Skocz do zawartości
Dejvix

Pudełko przelewowe

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i prosze o pomoc. Akwarium zalane. Zrobiłem pudełko przelewowe (konstrukcja raczej prawidłowa ale pojawił sie problem gdyz zaciaga mi duzo powietrza (film 1) a gdy zastosuje gąbkę to takze sciaga wode ale "partiami" (film 2) w wyniku czego pojawiaja sie "bulgotania" Do tego ten straszny odgłos spuszczanej wody. Co proponujecie zmienic?

film1

film2

post-13093-0-82684800-1331626418_thumb.jpg


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zrobić "rewizje" - Na spływie wstawić zawór ograniczający przepływ i dodać drugą rurę osadzoną wyżej w pudełku i zabezpieczającą przed wylaniem się wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobić "rewizje" - Na spływie wstawić zawór ograniczający przepływ i dodać drugą rurę osadzoną wyżej w pudełku i zabezpieczającą przed wylaniem się wody...

I to wlasnie chcialem napisac:)

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo zrób 'durso' taki odwrócony syfon

podejrzyj u kolegi ejerzyka albo kolegi Kmirko u nich fajnie działa.


90x60x40

6681_6830.png"]6681_6830.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz na dole zawór kulowy? Spróbuj go trochę przymknąć to podniesie Ci się poziom wody w tylnej komrze pudelka zmniejszy prędkość spływającej wody, wydaje mi się że przelot jest zbyt dużej średnicy. To tak z mojej obserwacji, bo też jestem na podobnym etapie...ale może bardziej doświadczeni będą wiedzieć coś więcej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

I to wlasnie chcialem napisac:)

Pozdrawiam

Maciej

Ja napisałem tego posta ok 40 minut przed dodaniem - nie dodałem bo kurier przyjechał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz na dole zawór kulowy? Spróbuj go trochę przymknąć to podniesie Ci się poziom wody w tylnej komrze pudelka zmniejszy prędkość spływającej wody, wydaje mi się że przelot jest zbyt dużej średnicy. To tak z mojej obserwacji, bo też jestem na podobnym etapie...ale może bardziej doświadczeni będą wiedzieć coś więcej...

Jesli przepływ jest mniejszy to pompa pobiera za duzo wody z komory sumpa i sie zapowietrza. Rewizji nie robilem ze wzgledu na szerokosc otworu


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz na dole zawór kulowy? Spróbuj go trochę przymknąć to podniesie Ci się poziom wody w tylnej komrze pudelka zmniejszy prędkość spływającej wody, wydaje mi się że przelot jest zbyt dużej średnicy. To tak z mojej obserwacji, bo też jestem na podobnym etapie...ale może bardziej doświadczeni będą wiedzieć coś więcej...

jesli zmiejszy przeplyw a ten dodatkowo sie przytka podczas jego nieobecnosci to bedzie mial wode na dywanie


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie rewizji w pudełku i zawór na spływie.

Jeśli warunki techniczne na to nie pozwalają pozostaje założyć w odpływ pudełka durso lub mufler, w ten sposób wyciszysz górę, natomiast dół można wyciszyć dławiąc zaworem wyłącznie pompę obiegową. Zakładanie zaworu na spływ przy braku rewizji to proszenie się o kłopoty i zalanie podłogi.

Mój układ to właśnie durso w pudełku i dławiona zaworem pompa obiegowa. Na spływie nie mam zaworu.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sie cieszyłem ze przyszła pora na zalanie akwarium a tu prosze :wallbash:

Wszystko wyszło w praniu jak to sie mowi.

Czy ten durso ma jakies otwory w gornej rurce


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest tam otworek, bez niego durso zaciąga wodę pod kolankiem.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest tam otworek, bez niego durso zaciąga wodę pod kolankiem.

