Skocz do zawartości
luft

Akwarium vs "zaplecze" do obsługi

Zaplecze (ankieta wielokrotnego wyboru)  

19 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy masz problem z utrzymaniem porz?dku z gratami do akwarium?

    • Tak, nie mam za du?o miejsca na beczki, wiadra i cale zaplecze
    • Nie mam z tym problemu, mam dobrze to rozwi?zane
    • Cho? dodatki do utrzymania akwarium zajmuj? wiele miejsca - nie przeszkadza mi to
    • Cho? mam troch? miejsca to zawsze przyda?oby si? go wi?cej
    • inne
    • Nie mam zdania
      0
    • Zrobi?bym ca?? hydraulik? wody podprowadzon? do akwarium - ale to zbyt duza operacja remontowa


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Znalazłem swój stary temat rozszerzając go o ankietę.

Zapraszam do dzielenia się własnym doświadczeniem.

pozdrawiam

luft

Witam

Wiadomo, że im większy stawiamy baniak tym więcej zabiera on miejsca łącznie z rzeczami do obsługi takimi jak chocby posiadanie większej beczki na podmianki. Mam obecnie ponad 450 litrów w obiegu i zastanawiam się co by było gdyby doszedł do skutku planowany projekt około 1000 l w obiegu.

Liczę zwłaszcza na wypowiedzi kolegów o większych litrażach w baniakach jak np Inmar, który przesiadł sie na duzo większy litraż i do tego w bloku. Jakie kluczowe rozwiązania automatyki odciążają Cie przy tym litrażu, jakich brakuje, a jakie są nietrafione ewentualnie?

Moje akwarium jest low tech na chwile obecna. Ogólnie jestem zadowolony, poza brakiem miejsca na trzymanie wiader z osmozą i na solankę. Jak Wy sobie radzicie z tymi rzeczami? Dylacie do piwnicy po wiadra i inne pieroństwa, czy macie jakies patenty :) ?

Jednym słowem marzy mi się ograniczenie graciarni wiaderkowej, jednoczesnie bez konieczności pakowania węży w ścianę na dolewki i odcieki :D

pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz miejsca na beczki, to warto zrobić miejsce pod akwarium na tyle duże aby zmieściło się akwarium na solanke powiedzmy 100 litrów powinno wystarczyć.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak zastanawiam sie gdzie to trzymać... balkon... średnio, łazienka (obecnie) srednio, zsyp na smieci - ok - byle sąsiedzi mi do wody psikusa nie wpuscili. I to takie rozważania by było ładnie, a nie jak w graciarni


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupując mieszkanie dokupiłem zamiast jednej dwie skrytki w piwnicy,mam o tyle wygodę że jedzie tam winda i nie muszę po schodach latać,a to wszystko z myślą o nowym akwarium które już mam tylko czeka na wykończenie mieszkania.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując mój projekt sprawdził się oprócz sumpa.Automatyczna bezpośrednia dolewka sprawdziła się już w poprzednim baniaczku,wężyk ma chyba ponad 15mb.Idealnym pomysłem jest też pod akwarium zbiornik do rozrabiania solanki,mój jest na 140L,ale robię podmiany około 60L co dwa tygodnie.W nim mam zamontowane pompy cyrkulacyjne do mieszania solanki i pompka do przelewania gotowej solanki do sumpa.Sam sump i zbiornik na dolewkę ma rewizję w razie przelania wody więc mam zabezpieczenie pomieszczenia.Jest podłączona kanalizacja do sumpa i podmiana wody odbywa się bez wiaderek,tylko przekręcam zawór.Pod szafką mam też miejsce na wiadro z solą i 10-sięcio litrowe pojemniki z ballingiem.Wspomniałem na początku,że z sumpa jestem nie zadowolony bo jednak zrobiłem go za małego i źle rozmieściłem przegrody,pomału coraz częściej myślę o zrobieniu nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek a mógł byś wstawić zdjęcie jak to w tej szafce pod akwa wygląda.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę zaliczyć się do szczęśliwych posiadaczy większego baniaka w bloku (dla mnie ten baniak jest mały), ale na pewno mogę podpowiedzieć, że sprawdziła się moja konstrukcja sumpa, która pozwala na przygotowanie solanki w jego wnętrzu. Dodatkowo filtr osmozy mam schowany w łazience (stoi sobie za pojemnikiem na bieliznę - zupełnie niewidoczny). Jak przygotowuję wodę do podmiany, to wkładam filtr do brodzika w kabinie prysznicowej i napełniam baniaczek 30 litrowy( przechowuję go w pustej kabinie prysznicowej). Dzięki temu nie mam walających się po mieszkaniu gratów, przelanie wody RO i zalanie mieszkania z tego filtra mnie nie dotyczy. Pod jednym z foteli w pokoju mam pojemnik, w którym przechowuję różne "graty" związane z hobby. Dodatkowo sump mam przykryty spienionym PCV, a na nim również trochę częściej używanych akcesoriów. Zasadniczo nic się nie wala po domu........a..... wszystko sprawdza się przy dwójce małych dzieci. Pozdrawiam.


