Skocz do zawartości
Gość AnT

Sera Siporax - ile litrów etc...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość AnT

Siporax

Czy ktoś słyszał coś o tym produkcie ?

Jakie posiada właściwości ?

Warto zapodać do baniak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax

Czy ktoś słyszał coś o tym produkcie ?

Jakie posiada właściwości ?

Warto zapodać do baniak ?

Wydaje mi sie, że warto mieć kontrolnie w sumpie zasiedlony kulturami bakterii litr może 2 żeby w razie potrzeby np odpalenia kwarantanny móc przenieść np do kaskady jakieś złoże nitryfikujące. Ale nie demonizował bym tego materiału.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuję aby zastąpić małą ilość żywej skały w zbiorniku głównym z powodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@robi - widzisz. Wpajane jest nowicjuszom, ze filtr kubelkowy w morszczyznie nie funkcjonuje. Tymczasem glownym wkladem tych filtrow jest ceramika. Wiec jesli teraz ktos mi pisze, ze jednak ceramika jest dobra do morskiego to ja bardzo chetnie poczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez wdawania się w naukowe wywody.

Wielu z Was na pewno stwierdziło zarówno w akwarystyce morskiej jak i słodkowodnej taki fakt, że podczas czyszczenia węży którymi pompy przesyłają wodę zauważają spore pokłady śluzu, z czasem zatykającego światło tych rur.

Za ten śluz odpowiedzialne są rożne bakterie. Są to ich kolonie narastające warstwami gdzie nowe struktury budowane są na starych. Na górze tych tworów są zawsze nowe żyjące bakterie i przez to kolonie te mają tendencje do ciągłego narastania.

W zależności od kształtu odkładają się warstwami lub rosną sferycznie zalewając każdą szczelinkę, każdy kanalik uniemożliwiając prawidłowe działanie porowatych materiałów używanych do filtracji biologicznej.

Stwierdza się że szybkość przyrostu bakterii w akwariach uzależniony jest od wielu czynników .

1- ilości pożywek. W miejscach szybkiego przepływu następuje mocne dokarmianie ich kolonii i szybki wzrost. Niestety również silny wzrost wspomnianego śluzu

2- Dobre natlenienie ( dla bakterii tlenolubnych) np. nitryfikujących.

3- Mała ilość światła lub jego brak ( dla wszystkich bakterii poza fotosyntezującymi)

Już w XIX wieku stwierdzono poważny spadek rozmnażania się bakterii na skutek ich naświetlania . Chodzi tu o pełną gamę promieniowana włącznie z promieniowaniem UV przy którym stwierdzano całkowity zanik namnażania się bakterii. Co jest w tym ciekawe nie wpływa ono na bakterie nitryfikujące .

Wykorzystano to w akwarystyce wprowadzając lampy UV.

Na tym koniec teoretyzowania.

Materiał do przemyślenia - jak zastosować bio-ceramikę aby stwarzała dobre warunki do wydajnej nitryfikacji, wolniej zapychała się śluzem i przez to stwarzała warunki również do denitryfikacji.

Powołując się na powyższe dane teoretyczne nasuwa się takie rozwiązanie.

1-Budować reaktory nitryfikujące w postaci podłużnych pojemników gdzie można uzyskać przepływ wody szybki, najlepiej turbulentny. Wydajne namnażanie i wydajna nitryfikacja.

2-Natleniać wodę przed takim reaktorem. Również wydajne namnażanie i wydajna nitryfikacja

3-Naświetlać wodę promieniami UV przed wlotem do reaktora. Niszczenie bakterii innych niż nitryfikujące

Ideałem może być skierowanie do reaktora wody pompą która czerpie ją zaraz po odpieniaczu jako silnie natlenioną a przed samym reaktorem zamontować lampę UV do niszczenia bakterii w nitryfikacji nieprzydatnych a produkujących szkodliwy dla nas śluz..

Ideałem będzie wąski i długi reaktor gdzie na jego końcu na skutek wyczerpania się nadwyżki tlenu zachodził by jeszcze proces denitryfikujący w kanalikach ceramiki.

Wskazana polemika i rożne głosy jak temat rozwinąć – jeśli uważacie że warto.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko mam nadzieję że taki jeden co obiecał wstawić wyniki pomiaru parametrów wody w której działa Siporax i w której został wyłączony odpieniacz dotrzyma swojej obietnicy.

