Skocz do zawartości
led4grow

Automatyczna dolewka do zbiornika automatycznej dolewki?

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na fakt, że często wyjeżdżam, a zbiornik ATO ma jedynie 15l (nie mam miejsca na wstawienie większego) to przy parowaniu ok 3l na dobę opróżnia go w 5 dni. Mam możliwość doprowadzenia 15m węża prosto z filtra RO i w zbiorniku dolewki zamontować dolewkę grawitacyjną. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Mam obawy co do spływania syfu po przestoju pracy membrany, jest jakiś patent żeby ją automatycznie przepłukiwać co np. kwadrans przez kilkanaście sekund? Tylko jak później przełączać pomiędzy płukaniem a dolewką do dolewki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie łatwiej postawić obok akwarium wiadro albo coś podobnego??mały wężyk na zasadzie naczyń połączonych i masz problem z głowy... Na czas wyjazdów nikomu przeszkadzać nie będzie, szybkie łatwe i bezpieczne. A tak większy zapas żywicy, jakieś automaty, ryzyko przelania itp. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To raczej mało estetyczne rozwiązanie ;) Ja sobie postawilem małą szafkę koło akwarium i zamówiłem do środka szkło na wymiar. Weszło prawie 70 litrów RO


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak stoi we wnęce, po obu stronach ściany, nad lampa na zawiesiach i wyżej półka, ale licha, nie mam możliwości dostawienia. Estetyczna klapa nawet jeśli coś przerobię.... Musiałbym zamówić szafkę na wymiar wzmocnioną i zamontować do regipsów... Trochę za duża rzeźba według mnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Też polecam bezpośrednio z ro. Mam dwa lata i wszystko ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Też polecam bezpośrednio z ro. Mam dwa lata i wszystko ok
Jak masz to zamontowane? Jakieś sterowanie, elektrozawory?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 godzin temu, led4grow napisał:

Z uwagi na fakt, że często wyjeżdżam, a zbiornik ATO ma jedynie 15l (nie mam miejsca na wstawienie większego) to przy parowaniu ok 3l na dobę opróżnia go w 5 dni. Mam możliwość doprowadzenia 15m węża prosto z filtra RO i w zbiorniku dolewki zamontować dolewkę grawitacyjną. Czy to rozwiązanie się sprawdzi? Mam obawy co do spływania syfu po przestoju pracy membrany, jest jakiś patent żeby ją automatycznie przepłukiwać co np. kwadrans przez kilkanaście sekund? Tylko jak później przełączać pomiędzy płukaniem a dolewką do dolewki?

A więc tak ja mam system dolewki bezpośrednio z filtra RODI, prosty działa już  ponad dwa lata bezawaryjnie, dodatkowo rok temu rozszezyłem system teraz membrany sa dwie 75gpd połączone szeregowo, daje to dwa razy więcej wody czystej i mniej wody odpadowej, ja mam automat do plukania membran, tzn za każdym razem na 15s odpala elektrozawór robi bypass na ograniczniku scieku i przez 15s membrana się płucze, co do parametrow to tak przed membrana 280-300ppm po membranach od 6-8ppm po DI oczywiscie 0 polecam taki system wydajny oszczędny

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
Godzinę temu, led4grow napisał:

Jak masz to zamontowane? Jakieś sterowanie, elektrozawory?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Najprościej jak tylko można

1234.jpg.7a104e3dcb8ef4050ad6956284137b66.jpg

plus zawór 4 drożny

Edytowane przez michalfa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najprościej jak tylko można
1234.jpg.7a104e3dcb8ef4050ad6956284137b66.jpg
plus zawór 4 drożny
Nie masz problemu z "psuciem" się RO która jest puszczana zaraz po uruchomieniu? Mierzyłeś TDSem na wyjściu? Mam obawy że przy tym rozwiązaniu nie będzie czysta woda na 000.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Dolewka uruchamia mia się dość często w ciągu dnia, nie mierzyłem ale z tego co widzę to nie ma z tym żadnego problemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, led4grow napisał:

Nie masz problemu z "psuciem" się RO która jest puszczana zaraz po uruchomieniu? Mierzyłeś TDSem na wyjściu? Mam obawy że przy tym rozwiązaniu nie będzie czysta woda na 000.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Ja mierzyłem 000, odpowiednia ilość Di i tyle

Wystarczy zawór czterodrożny i taki pływak jak wyżej i to jest wszystko.

Ja tak mam chyba już ze 4 lata, zero awari, wcześniej przy autoamtycznej dolewce eeh aż nie chce wspominać.. Im mniej elektroniki tym lepiej, najlepsze są najprostsze rozwiązania..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zrobię na podwójnym pływaku. Jeden do zbiornika dolewki od filtra RO a drugi z dolewki do sumpa.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taki system nie grozi całkowitym zalaniem mieszkania, może warto by było pomyśleć o jakims zabezpieczeniu które zamykało by zawór permanentnie na wejściu filtra RO. Gdyż jak się zawór dolewki czy do akwa czy do dolewki zawiesi to zalanie murowane, a to tylko mechanika. Pomyślałbym jednak nad dodatkowym jakimś elektrozaworem uruchamiany czujnikiem poziomu wody w akwa. Bo wlanie zbyt dużej ilości czystej wody do akwa to też pewną śmierć wszystkiego co tamżyje. Z tego powodu zrezygnowałem z automatyki w tym zakresie i mam po prostu zbiornik 40l który wystarcza na tydzień i nawet wlanie jego całkowitej ilości nie spowoduje zbyt dużego rozcieńczenia wody w akwa. Na dolewce też mam zabezpieczenie, że pompa dolewki chodzi max 10 min.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, kareks napisał:

A taki system nie grozi całkowitym zalaniem mieszkania, może warto by było pomyśleć o jakims zabezpieczeniu które zamykało by zawór permanentnie na wejściu filtra RO.

