwarystyczna wrzucona na wierzch pierwszego koszyka.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E tam, u mnie siedzi "grubooka" gąbka pod samym wylotem 4 komory i jest ok, powietrza nie przepuszcza, a zasyfia się powoli. Za to do doraźnego zbierania syfu bardzo dobrze sprawdza się flizelina czy inna wata akwarystyczna wrzucona na wierzch pierwszego koszyka.

Jesli to jest czarna sztywna gąbka to pol biedy bo dobry przepust wody zapewnia. Niemniej wole fizeline, ktora systematycznie wymieniam. Chyba ze gabke tez traktujesz jednorazowo na miesiac. pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.