Skocz do zawartości
Aleksander

Typy akwarii morskich - Którą drogę wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowany tematami o dość ekscentrycznym prowadzeniu morszczyzny:

@kivi (jego baniak zainspirował mnie do przejścia na akwarium morskie :yes )

http://nano-reef.pl/...oto-story-kivi/

i

@novina

http://nano-reef.pl/...kranovit-rulez/

chciałbym podzielić się fragmentem poradnika, który wpadł mi ostatnio w ręce (moje luźne tłumaczenie fragmentu):

Akwaria morskie dzielimy na 3 typy:

- Mało wymagające systemy

- Średnio wymagające systemy

- Bardzo wymagające systemy

1. Low light tank:

Typowi mieszkańcy: korale o małych wymaganiach świetlnych "fotosyntetyzujące" (z zooxantelami) i niefotosyntetyzujące. Grzybki, sun coral, gorgonie niefoto, bezkręgowce "mobilne" i oczywiście ryby.

Makroglony: mogą lub nie, rosnąć zależnie od wymagań świetlnych

Ruch wody: niski do średniego

Oświetlenie: zwykle na świetlówkach fluorescencyjnych

Wielkość zbiornika: od małego do dużego (zazwyczaj małe)

Koszt: generalnie niski, głównie ze względu na niedrogie oświetlenie

System pochłaniający mało pieniędzy i czasu ze względu na niskie wymagania "chemiczne" wody. Wymagający uważnego dobierania hodowanych gatunków i upewnienia się że będą się czuły dobrze w takich warunkach [jak to ktoś ładnie określił: w bagienku]

2. Lagoon tank:

Typowi mieszkańcy: korale miękkie i LPS. Głównie rafowe bezkręgowce. Ukwiały mogą być wprowadzane pod warunkiem zapewnienia wystarczających wymagań świetlnych. Typ popularny dla koników morskich i igliczni.

Makroglony: zwykle występują w tym systemie

Ruch wody: niski symulujący ruch wody w lagunie

Oświetlenie: od średniego do wysokiego. Zazwyczaj świetlówki, PC (power compact) lub MH (Metal Helide = HQI)

Wielkość zbiornika: dowolna, małe zbiorniki sprawdzają się dla tego typu.

Koszt: potencjalnie niski ze względu na po części wbudowaną filtrację czyli algi

System mało wymagający [choć to może zależeć od mieszkańców]

3. Korale miękkie i LPS:

Typowi mieszkańcy: korale miękkie i LPS w przypadku zastosowania wystarczającego oświetlenia wszystkie korale foto mogą być wprowadzone. Małże z średnim zapotrzebowaniem na światło mogą być wprowadzone jak i "mobilne" bezkręgowce i oczywiście ryby. Światłolubne małże mogą zostać wprowadzone po zapewnieniu stosownego oświetlenia.

Makroglony: zwykle nie występują ze względu ryzyko niekontrolowanej ekspansji, choć niektórzy lubią taki dodatek w baniaku.

Ruch wody: średni, spotkać można wave boxy

Oświetlenie: od średniego do wysokiego (zależnie od wymagań stworzeń). Zazwyczaj świetlówki, PC lub MH

Wielkość zbiornika: od małego do dużego

Koszt: od średniego do wysokiego w dużym stopniu zależny od wybranego oświetlenia.

System średnio wymagający

4. SPS i małże:

Typowi mieszkańcy: korale twarde SPS i małże z wysokimi wymaganiami świetlnymi. Również miękasy jak i LPS mogą być trzymane ale są one w mniejszości

Makroglony: zwykle nie występują (w szczególności unikać Caulerpy) ze względu ryzyko niekontrolowanej ekspansji. Helimeda jest jednym z niewielu makro które są akceptowane w tym systemie.

Ruch wody: wysoki. Wavemaker'y zazwyczaj mają tu stosowane w celu symulacji fal.

Oświetlenie: wysokie. MH (HQI)

Wielkość zbiornika: największe ;%29.gif ze względu na wymagane (niezależnie od wielkości) i tak kosztowne

oprzyrządowanie.

Koszt: wysoki, ze względu na intensywne oświetlenie, silny ruch wody i drogie "okazy" w baniaku choć to ostatnie nie zawsze musi być prawdą.

Najbardziej wymagający system ze względu na wymagane parametry wody, wysoki budżet i czasochłonność.

5. Mixy:

Są możliwe ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na to aby dobrane gatunki nie prowadziły między sobą wojny chemicznej :vava: Często zdarza się że akwarium ewoluuje poprzez różne typy razem ze zwiększającą się wiedzą i doświadczeniem właściciela :pirate:

Poradnik mam w formacie pdf (2,5MB) i mogę się podzielić (piszcie na PW z adresem maila), 170 stron bardzo praktycznych porad i świetnie wyważonej wiedzy nie tylko dla początkujących. Niestety in Inglisz ;%29.gif. Poukładanej tak, że wielu z "doświadczonych morszczaków" może też sporo skorzystać.

