Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro mamy już dział, to wrzucę tekst, który kiedyś przetłumaczyłem:

Tłumaczenie artykułu ze strony http://reefcleaners.org/ nt. podstaw hodowli makroglonów, za zgodą Autora.

Tekst w nawiasach kwadratowych to moje uwagi, czasem wyjaśnienia.

Jedną z najważniejszych zalet makroglonów jest łatwość ich hodowli. Jest to również najprostsza droga by dodać nieco koloru do akwarium i zwiększyć różnorodność. Żaden prawdziwy ekosystem nie będzie bez nich kompletny, jest to również niezwykle tani sposób na sprawienie, by zbiornik wyglądał ciekawiej.

Kilka faktów na temat makroglonów:

* W przeciwieństwie do niepożądanych mikroglonów, makro (za wyjątkiem tych należących do rodzaju Caulerpa) nie rozprzestrzeniają się zbyt szybko w zbiorniku i nie sprawiają problemów.

* Makroglony usuwają azotany i podnoszą jakość wody.

* Dają rybom naturalne schronienie i sprawiają, że czują się one lepiej. Na przykład, przeżycie pławikoników jest uzależnione od obecności makroglonów i morskiej trawy.

* Większość makroglonów będzie bez problemu rosła przy oświetleniu mniejszym niż to potrzebne do hodowli koralowców.

* Makroglony zwiększają stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie.

* Są wytrzymałe, bez problemu przetrzymają wahania parametrów wody lepiej niż korale, co czyni je idealnymi dla początkujących morszczaków

Na co należy uważać:

Największym zmartwieniem akwarysty który hoduje makroglony jest sytuacja, kiedy "roślina" (makro nie są roślinami naczyniowymi w ścisłym znaczeniu tego słowa, jednak termin ten jest używany w stosunku do glonów zarówno przez hobbystów jak i naukowców), ma tendencje do rozmnażania generatywnego. Uwalniane są wtedy do wody spory, z każdej wykształci się nowy osobnik, przy czym roślina macierzysta obumiera. Zazwyczaj jest to skutek zbyt słabego oświetlenia, co powoduje dwa problemy. Po pierwsze, do wody uwalniają się duże ilości składników pokarmowych, których obecność może spowodować wzrost stężenia azotanów, jednak ważniejszym problemem jest wzrost zużycia tlenu.

Nadmierne stężenia azotanów można ograniczyć, jeśli martwa roślina zostanie usunięta ze zbiornika, pozostałe makro wykorzystają nadmiar składników pokarmowych i równowaga zostanie zachowana.

Makro produkują tlen w czasie dnia, natomiast w nocy uwalniają dwutlenek węgla. Jeśli oświetlenie w zbiorniku będzie niewystarczające przez dłuższy okres czasu, rośliny zaczną uwalniać więcej dwutlenku węgla niż zazwyczaj. Spowoduje to nasycenie wody tym gazem, a w rezultacie wahania pH które, jeśli będą spore, mogą spowodować masowe zgony w akwarium.

Jest kilka sposobów poradzenia sobie z tym problemem. Pierwszy i najlepszy to posiadanie, oprócz zbiornika głównego, sumpa z refugium, w którym zastosujemy 'odwrócony cykl świetlny' (co oznacza, że jeśli nad zbiornikiem głównym światło jest włączone, to nad refugium jest wyłączone, i na odwrót). Wtedy w jednym zbiorniku powstaje tlen, w drugim dwutlenek węgla i równowaga zostaje zachowana. Innym sposobem jest zastosowanie dobrej cyrkulacji, w wyniku czego odbywa się intensywna wymiana gazowa między wodą a powietrzem atmosferycznym. Jeśli jesteś początkujący, staraj się nie trzymać glonów mających tendencję do uwalniania spor (jak Caulerpa, na przykład). Dokładnie opisaliśmy ryzyko, jakie niesie uprawa sprzedawanych przez nas glonów w sekcji Growning Guide

Nie przerażaj się potencjalnymi kłopotami związanymi z hodowla makroglonów. Wiele z naszych roślin rozmnażało się płciowo, ale żaden z naszych zbiorników nie ucierpiał z tego powodu. Jest to po prostu jedna z rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę planując swój morski zbiornik roślinny.

Używanie makro do filtracji i pozbycia się niepożądanych mikroglonów.

