Skocz do zawartości
october_rust

zakwit fitoplanktonu?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z zakwitem wody na zielono. Akwarium 300 l + sump, założone w marcu na żywej skale i wodzie z działającego zbiornika. Parametry w normie: zasolenie 1025, PO4 - 0, NO3 - 25, CA -420, Mg - nie mierzone, KH - tutaj test red sea nie dał rady - próbka była żólta po wykorzystaniu 1 ml ze strzykawki, ph - 8.

Zaczęło się od mętnej wody ale od kilku dni jest zielona jak na zdjęciu.

Stawiam na zakwit fitoplanktonu. I z tego co czytałem najlepszym rozwiązaniem, poza UV czy ozonem, jest użycie zooplanktonu. I teraz pytanie - ile tego zooplanktonu wlać? Pewnie też trzeba wyłączyć odpieniacz?

Macie jakieś hinty?

post-9304-0-56911300-1465810755_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę Ci posłać wrotkę, 2L powinny załatwić sprawę


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc ale już mam po sąsiedzku wrotkę - ponoć tylko ona załatwia sprawę. Ale to trzeba normalnie wlać do akwa i wyłączyć odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości daj fotorelację po zastosowaniu wrotki - jestem ciekawy. Ja zwalczałem w 4 dni lampą UV


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że błędem było lać fito do zbiornika z NO3 rzędu 25 a z drugiej strony aby to lać trzeba jeszcze mieć komu...

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problem w tym, że nie lałem żadnego fito. Miałem zmętnienie wody i po kilku dniach czekania zrobiło się zielone. Staram się nie działać na pałę:)) - chyba:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam preferuję naturalne metody, wrotka u mnie na parapecie w ilości 1L łyka 0,5L fito w parę godzin. Jakby ktoś miał problem z zakwitem fito to zapraszam do mnie po wrotkę.

A uvka nie wybije czasem Wszystkich bakterii?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam preferuję naturalne metody, wrotka u mnie na parapecie w ilości 1L łyka 0,5L fito w parę godzin. Jakby ktoś miał problem z zakwitem fito to zapraszam do mnie po wrotkę.

A uvka nie wybije czasem Wszystkich bakterii?

tylko te, ktore przeplyna przez lampe uv... czyli spokojnie mozna lampe UV wykorzystac do tego celu...


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam preferuję naturalne metody, wrotka u mnie na parapecie w ilości 1L łyka 0,5L fito w parę godzin. Jakby ktoś miał problem z zakwitem fito to zapraszam do mnie po wrotkę.

A uvka nie wybije czasem Wszystkich bakterii?

Soryy za OT ale może wysłałbyś ze 4 łyżki wrotki?? Pytam poważnie.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z zapodaniem wrotki to zupełna głupota, wrotka bardzo zabrudzi Ci wodę, od razu lepiej wymień ją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że coś tam sobie napisałeś ale jakoś ludzie nie narzekają na wrotkę. To raz. Dwa - jak będzie brudna to zrobię podmianę lub dam pompę odpieniacza na full i będzie git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z zapodaniem wrotki to zupełna głupota, wrotka bardzo zabrudzi Ci wodę, od razu lepiej wymień ją

Mówisz o wymianie całkowitej wody, czy podmianie..

Całkowita wymiana wody spowoduje większą destabilizację całego systemu. Według mnie to wrotka nie jest złym rozwiązaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bardziej od podania wrotki obawiam się tego, że mam wyłączony odpieniacz. Trochę mnie to męczy w godzinach pracy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wyłączenie odpieniacza to dobry pomysł, ja bym nie wyłączał w końcu fito też odpieniacz wyłapuje a tak jak kolega wyżej pisał wrotka w dużych ilościach zabrudzi wodę, takie jest moje zdanie

Miałem kiedyś zakwit, bakteryjny co prawda ale nic z tym zbytnio nie robiłem, akurat zmieniałem odpieniacz na mocniejszy i on się z tym rozprawił


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

z zapodaniem wrotki to zupełna głupota, wrotka bardzo zabrudzi Ci wodę, od razu lepiej wymień ją

Głupi jest ten co głupio robi. Czy karmisz zbiornik mrozonkami? Jeśli tak to czy nie robisz przypadkiem jeszcze wiekszej glupoty?

Normalnie czasem ręce mi opadają jak czytam to forum.

Ile byście musieli wpuścić do wody litrow wrotki żeby dodać tyle masy ile jest w 1 kostce mrożonki? 1000 litrow? 10 000 litrów?

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie rozumiem, jak jest akcja w zbiorniku to przynajmniej połowa ludzi robi dużą podmiankę - rzędu 50% to dlaczego tu nie zrobić tego samego ? na dwa dni znacząco ograniczyć światło i po tych dwóch dniach druga podmianka i zakwitu nie ma i dodatkowo Konrad ma rację z pokarmem, dostarczasz w ten sposób PO4 - pożywkę dla fito.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.