U mnie działa system z zabezpieczeniem czasowym, użytkowane od ponad dwóch lata bez najmniejszych problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelew do kanalizy w dolewce zalatwilby sprawę. Ewentualnie czujnik połączony z elektrozaworem za RO. Tylko to znów może się zawiesić i z kolei nie dolać do dolewki podczas nieobecności.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.11.2018 o 13:14, Paragon napisał:

U mnie działa system z zabezpieczeniem czasowym, użytkowane od ponad dwóch lata bez najmniejszych problemów

Jakie dokładnie zabezpieczenie czasowe posiadasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, led4grow napisał:

Jakie dokładnie zabezpieczenie czasowe posiadasz?

a u mnie dolewka chodzi na tanim chińskim układzie XH M203, jak to działa to chyba nie musze tłumaczyć, a na wyjściu na elektrozawór mam podłączony moduł z opóźniaczem czasowym.

Działa to tak układ XH M203 na podstawie informacji z dwóch czujników pływakowych w sumpie (min i max) uruchamia elektrozawór woda z systemu RODI zaczyna się wlewać do sumpa w tym samym czasie odpala licznik i odlicza w dół u mnie jest to chyba 10min, woda się leje jak osiągnie zamierzony poziom na czujnikach pływakowych układ XH M203 odcina zasilanie na zaworze i woda przestaje się lać do sumpa, trwa to jakieś 5/6 minut, jeżeli z jakichś przyczyn woda nie przestanie się lać nie wiem sterownik się zawiesi albo pływak to i tak moduł czasowy wyłącza zasilanie po 10 minutach, po każdym prawidłowym zadziałaniu moduł czasowy się resetuje, gdyby poszło cos nie tak zasilanie jest wyłączane i odblokować można go tylko ręcznie, tak działa to zabezpieczenie w skrócie pisząc jeden sterownik pilnuje drugiego, awaryjność przy takim układzie jest minimalna, system mam od 2-3 lat nigdy nie było awari czy problemu z dolewką wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko to w sumpie i to jest wszystko, nie zawodne od 4 lat, zero elektroniki, czasówek, elektrozaworów, komputerów, arduino itp itd

f34cd0a12cc6e608.jpg


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, Moljzesz napisał:

Ja mam tylko to w sumpie i to jest wszystko, nie zawodne od 4 lat, zero elektroniki, czasówek, elektrozaworów, komputerów, arduino itp itd

f34cd0a12cc6e608.jpg

moje tez jest niezawodne :) bez robienia zapasow dodatkowych zbiorników na dolewke bezpośrednio z systemu RO :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

moje tez jest niezawodne :) bez robienia zapasow dodatkowych zbiorników na dolewke bezpośrednio z systemu RO :)

Ja też mam bezpośrednio, tak jak pisałem, mam tylko ten pływak i to jest wsjo, żadnych zapasów nie uprawiam ;)

Aha no i zawór czterodrożny w filtrze ro

Żadnych zapasów ani innych sportów, żadnych zbiorników itd,  kawałek wężyka ro i ten pływak to jest wszystko


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Moljzesz napisał:

Aha no i zawór czterodrożny w filtrze ro

aha i tu Cię mam czyli nie taki bezawaryjny :P

a tak na powaznie każdy system jest ok jezeli spelnia swoje zadanie,  mnie automatyka nigdy nie zawiodła, uparcie i precyzyjnie wykonuje wszystkie monotonne operacje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arturro napisał:

Rozumiem, że ciśnienie wody RO jest zatrzymywane na pływaku mechanicznym w sumpie ?

 

Tak, mam też zaworek przed pływakiem, którym mogę zakręcić całkowicie albo przykręcić trochę ciśnienie. 

3 minuty temu, Paragon napisał:

aha i tu Cię mam czyli nie taki bezawaryjny :P

a tak na powaznie każdy system jest ok jezeli spelnia swoje zadanie,  mnie automatyka nigdy nie zawiodła, uparcie i precyzyjnie wykonuje wszystkie monotonne operacje :)

Nie miałem problemu nigdy żadnego z nim. Co dwa lata staram się wymieniać.

Co do dolewki elektronicznej to wielokrotnie mnie zawiodła i zalała podłogę, zasolenie spadało.. Mam uraz :shocking


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, Moljzesz napisał:

Co do dolewki elektronicznej to wielokrotnie mnie zawiodła i zalała podłogę, zasolenie spadało.. Mam uraz :shocking

dobrze zrobiona nie ma prawa, zawór dajesz NC (Normalnie zamknięty) bez zasilania woda nie płynie, sterownik za 15zł steruje praca w zakresie min i max i tyle dołożyłem do tego systemu moduł czasowy dla dodatkowego zabezpieczenia nigdy nie potrzebowałem ale jest system działa będzie już ze 3 lata, nic nie wymieniam zapomniałem ze go w ogóle mam

ale nie ma to znaczenia jeden woli taki drugi inny i jeden i drugi w odpowiednich warunkach może zalać mieszkanie, zawsze jest taka możliwośc :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.