Skocz do zawartości
Pipider

Lampa Led Cree - całkowicie DIY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zainspirowany dokonaniami szanownych forumowiczów i ja postanowiłem wykonać lampę LED samodzielnie.

Diody CREE w stosunku 3/2 ( royal blue/białe) w sumie 72 sztuki, połączone w 12 grup po 6 LED. Całość przykręcona do radiatora 115cm. Trochę się nawierciłem i nagwintowałem, ale wygląda zadowalająco.

gallery_12965_2205_17793.jpg

gallery_12965_2205_24858.jpg

Drivery postanowiłem także wykonać samemu. W tym celu użyłem kostek MBI 6651. Pierwszy raz w życiu wykonywałem płytkę drukowaną i lutowałem elementy SMD, ale myślę, że wyszło nie najgorzej. W każdym razie działa.

Zasilanie 24V.

gallery_12965_2205_37088.jpg

Mam jednak mały problem. Drivery MBI6651 mogą ściemniać ledy przy użyciu sygnału PWM, ja chciałbym do tego celu wykorzystać sterownik PLC z kartą wyjść analogowych 0-10V.

Jakby ktoś mógł podrzucić jakiś schemat układu do generowania sygnału PWN w oparciu o wejście 0-10V to byłbym wdzięczny. Wiem, że podobny problem mają użytkownicy komputerów akwarystycznych (profilux, czy ghl)… więc może ktoś zna rozwiązanie.

I jeszcze jedno pytanko na koniec. Czy warto dodać jeszcze jakiś kolor LED? Jaki? Widziałem, że już teraz to lampy nawet 8-mio kanałowe robią…

Nie mam jeszcze kupionych wszystkich diod, więc mogę jeszcze jakieś modyfikacje w tym zakresie zrobić.

Pozdrawiam.

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o sterowanie sygnałem 0-10V to przerabiałem ten temat i moim zdaniem najlepiej zrobić coś na mikroprocesorze.

LED ma nieliniową charakterystykę jeśli chodzi o to co widzi nasze oko.

Wypełnienie PWM na poziomie 10% to wcale nie jest 1/10 widocznej przez oko mocy świecenia.

Żeby mieć płynne rozjaśnianie/ściemnianie nie możesz wprost przełożyć napięcia na % wypełnienia PWM. Warto zapoznać się z tym artykułem:

http://www.lediko.com/Zasilanie_diod_LED/61/

w szczególności to co jest opisane przy rys.3

A tu masz mój wątek gdzie jest sporo informacji nt. ściemniania LEDów z poziomu Profiluxa (czyli 1-10V):

http://nano-reef.pl/topic/38745-sterowanie-pwm-lampa-led-z-poziomu-profiluxa/

W sumie zrobiłem taki układ w formie prototypu ale dalej nie poszedłem bo musiałbym wymienić zasilacze, drivery, itp. więc za dużo roboty. Może kiedyś w przyszłości.

No i pamiętaj, żeby zrobić PWM minimum 10bit bo przy 8bit masz za mało poziomów na samym początku i LEDy rozjaśniają się zbyt skokowo.

EDIT:

Tym razem udało mi się wrzucić filmik na Youtube.

Masz porównanie PWM 8 i 10bit. Na wyświetlaczach masz zarówno % przeliczony liniowo z napięcia jak i wypełnienie PWM.

W przypadku 8bit wypełnienie 0-255, 10bit 0-1023. I tu od razu przy 10 bitach widać, że największa zmiana występuje mniej więcej do wartości PWM=20 (czyli patrząc procentowo jest to poniżej 2% całkowitego wypełnienia).

Wypełnienie PWM idzie zgodnie z algorytmem opisanym na stronach lediko. Jak widać nawet przy 10bit procent momentami się zmienia a PWM nie przyrasta bo jest za mało poziomów na starcie (12 bitów dałoby większą rozdzielczość).

http://www.youtube.com/watch?v=H-VaeQ2QLCU

Edytowane przez rpp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie, przegiąłeś tylko trochę z grubością przewodów. Ale to tylko kwestia estetyki. Pamiętaj o ochronie ledów jakąś plexi. Woda nie może na nie chlapać. Na jakich prądach jedziesz, bo chłodzenie pasywne może ie wystarczyć, a nic nie piszesz o wentylatorach.