Oba przytoczone wcześniej systemy zaklasyfikowałbym do Low light tank, a ich baniaki to przykład, że relatywnie niewielkim nakładem można stworzyć piękne akwaria jeśli zachowa się świadomość objętej drogi i konsekwentnie (czasem odmawiając sobie zakupu pewnych cukiereczków) zachować harmonię obsady, podejścia i sprzętu. Wiem, że taki baniak low tech z miękasami i LPS za to pięknie zaaranżowany to też moja droga i pewnie już niedługo wrzucę relację ze swojego startu :whistle:

Pozdrawiam Aleksander.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest do przejścia ,sam myślałem o założeniu morskiego na kranówce i oparciu o naturalne procesy biologiczne.

Problemem jest woda , której to parametry w różnych miejscach w Polsce mają różne wartości.

Należy sobie zadać pytanie , czy woda z mojego ujęcia nadaje się do takiego projektu i nie chodzi tu o same parametry co o ich stabilność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O stary, od dawna mam morskie i nie doszedłem do takich wniosków a Ty 'na sucho' napisałeś doktorat :D

Wygląd zbiornika najczęściej zależy od gustów akwarysty i zasobności portfela i oczywiście chęci eksperymentowania.

Da rade bez RO i da rade bez odpieniacza ale woda z kranu musi być przysłowiowo dobra a zamiast odpieniacz inne media musza oczyszczać wode np.: refugium.

Slovy- wiesz, że odpieniacz jest naturalną filtracją ? Hihi. Chodziłeś kiedyś plażą po burzy ? Widziałeś złogi piany na piasku ? Hihi.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups,

to znowu ciekawy temat. Kranowka i bez odpieniacza. Jeszcze nie widzialem takiego "starego" akwarium, moze tym razem.

Moim zdaniem, nie tylko trzeba bedzie zrezygnowac " z niektorych cukiereczkow", ale z wiekszosci. Problemem moze byc nie "brud" w kranowce, tylko niestabilne parametry. Raz przeczyszcza rury i obsada bedzie do wymiany.

Brak odpieniacza skutkuje inwestycja w inne rodzaje filtracji, ktore przewaznie, powolutku przekraczaja koszt poczatkowej inwestycji w dobre pienidlo.

Temat wraca bez przerwy na forum, mimo to zycze powodzenia.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kośmid z treści zamieszczonej przez Aleksander wywnioskowałem że wyczytał to wszystko w jakimś anglojęzycznym poradniku a nie w oparciu o własne doświadczenie. Aż z ciekawości poprosiłem o kopię na maila ale jeszcze nie przesłał. Sam jestem ciekaw co "mądrego" i innowacyjnego zostało tam opisane i właśnie dlatego chcę sam przeczytać i być może pokierować autora tematu aby nie do końca ufał czemuś tylko dlatego że jest napisane po angielsku, przecież jak wszędzie i tam znajdziesz ludzi wypisujących bzdury. Choć mogę się mylić ponieważ fragment to nie całość artykułu i może zostało to wyrwane jedynie z kontekstu. Choć dopiero zaczynam historię z morszczyzną ale opierając się na literaturze i oczywiście forum, sam odradzał bym koledze na początek kombinowanie z takimi metodami jak kranówa czy brak odpieńka a połączenia tych dwóch to w ogóle nie widzę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co się zastanawiać nad kranówką skoro filtr rodi można już kupić za 140zł ? To nie majątek a podmianki "spokojniejsze" ;). Co do odpieniacza to będę mógł cos napisać za jakiś czas bo tydzień temu 112l zalałem i na razie będzie bez pienidła.


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czemu ma służyć taki podział akwariów?

2. Czy można wierzyć poradnikowi, który zalicza zbiorniki "niefoto" do mało wymagających?

3. Czy w ogóle można brać ten radykalizm poradnika (zwłaszcza w przypadku sprzętu) na poważnie, skoro wiemy, że nie ma jednej drogi do sukcesu i np. niefoto można utrzymać pod HQI?

4. Po co to wszystko?

Wygląda jak amerykańska publikacja z lat 90-tych ubiegłego wieku. Fajne jako ciekawostka ale lepiej zachować ostrożność.

Jeśli chodzi o zastosowanie kranówki to mam identyczne zdanie jak Stani. Jako eksperyment lub zabawa - może być. Jeśli na poważnie, to bardzo absorbujący, kosztowny i ryzykowny sposób prowadzenia akwarium.

