Skocz do zawartości
Puffer

Euphylia- czesciowo oderwana od szkieletu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Okolo tydzien temu kupilem euphylie.

Dzis zauwazylem ze z jednej strony odrywa sie od szkieletu. Nie wiem czy juz taka kupilem czy to sie stalo u mnie w akwarium. Czy to poczatek konca tego koralowca? Czy moge mu jakos pomoc?

post-13298-1357504133,46_thumb.jpg

post-13298-1357504157,29_thumb.jpg

Prosze o pomoc


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestaw w bardzo spokojne miejsce i obserwuj. Moja też tak miała i niestety padła. Zaczęła się rozkładać, poleciały parametry, woda chyba się zatruła bo padła gąbka a ukwiał rozpoczął wędrówki. Uważaj na nią.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. No na moje oko to nie miota ja za mocno, ladnie sobie faluje..

Dzis jest troche zesteresowana bo wlasnie ja przykleilem do skalki ale to co zobaczylem to mi cisnienie podnioslo.

Wy tez jej dobrze nie wrozycie wiec rece opadaja...

Salamander jak dlugo to trwalo u ciebie? Tzn po jakim czasie padla?


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

u mnie też się tak odrywała 1 głowa i po dwóch dniach padły wszystkie czyli 3. Spróbuj ją przestawić w miejsce z inną cyrkulacją, moja padła po czyszczeniu cyrkulatora. Cyrkulacja mocniej niż przed czyszczeniem na nią dmuchała i padła :(

Edytowane przez MR_CUBE (wyświetl historię edycji)

pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odrywa się to akt desperacji,próbuję się ratować coś jej tam przeszkadza


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze to byc spowodowane tym, ze wlasnie ja przykleilem? I jest to reakcja na skladniki kleju w wodzie? Kleilem tym klejem dwu skladnikowym 'aquascape'.


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie korale kleimy i raczej nie ma takich reakcji, no chyba że gdzieś przypadkiem naładowałeś jej kleju na tkanke...


5908_5997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylaczylem jeden z cyrkulatorow i jakby wrucila na miejsce ale to tez moze byc spowodowane tym ze polowa oswietlenia juz sie wylaczyla i eupchylia zaczela chowac sie w szkielecie.

Bezposrednio na tkanke to nic nie poszlo ale ten klej jednak pyli i woda napewno poczestowala korala pewna dawka chemii.

Jesli jednak przyczyna jast za duza cyrkulacja to tez dziwne bo przykleilem ja dokladnie tam gdzie lezala od zakupu i bylo OK.


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak:

Wylaczylem jeden z curkulatorow, swiatlo zgaslo koral wyglada teraz tak

post-13298-1357512997,57_thumb.jpg

Ciekawe w jakim stanie go zastane jutro rano.

Jesli ktos ma jeszcze jakis pomysl to bardzo prosze o rady.


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja kiedys przy cieciu przypadkiem oderwalem do polowy jedna glowke i juz dwa miesiace ma sie dobrze, jesli masz paramerty wody ok to daj ja w miejsce o malym przeplywie wody i bedzie ok.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody widoczne w sygnaturze, mierzone dzisiaj tuz przed klejeniem. Oby to byl tylko tymczasowy 'foch' euphylii.


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten rodzaj euphylii jest łatwo uszkodzić w tranporcie. Czytałem też chyba post Seba że jest to jeden z nielicznych korali, których nie powinno się ciąć.

U mnie paraancora padła ponieważ przyszła poobijana w boxie, później stała w za dużej cyrkulacji a później to już równia pochyła....

Spróbuj ją przestawić w spokojne miejsce i obserwuj.

Euphylie mają też to do siebie że jeżeli pozostanie na niej trochę tkanki to po nawet kilku miesiącach w sprzyjających warunkach potrafią "odbić" i na nowo tkanka zarośnie szkielet.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rano bez zmian.