Co do innych kolorów. Ano tak naprawdę to jest kwestia indywidualna, bo koralowce jakoś wypowiedzieć się na ten temat nie chcą. Mało tego, widziałem piękne akwa oświetlone tylko światłem niebieskim - bo właściciel ma taką akurat jazdę. I uwierz mi, chciałbym mieć koralowce w takiej formie. Jednak wiadomo:białe, RB, może blue ale nie upierałbym się jeśli mieszasz biny RB. Reszta to bajer promowany po to aby napędzać sprzedaż. Owszem, jedna czerwona, może dwie trzy zielone będą się komuś podobały, ale to cały czas rzecz gustu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi,

@rpp Twój temat przeczytałem już wcześniej, ale nie do końca o to mi chodzi.

Ja mam możliwość dosyć dokładnego (z rozdzielczością 12 bitów) sterowania napięciem 0-10V więc wszelkie nieliniowości świecenia Ledow załatwię na tym etapie. Potrzebowałbym jakiegoś gotowego schematu jak wygenerować PWM. Nie jestem elektronikiem i opis:

"Jak chcesz zrobić PWM z napięcia to bierzesz pierwszą lepszą scaloną przetwornicę PWM np. TL494, SG2525 etc. Dwoma rezystorami ustalasz wzmocnienie a włąściwie wspłóczynnik przetwarzania U/D (PWM) kondensator i rezystor w obwód oscylatora by ustalić częstotliwość PWM i masz przetwornik. "

to dla mnie troche mało... jakby ktoś miał schemat z odpowiednio dobranymi juz rezystorami, kondensatorem itd. to bardzo bym poprosil.

Co do chlodzenia, to jeszcze pewnie jakieś wentylatory zamontuje. Na razie jestem na etapie testowania. Udało sie już zrobić, że świeci - teraz musze troche to przyciemnić bo cały czas na maxa raczej nie powinno chodzić. Jak już się będzie dało ściemniać poszczególne kanały to potestuję jakieś zmiany proporcji białe/niebieskie, ew. jakieś wschody/zachody.

EDIT:

Udało mi się znaleść taki prosty schemat:

gallery_12965_2205_333802.jpg

Może ktoś podpowiedzieć jakie wartości rezystorów i kondensatora??

I czy to wogóle bedzie działać, bo autor schematu zastrzegał ze to tylko symulacja i ze nie zbudowal tego układu. Wątek z przed 3 lat, więc raczej tam się niczego nie dowiem.

Edytowane przez Pipider (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu o kroczek dalej. W temacie rozjaśniania/ściemniania lampy zmontowałem taki układ jak na schemacie:

gallery_12965_2205_5332.gif

Ma on na celu przetworzenie sygnału napięciowego 0-10V na PWM.

Działa prawie rewelacyjne. Prawie tzn – przy bardzo małym wypełnieniu diody trochę migają. Ale myślę, że na razie tak to zostawię. Przy czasie wschodu/zachodu 30min diody migają przez jakieś pierwsze 20sek i kiedy w pokoju jest jasno właściwie to miganie nie przeszkadza.

Ze względu na silną nieliniowość układu napięcie sterowania obliczam na podstawie wzoru:

gallery_12965_2205_28576.jpg

Poruszając się po osi X w zadanym czasie wschodu/zachodu wystawiam sygnał napięciowy 0-10V, który następnie przetwarzam na PWM i do lampy :).

Na dzień dzisiejszy jestem zadowolony z efektu. Teraz pozostaje dokupić brakujące części i dokończyć oświetlenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz to mam gdzieś takie dwa nowe moduły zmieniające 1-10V na PWM, chętnie się ich pozbędę.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.