Skocz do zawartości
Bartol

Zmiana dostawcy energii elektrycznej

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

W związku z tym, że płacę dużo za prąd, wziąłem sobie pod lupę moje rachunki oraz kalkulator od URE , który pokazuje różnych dostawców i różne cyfry po wklepaniu danych.

Chciałbym zapytać Was czy ktoś z Was jest już po zmianie dostawcy prądu i może coś podpowiedzieć?

Obecny dostawca prądu to PGE.

To co udało mi się do tej pory ustalić przedstawiam poniżej.

Ogólne zużycie prądu w 2014 oraz 2015 roku to odpowiednio: 3168 kWh oraz 3178 (wraz z prognozą na kawałek 2016 roku) czyli różnica minimalna. Kwotowo to odpowiednio 2093 PLN oraz 1841 PLN.

Pod lupkę wziąłem również opłaty w rozbiciu na dwie faktury rocznie, które otrzymuję ponieważ mam 6-cio miesięczny okres rozliczenia, poniższa tabela prezentuje różnice (wszystkie ceny jako netto):

Opłata: za energie czynną przejściowa za skł. jakościowy zmienna sieciowa stała za przesył abon. dystrybucja 0,2539 2,44 0,0108 0,1764 1,99 0,89 0,2553 3,29 0,0115 0,1878 1,95 0,87 Różnice 0,0014 0,85 0,0007 0,0114 -0,04 -0,02 0,8035 Suma różnicy

Po wpisaniu w kalkulator URE http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_kalkulator_html.php wyszło mi, że mogę oszczędzić 579.44 zł po przejściu do ENIGA (energia i gaz).

I poważnie zastanawiam, się żeby ogarnąć temat dość szybko. Dodatkowo wezmę do analizy rachunki za gaz bo również mam na to licznik i możliwe, że przeniosę obie usługi do tej firmy o ile będzie rzeczywiście taniej.

Jak macie jakieś spostrzeżenia bądź uwagi, lub coś pominąłem i mogę po przejściu rzeczywiście stracić to koniecznie piszcie!


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W owym czasie też myślałem o zmianie ale pierwszą rzeczą jaką zrobiłem to sposób prognozowania a raczej wybiłem PGE to z głowy każąc co dwa miesiące odczytywać faktyczny stan licznika. Skończyły się jakieś dziwne wyrównania po 1200 co pół roku oraz zamiast 450mc rachunki spadły mi do 250 zł. W PGE to jest tak, że jak raz wpadnie w to prognozowanie to potem ciężko zejść z tych kwot miesięcznych. Oczywiście będziesz miał nadpłaty i coś tam czasem zejdą ale nigdy proporcjonalnie. Dostaniesz np. miesiąc free a reszta jak była. Przechodząc na rozliczanie miesięczne lub dwu miesięczne jak ręką odjął. Koszt odczytu do 3 lub 7 zeta w zależności czy robimy co co miesiąc czy dwa. Nie zawsze możemy sami podać stan licznika.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenna uwaga....konkretna cena, bo czytałem o tym gdzieś, że cena wyższa ale na stronie PGE podane jest żeby skontaktować się z biurem i nie ma podanej ceny za odczyt raz na miesiąc ani na dwa. Jutro zadzwonię do nich i zapytam co tam sie odpierd... z tym prognozami bo wyczytałem też u nich na stronie że oni porównują miesiące z poprzedniego roku i na tej podstawie prognozują (notabene używają do tego algorytmów sztucznej inteligencji..bo ludzie którzy prowadzili zajęcia na moich studiach podobno robili te algorytmy.. ale jak widać chyba lepiej uczyli niż tworzyli algorytmy :))


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze napiszę, że aby coś tam zmienić to musi osoba na którą jest umowa pojechać do biura w Pabianicach na Piłsudskiego tak przy okazji. Nie ma ceny ale ceny Ci zdradzą pewnie na miejscu niecałe 3zł za odczyt co dwa miesiące i prawie dwa razy tyle co miesiąc. Przychodzi inkasent i robi sobie skan licznika. Tu w Łodzi płacę 26 zł :) mc i mam raz w roku wyrównanie. Wcześniej miałem 24 :p ale podnieśli :p jak widać co miasto to inne praktyki. Jest o tyle fajnie, że nie muszę im oddawać więcej niż ustawa przewiduje.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Wam powiem tylko jedno, cena energii to nie wszytko za co płacimy.

I nie piszę o tym co jest na rozliczeniu.

Jest jeszcze obsługa odbiorcy i związane z tym koszty jakie ponosi odbiorca w różnych życiowych sytuacjach.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie :) te 50% tej FV to koszt, że ktoś tak kiedyś położył ten kabel :) i bierze kase za to, że tam biegnie prąd :) Takie utrzymanie łącza :p bo prąd jest za tani :p


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównajcie sobie opłaty dodatkowe z cennika każdego dostawcy, nie z książeczki, nie z kalkulatora.

Zapytajcie się np. " gdzie mam dzwonić jak nie mam prądu", "czy są dodatkowe opłaty za wznowienie energii", "zgubiłem książeczkę i proszę o duplikat", "chcę zmienić taryfę, czy muszę jechać do Warszawy", itd....


