Skocz do zawartości
FunWorld

Niebieskie światło - konkretne pytanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że to są podstawy i jest masa odpowiedzi. Chodzi mi o konkretną odpowiedź, czy ktoś tak robie (co jest niezgodne ze sztuką opisywaną między innymi na forum).

Mam znajomego właściciela sklepu akwarystycznego, który przez cały czas świeci na swoje korale niebieskim i royal blue światłem. Chyba wcale nie używa białego.

Czy są przeciwko temu jakieś przeciwwskazania?

Wiem, że białe ma większy PAR, ale jeśli uwzględnić to przy planowaniu i na spód zbiornika dać niewymagające grzybki i korale, które z założenia mają za szybko nie rosnąć, to czy to będzie dobrze działać?

Chciałby Załączyć swojego dSuny i Vertexa na 100% blue i 10-15% white, a mniejszy PAR zrównoważyć długością świecenia, czyli zamiast 8h dać wszystko na 12-14h.

To też powinno w założeniu ograniczyć plagi glonów. Próbował ktoś takiej konfiguracji w domowej rafie?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam 9 diodek 3w i w tym tylko jedna białka a reszta to royal blue. Miękkie korale i lps pięknie rosną.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo do tej pory korale nie potrzebują białego światła, to raczej potrzeby akwarysty.

Morskim w zupełności wystarcza niebieskie.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to już dobry początek mamy. Ma ktoś doświadczenie w utrzymaniu pod takim światłem SPSów?

big daddy - to dlaczego tak dużo ludzi używa białego światła kiedy korale dużo ładniej wyglądają w niebieskim? Chyba większości z nas podobają się bardziej korale w niebieskim świetle niż 50/50

No i dlaczego domyślne ustawienia w lampach dają tak dużo białego? Producenci nawet teraz dają czerwone i zielone diody. Jest jakaś przyczyna używania full spektrum?

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ok 4-5 lat jadę na niebieskim oświetleniu Led (+ok ok 6miesięcy t5 niebieska ) i za żadne skarby tego nie zmienię kolory na samym niebieskim wyglądają obłędnie


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ok 4-5 lat jadę na niebieskim oświetleniu Led (+ok ok 6miesięcy t5 niebieska ) i za żadne skarby tego nie zmienię kolory na samym niebieskim wyglądają obłędnie

Masz w zbiorniku SPSy? Wszystko z nimi OK?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie wiem jak w ledach ale sps białych świetlówek nie potrzebują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki za odpowiedzi. Sprawa jest jasna.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część podłączę się, ja tez odpalam nowy zbiornik dla lps i miekkich bo mi sie w głównym juz nic nowego nie mieści, a z koralami jak z pokemonami - trzeba mieć je wszystkie :)

Nowe akwa bedzie właśnie na samych niebieskich ledach

mam juz lapmpke 6x3w royal blue cree

do tego dokładam 40 paneli LED SMD 5730 blue (1 padel ma 3 diody po 0,5w) czyli wychodzi 60w + cree = 78w

nie wiem czy nie będzie za mocno dla lps i miekkich w 96l (60x40x40) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W samym niebieskim za to ryby nie wyglądają za dobrze.

Dochodzi jeszcze kwesta gustów, jeden woli bułki a inny piekarza córki :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli sps nie potzrebuja bialego to czemu utarla sie opinia by dawac 50:50 niebieskie biale T5 jesli zalezy nam na maksymalnym wzroscie kosztem kolorow? Pytam z ciekawosci bo na reef central tak w niemal kazdym watku o oswietleniu pisza

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kluczowe jest "maksymalnym wzroście kosztem kolorów";)

Bez białego rownież bedą rosły. A RC to raczej żadna wyrocznia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też się z tym spotkałem niejednokrotnie dlatego postanowiłem wyciągnąć wielokrotnie wałkowany temat. Podobnie jak z węglem czy siporaxem. Każdy wie co inni mówią, ale niewielu wie konkretnie co, jak i dlaczego.