Dodam tylko że w moim refegium nam 0,5 litra siporaxu 15, ale w przyszły piątek wymieniam na 3 litry Siporaxu 25


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Ja tylko mam nadzieję że taki jeden co obiecał wstawić wyniki pomiaru parametrów wody w której działa Siporax i w której został wyłączony odpieniacz dotrzyma swojej obietnicy.

@Yarcio mógłbym już dziś ci na to odpowiedzieć ale poczekam ok - niech się inni wypowiedzą

Akwarium stało ponad tydzień bez odpieniacz

potem dałem na parę dni odpieniacz od kolegi z forum ale taki do akwa max 200L - ale też sie powstrzyma

teraz wyłączyłem krowę :)

najwcześniej wł. w poniedziałek - a co mi tam :)

-------------------------------------------------------------------------------------

@Seb :)

jeżeli zakupiłeś różne "rurki" to powiedz ile w L

na test

ja u siebie przetestowałem na własnym baniaku dodając tylko ceramikę (BIO-CERAMIKA) dałem 5L - oj masakra :(

po 10 dniach wylądował w koszu ;)

czemu -żelazo w glince

glonki ładnie poszły - spoko testuj :)

teraz powoli glonki schodzą

nie wale kh w górę ,nie dodaje mg w górę

przyszły i pójdą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawosc ilość siporaxu ktora byla gdzies podana 1-2l na 100l wody to tyczylo sie zbiornika bez skaly/ takiego tylko i wylacznie na siporaxie?

I kolejne pytanie. Na ile dodatek takiego medium filtracyjnego moze pomuc w walce z glonami (jestem zdesperowany ;) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Dyzma- niedawno narzekałeś że mało masz adwersarzy do wymiany poglądów itd.

Podejmij temat podyskutujmy merytorycznie, jeśli brak chętnego.

Zapraszam.

Nawet totalna krytyka mile widziana- zawsze coś nowego wniesie, bo zaczyna się robić nieciekawie. :surrender


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dyskusjach o magiczności żywej skały, siporaxu, biokulek etc. itd. Trzeba sobie zdawać sprawę z jednej podstawowej zależności. Bakterie NIE ZJADAJĄ NH4,NO2,NO3 używają związku azotu w procesach oddechowo-metabolicznych. Jeżeli nie ma wystarczającej ilości węgla (jedzenia)w postaci np. alkoholu to nie wytworzy się odpowiednia ilość kolonii nawet jak wsypiemy 100 L siporaxu etc.

Zawodowo zajmuję sie projektowaniem dużych oczyszczalni scieków. Nie ma to bezpośredniego przełożenia na akwarium bo ono rządzi się swoimi prawami, ale przy oczyszczalniach jest jedna podstawowa zasada niedociażenie jest wiekszym problemem dla złoża biologicznego niż jego przeciążenie. Dużo łatwiej zachować parametry na wylocie mając 130% przeciażenia niż 15% obciażenia nominalnego.

W akwarium sprawdza się dozowanie wódki które daje wymierne zauważalne efekty. Wódka (węgiel C2H5OH) jest pożywką dla bakterii i efekt można zauważyc szybko po testach. Wbrew pozorom niczym się to nie różni od biopelets które również powoli uwalniają węgiel do wody powodując wzrost kolonii bakterii. Denibale to polimery powoli uwalniające węgiel znane wczesniej niż biopelets.

Co do denitryfikacji to jest to możliwe ale przy zachowaniu warunków silnego niedotlenienia złoża więc siporax opływający silnie natleniona wodą na pewno tych procesów nie prowadzi w skali mierzalnej (mającej znaczenie dla wody w zbiorniku). Dużo wydajniejszy jest piach który w dolnych warstwach tworzy strefy beztlenowe DSB.

Co do usuwania PO4 na drodze biologicznej mogą się wypowiadać osoby które nie znają mechanizmu biologicznego usuwania fosforu. Jako technolog mogę powiedzieć że w akwarium jedynym sposobem na usuwanie fosforu są tylko absorbery jonowymienne. Jest to proces biologicznie możliwy przy oczyszczalniach przerabiających 10 000 m3 ścieku na dobę i wyposażonych w Wieżowe Komory Fermentacji osadu. Akwarium nawet nie stało obok tej technologii. Proces jest na tyle trudny że i tak jest wspomagany często strącaniem fosforu solami glinu bo nie jest wystarczająco efektywny.

P.S.

Człowiek się uczy całe życie, jeżeli ktoś myśli że jest już na takim etapie że może wszystkich nauczać niech otworzy własny kościół.