...Moim zdaniem kluczem do tego jest właściwy dobór obsady i świadomość warunków jakie potrzebują...

Moim zdaniem jesteś w mylnym błędzie :)

Edytowane przez rs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temacik:) Można i tak systematyzować. Ale kranówa jest be. Przynajmniej u mnie. Kiedyś przez przypadek dolałem do systemu.. oj piękna inwazja okrzemków ;) mnie nawiedziła..


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleksander, systematyka fajna tylko mam uwagę dot. promocji tzw. "low-cost"

Podobno koty i psy też można hodować w klatkach jak kury.....

Czym ten temat się różni od kilkudziesięciu poprzednich których autorzy twierdzili że jadą na kranówce bez testów, odpieniacza itp i już się więcej nie pokazywali ?

Odzywali się dopóki Korale i ryby żyły, chcesz być kolejnym odkrywcą / dręczyciem ?

Edytowane przez Debora (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Fajny temacik:) Można i tak systematyzować. Ale kranówa jest be. Przynajmniej u mnie. Kiedyś przez przypadek dolałem do systemu.. oj piękna inwazja okrzemków ;) mnie nawiedziła..

Masz za mało ślimaków i nie ma co zjadać glonów. Masz też pewnie za dużo azotanów bo bez nich glony nie rosną.

Jak ktoś mieszka w bloku to ma zupełnie inną wodę w kranie niż ktoś kto mieszka na wsi i ciągnie wodę ze studni. Są ludzie którzy na wodzie z kranu rozmnażają neony i są też tacy którzy boją się napić gotowanej wody ze swojego kranu. Woda z kranu nie jest równa wodzie z kranu. Generalnie jak jesteś z blokowiska to zapomnij o laniu wody z kranu do akwarium.

Są też tacy którzy stosowali utarte zasady, kupowali super ekstra sprzęt za grubą kasę i akwarium im zdychało...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja myśle że jest tak że każdy z nas zaczyna na low a kończy na high . wielu w to nie wierzy a przeważnie i tak się kończy na większych szkłach , super ledach , bubble kingach że o zwierzakach nie wspomnę .


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Poradnik mam w formacie pdf (2,5MB) i mogę się podzielić (piszcie na PW z adresem maila), 170 stron bardzo praktycznych porad i świetnie wyważonej wiedzy nie tylko dla początkujących. Niestety in Inglisz ;%29.gif. Poukładanej tak, że wielu z "doświadczonych morszczaków" może też sporo skorzystać.

A dlaczego nie tutaj?

Nawet in english?

Pytanie: planujesz zrobić akwarium na kranówce/bez odpieniacza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz przetlumaczyc jakis kawalek i tu czasami podrzucic. Bedzie dyskusja "jak zwykle" :ninja: .

Prawda jest, ze czy zbiornik jest malo czy mocno doinwestowany, to jego wyglad czesto po prostu odzwierciedla ilosc czasu jaka mu poswiecono. Jesli w powyzszym opisie jest, ze Low to :"System pochłaniający mało pieniędzy i czasu ze względu na niskie wymagania "chemiczne" wody", to co to za hobby ? Posolic, wrzucic zwierzaki i szukac jakies inne hobby, gdzie cos sie dzieje ? W naszym zajeciu wlasnie to jest fajne, ze staramy sie stworzyc warunki dla coraz trudniejszych w utrzymaniu zwierzat. Takich, ktorych jeszcze 20 lat temu nikt nie mogl utrzymac...

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups,

to znowu ciekawy temat. Kranowka i bez odpieniacza. Jeszcze nie widzialem takiego "starego" akwarium, moze tym razem.

Moim zdaniem, nie tylko trzeba bedzie zrezygnowac " z niektorych cukiereczkow", ale z wiekszosci. Problemem moze byc nie "brud" w kranowce, tylko niestabilne parametry. Raz przeczyszcza rury i obsada bedzie do wymiany.

Brak odpieniacza skutkuje inwestycja w inne rodzaje filtracji, ktore przewaznie, powolutku przekraczaja koszt poczatkowej inwestycji w dobre pienidlo.

Temat wraca bez przerwy na forum, mimo to zycze powodzenia.

Stani po Twoim poście zacząłem główkować gdzie popełniłem błąd i zmieniłem wstęp bo kompletnie nie taką intencję miałem i nie o propagowanie kranówki czy braku odpieniacza tu chodzi lecz o "zgranie się" ze swoim baniakiem, co kivi i novina ładnie zaprezentowali. A do tego moim zdaniem niezbędna jest świadomość gdzie obecnie jesteśmy i co chcemy osiągnąć.