Wszystkie makroglony usuwają z wody niekorzystne dla akwarium fosforany i azotany, które stanowią doskonałe źródło pokarmu dla mikroglonów. Konkurujące z nimi makro konsumują składniki odżywcze i eliminują niechciane glony.

Gdy zbiornik, który będziesz używać jako refugium, będzie widoczny, postaraj się dobrać zróżnicowane gatunki makro. Jeśli jesteś uzależniony od tego hobby tak jak my, projektowanie nowego akwarium będzie stanowić wielką frajdę. Jeżeli natomiast akwarium z glonami będzie niewidoczne, użyj gatunków, które najlepiej filtrują wodę.

Glony dzielą się na 3 grupy, krasnorosty (najbardziej zróżnicowane), brunatnice i zielenice. Te ostatnie najlepiej radzą sobie z oczyszczaniem wody, mają także większe tempo wzrostu. Zarówno Caulerpa jak i Chaeto [Chaetomorpha] rosną bardzo szybko jednak, o czym wspominaliśmy wcześniej, Caulerpa nie jest tak bardzo polecana. Scroll Algae [gatunki należące do rodzajów Lobophora i Padina] jest jednym z najlepszych glonów do usuwania azotanów i fosforanów, należącym do brunatnic, natomiast wśród krasnorostów bardzo dobrze sprawdzają się Spider Algae [Nitella flexilis] i Gracilaria- jednak ustępują pod względem wydajności Chaeto. Mangrowce (to rośliny naczyniowe, nie glony) są, naszym zdaniem, najlepsze do filtracji, jednak powinny być hodowane wraz z chaetomorphą, wyniki będą jeszcze lepsze. Taka filtracja jest pospolita w naturze, Chaetomorpha często spotykana jest w mangrowych zaroślach.

Chemia:

Niektóre makroglony zaliczają się do tzw. glonów wapiennych, co oznacza, że magazynują wapń, pobierany z wody, przez co stają się one sztywniejsze. Popularne w akwarystyce morskiej makroglony wapienne to Halimeda i Shaving Brush plants [rodzaj Penicillus- w Polsce praktycznie niespotykany w sklepach]. Sprzedawane przez nas Flame Algae [bryothamnion sp.], Fire Fern [także Bryothamnion sp.] czy Scroll Algae również należą do glonów wapiennych. Mimo że potrafią przetrwać w akwariach o niskim poziomie wapnia, potrzebują tego pierwiastka na poziomie między 400 a 450 ppm by się rozwijać. Dozowanie jodu pomaga utrzymać rośliny przy życiu, co więcej można go dostać w niemal każdym sklepie z akwarystyką morską. Zanim dodasz jakiekolwiek suplementy, zawsze wykonaj wcześniej odpowiednie testy. Powinieneś znać stężenia magnezu, wapnia i jodu, zwłaszcza jeśli dodajesz preparaty zawierające wyżej wymienione pierwiastki, unikniesz dzięki temu kłopotów związanych z przedawkowaniem. Jednakże, najważniejszymi składnikami warunkującym wzrost makroglonów są azotany, fosforany i żelazo.

Parametry, jakie powinny być utrzymane w zbiorniku z makroglonami lub w systemie wyposażonym w refugium:

* pH: 7,9-8,2

* Temperatura: minimalna to 70*F [ok. 21*C], optimum mieści się w zakresie 72-86 [22-30*C].

* Zasolenie: niektóre glony mogą wytrzymać duże wahania zasolenia, np. Halimeda monile, jednak staraj się utrzymać ten parametr w okolicach 1,024 (nie wszystkie makro są odporne na zmiany zasolenia, a już ryby trzymane w zbiorniku na pewno nie).

* Wapń: 400ppm-450ppm.

* Magnez: około 1200ppm-1300ppm.

* Jod: 0,4ppm.

* Żelazo: utrzymuj w granicach 0,1ppm.

* Azotyny: 0

* Amoniak: 0

* Azotany: optymalne stężenie dla zbiorników z makro wynosi około 10-15ppm. Jeśli używasz glonów głównie do filtracji, prawdopodobnie chcesz, by stężenie azotanów równe było zero.

* Fosforany: staraj się utrzymać stężenie 0,5ppm (lub zachować proporcję azotany:fosforany 20:1 lub 14:1). Zatem, w stosunku 20:1, mając 10ppm azotanów optymalne stężenie fosforanów wynosi 0,5ppm.