Edit po kilku godzinach:

Trochę szukałem i znalazłem ciekawe opracowanie na ten temat: http://www.thereefta...lae-220705.html

Tak jak sądziłem temat jest ciekawszy niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Polecam przeczytać całość. Sam się nawet pokuszę o źródła podane w opracowaniu, a tutaj zostawię kawałek podsumowania:

So what spectra of light do I see as optimal? From my research, it appears that chl a is much more important than chl c2 and the carotenoids (especially peridinin, which is by far the most important carotenoid in zooxanthellae). Some studies even showed that chl c2 and peridinin may make up as little as 1% of the photopigments of zooxanthellae, with chl a making up nearly all of the rest of the mix. This is why I'll be consulting the spectral graph of chl a whenever I buy new lights in the future. Thankfully, both chl c2 and peridinin have absorption spectra very similar to that of chl a, so if you provide zooxanthellae with light of the colors absorbed the most by chl a, you should also be providing light of the colors absorbed most by peridinin and chl c2 as well. Regardless of the ratios of chl c2:chl a and peridinin:chl a, our corals can benefit from all these photopigments if you provide the corals with the light that chl a absorbs the most.

Chl a absorbs the most light at wavelengths of 380-440 nm and 640-675 nm, with peaks at around 410, 430, and 660 nm. However, the red side of this absorption spectra, as I said earlier, may be detrimental to coral health, so I'll be avoiding light of the red spectrum in the future. Although less important, I'll also say that chl c2 absorbs most light at wavelengths of about 370-480 nm, with a huge peak at about 450 nm. Peridinin absorbs most light at wavelengths of about 350-575 nm, with a peak at about 475 nm. As you can see, most of the above ranges and peaks overlap, making it possible to attend to one pigment and still cover the wavelengths required by all. Blue and violet are obviously the colors represented by these ranges and peaks, so these colors are obviously essential to the growth and homeostasis of zooxanthellae and their host corals. However, as I believe I posted in the very beginning of this thread, the human eye evolved to best see green and yellow, and to a lesser extent, orange and red light to see best in the plains and forests of a prehistoric Africa. So even though blue and violet light should best grow our corals, it is still important for us to have at least a little green, yellow, orange, and even red light over our tanks so that our eyes can see the little details that blue and violet light don't allow our eyes to see.

I wykres

chlorophyll3.jpg

Na wykresie nie ma chl c, ale dla nas najważniejsze jest pokrycie w zakresie chl a.

W zakresie czerwonym mogą być problemy z glonami, więc wystarczy się skupić nad pokryciem niebieskiego i fioletowego.

Jak widać są rozjazdy, ale wygląda na to, że najwięcej daje nam pożytku światło 430nm-470 i to powinno wystarczyć do wzrostu.

chlorophyll_large.jpg

Nie jest chyba złym rozwiązaniem aby mieć przełącznik białego światła. Włączać je w momencie oglądania i prac konserwacyjnych,a w normalnych warunkach używać aktyniki. Najlepiej z płynnym włączaniem aby nie straszyć ryb (naturze też są chmury i burze. Takie załączanie białego światła może przynieść profit z łatwiejszym opanowaniem plag.

Sprawdzałem swoje ledy dSuny v3 (Blue LED: 450-460nm) i Vertex sr260 (Blue at 470nm, Royal Blue at 450nm.) i one celują raczej w zakres bliższy >450nm niż szpilce na 430nm. Może to dlatego oświetlenie T5 wciąż jest przez wielu uznawane za lepsze.

Dla porównania Radion XR30w uznawany za najlepsze obecnie światło ledowe posiada dodatkowo sporo więcej fal w niższym zakresie:

• Blue: 8 Cree XP-E Blue, 468nm (3w each)

• Royal Blue: 8 Cree XT-E Royal Blue, 442nm (5w each)

• Indigo: 4 SemiLEDs UV, 415nm (2.5w each)

• "Ultraviolet": 4 SemiLEDs UV, 405nm (2.5w each)

Może to właśnie tym powinniśmy kierować się wybierając lampy ledowe???

No i ciekawe jeszcze jak się starzeją LEDy. czy mają tendencje do zmiany widma w stronę czerwonego, czy odwrotnie? W takim przypadku używane lampy by zyskiwały na cenie ;)

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Bardzo ciekawe wątek. Będę śledził jego rozwój.

Zwłaszcza, że jestemna etapie doboru ledów do lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na RH było trochę w tym temacie. http://reefhub.pl/wplyw-czerwonego-swiatla-na-stylophora-pistillata/

Spotkałem się też z opiniami, że korale mają różną tolerancję na czerwone światło wynikającą z tego, że pozwala im to określić na jakiej głębokości się znajdują. Jeśli koral lubi warunki na 10metrach i więcej to oderwany poruszany przez prądy wody nie będzie próbował się przytwierdzić do podłoża jeśli będzie miał sporą dawkę światła czerwonego co oznacza, że jest płytko.

Niby ma sens, ale czy to nie science-fiction?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.