Skocz do zawartości
Jack Sparrow

wzrost kh...?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni zwlekalam z napisaniem tego zapytania do forumowiczow ale po paru dniach powtarzania testu w końcu pisze. Otoz czy mozliwy jest samoistny wzrost kh? Juz zglupialam... Test Saliferta pokazywal mi ok 8.6 ale sie skonczyl,następnego dnia otworzylam nowy test tez Salifert i pokazal mi 9, następnego dnia także 9 a dzis jest to juz ok 9,2... Dodam ze dla pewności powtarzalam testy. Jedyne co zmienilam w akwarium ostatnio to cyrkulacja- dolozylam mocniejsze cyrkulatory i są skierowane bardziej tak żeby poruszać mocniej tafle wody.

aha ph caly czas takie samo czyli ok 8 ( tak przynajmiej odczytuje z Saliferta ten kolor). Moze pytanie komus wyda sie glupie ale proszę o porade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4kg żywej skaly, ok 9 kg suchej piach żywy pomieszany ze żwirem koralowym akwarium ma prawie rok. Pierwszy raz takie anomalia.i watpie ze przyczyna leży w skale bądź piachu....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze robisz testy?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy robie dobrze nawet kilka razyw necie spr.czy tlumacze sobie dobrze instrukcje. Testy na kh robie czesto żeby wiedzieć ile dozować buforu bo jak mam za niskie tak z tydzień po podmianie to leje Red Sea KH Bufer. Żeby nie bylo teraz od prawie tyg nie leje bo sie dziwie ze samo rosnie... W kaskadzie Purigen Seachem i Sera Silicate.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak reszta Mg i Ca mierzysz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice pomiędzy 9 a 9,2 są dopuszczalne w pomiarze i bym narazie nie panikował (traktował bym to jako tolerancje błędu)

Jeśli jednak kh będzie dalej rosło to trzeba rzeczywiście szukać przyczyny.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po południu znowu robilam test i wyszlo 9.6

w pn bylo 8.6 a teraz jest 9.6 nic nie rozumiem...zobaczymy czy dalej będzie roslo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh może wzrosnąć, też tak miałem. Prawdopodobnie masz zbyt bogatą sól a z drugiej strony nie ma wysokiego poboru mikroelementów np. przez korale sps. Ja zmieniłem sól na zwykłą Red Sea i dołożyłem kilka montipor i w efekcie kh spadło z 12 do 9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i szkolpul w tym ze wlasnie uzywam soli Red Sea od zawsze. Z SPS mam 2✖ seriatopora hystrix i 2✖ seriatopora calendrum, reszta to lps i miękkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh przez dzień wzrasta gdy palisz światło. Rób test przed włączonym światłem. Wtedy porównaj testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh przez dzień wzrasta gdy palisz światło. Rób test przed włączonym światłem. Wtedy porównaj testy.

Jacek poszłam za Twoja rada i przed zapaleniem światłą KH wynosiło 9 a jakies trzy godziny pózniej wynosiło 9,3 wiec faktycznie wzrosło czy ma to zwiazek ze wzrostem ph w ciagu dnia?

Wiec podsumowujac: w pn. kh wynosiło 8,6 a w pt juz wynosiło 9,6 w sb. nie mierzyłam a dzis czyli w nd.w cigu dnia wynosi 9,3 wiec odrbine zmalało...........

Ale odpowiedzi na pytanie jaka jest przyczyna takich zawirowan nadal nie ma....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek poszłam za Twoja rada i przed zapaleniem światłą KH wynosiło 9 a jakies trzy godziny pózniej wynosiło 9,3 wiec faktycznie wzrosło czy ma to zwiazek ze wzrostem ph w ciagu dnia?

Wiec podsumowujac: w pn. kh wynosiło 8,6 a w pt juz wynosiło 9,6 w sb. nie mierzyłam a dzis czyli w nd.w cigu dnia wynosi 9,3 wiec odrbine zmalało...........

Ale odpowiedzi na pytanie jaka jest przyczyna takich zawirowan nadal nie ma....

KH rośnie przez dzień gdy światło jest zapalone... Nocą spada. Wszystko jest powiązane ze sobą. Nie ma sensu się przejmować np 9,7 czy 10.6. Kh 9,10 itp, Podobnie jak z Ph

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem tylko sie dziwilam tą sytuacja bo do tej pory udawalo mi sie trzymac w miarę stale kh, a jeśli sie zmienialo to lecialo w dol a nie w gore.

W każdym bądź razie dzięki za zainteresowanie tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem tylko sie dziwilam tą sytuacja bo do tej pory udawalo mi sie trzymac w miarę stale kh, a jeśli sie zmienialo to lecialo w dol a nie w gore.

W każdym bądź razie dzięki za zainteresowanie tematem.

A może poprzez dołożenie mocniejszych cyrkulatorów wzrósł poziom po4/no3 i co za tym idzie spadła konsumpcja kh.Kiedyś miałem u siebie taki przypadek jak za mocno kopałem w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może poprzez dołożenie mocniejszych cyrkulatorów wzrósł poziom po4/no3 i co za tym idzie spadła konsumpcja kh.Kiedyś miałem u siebie taki przypadek jak za mocno kopałem w akwarium.

O na to bym nie wpadła.Jutro zmierzę no3 i po4 choć mam tylko tessty Salifert. W sumie to wszystkie dziwne rzeczy zaczely sie dziac wlasnie po zmianie cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O na to bym nie wpadła.Jutro zmierzę no3 i po4 choć mam tylko tessty Salifert. W sumie to wszystkie dziwne rzeczy zaczely sie dziac wlasnie po zmianie cyrkulacji.

No niestety tak jet- akwarium morskie nie znosi gwałtownych zmian zwłaszcza przy tak małym litrażu jaki masz.Ale to mały skok w górę! nie masz jakiś wymagających Acropor więc bym się nie przejmował....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamo mysle ze teafiles w sedno! Sprawdzilam dzis no3 i wyszlo ok 20 a po4 0,03 wiec skoczyly lekko w gore. Odpowiedz mysle ze jest ta która podales czyli cyrkulacja i jescze na dokladke z mojej strony bylo czysczenie tylnej szyby...

dziekuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamo mysle ze teafiles w sedno! Sprawdzilam dzis no3 i wyszlo ok 20 a po4 0,03 wiec skoczyly lekko w gore. Odpowiedz mysle ze jest ta która podales czyli cyrkulacja i jescze na dokladke z mojej strony bylo czysczenie tylnej szyby...

dziekuje za pomoc.

Nie ma za co. Miałem podobną sytuacje jak przechodziłem na paletki....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.