Oświetlenie:

Dla osiągnięcia najlepszych wyników polecamy oświetlenie o pełnym spektrum światła (temperatura barwowa między 5000K a 10000K) Moc od 2 do 4 watów na galon [czyli 0,53 do 1,06 wata na litr] wystarczy, by hodować większość gatunków makroglonów (jednak niektóre trawy morskie mogą wymagać intensywniejszego oświetlenia). Zazwyczaj intensywność źródła światła mierzona jest w lumenach, często jednak łatwiej porównywać ze sobą źródła światła pod względem mocy.

Oświetlenie wpływa nie tylko na wzrost glonów, lecz także na ich wygląd. Na przykład, krasnorost, którego barwa staje się ciemno-czerwona, ma zbyt mało światła- chlorofil jest 'zagłuszany' przez inne barwniki asymilacyjne znajdujące się w roślinie. Te barwniki to fikobiliny, niektóre odbijają światło czerwone, inne niebieskie (te odbijające czerwone światło to fikoerytryny, a niebieskie- fikocyjaniny).

Jeśli roślina przyjmuje barwę czerwonego wina, zazwyczaj spowodowane jest to zbyt silnym wzrostem fikocyjanin, które rosną pod wpływem zbyt dużej ilości światła niebieskiego. Najlepiej zastosować źródło światła o pełnym spektrum barw. Jeśli lubisz akwarium oświetlone na niebiesko i nie zamierzasz z tego rezygnować , spróbuj użyć mniej świetlówek o takiej barwie lub umieść glony w takim miejscu, gdzie światła o tej barwie dociera jak najmniej.

Gdy światło jest zbyt mocne, zaczyna w roślinie dominować zielony chlorofil, 'zagłuszając' barwniki warunkujące czerwony i brązowy kolor- roślina staje się blada lub nawet zielona. W tym wypadku staraj się umieścić glon w miejscu, gdzie dociera mniej światła.

Podsumowując:

W artykule przedstawiliśmy kilka pomysłów, dzięki którym stworzycie w akwarium dobre warunki do uprawy makroglonów. O glony nie trzeba bardzo dbać, my również nie poświęcamy naszym zbiornikom zbyt wiele czasu. Makro są relatywnie łatwiejsze w uprawie w porównaniu do korali i delikatnych ryb. Sądzimy, że odrobina cierpliwości i poznanie podstawowych zasad wystarczy, byście dali sobie radę.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ŚWIETNIE, że jest ten dział. Tylko w nazwy zdecydowanie usunełabym cjamo, niech to dotyczczy tylko makroglonow. inaczej codziennie będą posty typu mam "czerwony osad na piasku,co zrobić?" ao od tego jest dział Plagi.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Witam

Jak ktos chetny to moge wysłac pare glonków.

Powiem tak RA345 jutro dostanie paczke odemnie, to opisze dokładnie jakie to glony.

Bede wdzieczny RA345 za opis.

Jescze rosna ale jak długo to niewiem zbiornik dojrzewa tak ze wiec wiado jak sie sprawa przedstawia.

RA345 - napisz czy doszły glonki w dobrej kondycji ?

Pozdrawiam Daniel M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Witam

TMK - Teraz zobaczyłem skad jestes:banghead, bedzie u mnie w niedziele szwagierka a jest z krakowa to moge jej dac jak co i sobie odbierzesz w krakowie ?

Moze tak byc to rwe ile sie da glonkow :-) w niedziele.?:)

Wieczorkiem bys sobie odebrała :)

Pozdrawiam Daniel M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AnT :) przyslij mi proszę adres email na priv lub komórke skype


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT
#252898 TMK :

AnT :) przyslij mi proszę adres email na priv lub komórke skype

priv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Witam

zielony mintaj - priv .

Poczekajmy niech sie RA345 - wypowie na temat glonków w jaki stanie doszy i co napewno jakies gafy niezrobiłem z nazewnictwem.

Oczywiscie glonki wysle jak obecałem osobom ktore pisały.