Czy to jest mozliwe ze ta oderwana tkanka 'przyklei' sie spowrotem w to samo miejsce? Jesli tak to czy to kwestja dni, tygodni czy jeszcze dluzej


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...mi za każdym razem jak się zaczynała odrywać...to nigdy nie wróciła do pierwotnego stanu...raz nawet miałem tak, że euphylia żyła przez ponad 3 miechy bez szkieletu...latała po całym akwa i nic jej nie przeszkadzało - pompowała się do normalnych rozmiarów jak by niby nic...Boże ile ja się nakombinowałem by ja osiedlić na jednym miejscu... ale na próżno...po pewnym czasie znikła bez śladu :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuj sok z aloesu, pisałem o tym w http://nano-reef.pl/topic/44992-dziwna-euphyllia/. Może zadziała, a jak nie to na pewno nie zaszkodzi. Podaję sok do tej pory i trzoda jest zadowolona.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolanczam sie do prosby lizarda gdyz tez nic konkretnego nie moge znalezc.

Dzis jak ja obserwoje to raz pieknie napompowana a za chwile skurczona...

I tak sobie mysle czy to jest mozliwe zeby stresowal ja piasek ktory babka od czasu do czasu 'rozsiewa'? Koralowiec ustawilem kilka cm nad dnem gdyz swiece 150w hgi i balem sie ze mocne swiatlo moze jej szkodzic. A moze to nadal za mocne swiatlo dla niej?

Nastepna kwestja to to ze powtorzylem dzis testy i kh wczoraj bylo 9.6 a dzis jest 8.8 ( salifert) czy to moze byc bezposrednia przyczyna takiego zachowania euphyli?

Dziekuje wszystkim za wszelkie sugestie. Naprawde to doceniam.


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym aloesem i ephylią był zbieg okoliczności przemawiający za dobroczynnym działaniem soku. Zaznaczam, że to są moje spostrzeżenia. O soku czytałem w tym linku http://www.reefitalia.net/forums/forumdisplay.php?393-Blu-Coral w związku z możliwością zastąpienia podawania sztucznych witamin i aminokwasów naturalnym sokiem. Oni tam używali aloesu jako tzn dopalacza dla korali. Czytałem również na jakiejś stronie akwarystycznej amerykańskiej o stosowaniu soku aloesowego do leczenia ryb po urazach fizycznych, stresie i kłopotach trawiennych.

Tak więc podaję koralom aloes (sok dla ludzi) w ilości 4ml na dzień od września 2012r , dlatego podałem, że jeśli w tym przypadku nie pomoże - u mnie uratowała się chora główka i teraz lepiej się pompuje od pozostałych - to na pewno nie zaszkodzi koralom i rybom.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zaluje ale j. Wloski obcy mi jest.

Postanowilem ze zrobie 5-10% podmianki bo moze czegos jej brakuje w wodzie?.hmm.. Chyba nie zaszkodzi.

Dziwi mnie tylko jedno ze mam tez inna euphylie, i galaxea i te wygladaja OK

post-13298-1357576462,72_thumb.jpg

post-13298-1357576481,22_thumb.jpg

Czarna magia..


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowiec dzisiaj wiekszosc czasu byl schowany w swoim szkielecie, pompowal sie co jakies 0,5-1 godz na kilka minut i spowrotem do ' norki'

Podmienilem 10 l wody na soli red sea pro

Moim zdaniem to on padnie w ciagu kilku dni... Szkoda..

Mam w szafce red sea reef energy AB myslicie ze warto w tej sytuacji lac ten specyfik?

Pozdrawiam


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to on padnie w ciagu kilku dni... Szkoda..

moim zdaniem tez padnie jesli sie w koncu nie uspokoisz. Przestawiles go w spokojne miejsce tak jak miales rady od kilku osob? Jak zlamiesz noge to tez ci sie zrasta w jeden dzien? Postaw go tam, gdzie bedzie mial spokojnie i daj jemu spokoj a cos z niego bedzie a ty robisz nagle wszystko naraz, pozmieniasz nagle wszystkie parametry i padnie wszystko a nie tylko ten jeden.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje ale ja tylko chce sie upewnic ze zrobilem wszystko co mozliwe by go uratowac. Ok zabieram lapy i czekam...


6012_6100.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mozesz zrobic to sprawdzic dokladnie wode, pomyslec czy ostatnio nic nie zmieniles co moglo by miec wplyw, czy nie zmieniles gwaltownie jakiegos parametru itp. Ale nie lej nic i nie grzeb jesli nie masz podstaw, ze to moze szkodzic.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.