P.S.S

Dzięki Seb orty poprawione.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w przypadku gdy bakterie się namnożą a później zaczną masowo ginąć z braku pożywienia, nic nie ginie w przyrodzie. Tak czy siak pomysł z tym wkładem bardzo mi się podoba i jak tylko zasiedlę zbiornik rybami i skoczą mi parametry w górę na bank kupie z litr dwa tego specyfiku.

Całe szczęście że zdążyłem poczytać wątek który był wcześniej na ten temat było dużo konkretów. Pozdrawiam

P.S. wrzuciłem link do wcześniejszego tematu dla brata na skrzynkę pewnie pomyśli że żarty robię skoro daje nie działające linki ale na szczęście zostało mi trochę w głowie.


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako technolog moge powiedziec że w akwarium jedynym sposobem na usówanie fosforu są tylko absorbery jonowymienne.

P

Powiedz jakie masz zdanie na temat roli wszelakiego typu filtrów glonowych obsługujących akwaria morskie.

Z wypowiedzi wielu akwarystów wynika że mieszkające tam glony (makroglony lub samoczynnie narastające )wychwytują przecież związki fosforu z wody.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jakie masz zdanie na temat roli wszelakiego typu filtrów glonowych obsługujących akwaria morskie.

Z wypowiedzi wielu akwarystów wynika że mieszkające tam glony (makroglony lub samoczynnie narastające )wychwytują przecież związki fosforu z wody.

Tak, to prawda filtry glonowe mogą być skuteczne bo rośliny/glony (nie mylić z bakteriami) wbudowują PO4 i NO3 w swoją masę jest to dla nich pokarm tak jak węgiel dla bakterii. Dlatego nawozi się pola saletrą (azot) i kurzymi odchodami (w odchodach ptaków jest wysoka koncentracja fosforu). Filtry glonowe mogą skutecznie redukowac NO3 i PO4 w akwarium. Nadmiar azotu i fosforu w wodzie plynącej (dostaje sie tam z ściekami) wpadając do jezior powoduje namierny rozwój glonów i prowadzi do eutrofizacji zbiorników. Może je również zabić bo glony w porze nocnej kiedy nie fotosyntetyzują pobierają tlen z wody co prowadzi do przyduchy w jeziorach i np. masowego śnięcia ryb. Dlatego dobrze jest oswietlać refugium w nocy żeby glony pracowały na drugą zmianę po koralach i nie pogarszały warunków tlenowych w akwarium.

Ale czy to wygodne? za 99pln kupujesz 250 ml rowaphos i masz spokój z PO4 na rok. Po co sobie życie utrudniać?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pante- z ust mi to wyjąłeś a swój filtr glonowy tak właśnie podświetlam.

Robi - czy możesz opisać to ale...


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przyszło do głowy.......Nie sądze aby goście bawili sie w przedszkole i tak układali elementy siporaxu. Najprawdopodobniej w ten sposób odkłada się najmniej brudu. Na pewno skrzynki z siporaksem kąpią sie w przefiltrowanej wodzie a nie prosto z akwaria poprzez spływ. Co myślicie panowie ?

@robi zdradź Twoja metode obcowania z tym materiałem :yes


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robi masz rację z tą wymianą ,ale nie trzeba ich wyrzucać wystarczy wypłukać w kwasie solnym 16% potem w RO i mogą wrócić do obiegu czyli wystarczy mieć luzem 25% siporaxu który będziemy wymieniali co jakiś czas .Siporax się sprawdza jak najbardziej tylko żeby nikt nie myślał że on sam wystarczy do zbiornika .Żywej skały też coś trzeba mieć, najlepiej więcej na początek a potem można jej ilość zmniejszyć do minimum które będzie w zbiorniku głównym choćby po to aby korale miały na czym rosnąć ,no bo na siporaxie niezbyt by to wyglądało :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zero,zero LR !!! ceramika i tylko ceramika np.ta http://www.aquaroche.fr/gb/produits/familles.php


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że się da ale żywa skała trochę ładniejsza choć wcale nie mówię że nie po prostu w Polsce łatwiej kupić LR niż dobrą ceramiczną .Ja w 250L mam ok 10kg LR (kiedyś miałem 40kg i różnicy żadnej nie widzę)i mi to spokojnie wystarcza nie chcę mieć gruzowiska,siporaxu ok 4litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do usuwania PO4 na drodze biologicznej mogą się wypowiadać osoby które nie znają mechanizmu biologicznego usuwania fosforu. Jako technolog mogę powiedzieć że w akwarium jedynym sposobem na usuwanie fosforu są tylko absorbery jonowymienne.