Pozdrawiam Daniel M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@RA345: jak tam glony, rosną? Rhodymenia od Ciebie pięknie zaczęła przyrastać, tylko musiałem ją po bokach akwarium posadzić, na środku światło mam za silne :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam was,wszystko jest ok,rośnie i to ładnie a niektóre za szybko bo mam je jeszcze w koszach na powierzchni:cursin zasłaniają mi światło koralom,w środę jadę po odbiór nowego,120x30x40,później zalanie,zasolenie,piach,włączenie w obieg i sadzenie,trochę się tego boje jak to wyjdzie,w sumie samo roślinne ale w obiegu z głównym akwa czyli jako za***iste refugium,dobrze że konstrukcja już czeka chociaż za toporna,jeszcze nie widziałem tu na forum żeby ktoś miał jedno akwa nad drugim:googleye,mentalność po słodkich?pozdro

AnT-pisałem chyba na priv że doszło i jest ok,winogronko strasznie się ukorzenia


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glony.jpg

Fajna lektura, dla początkujących i dla zaawansowanych :p


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ten link już był, ale może się przyda zielonym - prawie 400 stron o zielsku :nono

- KLIK -

(przydługo się ściąga)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ten link już był, ale może się przyda zielonym - prawie 400 stron o zielsku :)

- KLIK -

(przydługo się ściąga)


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest zaleznosc pomiedzu poziomem No3, Po4 i iloscia swiatla a kolorem glonow?

Chodzi mi o to ze osoba od ktorej pozyskalem troche spaghetti uzywala nad refugium 60l swiatla high power compact.

Warstwa glonow w refugium miala jakies 30 cm. Glony byl bardzo jasno zielony, natomiast u mnie bardzo pociemnial.

Pozyskana garstke umiescilem poki co w plastikowym kontenerze poj ok 3l i jakies 5cm nad tym zapodalem 11W swiatla.

Po4 sie waha pomiedzy 0,00 a 0,04 a No3 15. Nie wiem ile swieci kolega, ja pale po 16h. Slyszalem tez ze niektorzy swieca 24h co chyba nie do knca wplywa dobrze na przebieg fotosyntezy


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Co do NO3/PO4 i wpływu na kolor nie mam pojęcia.

Jeśli chodzi o światło to nie szukałbym tu głębszego dna bo wydaje mi się, że z tym jest jak ze wszystkim innym - im więcej światła tym kolor wydaje się jaśniejszy a im mniej światła tym barwy bardziej ciemnieją.

Poniższe powtarzam za reefcentral. Jestem nowy w temacie glonów i dopiero wnikam.

Są podobno dwie szkoły świecenia nad cheato(spagetti). Pierwsza to 24/7 a druga wtedy kiedy światła w akwarium są wygaszone.

Ktoś pisał, że w systemie 24/7 jego cheato rosło jak szalone i miało to na celu powstrzymanie cheato przed oddawaniem syfu do wody podczas cyklu bez świetlnego.

Ktoś pisał, że palenia światła nad cheato tylko w nocy kiedy w akwarium ciemno ma podobno pozytywny wpływ na zbalansowane PH wody. W ciągu dnia PH wyrównują glony w akwarium a odnosiło się to do konsumpcji CO2 z wody.

Ktoś kiedyś porównywał PH pomiędzy dniem a nocą ?

Przyrosty były widoczne pod różnym oświetleniem. 15w / 18w / 75w - temperatura barwowa ponoć nie miała większego znaczenia. Dodam od siebie, że moje glony w akwarium wystrzeliły dopiero kiedy znalazły się pod 4x39w T5 10000k. Teraz są pod 2x250hqi 10000k i rosną.

Nad sumpem (ok30cm) mam żarówkę 55w 10000k i tymczasowo świecę przez 6godzin (docelowo będzie 14h) Znajomy chodował sałatę pod tym światłem i mówił, że rosła w stronę światła jak szalona.

O przyrostach napiszę za jakiś czas bo cheato wylądowało w refugium dopiero 3 dni temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świecenie 24/7 jest bez sensu, glony to nie "fabryka" ale żywy organizm który potrzebuje fazy ciemnej do "odpoczynku", IMHO 16 godzin światła to max, później wydajność spada. Glony nic nie oddają do wody podczas brak światła, dziwny pomysł :coffee:

Co do barwy glonów (zielonych): u siebie zauważyłem że im więcej światła, tym rośliny są gęstsze i ciemniejsze, niezależnie czy świecę 15000 K czy 6500K :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglada sprawa cyrkulacji w zieleniakach. Czy to tak jak z koralami jedne potrzebuja silniejszej drugie slabszej?

Ktore glony delikatne, lamliwe i nie zosza silnego przeplywu, zas ktore wrecz przepadaja za czyms takim

Jaka macie cyrkulacje w swoich zieleniakach i jak to sie ma do ksztaltu glonow. Czy odpowiednia cyrkulacja dla danego gatunku pobudza wzrost?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.