Skocz do zawartości
luft

Gąbki - ile odmian posiadacie?

Rekomendowane odpowiedzi

W reelex widnieją 74 pozycje

Sam mam ich

1

Aplysilla rosea - rosnie w zacienionych miejscach, przybyła sama, przyrosty niewidoczne, do czasu podniesienia skaly

10621_PHKsXcCnDY.jpg

2.

Collospongia sp. - lubi swiatlo i szybko rosnie, ale piekna nie jest. Z racji zabierania miejsca zrezygnowalem z niej

3578_rSavyLyuku.jpg

3.

Haliclona sp. 01 - najfajniejsza, intensywnie niebieska, przyrosty powolne bo cos lubi ja jesc, a wczesniej zaslonieta byla przez bryopsis. lubi swiatlo

5508_7gcEN2784M.jpg

4. Sycon - najpopularniejsza gąbka i najczestsze pytanie nowicjusza "co to jest". Pojawa sie jako jeden z pierwszych samorodnych form zycia w baniaku. Znika po czasie i wraca gdy ma dogodne warunki. Dlatego tez jest dobrym barometrem zmian w baniaku

7965_KRCMrrHJsf.jpg

5. Białe spagetti o grubosci 3-6mm ktore pieknie rosna pod skałą nie przyklejajac sie do niej po to by wystawac w roznych miejscach. Bardzo lubie ta gabke ale nie widze jej w reeflex

6. Gabka czarna, zbita, sliska i brzydka. W momencie gdy sie pojawia np na szczepkach to ją usuwam bo mi sie nie podoba

7. Zółta słoneczna, bardzo popularna, zarasta ok polowy mojej skaly,. Nie znam jej nazwy

8, Gabka szara. Nie znam nazwy

Ładnych w kształtach, ktore tworzą leje, dzwonki i sa trudne w utrzymaniu nie posiadam

Ciekawostki

Bardzo bałem sie wyjmowac z wody gabki jakie posiadam bo niby obumieraja. Jednak praktyka przy wymienionych temu przeczy

Teza

Obrastajace gabki skale oslabiaja jej walory totez wielu akwarystow nie pożąda gabek. Ja przeciwnie, ciesz sie, bo sa przeciez filtratorami, dodaja naturalnego wygladu rafki etc. Korali nie porastają.

Jesli macie jakies ciekawe fotki gabek zwlaszcza z ich nazwami to mozecie sie nimi dzielic w tym temacie.

Jak widzicie wiele pozycji mam nieodgadnionych od 5 do 8 wiec bedzie mi bardzo milo jesli mnie naprowadzicie na dobry trop.

Liczę na udział w temacie zarowno prawdziwych fascynatow gabek, jak i świeżo zaciekawionych morszczakow tymże tematem

pozdrawiam

luft

p.s.

przepraszam za pisownie, ale jestem w podróży


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też sie zastanawiałem na Sycon ale teraz już wiem co to jest. Mam ich pełno w baniaku ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikogo nie pasjonują gąbki :) ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie ;]

Clathrina clathrus (chyba to ta)

zoltek.jpg

a 2 niestety nie wiem jak sie nazywa...

5488ab74b782cfe4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikogo nie pasjonują gąbki :) ?

Jak napisałeś że collospongia jest brzydka to strzeliłam focha


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja nie wyobrazam sobie mojego akwairum bez nich bo tylko one sa mi wstanie zamknac cykl systemu bez odpieniacza. To czego nie zrobi wegiel zrobia one.

Z reszta rafa bez nich by nie przetrwala, naukaowcy oprocz tego ze zaczelijuz dawno badac gabki pos katem farmakologi czy kosmetykow w koncu zajli sie sprawa ich funkcji jako brakujacego ogniwa.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam Clathrina clathrus, ładnie obrasta skałkę. Kilka kawałków poprzenosiło się samoczynnie na skałkę obok. Do tego mam jeszcze 2 gatunki których nazw nie jestem w stanie teraz podać. Jeden z nich tworzy powłokę koloru kawy z mlekiem, z różnymi kształtami wypustek. Druga tworzy koliste grzybki - kolor wpada w delikatny fiolet :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Clathrina clathrus porasta mi skałe... pojawiła się gdy sycon rozpłynęły się gdzieś tam...:D


200l w systemie (160+40), 4x24 t5, 2xjvp101,NJ1200,30kg LR,7kg LS, odpieniek by sebastek AB2000/1 start 08.04.2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka mam. Jak ruszylem skale to nawet jakas spora zolta tam sie rozwinela, ale jakie to nie wiem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie jak pokazał bleble i tysiące sycon'ów, cały sump nimi zarośnięty. W sumie napisałeś luft, że sycon jest dobrym barometrem czyli rozumieć mam, że jak mam ich tysiące to woda jest ok?


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.