049f14efc7c0fe68med.jpg

130x70x65; Aquasunlight 2x250W+ 4x54W, Reef Octopus RO-PS-5000INT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może mój zbiornik nie jest za duży ale większy zbiornik to także większy sump i więcej miejsca pod akwarium. Ja posiadam prawie 400L w akwarium i do sumpa mieści się ponad 100L w którym mam miejsce na dolewkę ok 35-40L. Mieszkam w kamienicy na ostatnim i mieszkanie nie jest aż tak wielkie, a jedynym problemem było wniesienie wszystkiego w całości. Co do klamotów to tak rzeczy podręczne trzymam w małym akwa (9L), pokarm oraz preparaty do wody mam małą skrzynkę która stoi w "spiżarni" (pomieszczenie 1x1m) a filtr RO podłączam pod prysznicem (zamiast słuchawki aby mieć możliwość ustawienia temperatury wody) i przez mieszkanie rozwijam wężyk (kupiłem za parę złotych chyba z 12m) na czas napuszczania wody np do podmianki. Ogólnie jak dla mnie nie ma znaczenia czy to mieszkanie czy dom, można wszystko spokojnie schować pod akwa a niektóre rzeczy rozkładać jeśli będą potrzebne, wiadomo że jest to mniej wygodne ale co zrobić...


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszcie, piszcie ; )

Niedlugo zmiana na troszke wieksze I brak mozliwosci podlaczeniarur, wiec chwalcie sie co tam jeszcze mozna zrobic;)

Obecnie banki I wiadra stoja pod prysznicem. Na szczescie sa trzy lazienki, wiec jest to praktycznie "niezauwazalne" jedyny minus to schody :( apartament dwupoziomowy.


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że podziwiam Was (jak i Wasze lepsze połówki) za wytrwałość w stylu pomykanie z wiadrem wody/soli z piwnicy do mieszkania itp. Może zależy to też od ilości wody. Ze swojej strony dodam że (o ile oczywiście są ku temu warunki) polecam automatyczną dolewkę prosto z filtra RODI, podmiankę z oddzielnego zbiornika stojącego obok jak i oczywiście zrzut wody bezpośrednio do kanalizacji.Aha i mała lodóweczka na mrożonki / preparaty w pobliżu to też wygodna sprawa - żona nie zrzędzi że jej mięso zapachem ryby w lodówce przechodzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fox - i życie staje się jeszcze piękniejsze :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojej odpowiedzi brak w ankiecie , brzmi - NIE.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel

Nie kazdy ma drugi pokoj na sciane z akwariami ;)

No przecież napisałem że o ile są ku temu warunki.. :) Przez ostatnie 2,5 roku zasuwałem po schodach na drugi koniec domu z podmianą wody w jednym ze słodkich akwariów (240l) i wiem jak mnie to drażniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem będzie tyle opinii ile Ludzi. Ja zakładałem akwa na wariackich papierach, na dzień dzisiejszy zabrał by się za to całkiem inaczej, ale wracając do tematu u mnie wygląda to w następujący sposób, obok akwa stoi sump nie podnim obok, cała hydraulika jest poprowadzona obok akwa, co do dolewki to mam pod akwarium mało miejsca i zmieścił się tylko słoik 10 L tam dolewam wodę co 2 dni na dolewkę, jeśli chodzi o DI/RO to to welkome łazienka i schowek pod zlewem. Oczywiście zbieranie wody odbywa się w wannie do baniaczków, potem transport do słoja lub do pojemników po soli, ale daję radę :) co do zlewania wody to oczywiście wężyk w grabę wiadro i ognia :)


Zapraszam : www.celarski.pl Fotografia Plenerowa.

70257187.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy watek , zawsze zastanawialo mnie jak by to bylo majac tak duze szklo 600 i wiecej.

Z racji tego iz przymierzam sie juz powoli do zmiany na wieksze (ok 200-300 litrow, mimo ze pod koniec roku dopiero) na bardzo duzo pytan juz znalazlem odpowiedz w tych kilku postach powyzej.

dziekowac chlopaki.


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już mam tak upchane,że więcej nic nie zmieszczę.Ostatnio musiałem zbiornik na solankę bokiem postawić,całą hydraulikę do niego nową zrobić by się reaktor zmieścił i stoi na samym skraju i dosłownie 0,5cm były by szerszy a by się nie zmieścił.

http://nano-reef.pl/topic/40003-projekt-inmar-1000-w-obiegu/page__st__1380

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nie za duże akwarium ale jak miał bym nosić wodę po domu lub rozciągać wężyki w łazience to chyba by mnie coś trafiło, może za wygodny jestem. Osmozę mam w kotłowni i musiałem dociągnąć ją do akwarium a że po drodze było okno z drzwiami to wężyk puściłem wewnątrz karnisza. Podoba mi się rozwiązanie sumpa z komorą na podmianki. Wystarczy przepompować i nie trzeba podgrzewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.