Skocz do zawartości
MrHW

Euphylia marnieje - co robić?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 2 ephylie :

euph.JPGeuph1.JPG

Problem jest następujący, pierwsza przestała się ładnie pompować, jest mniejsza o 2/3 niż w momencie świetności. Mam ją 3 miesiące, problem jest od miesiąca.

Druga pompuje się za bardzo. Jak widać na zdjęciu, polipy ma bardzo wydłużone i "cienkościenne". Potrafią się pookręcać wokół siebie i odpaść. Mam ją od 1,5 - 2 miesięcy. Zdążyła się podzielić na 2 głowy.

Parametry jak w stopce tylko NO3 = 10, akwa 30l, oświetlenie 2x11W aquaela oryginalne z grudnia.

Prąd tylko filtrem robiony. Gdy była dodatkowa pompa to miałem pralkę.

Obie nie pobierają pokarmu, do akwa leję Reef Energy - red seea.

Sól Instant Ocean. Podmiana 4l co tydzień.

Z chemii daję VSV 0,25ml/akwa - bo było NO3=25, ale już trochę spadło, jod i stront 0,025ml/akwa co 2 tygodnie, Special blend 4 ml/podmiankę, czasem biodigest 0,025ml/akwa.

Wcześniej brałem z eRybki gotową wodę do podmian na jakiejś bogatej soli ale miałem wysokie KH 9-9,3.

Zmiana soli jakoś się zbiegła z problemami, tzn. kilka tygodni wcześniej zmieniłem sól.

Zauważyłem też że z kamienia, na którym jest pierwsza euphylka sypię się czasem pył otworem jak cienka igła, jakby coś drążyło kamień od środka.

Namnożyło mi się ostatnio różnego rodzaju wieloszczetów, wężowideł i takich małych "wszy", ale siedzą na kamieniu zoa.

Najlepiej rozwijają się korale, które jedzą: caulastrea, palythoa, duncanopsammia. Ta ostatnia urosła w ciągu 2 tygodni 2razy i puszcza bokiem nową głowę. Caula jak spuści "powietrze" na noc to jest mniejsza niż sam otwór "twarzowy" w dzień :).

Marnieje też Xsenia.

Co robić?

di.JPGcaula.JPG

Edytowane przez MrHW (wyświetl historię edycji)

panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca, Mg ? Moze tu ? W koncu to twarde...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca, Mg ? Moze tu ? W koncu to twarde...

...jedne rosną drugie nie...? to raczej nie w tym problem


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ephylia zmiarniała jak za szybko podbiłem wapno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na tej soli (instant ocean) mam niski poziom magnezu (ok.1120) , niektóre korale zaczynały slabiej się pompować albo wcale a inne miały się bardzo dobrze w tym samym czasie.

Dolewam teraz magnez i juz po kilku dniach na niektórych koralach zauważyłem poprawe.

Z drugiej strony na wyglad i zachowanie Euphyli u mnie najbardziej wpływa cyrkulacja. Zdecydowanie wolą słabszą, może więc ta marniejsza u Ciebie stoi w złym dla niej miejscu a może przestawiłeś cyrkulacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jedne rosną drugie nie...? to raczej nie w tym problem

najprawdopodobniej w tym problem - miałem dokładnie to samo... sprawdź Ca i Mg... któregoś jest za mało...

sprawdz też PO4

moja euphyllia niestety zniknęła..

dopiero jak zacząłem lać kh, Ca i Mg wszystko powoli wraca do normy.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro pomęczę Pawła żeby Ca i Mg mi oznaczył.

Cyrkulacja jest tylko z kaskady. Ostatnio nawet trochę zmniejszyłem przepływ, bo euphylie wygladały jak wierzba na wietrze.

Aha sól mierzę tym zanurzeniowym salimetrem/gęstościomierzem.

No i mam wyniki:

ca: 380

mg: 1170

Edytowane przez MrHW (wyświetl historię edycji)

panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem podawać suplementy Ca i Mg. Podałem po 1ml co powinni podnieść po 1-2ppm. Zobaczymy co dalej.


panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za niskie Ca i Mg było. Wina leżała po stronie soli. Zmieniłem na Res Sea o efekt jeat takiega4u8a6.jpg

P Ch


panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Euphyllia paraancora jako bardzo wrażliwy koral, bardzo często jako pierwsza pokazuje nam, że coś nie halo z parametrami.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam 2 ephylie :

euph.JPGeuph1.JPG

Problem jest następujący, pierwsza przestała się ładnie pompować, jest mniejsza o 2/3 niż w momencie świetności. Mam ją 3 miesiące, problem jest od miesiąca.

Druga pompuje się za bardzo. Jak widać na zdjęciu, polipy ma bardzo wydłużone i "cienkościenne". Potrafią się pookręcać wokół siebie i odpaść. Mam ją od 1,5 - 2 miesięcy. Zdążyła się podzielić na 2 głowy.

Parametry jak w stopce tylko NO3 = 10, akwa 30l, oświetlenie 2x11W aquaela oryginalne z grudnia.

Prąd tylko filtrem robiony. Gdy była dodatkowa pompa to miałem pralkę.

Obie nie pobierają pokarmu, do akwa leję Reef Energy - red seea.

Sól Instant Ocean. Podmiana 4l co tydzień.

Z chemii daję VSV 0,25ml/akwa - bo było NO3=25, ale już trochę spadło, jod i stront 0,025ml/akwa co 2 tygodnie, Special blend 4 ml/podmiankę, czasem biodigest 0,025ml/akwa.

Wcześniej brałem z eRybki gotową wodę do podmian na jakiejś bogatej soli ale miałem wysokie KH 9-9,3.

Zmiana soli jakoś się zbiegła z problemami, tzn. kilka tygodni wcześniej zmieniłem sól.

Zauważyłem też że z kamienia, na którym jest pierwsza euphylka sypię się czasem pył otworem jak cienka igła, jakby coś drążyło kamień od środka.

Namnożyło mi się ostatnio różnego rodzaju wieloszczetów, wężowideł i takich małych "wszy", ale siedzą na kamieniu zoa.

Najlepiej rozwijają się korale, które jedzą: caulastrea, palythoa, duncanopsammia. Ta ostatnia urosła w ciągu 2 tygodni 2razy i puszcza bokiem nową głowę. Caula jak spuści "powietrze" na noc to jest mniejsza niż sam otwór "twarzowy" w dzień :).

Marnieje też Xsenia.

Co robić?

di.JPGcaula.JPG

przypaliles ja strontem albo jodem wystarcza tylko podmianki swoja Lata temu tez przyjaralem jeszcze bardziej po odbila bardziej grozne dla euphyli sa glony jak sie buduja miedzy glowami.

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliście. Teraz już jest dobrze. Wina leżała po stronie soli. Na Red Sea już nie ma problemu. Po 2 miesiącach się poprawiła i pieknie sie pompuje.

Dopisałem tylko koniec tematu dla potomności.

P Ch


panele fotowoltaiczne - prąd ze słońca

Zaufany elektryk

Usługi księgowe

Mydł;o domowe

Akwarium 100x55x40(220L). Odpieniacz H&S 150 na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040. Obieg NJ 3000. Skała sucha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nie rozumiem, niskie stężenia jonów wapnia i magnezu to nie jest chyba wina soli ale raczej akwarysty, który zaniedbał odpowiedniego ich dozowania?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.