Skocz do zawartości
Andrar

Odonus Niger

Rekomendowane odpowiedzi

Trafila sie nie lada gradka...jest do kupienia w sklepie w cork...mam pytanie...czy moge go trzymac w 180l?jezeli tak jutro lece po niego ;-))na jednej ze stron pisza ze minimalny zbiornik to 200l....

Edytowane przez Andrar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dosyć agresywny gatunek i zależy jakie inne ryby trzymasz w akwarium. Kilka lat temu, świeżo wpuszczony Odonus zrobił jatkę ze stadem chromisów viridis w akwarium 650 litrów. Jakiej wielkości jest ta ryba? Jeśli ma być to zbiornik przejściowy i jest to osobnik młody - to tak. Jeśli zaś ma już około 10cm lub więcej to w zasadzie będzie potrzebował akwarium o dużej powierzchni dna - powiedzmy 500-600 litrów(biorąc pod uwagę do jakich rozmiarów dorasta)

Pamiętaj że rogatnice wyznaczają sobie terytorium o kształcie odwróconego stożka - i wszystko co wpłynie w ten obszar zostanie zaatakowane(nawet płetwy płetwonurka :) )


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej rybie nie wpuścisz już żadnej następnej - każdą zatłucze.

Ale to bardzo inteligentna bestia.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I potrafi przegryzać kable od grzałek - zdarzyło się dwa razy... :shock:


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ma tak za***iste zęby, ze strach wkładać łapy do akwa :)


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest zbornik docelowy na 2-3 lata...bo bede wracal do kraju...jest wielkosc maroon clownfish i coral beauty...ale chyba odpuszcze...szkoda moze kiedys...wiec nie pozostaje mi nic innego jak zakupic centropyge bicolor :smiling: ...dziekuje Wam bo bylem zdecydowany na 90%....pozdrawiam...ale te oczyska ktorymi badal otoczenie...bomba :smiling:

tylko ze slyszalem ze nie zaleza sie jej trzymac z coral beauty ;-(

skleiłem 2 posty i jeden zdublowany usunąłem, na przyszłość proszę jednak nie pisać kilku postów bezpośrednio jeden pod drugim, tylko używać funkcji "edytuj posta" - życzliwy moderator

Edytowane przez AquaManiac (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci powiem o moim Nigerku. Gdy go kupilem byl wielkosci gupika. Od razu zaprzyjaznil sie z Hepatusem ktory byl wielkosci no molinezji czyli niewiele wiekszy. Odtad sa nierozlaczna para. Po okolo roku osiagnal swoj rozmiar (tak na oko niecale 10 cm bez ogona) i od 1.5 roku nie rosnie. No przynajmniej mi sie tak wydaje. Zachowanie calkowicie spokojne, nie zauwazylem terytorializmu, jednak czasem pogoni inne ryby nie wyrzadzajac im krzywdy. Korali nie rusza, lubi drobne slimaki, male krewetki i dziobac moja reke . Malych rybek nie tyka, jednak gdy jeden z pterapogonow zaczal chorowac rozprawil sie z nim niczym ta rybka z filmu szczeki . Dodam ze to byl nowy pterapogon.Jest bardzo szybka i ruchliwa ryba i uwazam ze absolutnie moj zbiornik jest za maly..nie wspominam o Twoim. Absolutnie szkoda rybci. Jak widzisz przedmowcy mieli rozne przeboje z tym gatunkiem, ja opisalem Ci jedna z milionow ktora cudem znalazla sie u mnie.

Nie zauwazylem zadnej agresji w stosunku do nowo wpuszczanych ryb.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drugiego już nigera, pierwszy wyskoczył :blushing: , nigdy nie było ataków na inne ryby, wpuszczałem mniejsze ryby i większe po nim i zero agresji. Kabli też nie przeżera, a ma teraz 15cm.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam drugiego już nigera, pierwszy wyskoczył :blushing: , nigdy nie było ataków na inne ryby, wpuszczałem mniejsze ryby i większe po nim i zero agresji. Kabli też nie przeżera, a ma teraz 15cm.

A gdy go kupiłeś to jaki duży był ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od paru dni jestem "szczęśliwym" posiadaczem odonus niger. Szczęście w nieszczęściu, bo sprzedawca mi wmówił, że to najmniejsza rogatnica i nieszkodliwa w akwarium. Doczytałem w domu na reeflex'ie, że dorasta nawet do 30cm. W czasie późniejszej rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą, zostałem zapewniony, że dorośnie max do 15 cm (mój ma ok. 5 cm). Odkąd jest w zbiorniku, to siedzi w skałach widziałem go przelotem może ze 2 razy. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wątek już zasubskrybowałem :smiling: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak dla przestrogi zamieszczam fotki (niestety tylko telefon miałem pod ręką).

Moja Odonus Niger, jak widać, uwielbia babki... :(

Minęło może 10 minut od wpuszczenia babki.

post-9673-0-07066500-1362572976_thumb.jpg

post-9673-0-14022400-1362572991_thumb.jpg

PS

Może jest ktoś chętny na moją Odonus Niger ???


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio nowe babki kupiles i znowu to samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zrobila z jedna ryba i dwoma krewetkami to samo.ale odkad wpuszczam zwierzeta po zgasnieciu swiatel nie zdarzylo sie to.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety znowu to samo. Poprzednia babka pływała chyba z pół roku a odonus była grzeczna jak aniołek. A potem ją zjadła.

Polowanie rozpoczęte... :evil:


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.