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Konstantynowie np. tylko Pabianice i tylko osobiście wszelkie zmiany. W Łodzi PGE jest na telefon.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się wszystkiego załatwić przez telefon a wiem co piszę, trochę czasu już w tym siedzę.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się tym kiedyś interesowałem. Zwróć uwagę czyja jest instalacja doprowadzająca prąd / gaz do Ciebie, nie wiem jak jest teraz ale dawnej nawet jak zmieniłeś dostawcę to i tak trzeba było płacić właścicielowi infrastruktury za utrzymanie.

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest cały czas. Prąd swoje a "druty" swoje.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesył to jedno ale pogotowie energetyczne, awarie na przyłączu dom-sieć, awarie licznikowe. Prognozy, liczniki na kartę. Czy warto zmieniać - wg mnie nie ma to sensu docelowy dostawca jest jeden a im więcej pośredników tym więcej ukrytych opłat i prowizji. Haracz za prąd i tak trzeba zapłacić. Chyba że pytasz jako firma, gospodarstwo z dużym zużyciem. Jednostkowo domek, mieszkanie oszczędności wątpliwe chyba że masz uprawę roślin światłolubnych ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, właśnie zadzwoniłem sobie na infolinię PGE, która teraz jest reklamowana na bilbordach pt. "prąd jak prąd".

Wychodzi na to, że dla odbiorców indywidualnych mają na infolinii tę promocję czyli opłata za energie czynną 0,2553 PLN, pozostałe opłaty stałe nie podlegają negocjacji.

Potwierdziła Pani, że przy przeniesieniu opłaty inne niż "energia czynna" pozostaje w ramach faktury od PGE, natomiast inny dostawca wystawia za energie czynną.

Różnica w stawkach za energie czynną to 31gr brutto w PGE i dla porównania najtańsza oferta w ENIGAZ to 12gr brutto.

Oczywiśćie zapewne trzeba się wczytać we wszystkie dokumenty w ENIGAZie żeby nie było ukrytych opłat, oraz sprawdzić kwestie rozwiązywania awarii ale jak rozumiem to nadal skoro płacę za wszystko inne do PGE to znaczy, że serwis pozostaje...skoro płacę nadal temu samemu "operatorowi kabli".


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nikt trzeci nie będzie naprawiał nie swojej infrastruktury. To tak samo jak UKE nakazało uwolnienie pętli i central Orange (dawna TP) i każdy operator mógł sobie świadczyć usługi na ich "drutach" awarię oczywiście zgłaszasz do swojego dostawcy a ten wklepuje ją w system. Technicy nie mają już wglądu czy i od kogo. Mają zlecenie naprawić to jadą i robią. To już są ich wew. konszachty.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, cena 0,2553 zł za energię czynną nie jest ceną promocyjną a nową ofertą dla gospodarstw domowych (netto dodajmy).

I cena wynosi 0,2502 netto/0,3077 brutto.

Jest to cena energii w taryfie ,,komfortowej G11" a taryf jest kilkanaście, w PGE bodajże 31!!!

Każdy odbiorca dwa razy w roku może zmienić taryfę ale nie na każdą.

I kolejna sprawa, gdzieś Ty znalazł 12gr i do tego brutto.

Możesz podpiąć źródło?


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alek,

Tutaj wklejam link ze strony URE: http://ure.gov.pl/ftp/ure-kalkulator/ure/formularz_szczegoly_html.php?tid=86570&wb=1473.712938&kod=95-050&miesiac=6&kwh=3622&licznik=1&uklad=1&zuzycie_g12_1=0.5&zuzycie_g12_2=0.5

Zastanawia mnie trochę ta cena bo w opisie taryfy jest już podane 0,278...i te ceny są netto więc dziwne czemu w jednej tabelce jest tak, a w drugiej tak.

Ale i tak dzisiaj zadzwonie do tego ENIGAZu i zapytam o co chodzi, że niby jest tanie ale wchodząc w szczegóły niekoniecznie.

Bo przypomnę, że kalkulator URE pokazuje oszczędność przy wyborze tej firmy na 641,74


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena energii czynnej netto w Eniga wynosi 0,278 zł!!!

PGE 0,2502 a Eniga 0,278 widać od razu.

A ta cena co podałeś (12gr) jest to cena dla umowy dwutaryfowej (dzień/noc) i nie możesz jest zawrzeć tylko dla taryfy nocnej.

Jaka jest cena w dzień? Jakie są czasy załączeń taryf? Czy taryfy zmieniają się w zależności od pory roku?


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlatego mówię, że tutaj coś śmierdzi :)

Alek a gdzie w Pabianicach jest BOK PGE?


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piłsudskiego 4 kole 50m za Wydziałem Komunikacji.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już wiem :D chyba nawet do 19 jest czynne to jest szansa ogarnąć temat po pracy.


Akwarium nr 1: 120/60/55 

Akwarium nr 2: 90/50/50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, poniedziałek – piątek, 8.00 – 19.00.


225L - 90x50x50 OW + 140L sump, 40kg LR + 18kg LS, ATI 6x39W, obieg New Jet 1700, 3xTunze 6095, BK200M, Profilux 3.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.