Jako biolog moge powiedziec ze bakterie, tak jak i inne organizmy zywe, uzywaja PO4 do budowy DNA (PO4 to jeden z 3 glownych skladnikow DNA) wiec podczas namnazania bakterii i exportowania ich z systemy usuwamy rowniez fosforany. Takie metody jak bio-pellets, vodka method itp. usuwaja PO4 wlasnie w ten sposob poprzez odpienianie nadmiaru bakterii.


Pozdrawiam, Piotr

Moj blog: http://www.brightsidereef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wreszcie merytoryczna rozmowa wczoraj nie chciało mi się czytac bicia piany ,każda metoda prowadzenia zbiornika jest dobra byle przynosiła zamierzone efekty i każda z tych metod ma zwolenników i przeciwników a od tego jest forum aby wymieniac poglądy a nie naskakiwac jeden na drugiego,

pozdrawiam Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako biolog moge powiedziec ze bakterie, tak jak i inne organizmy zywe, uzywaja PO4 do budowy DNA (PO4 to jeden z 3 glownych skladnikow DNA) wiec podczas namnazania bakterii i exportowania ich z systemy usuwamy rowniez fosforany. Takie metody jak bio-pellets, vodka method itp. usuwaja PO4 wlasnie w ten sposob poprzez odpienianie nadmiaru bakterii.

Ile moli PO4 można w ten sposób usunać? Możesz przytoczyć jakieś naukowe opracowanie a ten temat? wystarczy że podlinkujesz nie musisz cytować.

Jaki procent masy ciała bakterii stanowi jej DNA? Ile procent DNA zbudowane jest z fosforu. Ile ton bakterii trzeba odpienić aby usunać 1 g fosforu? Czy jest to więc metoda dająca mierzalne efekty?

Na temat biologicznego usuwania fosforu i nie tylko:

Mój odnośnik

W tym wypadku szczepy bakteri poddawane sa naprzemiennym warunkom tlenowo beztlenowym a zwiazki fosforu traktują jako nośnik energii. Jest on naprzemiennie pobierany i oddawany do cieczy, dlatego jeżeli nie przeprowadzi się szybkiej przeróbki osadu w komorach fermentacji wraca on spowrotem do obiegu w wodzie osadowej. Wątpię aby w warunkach beztlenowych bakterie oddawały PO4 ze swojego DNA....


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Witam...co sie dzieje z usuwaniem postow,temat naprawde mnie wciagnal i posty Robiego sa tu bardzo wazne,gdyz o wymianie siporaxu bym nie pomyslal...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się bardzo cieszę z merytorycznych odpowiedzi na temat .

Wreszcie można podyskutować , wymienić poglądy i czegoś się dowiedzieć.

Rzeczowa dyskusja bez szyderstw i obraźliwych uwag.

Bez wyścigu o plusy.

Lionfish – rozwiń temat – jest to bardzo ciekawe.

Robi –(ta wymiana) być może jest to najbardziej obiecująca metoda z użyciem siporaxu.

Potwierdza to moja tezę z poprzedniego wątka że siporx jednak zapycha się bezpowrotnie. Ale ten pomysł z częściową podmianą jest bardzo ciekawy i na niego nie wpadłem.

Opisz to oficjalnie na forum. :thumbup:

Przepraszam bardzo że piszę post pod postem ale zauważyłem że robi dostał urlop i chyba dlatego napisał do mnie na priv. To co napisał powinno jednak ujrzec światło dzienne, dlatego zamieszczam tu jego opis metody bo jest zbyt ciekawy aby został zapomniany.

Robi - czy możesz opisać to ale...

to ale... to to że co kilka miesięcy, np. 4 musimy wymieniś jefi część ,a robimy to tak :

1. liczymy wszystkie "pierścienie" siporaxu jest ich np. 100

2. po tych 4 m-cach wymieniamy 25% czyli 25 sztuk

3 po następnych wymieniamy kolejne 25% czyli 25 sztuk ale wybieramy te ciemniejsze co już siedzą 8 m-cy

4 po 4 m-cach kolejne 25% czyli 25 sztuk majciemniejszych czyli najstarszych itd

jak będziesz wymieniał np 4 razy w roku to każdą wymiane rozpoznasz po kolorze,najstarsza-najciemniejsza

czas - odstęp do wymiany sam se ustal, może np 6 m-cy,ja tak robiłem w.w sposób daje świetne rezultaty.

Tyle napisał robi.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...zastanawiam sie,czemu microotwory w siporaxie mialyby sie zatykac,skoro (podobno) nie ma to miejsca w zywej skale a strukturalnie niewiele sie roznia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.