Podstawa tylnej komory w moim pudelku ma 10x5cm, rewizja nie wchodzi w gre chyba ze pudelko od nowa. Rozumiem ze nie jest istotna wysokosc tej gornej rurki? Czy w Twoim przypadku po zastosowaniu durso nie slychac zadnego bulgotania? Nie wiem czy film to oddaje ale przyprawia to o frustracje. Moja druga połowka juz sie denerwuje na mnie z tego powodu


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rura od durso musi wystawać na wodą, powietrze przez otwór w durso przedostaje się razem ze spływająca wodą na dół, ale jest to duża mniejsza ilość powietrza niż na Twoim filmie i nie powoduje hałasu w sumpie, przy mocnej pompie może jednak wystąpić różnica przepustowości, odpływ może nie wyrabiać i durso będzie co jakiś czas pobierać wodę pod kolankiem, dlatego może być potrzebny zawór na obiegówce, tyle że ja mam pompę 2400l/h :)


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie widać tego na filmikach ani na zdjęciu to zapytam czy po wyłączeniu i ponownym włączeniu prądu (pompy) pudełko działa czy musisz je odpowietrzac ??

Jezeli musisz je odpowietrzać to od strony spływu wstaw dodatkową przegrodę albo w sam spływ wstaw odpowiedniej wysokości rurkę.

A jeśli chodzi o chałas to wywal istniejący śrubunek, wklej nowe dno (może być na to istniejące), zrób dwa otwory pod dwa śrubunki i puść do sumpa dwie rury (mogą być elastyczne). Na jednym ze spływów zamontuj zawór i wyreguluj ukłąd tak jak koledy już wcześniej radzili, czyli pierwszy spływ (ten z zaworem) ma być zalany w pudełu całkowicie, a przez drugi (rewizja, wyższy)) woda ma się tylko delikatnie przelewać. Warto też rurki wystające w spływie pudełka uciąć ukośnie.

Miłej zabawy.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem durso jak radzil jeden z kolegów oraz zalozylem zawor na wylocie tuz nad pompa aby ograniczyc przeplyw wody. Fakt-jest ciszej. Woda jednak leci do akwa powoli i splywa takze wolno przez co nie sciaga syfu z powierzchni. Na domiar zlego wcale w pudelku poziom sie nie podnosi (wychodzi na to ze rewizja jest zbedna) Woda jest na rowni z poziomem wody w akwarium i nadal chwyta powietrze przez co mam bulgotanie w sumpie.

Sam juz nie wiem czy wszystko jest prawidlowo podlaczone, cierpliwosc mi sie konczy. Moze komora splywu w pudelku powinna byc znacznie nizej a moze tak jak tomcio radzi wstawic przegrode dosyc wysoką (na czerwono)

Pompa NJ 1200

post-13093-0-89482100-1331741820_thumb.jpg


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica odpływu jest w porządku, sama konstrukcja pudełka również. Z twojego opisu wynika, że masz albo słabo odpowietrzoną górną komorę przelewową pudełka, albo wstawione durso podwyższyło poziom odpływu na tyle że wydajność pudełka spadła.

Po pierwsze sprawdź jaki jest stan zapowietrzenia pudełka w trakcie jego działania i odciągnij wężykiem który masz u góry

pudełka całe nagromadzone powietrze, po odpowietrzeniu wężyk musi być zamknięty zaworkiem odcinającym. Później trzeba

okresowo kontrolować stan zapowietrzenia tej części pudełka, ponieważ wpadająca woda tworzy wędrujące bąble powietrza które się tam gromadzą i w rezultacie zmniejszają wydajność pudełka aż do całkowitego zablokowania przepływu a w konsekwencji przelania wody z akwarium.

Po drugie przepływ przez kolanko w durso musi być niżej poziomu grzebienia pudełka, w innym wypadku przepływ będzie dławiony. Zmodyfikuj swoje durso tak żeby można je było osadzić niżej.

Jeśli te punkty opanujesz możesz pobawić się regulacją pompy obiegowej dla wyciszenia spadu.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki kmirko, pobawie sie przy tym zobaczymy co wyjdzie. Jesli nic nie pomoze to zrobie pudelko od nowa ale dno komory splywu bedzie znacznie nizej


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.