Skocz do zawartości
luft

Potoczne nazewnictwo morszczyzny

Rekomendowane odpowiedzi

Temacik zrodził się w głowie na początku tygodnia. Większość z nas by nie łamać sobie języka na trudnych łacisnkich nazwach uzywa w miarę możliwości polskich okresleń czy to ryb czy korali np żółtek, borsuk, czy tuba i spagetti. To wiemy wszyscy, ale fajnie byłoby móc cofnąć się wstecz, gdy w Polsce była garstka morszczaków, którzy to przecierali szlaki w temacie. Można by się pokusić o co najmniej dwie rzeczy w tym temacie.

1) Jeśli to możliwe spróbować przypisać autorstwo polskiej potocznej nazwy danego życia

2) Opisać etymologie polskiego odpowiednika, zaczerpniętego z przekładu innego języka

Temat otwarty. Zapraszam do dzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam

luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe kto pierwszy użył nazwy " błazenek "

bo to dla nas powinien być człowiek legenda !

Edytowane przez Andretti (wyświetl historię edycji)

PŁYTKIE....

150L, 6x39W , Tunze ReefPack,

Obsada : miękkie oraz LPS 

http://nano-reef.pl/forums/topic/79258-płytkie-akwarium-2016/#comment-991136

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś kiedyś spotkałem się z nazwą "clown fish" więc nasz błazenek to tylko tłumaczenie :smoke:


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często polskie nazwy powstają od kolorów danego zwierzęcia :) Szczególnie pomysłowe są Kobiety jak Dziewczyna jednego z morszczaków powiedziała że chce w Akwarium Margaretki to ja nie wiedziałem o co jej chodzi jak przybliżyła że to ma wygląd Słonecznika to skumałem że chodzi jej o Zoathusy w sumie to wygląd mają jak słonecznik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Margaretki to też ciasteczka takie. Michał, popracuj nad stylistyką wypowiedzi. Znasz znaki interpunkcyjne ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czekam na wpis jakiegoś wilka morskiego siwą brodą hehe


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys byly dosyc czasto pytania o zwalczanie aiptasii. Napisalem, ze tomentosus jest przydatny i tak brzydki, ze az ladny.

Prawdopodobnie stad wziela sie nazwa "Brzydal".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Połówka stwierdziła że jeśli chce zakładać akwarium morskie to ona chce w nim orke (niby nie wykonalne) a pokazałem jej odpowiedni gatunek błazenka a Żonka wpadła w euforie. Tak więc ilu ludzi tyle skojarzeń i polskich określeń :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.