Skocz do zawartości
okrzemek

Problem z Caulerpami

Rekomendowane odpowiedzi

Zadałem pytanie w temacie o moim baniaczku, ale dział tematyczny jest lepszym miejscem na to.

Udało mi się pozyskać trochę różnej "zieleniny" do baniaczka. No i mam problem z utrzymaniem zielonych makroglonów. Cztery gatunki czerwonych nawet rosną, a zielone nie chcą :(.

Po głębszym przemyśleniu nie wszystkie zielone mają problem tylko caulerpy.

Mam ich 3 gatunki: taxifolię, turbinatę i proliferę.

Jak urosną 2 listki to jeden zmięknie/zbieleje i zniknie. Po dołożeniu prolifery, turbinata cała zmiękła i znika. Ale mam jej jedną gałązkę tylko. Prolifera chwilę rosła ładnie, wypuściła 3 nowe liście i najwięsze z dnia na dzień robią się przezroczyste.

Taxifolia jeden liść wypuszcza, jeden znika.

NO3 wg testu JBL trochę więcej niż 1 na pewno dużo mniej niż 10 (kolejne kółko na skali dla słonej wody)

w baniaczku są 2 ryby i kilka krewet, karmię odrobinę 2-3xdziennie mrożonką, nie płuczę bo nie ma zbytnio jak (za mało).

Podmianki na soli preis raz w tygodniu.

Jeżeli potrzebne są zdjęcia albo jakieś dodatkowe testy to w razie możliwości zrobię.

Co zrobić, żeby mieć dużo sałaty w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Masz za niskie NO3 i dlatego glony nie rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz za niskie NO3 i dlatego glony nie rosną.

A czy to nie jest tak, że NO3 jest wyższe tylko glony część wyciągają, ciągle nie jest zerowe więc jest wyższe niż zapotrzebowanie?

Mam 9 gatunków różnych glonów + malutkie wychodzące ze skały - jeszcze nie wiem jakie i tylko caulerpy niedomagają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie masz zasolenie?

Mi też wszystkie caulerpy zbielały, u mnie była to prawdopodobnie wina zbyt wysokiego zasolenia. NO3 mam dużo wyższe niż Ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zbyt wysokie zasolenie to znaczy jakie?

Powodów moze być wiele - za niskie NO3, za niskie PO4, za mało żelaza, wysokie kh[>10 - mi przy 10 kh nie bieleją], bardzo wysokie mg [>1400].

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wysokie zasolenie to znaczy jakie?

Powodów moze być wiele - za niskie NO3, za niskie PO4, za mało żelaza, wysokie kh[>10 - mi przy 10 kh nie bieleją], bardzo wysokie mg [>1400].

Mam ok 1,026, jest też wysokie mg ok. 1400 ale niektóre glony mają się dobrze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze wzgledu na bardzo wysoka temperature w mieszkaniu i brak automatycznej dolewki (przy chlodzeniu wiatraczkami duze parowanie) mam zasolenie obnizone do 1.022 przy pelnym dolaniu wody do "kreski kontrolnej". solanka na Preisie nie jest za bogata wiec nie spodziewam sie szalu z wysokimi parametrami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Mi przy gęstości 1.030 g/cm^3 , mg 1400 mg/l, ca 450 mg/l i kh 7 glony nie rozkładały się i całkiem ładnie rosły.

Problemem jest NO3 a jego rozwiązaniem mocniejsze dokarmianie zbiornika - np pokarmami dla korali albo fitoplanktonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi przy gęstości 1.030 g/cm^3 , mg 1400 mg/l, ca 450 mg/l i kh 7 glony nie rozkładały się i całkiem ładnie rosły.

Problemem jest NO3 a jego rozwiązaniem mocniejsze dokarmianie zbiornika - np pokarmami dla korali albo fitoplanktonem.

tylko, ze ja w tym baniaczku prawie nie mam korali. Ile karmic dwie male rybki dwa slimaki i kilka malych krewet? odpieniacza nie ma i zadnych purigenow czy chemipurow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie C. peltata lub C. turbinata (albo cos podobnego z charakterystycznymi "talerzykami").

W akwarium dumnie zwanym głównym (30L, trochę miękkich i slimaków), żednych ryb)) rosną jak głupie i raz / 2 tygodnie robię przecinkę.

Wrzucam je wtedy do akwarium "śmietnika" (11L 1 krewetka, 2 małe ukwiały, 1 pustelnik) i tam równo marniejeją.

Główna różnica jaką obstawiam to oświetlenie. W 30L mam 2x11W Aquaela 10000K + 20000K ale ostatnio świecę tylko 20000. W 11L mam Aquaela 9W 6500K. - wiem, powinny zachowywać się odwrotnie :)

Może trzeba zacząc od większej szczepki albo wiedziec jak te szczepki pobierać???

W każdym razie jak ci wszystkie padną to zawsze możesz wpaść do mnie po trochę nowych.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główna różnica jaką obstawiam to oświetlenie. W 30L mam 2x11W Aquaela 10000K + 20000K ale ostatnio świecę tylko 20000. W 11L mam Aquaela 9W 6500K. - wiem, powinny zachowywać się odwrotnie :)

Może trzeba zacząc od większej szczepki albo wiedziec jak te szczepki pobierać???

W każdym razie jak ci wszystkie padną to zawsze możesz wpaść do mnie po trochę nowych.

P.

Zbiornik, w którym próbuję utrzymać glony to kostka 30x30x30 czyli 27l. Oświetlenie dokładnie takie jak Twoje (aquael 2x11). Inne glony nadal rosną ładnie. Po szczepki glonów zaraz się uśmiechnę na priva.

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.