Skocz do zawartości
komar3333

Piasek kwarcowy w naszych akwariach.

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym odświeżyć temat który bardzo mnie nurtuje.

Co myślicie o zastosowaniu w DSB piasku kwarcowego. Wiem, że jest to całkowita herezja ale teoretycznie kwarc podobnie jak szkło nie powinien się rozpuszczać w wodzie morskiej. Do użycia tego piasku do DSB zainspirował mnie artykuł [ http://www.advanceda...03/1/aafeature1 ] . Od kilku dni staram się rozpuścić piasek w wodzie morskiej i na razie mi się nie udało = krzemiany cały czas nie są wykrywane przez test saliferta. W samej kranówce mam 0,5 mg, a jak wiecie leję kranówkę a plagi dino czy cyjano nie mam. Mam oczywiście algeascruber, ale mimo to gdybym zrobił DSB z różnych piasków jakie mam to czy stało by się coś strasznego. ?

Chciałbym aby osoby doświadczone wypowiedziały się na ten temat które może mają taki piasek albo miały i go usunęły bo był wysyp okrzemek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys byla tu ostra dyskusja, czy kwarcowy oddaje krzemiany czy nie. Lepiej jej nie zyczynac...

Mysle, ze piasek koralowy jest w przeciwienstwie do kwarcowego, porowaty i juz chocby z tego wzgledu, wolalbym taki. Poniewaz trzeba go stosunkowo duzo, to ze wzgledow oszczednosciowych wiele osob stosuje kwarcowy, ale lepszy to on moim zdaniem nie jest.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli są osoby które stosują taki piasek?? Sam mam żywy aragonitowy w akwarium i DSB ale Chciałbym zrobić sumpa wielkości mojego akwarium głównego i troszkę tego piasku zużyję. Więc po co przepłacać Potrzebowałbym ok 80 kg więc wydać 800 zł na żywy, a 80 zł na kwarcowy to jest bardzo duża różnica.

Więc mam pierwszy argument piasek kwarcowy jest mniej porowaty, tylko czy Stani Ty to wiesz na 100% czy tylko Ci się wydaje?

A co do tematu to racja czytałem go http://nano-reef.pl/...-piasek/ tylko trochę lat upłynęło od tego czasu i chciałbym się dowiedzieć czy ktoś coś wie więcej na ten temat.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hejka komar3333 od kilku miesięcy w swoim dsb stosuje wlasnie piasek kwarcowy,frakcja to niemal sam pyl-przez szybe w sumpie nie widać w ogole poszczególnych ziaren[jedna masa podlorza],do tej pory nie mam zadnych problemów z okrzemkami w akwa Naprawde,i z powodu takiego podlorza tez nie mam innych plag w akwa,uzylem wlasnie kwarcu jak najdrobniejszego aby piasek zadzialal pewnie jako denitryfikator,uwazam ze można go bezpiecznie w morskim uzywac[to moje prywatne zdanie],każdy decyzje musi podjąć sam,moge ci nawet podeslac probke tego piasku bo jeszcze z 1kg mi zostało,aha,stosujac wlasnie kwarc w sumpie warto naprawdę dobrze go oswietlic[ledy 6500K wskazane],pozdrowka


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Piasku kwarcowego nie rozpuścisz w wodzie morskiej.

Piasek kwarcowy i piasek aragonitowy wcale nie są porowate >>patrz definicja porowatości... Porowata to jest np gąbka, pianka polimerowa, kość itp.

Piasek, który ma okrągłe ziarna jest lepszy dlatego, że nie ma ostrych krawędzi. Wszystkie rodzaje piasku o ostrych krawędziach nie nadają się do "budowy" DSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inż. krewetka, jestem Twoim fanem. Jak mniemam, prowadzisz akwarium bez filtra DI, bo krzemiany są potrzebne w akwarium do usuwania dino i cyjano. Poważnie, próbuję zrozumieć Twój sposób prowadzenia akwarium i jestem pod wrażeniem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasku kwarcowego nie rozpuścisz w wodzie morskiej.

Piasek kwarcowy i piasek aragonitowy wcale nie są porowate >>patrz definicja porowatości... Porowata to jest np gąbka, pianka polimerowa, kość itp.

Piasek, który ma okrągłe ziarna jest lepszy dlatego, że nie ma ostrych krawędzi. Wszystkie rodzaje piasku o ostrych krawędziach nie nadają się do "budowy" DSB.

A jak sprawdzić czy piasek kwarcowy ma ostre krawędzie.? Jak myślisz z własnej wiedzy i doświadczenia piasek kwarcowy nada się w takim razie na budowę DSB?Słuszałem że Bazalt ma ostre krawędzie ale o kwarcu nic nie słyszałem.

hejka komar3333 od kilku miesięcy w swoim dsb stosuje wlasnie piasek kwarcowy,frakcja to niemal sam pyl-przez szybe w sumpie nie widać w ogole poszczególnych ziaren[jedna masa podlorza],do tej pory nie mam zadnych problemów z okrzemkami w akwa Naprawde,i z powodu takiego podlorza tez nie mam innych plag w akwa,uzylem wlasnie kwarcu jak najdrobniejszego aby piasek zadzialal pewnie jako denitryfikator,uwazam ze można go bezpiecznie w morskim uzywac[to moje prywatne zdanie],każdy decyzje musi podjąć sam,moge ci nawet podeslac probke tego piasku bo jeszcze z 1kg mi zostało,aha,stosujac wlasnie kwarc w sumpie warto naprawdę dobrze go oswietlic[ledy 6500K wskazane],pozdrowka

Z chęcią przyjmę zobaczę jaki to piasek. Co do oświetlenia to oczywista sprawa, nad DSB na 100% będzie Refugium.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja kiedyś miałem w DSB piasek kwarcowy. Teraz nie mam już DSB.

Niektóre zwierzęta żyjące w DSB "łykają" dużo piachu. Jeżeli piasek ten ma okrągłe krawędzie to łatwiej przechodzi przez ich układ trawienny. W jednym z artykułów o DSB jest to opisane. Tylko nie pamiętam w którym ...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.