Informacyjnie baniak prowadzę na RODI i mam odpieniacz i póki co nie planuje z żadnego rezygnować :hrhr:

A dlaczego nie tutaj?

Nawet in english?

Pytanie: planujesz zrobić akwarium na kranówce/bez odpieniacza?

Niestety limit 1MB nie pozwala załączyć pliku 2,5MB <_< choćbym niewiem jak się starał to upchać tego nie dam rady :p


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przerób pdf na txt?

Qlfon mobilnie.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze wrzucanie tu tlumaczen pojedynczych dzialow byloby bardzie przyswajalne i wywola pelniejsza dyskusje, niz pdf w j. angielskim. :welcome:

Bez tlumaczen moglbym wrzucac niemieckie opracowania, ale to chyba nie ten kraj. Polacy nie gesi i swoja klape maja :rant:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak tak o typach mówimy to powiedzcie mi:

Czy jest jakieś akwarium na kranówce, które was powaliło na kolana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest, i to niejedno :) Ale jakimś dziwnym trafem, prawie wszystkie zbiorniki z rejonu, gdzie w kranie leci woda z Jeziora Bodeńskiego. Myślę, że doszło do tego trochę psychologii, na zasadzie "wow, taki zbiornik na kranówce!" i gdybym wiedział, że są prowadzone na RO/DI to bym po prostu pomyślał: "bardzo ładny zbiornik". Sam coś tam kombinowałem z kranówką w kilku zbiornikach, ale wcześniej czy później zaczynały mi okrzemki przeszkadzać. Pewnie, mogłem sypać absorber, ale jakoś zawsze wolałem przejść na RO.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ja wiem właśnie, że jest niejedno które powala "jak na kranówkę".

Ale czy powala "jak na morskie"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiem właśnie, że jest niejedno które powala "jak na kranówkę".

Ale czy powala "jak na morskie"?

Chyba jednak, tak. Oprócz zbiorników wspomnianych powyżej (j. Bodeńskie), są jeszcze z innych okolic - np. Kanada (nie pamiętam regionu), które mogą się pochwalić fajnymi akwariami na naturalnej kranówce.

Oprócz tego, są na świecie rejony, gdzie w kranach płynie woda po osmozie.

Wszystko zatem zależy od tego, co nazwiemy kranówką.

Jeśli przyjmiemy, że "kranówka" określa coś zbliżonego do naszej, polskiej, wody wodociągowej to chyba się nie uda znaleźć coś powalającego w kategoriach bezwzględnych.

Tak jak piszecie - magia akwariów nagle ożywa jak się dowiadujemy, że to kranówka, ale gdyby nie to, to nie wybiłyby się tak wysoko.

Co nie znaczy, że nie doceniam kranówkowych akwariów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po co szukać gdzieś daleko w kanadzie. W Polsce też są takie miejsca gdzie w studni ludzie mają wodę tak czystą jak osmotyczna. Zresztą krzemiany wcale nie powodują żadnych plag jeśli się ma stabilny baniak. Tydzień temu wsypałem do 200 litrowego akwa ze szczepkami łyżeczkę bezwodnego metakrzemianu sodu i dolałem jeszcze żelaza. Efekt jest taki że nie ma żadnej plagi glonów. Baniak jest stabilny i jest w nim jakieś 500 - 1000 turbo. Teoria o "strasznych krzemianach" i ich zabójczym wpływie na zbiornik obalona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanokaczor,

teoria o krzemianach sprawdza sie w naszych zbiornikach b. dobrze, nie ma co tak radykalnie pisac. Nie kazdy ma u siebie 1000 turbo, ktore podkarmiasz i tylko czekasz, zeby jakies glony wyrosly (dlatego dodajesz zelazo i krzemiany). W starym zbiorniku, krzemiany maja jakby troche mniejsze znaczenie, bo zostaja "zagospodarowane", ale w mlodszych jest to problem.

Woda ze studni jest fajna, do czasu az nie bedzie fajna. Jedna ulewa, nawozenie pol, sklad ziemi przez ktora sie filtruje itp. ma na nia wplyw. Napewno nie polegalbym na niej, po przeprowadzeniu jednego testu, a testowac przed kazdym uzyciem by mi sie nie chcialo.

Ps: moglbys dac kilka zdjec swoich zbiornikow ? Zdaje sie, ze masz tego sporo :thumbup:

Te z slimakami i innymi robakami ktore hodujesz tez moglbys pokazac. Ciekawe co tam wyprawiasz :clap:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor

nie daj się prosić ,sam jestem bardzo ciekawy jak teorie i opisy maja się do rzeczywistego wyglądu zwierząt,te malutkie wielonogie :) tez


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.